Прескочи до съдържание

Коледни базари


Цвете

Препоръчани мнения

Ей това е! Супер сте! Аз рових вчера цял ден в полети и нищо, вие за 5' три предложения. Отварям да видя какво ще ми допадне :)

Връзка към мнение

Била съм в Мюнхен  два пъти и в Нюрнберг. И на двете места много ни хареса. В Мюнхен има повече базари - през 2015 посетихме 3-4 там. В Нюрнберг сме били само в центъра, но пък е много голям и започва още от гарата.

 

Редактирано от Mamas
техническа грешка
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Гост каза:

 в Германия.

Разказвали са ми за по-малките градчета, в които местните правят пазарите за себе си, не за туристите, там със сигурност ще се усети най-добре магията. Ако го преживея, обещавам да разкажа.

@Гост, аз съм била в малко градче на коледен базар, направен само за местните - Ердинг, Бавария. Ами, как да го кажа, скучно е, 1 час може да престоиш, и след него просто няма какво да правиш там, 15-тина къщички. В малко градче, като Ердинг, няма какво да правиш, обикаляш го цялото от край до край за 1 час /изключвам уникалния спа център в него/. Та, по-добре някъде, където е по-голям града и има няколко базара, като ще се ходи, поне да е повече .

Редактирано от Емика
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 16 часа, Дани Магелани каза:

Ние сме в Лил на 1-3 декември. Тръгване с Раян в петък вечер, връщане с Уиз в неделя сутрин. Малко е, но колкото - толкова.

Дани, Лил от Брюксел ли? От Шарлероа с рейс, предполагам, е предвижването? 

Иначе, не исках толкова Германия по много смешна причина. Ами доста са снижили качеството на вурстовете, гадовете :). Аз дълго време не ядях месо и не знам какво е било преди, но мъж ми е доста недоволен от този факт. Плюс, че миналата година дори в София имаше немски базар, който не беше чак съвсем лош :):) :). Ние едната година ПОКРАЙ Франкфурт ходихме и в Майнц и да си призная, там базара беше най- близо до предварителните ми очаквания - ръчни продукти, занаятчийски. Мило и приятно. А пък миналата година в Берлин не се чувствах добре, много много депресиращо ми подейства и ме е страх и тази да не се случи пак така - вместо коледно настроение да си донеса коледна депресия :(. 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 25 минути , luba_rizova каза:

Дани, Лил от Брюксел ли? От Шарлероа с рейс, предполагам, е предвижването? 

..

Ами доста са снижили качеството на вурстовете, гадовете ..

А пък миналата година в Берлин не се чувствах добре, много много депресиращо ми подейства и ме е страх и тази да не се случи пак така - вместо коледно настроение да си донеса коледна депресия :(. 

 С Флибко от летището.

И аз обичам вурстчета и се надявам да са добри.

Не се настройвай негативно, и всичко ще бъде ОК!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, luba_rizova каза:

Ами доста са снижили качеството на вурстовете,

Като няма вурстове, яжте джолани :lol:

Сори, не се сдържах.

 

Била съм на коледно-новогодишните базари във Виена. Голям купон си е - греяно вино, скариди, вурстчета, разни сладки неща... Подкрепям идеята за коледен базар в по-голям град, колкото и да се мотаеш по базара, все в един момент писва и искаш да разгледаш нещо друго интересно.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Да се включа в любимата ми тема. :) с питане. От летище Франкфурт / провинция Хесен/ до Хайделберг /провинция Баден-Вюртемберг/ с какъв билет най-евтино може да се движи група до 5 души? Рових до сега, но както винаги ми е трудно да се справя с немските транспортни връзки и билети. Благодаря!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , Цвете каза:

Да се включа в любимата ми тема. :) с питане. От летище Франкфурт / провинция Хесен/ до Хайделберг /провинция Баден-Вюртемберг/ с какъв билет най-евтино може да се движи група до 5 души? Рових до сега, но както винаги ми е трудно да се справя с немските транспортни връзки и билети. Благодаря!

В какъв ден пътувате?

Връзка към мнение

Виж това, ако е през седмицатаи това ако е през уикенда

Откъм цена би трябвало да ви излезе най-евтино.

С регоиналните влакове е, бавните, както каза @akair

Редактирано от 45#2
Връзка към мнение
преди 9 минути , Цвете каза:

Да се включа в любимата ми тема. :) с питане. От летище Франкфурт / провинция Хесен/ до Хайделберг /провинция Баден-Вюртемберг/ с какъв билет най-евтино може да се движи група до 5 души? Рових до сега, но както винаги ми е трудно да се справя с немските транспортни връзки и билети. Благодаря!

Поне по моя информация най-бързия и евтин вариант е  FLIXbus. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
3 minutes ago, Гост said:

С регоиналните влакове е, бавните, както каза @akair

Така де - исках да кажа, че IC и ICE са изключени от списъка на влаковете, които тази карта покрива. Но са включени Regio и S-Bahn

Връзка към мнение
преди 9 минути , Щастливеца каза:

Поне по моя информация най-бързия и евтин вариант е  FLIXbus. 

Съвсем си прав, хич не съобразих, че са близко и с автобуса може да е по-евтино :) че и директно.

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Ние по Коледа, Страсбург  и Колмар. Много прилични цени на Уиз до Базел, и Райън от Баден-Баден. Очаквам с нетърпение началото на декември. Някой с впечатления от района по Коледа?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Kabi каза:

Някой с впечатления от района по Коледа?

Аз миналия декември бях там.

Не са като германските коледни базари, но беше много красиво и в този район по това време.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Привет! Страхотна тема! :)

И ние сме решили да направим една коледна обиколка, но с кола. :)

По-запознатите ще съм много благодарна, ако ударите едно рамо с маршрута. 

Към момента е :

София - Любляна (Нощувка)

Любляна - Зауцбург (280км) нощувка

Зауцбург - Аугсбург (230км) нощувка

Аугсбург - Ротембург (разходка) 145км- Нюмберг (80км)- нощувка

Нюмберг - Дрезден- 300км- нощувка

Дрезден - Прага - 146км -нощувка

Прага - Виена 330км - нощувка

Виена -Грац 190км нощувка

Грац -София

Как ви се струва? :) Имам една идея обаче, която много ми се иска да приложа, но се чудя дали е подходящо и дали си заслужава. Вместо Виена (тъй като сме ходили) да продължим от Аугсбург до Колмар и Страсбург (да спим в едно от двете) и оттам да продължим към Ротембург и Нюмберг. Много минсе иска да ги посетя, не сме ходили, но не е ли много отклонение.. Аугсбург - Страсбург са 300км и още 75км до Колмар. Или да не се занимавам, а да се метна до Фюсен преди Аугсбург... луднах :)

Какво ще ме посъветвате? Или нещо друго да заменя? Отворена съм за предложения :)

Предварително благодаря! :)

Редактирано от alex_555
Връзка към мнение

От моя гледна точка, на автомобилен турист, маршрутът ви, като изключим пътуването до Любляна първият ден - е напълно постижим. Но аз съм малко от шантавите, които не им пречи да пътуват с автомобил. Разстоянията не са големи, и колкото и да са задръстванията из германските магистрали, все ще имате време да обиколите и видите всичко. Ротенбург се обикаля за 2 часа :) 

 

Дали да отидете до Страсбург и Колмар от личен опит не мога да кажа, защото тази дестинация съм я пътувала от другата страна (Брюксел ), та впечатленията ми няма да са обективни. Сега като се замисля, не е малко път - около 400 км общо, което за един летен ден никак не е много, но за през зимата и при условие , че искате да спрете - може и да се поизморите.

 

От сега ви завиждам за пътешествието. Дерзайте!

 

(Внимание със словенската винетка, не пропускайте по никакъв повод. По-добре дайте някакви дребни пари и си карайте спокойно, защото проверките по магистралите на Словения за железни и няма измъкване - направо си я купувайте от някоя от хърватските бензиностанции преди границата или веднага след границата, на около 200 - 300 метра има бензиностанция с голям паркинг и места за почивка - продават). За австрийските винетки - също ги продават по словенските бензиностанции преди границата. 8 евро. Имайте предвид, че има тол-такси за тунелите в Австрия, а тол-таксите за Хърватската магистрала направо режат глави :) Това е да сте информирани за предстоящите разходи. Смело плащайте с карти навсякъде, където валутата не е евро.

Редактирано от Lyubina
Връзка към мнение

Благодаря за отговора! Много се радвам, че някой се включи.

Значи май по-добре е да пропуснем Страсбург и Колмар. Искаше ми се да ги видя, но може би наистина ще дойде в повече :)

За таксите и винетките знам, пътувала съм с кола до Италия. Само за таксите за тунелите не знаех. А в Германия някакви плащания има ли? 

Чудех се нещо друго интересно на връщане от Прага дали мога да включа, вместо Виена? Били сме, а и за 1 ден само търчане се очертава, голям град е.

Гледах разни програми на туроператори ходят в Мелк и Линц. Не знам дали си заслужават.

Предварително благодаря! :)

 

Връзка към мнение
преди 2 минути , alex_555 каза:

а връщане от Прага дали мога да включа, вместо Виена? Били сме, а и за 1 ден само търчане се очертава, голям град е.

Един ден много добре би паснал за разглеждане на Братислава, в случай, че не сте били там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Германия няма плащания. Страсбург и Колмар са уникални места, но трябва сами да прецените дали ви устройва такова удължаване на пътя. Двата града с една нощувка са възможни, зимата са доста ветровити и студени, но много красиви и пълни с Коледно настроение. Наистина, дните са кратки и е доста по-некомфортно чувството да обикаляш в студа, но пък ако имате време и желание, не е невъзможно да ги включите с една нощувка. Във Франция има такси по магистралите, вероятно го знаете. Ако сте били във Виена и имате желание и възможност да я замените за Страсбург и Колмар, аз ви съветвам да не ги пропускате, ако не ви пречи допълнително да натоварите пътя си....От друга страна Фюссен също е опция и сравнително по-близо, но аз лично бих го включила в друг маршрут (т.нар.Romantische Straße) , който задължително минава и през замъка Neuschwanstein. 

Освен съвета на chandi за Братислава, имате опция да промените посоката на връщане и да минете и през Будапеща, ако представлява интерес. Като цяло от личен опит мога да кажа, че пътните такси в Хърватия и Словения са по-високи в сравнение с винетката за 14 евра в Унгария, но разбира се - въпрос на лични предпочитания и на времево и финансово планиране е по кой път да стигнете и/или да се върнете от Австрия. Пожелавам ви прекрасно пътешествие и много положителни емоции!

Редактирано от obsession
Връзка към мнение
преди 1 минута , obsession каза:

Във Франция има такси, вероятно го знаете.

Във Франция такси има само по магистралите. За щастие имат и rue nationale, които са с една идея по-ниска разрешена скорост (до 110 км/ч), като настилка са перфектни и са безплатни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Прекрасни сте! Благодаря! :)

Ходили сме и в Братислава и в Будапеща ( 2 пъти по Коледа)

До Колмар и Страсбург трябва да отидем след Аугсбург..  и преди Ротембург. Като гледах навигацията ми дава, че по-бързия път минава отгоре, т.е първо Страсбург и след това Колмар. После обаче трябва да се връщаме обратно..  хем искам, хем се чудя дали не е в повече.. Зимата се стъмва по-рано, а от Аугсбург до Колмар има почти 400км, също минаване и на граница. Кога ще успеем и двата да ги видим...

Връзка към мнение

:)Минаване на граница между Германия и Франция на практика няма, двете държави така се преливат, че ми е трудно да различавам къде точно е т.н. "граница". Тук - таме някъде има нещо подобно на будки, може би някога са имали някакво "гранично" предназначение, но сега са празни и единственото, което ме ориентира къде завършва едната държава и къде започва другата, са табелите със звздичките на EU и надписа на държавата, както и знака с указанията за скоростта.

Страсбург и Колмар зимата можете да ги видите за по няколко часа, достатъчни са да добиете някаква представа и за двете места, просто ако наистина имате голямо желание да ги посетите. С едно ставане навреме сутринта, по обяд сте на някоя от прекрасните улички, излезли като от приказка, в плен на цветовете и ароматите на някой Коледен базар.... Вечерта спане и на другия ден - няколко часа в другия град. А може да си изберете и само един от двата, или да се отбиете в Ribeauvillé, което е по средата между двете и е едно малко безценно бижу.... Вие си преценяте желанията, възможностите и времето, както и конкретната синоптична прогноза. Ако няма да планирате скоро разходка отново в тази посока и наистина имате желание да ги видите, можете да измислите как и кога да си подредите нещата. Пътят не е малко и зимата не е най - удачния момент за дълги разходки, но така или иначе сте тръгнали по пътя на Коледното настроение - сами преценете какво в каква степен би ви го донесло... Ако ви идва в повече, просто го оставете за друг път.

Редактирано от obsession
Връзка към мнение

Добре, да речем, че отиваме до Страсбург и Колмар..., с едно ранно ставане можем да минем двата града, защото на следващия отново имаме два - Ротембург и Нюмберг :)

Обаче след това става голяма дупка от Дрезден. Ако го направим по план - Дрезден - Прага - ок. (150км.)

Обаче от Прага до Грац вече е много голямо разстоянието - 550км... 

Ще ми трябва още една нощувка, но нямам възможност.. така че...

Хиляди, хиляди благодарности за помощта

:)

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.