Прескочи до съдържание

Евтини банкови преводи с transferwise.com


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Моля, потвърди, че си разбрала всичко, което съм написал в 2 поста преди да зададеш следващ въпрос.

 

Ох с годините все по руса ставам!

Всичко по точките бях го направила в акаунта си в TransferWise, но съм пропуснала да видя полето Refference и е останало празно и се чудя защо липсва такова. Канселирах първия трансфер и направих втори, където всичко чинно си посочих. Даже вече отидох до банката и наредих сумата. Сега чакам потвърждение по ел.поща.

Благодаря за отделеното време!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ако някой е получавал пари чрез Transferwise може ли да ми каже какво точно се вижда в банковото извлечение? Transferwise или оринилалния изпращач на парите се изписва като подател? Сметката на Transferwise в дадената държава ли се изписва или на подателя? Само по забележката в превода ли може да разбере получателя от кого е получил парите?

 

Въпросът ми е когато пращам на фирма само номера на фактурата ли да пиша  или е по добре да добавя и името на подателя?

И аз съм се чудел същото, но нямам конкретен отговор. Винаги пиша само номера на фактурата и никога не е имало усложнение досега.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, имам нужда от помощ  :) ! Не съм ползвала до сега Transferwise.

Трябва да изпратя от БГ точно 100 Евро (нито Евро по-малко) до сметката на университет в Холандия. Вече разбрах, че при Transferwise, получаването на точната сума е гарантирано. Трябва да приложа към пакета с документи за кандидатстване в този университет и копие на платежното нареждане за осъществения превод. След като изчетох целия форум, не ми стана ясно следното:  Има ли някъде по изпълнението на стъпките на Transferwise,  място в интерфейса, от където да се извлече в електронен или принтиран вид справка, имаща вид на платежно нареждане (и съдържаща необходимите данни), която да  може да се приложи и изпрати до университета?

Връзка към мнение

Има Transfer confirmation след като мине преводът. Превод - потвърден. Изпращач, получател, чрез Transferwise съответната страна, в случая NL, с банкова сметка, сума, референция-основание, номер.

Редактирано от lesy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всеки извършен трансфер получава номер от tranferwise.
След като се извърши трансфера, информацията за него остава да се пази в опцията Transfers.
Логваш се в акаунта си и избираш опцията Transfers, линка е този : https://transferwise.com/account#/
Извежда се списък трансфери, избираш си желания и се показва информацията, която ти трябва - както по-долу.
Отделно, информацията за всеки извършен трансфер може да се свали на компютъра ти като PDF файл, който в последствие  да приложиш към писмото до университета.

post-2286-0-82171200-1454499900.png

Редактирано от bat.galin
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много благодаря за бързите отговори! Имам още един въпрос - полето Reference се оказва твърде късо за изискуемите от университета и задължителни за попълване данни. Има ли начин да го "удължа". Не намерих в help-а информация за това.

Връзка към мнение

Не, в момента няма начин в полето Reference да попълниш повече символи.

Но може да опиташ да се  обясните със съпорта и те служебно да добавят информацията , която не се събира.

Или пък част от информацията да попълниш в полето с името на контрагента.
Пример :
Вместо "University of Hamburg"  да пишеш  "Monthly fee for University of Hamburg"

Или пък в отделен мейл да им приложиш PDF файла и обяснение за какво си платила - вярвам няма да откажат да ти вземат парите ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

Прегледах темата и така се въодушевих, че ще мога да „прецаквам“ банките и да не опирам до техните „услуги“.

 

Да, ама не съвсем.

 

Оказва се, че преводите от лева в евро (от BG в някоя държава от EU, в примера по-долу Холандия) не са толкова неоспоримо изгодни през transferwise (TW).

За малки суми TW печели, но тъй като и комисионните на TW и на банките са малки, то според мен не е чак толкова изгодно, предвид неудобствата на TW.

За големи суми банките убедително печелят (за мое съжаление)

 

Ето фактите:

 

Задачата е: Приблизително 500 евро (497) да достигнат в сметка в Холандия по двата начина – през TW и през класически международен банков превод. Банката е ЦКБ. Но подобна е ситуацията и в ПИ и общинска банка (тях ги разпитах за размера на комисионните)

 

През TW

980 лв. - Преведени на TW т.е. на българска сметка в Уникредит

Комисионна за TW – 6.81 лв.   (0,7% - както е обявено от TW)

Комисионна на ЦКБ за междубанков превод в BG – 1.2 лв.

Курс на TW по който са обменили левовете ми в Евро (0.5112 т.е. 1.9561 лв за 1 евро)

Резултат – 497.51 Евро в сметка в Холандска банка.

 

Международен превод през ЦКБ

973.13 лв. – Преведени т.е. изтеглени от сметката ми в ЦКБ, купени с тях Евро и преведени в холандската банка

13.69 – Комисионна на ЦКБ за международен превод в евро (това е 7 Евро – точно колкото им пише в тарифата)

Курс на ЦКБ – 1.958 лв. за 1 Евро

Резултат – 497 Евро в сметка в Холандска банка.

 

Равносметка:

През TW – 980 лв.

През ЦКБ – 987 лв.

7 лева разлика в полза на TW. 

Според мен е незначителна, предвид неудобствата на TW.

А те са:

  • Получателя не вижда реалния изпращач на парите.
  • Ако нещо се обърка TW e “имагинерен“, докато офиси на ЦКБ има достатъчно. Само за половин, един час мога да посетя поне три офиса в центъра на София и да се разправям, оплаквам, крещя, а накрая и да пребия няколко служителя, ако са ме прецакали. :)

 

Обективността изисква да се каже, че колкото по-малка е сумата на превода, толкова по-изгодно е това да става чрез TW. Но в крайна сметка разликата се върти около 5,10,15 или 20 лв.

Тарифата т.е. комисионната на ЦКБ не е линейна.

За до 500 евро – 7 евро

От 500 – 2500 – 13 евро

0т 2500 – 10000 – 19 евро

Над 10000 – 0,2

 

Докато na ТВ е 0.7% независимо от сумата

Разликите в курсовете лев-евро (1.958 – 1.956 = 0.002лв.) е незначителна в полза на TW т.е. за по-големи суми тя не успява на компенсира значителната разлика в комисионната от половин процент за суми над 10000 евро.

 

В заключение (доколкото успях да сметна) TW е по-изгодно до около 1500 евро  но пак казвам разликата е десетина лева.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, знаех си аз, че е по-добре да плащам по двадесетина евро междубанков превод за захранване на сметка в Холандия (говоря за суми в порядъка между пет и десет хиляди евро), но да съм спокоен, че сумата може да бъде проследена и в случай на необходимост възстановена от самата банка...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, знаех си аз, че е по-добре да плащам по двадесетина евро междубанков превод за захранване на сметка в Холандия (говоря за суми в порядъка между пет и десет хиляди евро), но да съм спокоен, че сумата може да бъде проследена и в случай на необходимост възстановена от самата банка...

 

В твоя случай не е ли по-изгодно да връчиш на човека една българска дебитна карта в евро и да си тегли с нея оттам? :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В твоя случай не е ли по-изгодно да връчиш на човека една българска дебитна карта в евро и да си тегли с нея оттам? :)

 

Връчил съм му една VISA Electron, но в нея има само 500 евро, които са нещо като "бели пари за черни дни". Не става без открита сметка на място. Тамошната система е такава, че почти всички плащания минават по банков път и е далеч по-изгодно да си откриеш сметка на място за която, забележи, не плащаш никакви такси, но и не получаваш никаква лихва. Затова всяка година превеждам пари и плащам по около 20-25 евро за превода, но поне съм спокоен...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вен, всичко зависи от обслужващата те банка. В ОББ тарифите са дебели например. Изходящ превод в чуждестранна валута е 0,15%, но мин 35 лева. Подобна е цената и на Уестърн Юниън. Основно в Гърция ми искат капаро, та поне преводи към NBG се водят за вътрешно банкови и са на половин цена. За 100 евро капаро да дам 35 лв. ми идва малко в повече. 

Ако отида в друга банка и нямам сметка там ще ме таксуват и за вноска на каса. А да отварям сметки навсякъде не искам. 

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Връчил съм му една VISA Electron, но в нея има само 500 евро, които са нещо като "бели пари за черни дни".

 

Проучвал ли си варианта за една карта, привързана към много сметки? :):P

Връзка към мнение

Проучвал ли си варианта за една карта, привързана към много сметки? :):P

 

Не те разбрах. Идеята ми е, че обслужването на неговата холандска сметка в ING, както и абсолютно всички операции с нея - онлайн банкиране, теглене от банкомат, плащане към търговци и т.н., е абсолютно безплатно. Тъй като всеки ден му се налага да плаща нещо с карта или чрез онлайн банкиране, елементарната аритметика показва, че ако ползва карта към българска сметка ще плащам огромни такси. В това отношение най-благоприятни са условията на VISA Electron, поради която причина съм му извадил такава за зор-заман...

Връзка към мнение

В другата тема обсъждате дали може една сметка с много карти към нея. Та се чудех... що да не направиш за малкия една карта с много сметки към нея - той ще се радва  :)

 

Мисля, че към септември влизат в сила новите (за България) правила за SEPA и тогава преводите би трябвало да станат безплатни... ще видим. Ако се случи това, TW ще ни остане за по-екзотичните валути.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Чух, че в някои банки вече го правят. Но в тези с които аз имам досег все още на гише ме гледат неразбиращо като кажа кодовата дума SEPA. А когато стигна до управител на клон с неудоволствие ми се отговаря. Абе няма доброволно и леко да се откажат от такова голямо перо "приход от такси за валутни преводи".

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не искам да съм гаден, но вероятно имаш в вредвид, че очакваш да влязат  " ... в сила новите (за България) правила за SEPA ..."
Да, всички очакваме, но с това ще си останем - българската банкова система е изградена от основата си срещу вложителите и всякакви регулации за нея не важат , стойте и гледайте как няма да стане това със SEPA.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вен, всичко зависи от обслужващата те банка. В ОББ тарифите са дебели например. Изходящ превод в чуждестранна валута е 0,15%, но мин 35 лева. Подобна е цената и на Уестърн Юниън. Основно в Гърция ми искат капаро, та поне преводи към NBG се водят за вътрешно банкови и са на половин цена. За 100 евро капаро да дам 35 лв. ми идва малко в повече. 

Ако отида в друга банка и нямам сметка там ще ме таксуват и за вноска на каса. А да отварям сметки навсякъде не искам. 

 

Така е. Основното е, че повечето банки имат нелинейни комисионни или минимална комисионна и за малки преводи TW определено е по-изгодно. А иначе за големи суми 0.15% хич не е много. TW взимат 0.7%

С тия гърци и аз съм "страдал". Дай да направим така:

Ако основателя подкрепи начинанието - да купим един хотел в Санторини и който има "магелански мили" ще си го ползва. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Само добри думи за услугата, и най-вече - за скороста на предоставянето и.
Платих в билетите в сайта на превозвача в петък 20:00.
Преведох сумата от банкова сметка към банковата сметка на превозвача през transferwise.com в петък, 20:10 мин.
Днес в 10:00 дойде съобщение, че парите ще бъдат получени в сметката на превозвача  на 08.03.
...а в 16:00 дойде съобщение, че резервациите са потвърдени от превозвача.
Е какво повече за 4 лева ? ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз също превеждам ежемесечно суми чрез TW по британската сметка и съм доволна от услугата- обичайно парите са по сметката на получателя на следващия ден, курсът + таксата дават по-добър краен резултат от банков превод или захранване на българска сметка, вързана с дебитна карта / в последния случай освен превалутиране по курса на банката има и такса за теглене и плащане в чужбина/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също превеждам ежемесечно суми чрез TW по британската сметка и съм доволна от услугата- обичайно парите са по сметката на получателя на следващия ден, курсът + таксата дават по-добър краен резултат от банков превод или захранване на българска сметка, вързана с дебитна карта / в последния случай освен превалутиране по курса на банката има и такса за теглене и плащане в чужбина/

 

Люси, една бърза сводка, моля те. 

 

Когато пращаш в Англия, коя сметка посочваш: SWIFTBIC и IBAN предполагам, а не стандартния номер? Или греша?

 

Благодаря!

Връзка към мнение

Reiny, ти ме застреля, не знам какво е стандартен номер. При откриването на сметката поисках номер, с който да мога да превеждам от България- IBAN ми дадоха /ако има друг номер, аз съм в блажено неведение/. IBAN соча при превода през TW , но ще погледна утре последната транзакция, за да ти потвърдя на 100%.

Редактирано от lyusi
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.