Прескочи до съдържание

Евтини банкови преводи с transferwise.com


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Transferwise практически прави вътрешен превод към получателя. Като попълваш данните за превода си пише точно какво иска. За превод към Бразилия си иска местните (специфични за Бразилия) данни, предполагам за Англия ще е sortcode и account

Връзка към коментар

Този стандартния номер е само за вътрешни преводи. За международни се ползват посечените от теб.

 

Ако е от банка, да. Виж какво казва neuromanec - което и допуснах. Обикновено аз съм пращала пари, та в обратния случай не съм наясно...

 

 

Transferwise практически прави вътрешен превод към получателя. Като попълваш данните за превода си пише точно какво иска. За превод към Бразилия си иска местните (специфични за Бразилия) данни, предполагам за Англия ще е sortcode и account

 

Благодаря!

Reiny, ти ме застреля, не знам какво е стандартен номер. При откриването на сметката поисках номер, с който да мога да превеждам от България- IBAN ми дадоха /ако има друг номер, аз съм в блажено неведение/. IBAN соча при превода през TW , но ще погледна утре последната транзакция, за да ти потвърдя на 100%.

 

И ти мен ме застреля... хах... Наистина ми е мъгляво, нямам навици да ми пращат пари изобщо... 

Връзка към коментар

За Англия както и за целия ЕС, се пише IBAN, име на банка име на получател. Не мога да си спомня за SWIFT на банката, но би трябвало. Парите пристигат на другия ден.

Сега си влязох в профила. И ел.поща на получателя.

Редактирано от lesy
Връзка към коментар

При всички случаи си пише всяко поле какво е, в случая с Бразилия беше дори по-лесно отколкото през банка, където рових по разни сайтове за да си сглобя сам IBAN-а (като питах в банката ме гледаха като извънземно и колкото човека питах, толкова различни отговора получих).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако е от банка, да. Виж какво казва neuromanec - което и допуснах. Обикновено аз съм пращала пари, та в обратния случай не съм наясно...

 

 

 

 

Благодаря!

 

И ти мен ме застреля... хах... Наистина ми е мъгляво, нямам навици да ми пращат пари изобщо...

 

Ами пожелавам ти да ти пращат често и по много

Връзка към коментар

За Англия както и за целия ЕС, се пише IBAN, име на банка име на получател. Не мога да си спомня за SWIFT на банката, но би трябвало. Парите пристигат на другия ден.

 

Леси, благодаря! Вероятно тук е така, но аз просто не знам. Под 'тук' визирам тази платформа. Аз съм ползвала Опал Трансфер. Преводите до България са ми били 3 паунда, получаване на следващия ден. Много надеждни. 

 

Та при Опал - пуснах им запитване - системата е точно както обяснява neuromanec. Изпращачът ги мята на тяхна банкова сметка в Ункредит, а те тук ми захранват стандартната сметка. За transferwise не знам, обаче...

Ами пожелавам ти да ти пращат често и по много

 

Ами аз не си го пожелавам. Предпочитам сама да си ги вадя по много и никога да нямам нужда да ми пращат... Просто в случая ще купувам самолетни билети, парите не са за мен. P.S. Благодаря ти за доброто чувство!

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

За Англия както и за целия ЕС, се пише IBAN, име на банка име на получател. Не мога да си спомня за SWIFT на банката, но би трябвало. Парите пристигат на другия ден.

Сега си влязох в профила. И ел.поща на получателя.

 

Много благодаря :) Предадох надлежно...

Връзка към коментар
Георги Матеев
Публикувано: (редактирано)

Основното е, че повечето банки имат нелинейни комисионни или минимална комисионна и за малки преводи TW определено е по-изгодно.

Също така зависи от честотата. Ако правиш примерно по 5 превода месечно и всеки път спестяваш по 10-15 лв. - ами според мен си заслужава, особено както напоследък толкова си опростиха интерфейса, че реално чрез тях ми е по-лесно да направя международен превод. Още нещо сравнително ново: получателят вече вижда името на изпращача при получаване на парите.

 

Освен при суми до 1500-ина евро Transferwise печели много убедително и при преводи във всякаква друга валута. Пращал съм чрез тях датски, шведски и чешки крони, британски паунди, австралийски долари, индийски рупии и китайски юани и всеки път разликата в курсовете спрямо банките беше огромна. Само в единия случай спестих над 200 лв. от курсова разлика.

 

Да не говорим, че някои валути въобще не можеш да ги изпратиш от България чрез банка и само подобни интернет услуги са кажи-речи единствена опция. Така че Transferwise ще продължи да има немалко приложение дори и след навлизането на SEPA у нас.

 

Трябва да се отбележи, че в началото таксата им беше по-ниска - само 0.5%. Аз все още плащам толкова като стар и лоялен клиент.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

... Още нещо сравнително ново: получателят вече вижда името на изпращача при получаване на парите....

 

 

 

Само с това не бих съгласил. Преди 2 седмици пуснах превод на сина ми в Холандия. Не вижда изпращача т.е. мен :)

Връзка към коментар
Георги Матеев

Само с това не бих съгласил. Преди 2 седмици пуснах превод на сина ми в Холандия. Не вижда изпращача т.е. мен :)

 

Със сигурност (потвърдено със скриншоти на входящите преводи от електронното банкиране) при последните ми 5-6 трансфера получателите виждаха ето този текст в полето на изпращача: Transferwise on behalf of Georgi Mateev. Това е от поне 2 месеца насам. Нямам идея как е в Холандия, може да е някакво изключение, или просто входящата банка да има ограничение в броя символи в полето на изпращача и да не се показва пълния текст.

 

Rainy, виждам, че lesy вече ти е отговорила, но и аз проверих и потвърждавам - IBAN + BIC/SWIFT

 

На практика за изпращане на трансфер трябва само IBAN номер (след въвеждането му системата автоматично си намира името на банката и съответния BIC/SWIFT) + име на получател. Нищо повече.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да, вероятно е някакво ограничение. Синът ми ми каза че излиза само, че е от Transferwise. Може и друго да е т.е. банката да показва в изпращач - собственика на сметката от която се превеждат парите.

Тия дни пак ще превеждам и ще докладвам. :)

Връзка към коментар
Георги Матеев

А TW може ли да се ползва, за да се захрани сметка в Monese? Виждам, че са ми пратили само sort code и Account number.

 

You can pay into your Monese account from outside the UK using the Monese IBAN details below. Please be aware we currently only accept GBP and EUR currencies. EUR payments will be converted into GBP at the mid-market rate when funds arrive.Via the Monese IBAN:
 
Recipient: Monese
IBAN: EE047700771001660150
BIC/SWIFT: LHVBEE22
Reference: (Your Monese ID e.g. M12345)
Bank Name: LHV
Address: Tartu mnt 2
Postal Code: 10145
Country: Estonia
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Айде и аз да се включа, че ми стана интересно.

Преди час пробвах транзакция към банка в Германия и това което ми даде е следното:

 

Ammount Sent: 2125,94 BGN

Converts to: 1054,30 EUR  (това е сумата която да стигне до сметката в Германия, цената на нещо което искам да закупя)

Fee: 14.44 BGN

 

С други думи, за да преведа 1054.30евро (сумата която трябва да стигне до получателя), от моята сметка излизат 2125,94 лева.

 

Така, ако преведа сумата през фибанк, те ще ми удържат 2064,88лв + 25евро за превод =  ~ 2113.88 ЛВ

 

Аз ли не хващам нещо или просто не е по евтино от transferwise.

Редактирано от da4eff
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Айде и аз да се включа, че ми стана интересно.

Преди час пробвах транзакция към банка в Германия и това което ми даде е следното:

 

Ammount Sent: 2125,94 BGN

Converts to: 1054,30 EUR  (това е сумата която да стигне до сметката в Германия, цената на нещо което искам да закупя)

Fee: 14.44 BGN

 

С други думи, за да преведа 1054.30евро (сумата която трябва да стигне до получателя), от моята сметка излизат 2125,94 лева.

 

Така, ако преведа сумата през фибанк, те ще ми удържат 2064,88лв + 25евро за превод =  ~ 2113.88 ЛВ

 

Аз ли не хващам нещо или просто не е по евтино от transferwise.

 

За по-големи суми банковите преводи са по-изгодни. На една от предишните страници съм разписал едно сравнение между TW и ЦКБ (реални транзакции). За ЦКБ границата е около 1500 евро. Все пак винаги имай едно наум с банките - да няма някоя таксичка, дето не си я допрочел, пък тя се подразбирала.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев
Публикувано: (редактирано)

Айде и аз да се включа, че ми стана интересно.

Преди час пробвах транзакция към банка в Германия и това което ми даде е следното:

 

Ammount Sent: 2125,94 BGN

Converts to: 1054,30 EUR  (това е сумата която да стигне до сметката в Германия, цената на нещо което искам да закупя)

Fee: 14.44 BGN

 

С други думи, за да преведа 1054.30евро (сумата която трябва да стигне до получателя), от моята сметка излизат 2125,94 лева.

 

Така, ако преведа сумата през фибанк, те ще ми удържат 2064,88лв + 25евро за превод =  ~ 2113.88 ЛВ

 

Аз ли не хващам нещо или просто не е по евтино от transferwise.

 

Убягва ти един важен детайл: пратената сума винаги включва и депозит, който служи като защита при евентуална рязка промяна на валутните курсове и освен това гарантира, че ще бъде изпратена/получена точната до стотинка сума.

 

След като твоите пари постъпят в сметката на Transferwise и се извърши реалното превалутиране те ти връщат разликата обратно (безплатно).

 

Калкулацията в конкретния случай е следната:

 

2125,94 BGN - общо изпратени

2062,21 BGN - за превалутиране на €1054,30 (при приблизителен курс 1.956, може да е и по-изгоден)

14,44 BGN - такса на Transferwise

49,29 BGN - сума, която автоматично се връща обратно по твоята банкова сметка

 

Крайният резултат: 2076,65 (Transferwise) срещу 2113,88 (ПИБ). Спестяваш 37,23 лв. от въздуха.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ъхъ.
След няколко месечна практика и около 20 превода, мога да кажа че горното мнение е точно.

След логване в заглавната страница се настройва процента на доъплнително удЪржаната сума.
Наскоро ( преди 2 месеца мисля) този процент беше леко повишен ( дано не бъркам - беше около 0.51% или нещо подобно, сега е около 2%).
А горната калкулация става видна когато си следите салдото на банковата сметка в промеждутъка от време след изтеглянето на парите от нея ( сума + такса + "надвзета сума")  и го сравните с крайното салдо след получаване на потвърждението , че кореспондента  е получил парите - тогава се вижда, че "надвзетата сума" е въстановена.
..каква драма , а ? ;)

Връзка към коментар

Айде и аз да се включа, че ми стана интересно.

Преди час пробвах транзакция към банка в Германия и това което ми даде е следното:

 

Ammount Sent: 2125,94 BGN

Converts to: 1054,30 EUR  (това е сумата която да стигне до сметката в Германия, цената на нещо което искам да закупя)

Fee: 14.44 BGN

 

С други думи, за да преведа 1054.30евро (сумата която трябва да стигне до получателя), от моята сметка излизат 2125,94 лева.

 

Така, ако преведа сумата през фибанк, те ще ми удържат 2064,88лв + 25евро за превод =  ~ 2113.88 ЛВ

 

Аз ли не хващам нещо или просто не е по евтино от transferwise.

Както Георги Матеев ти е написал, включена е допълнителна сума за покриване на евентуална смяна в курса, като има и опция да не я плащаш, а да изпратиш колкото лева са нужни към момента за превалутирането в Х евро, рискувайки получателят ти да получи по-малко евро от нужното. Това става като отключиш катинарчето до изпращаната сума. А иначе, ако се регистрираш с референция от потребител на услугата, първият ти трансфер до 2000€ евро е безплатен.  Наскоро с учудване открих обаче, че дори и за по-голяма сума не начислиха никаква такса. Дадох референция на шефа си, който трябваше да изпрати 2200€ до Германия и трансферът му мина без такса.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

И аз реших да пробвам превод с transferwise. Трябва да резервирам апартамент в Испания, а собственика ползва само банкови преводи.

 

Всичко с регистрация и попълването на заявката в transferwise беше ОК. Днес отидох да внеса парите на каса (с цел по-бърз трансфер) в Уникредит булбанк, но се оказа първо, че трябва да платя 3 лв. такса, защото не съм клиент на банката и второ по-големият проблем - сметката на transferwise не може да бъде кредитирана на каса, а само с превод. Тоест на каса не могат да се внесят пари по тази сметка.

 

Тъй като нямам сметка в Уникредит, отидох в банката, която ползвам и срещу 2,20 лева направих междубанков превод. До края на деня парите ще са в сметката на transferwise.

 

Имали ли сте и вие подобен проблем с внасяне на каса или това е нещо ново?

Връзка към коментар

Не е нещо ново. Винаги е имало изискване за банков превод, за да е налице доказателство откъде тръгват парите. Едно заради възможността да бъдат върнати в твоята сметка в случай на някакъв проблем и второ - във връзка с борбата срещу пране на пари.

 

Например ако решиш да изпратиш точно определена сума в някаква цветна валута, "TransferWise" искат от теб малко повече пари, за да покрият евентуална промяна в обменния курс, и след като транзакцията от тяхна страна бъде направена, каквото е останало от твоята сума, ти го връщат в сметката.

 

В случай, че още някой не е разбрал - към сметката на "TransferWise" парите се изпращат само и единствено с банков превод!

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В постове назад в темата пишеше "да се внесат на каса или да се направи превод", затова може би съм се объркал.

 

Въпреки, че в другата банка ми предложиха да направят банков превод към уникредит, като внеса пари на каса, ако не искам от моята сметка. Тоест и при двата случая и в двете банки каква е разликата, ако ги внесеш на каса?

Връзка към коментар

По-нагоре сме писали по въпроса. Просто в България мерките против прането на пари не се взимат насериозно, а Transferwise не са българи. Освен това може да са имали предвид да ги внесеш в брой в твоята сметка и после да направят превода.

Връзка към коментар

Въпреки, че в другата банка ми предложиха да направят банков превод към уникредит, като внеса пари на каса, ако не искам от моята сметка. 

 

Това, доколкото го разбирам, означава следното: ако не искаш салдото по твоята сметка да се променя, да внесеш на каса сумата за TW в твоята сметка, след което тя незабавно да замине към „Уникредит“. Това е, което правя самият аз в повечето случаи.

Едно трябва да е ясно - няма как да изпратиш пари към TW, ако нямаш своя собствена сметка* в някоя банка. Сумата винаги, задължително минава през сметка - с IBAN, титуляр и т.н.

 

* Някъде в правилата на TW пише, че транзакцията от тяхна страна към получателя няма да бъде изпълнена, ако името на титуляря на сметката, от която получават, не съвпада с името в профила в тяхната система. Тоест ако ти си регистриран в TW с твоето име и решиш да преведеш на хотела пари, като ползваш моята сметка, TW ще откажат да направят това. И ще върнат парите в моята сметка.

Редактирано от captain_oveur
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.