Прескочи до съдържание

дневник 2 седмици в Уругвай + Аржентина


Childish

Препоръчани мнения

Нова година, нов късмет. В случая - нова тема, засега проучвателна, в последствие, надявам се, да се превърне в дневник.

Благодарение на магеланци се сдобихме (множественото число е за Childish&nomad) с билети за Мадрид-Монтевидео, Буенос Айрес-Берлин.

Престой - две седмици в началото на април.

 

Статус: билет София - Мадрид закупен

 

Обсъждани варианти:

Вариант 1. кодово име "Южна Патагония" - Ушуая + парковете (Лос Гласиарес и Торес дел Пайне). Недостатъци - голямо препускане, изгубено време в трансфери, допълнителни разходи за самолетни билети.Трябва да се носят палатки и спални чували, облекло и пр. Предимствата - посещение на топ 1 дестинациите в Патагония

Вариант 2.кодово име "7те езера": 1 ден Монтевидео, 1 ден Колония, 2 дни общо за Буенос Айрес, полет Буенос Айрес - Барилоче, трек Camino de los 7 Lagos (Барилоче -> Сан Мартин де лос Андес), задъжително 1 ден престой в Сан Мартин де лос Андес, за да се опита прочутото агнешко на дървени въглища(nomad);

ако остане време - провинция Валдивия в Чили от Сан Мартин де лос Андес за 2 дни;

недостатък - отново е необходимо къмпинг оборудване, отново допълнителни полети, но по-кратки и по-евтини (евентуално полетът може да бъде заменен с нощен автобус)

Вариант 3. "Северна Аржентина" - Монтевидео-Колония-Буенос Айрес-Игуасу-Буенос Айрес

по-лежерен вариант, повече градски туризъм

недостатък - пак има вътрешни полети, които евентуално пак могат да бъдат заменени с нощен автобус

 

Засега вариант 1 е най-недолюбван заради ограниченото време.

 

Ще бъдем благодарни за всякакви съвети.

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Давай, давай варианти, че и аз се блъскам за такива.

След като четох и рових с часове из интернет навръх празничната подготовка и в самата празнична нощ стигнах до извода, че без вътрешни полети не мога да мина, колкото и скъпи да са. За две седмици няма да видя почти нищо, ако разчитам на автобусни преходи. То оказва се и с полети не може да се види, кой знае какво.

В мойта програма засега и аз включвам Игуасу. Другото обаче към което се ориентирам за сега е районът около Салта в Северозападна Аржентина. Харесах си Quebrada de Humahuaca с Kafayate, Parque Nacional Los Cardones, Cerro de los Siete Colores и Purmamarca и разни природни други резервати в Андите.  В добавка ми се сториха интересни Parque Nacional Sierra de las Quijadas, което може да се направи с автобус на път към Мендоса. Времето естествено няма да стигне, но за мен е важно да прекарам възможно повече и в Буенос Айрес, заради тангото. Отказах се дори и от еднодневния трип до Монтевидео, тъй като време за него въобще не мога да намеря, а и гледайки снимките на Флай нещо не ме привлича.

От Патагония въобще се отказах, тъй като не съм в подходящото време, а и е безмислено само да летя нагоре надолу. Реших да се концентрирам върху севера пък Патагония да е в самостоятелно пътуване, ако въобще някой път стигна до такова.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ще пишa сaмо по вaриaнт 1 (нaй-недолюбвaния)

Моето пътувaне реaлно из Пaтaгония (aржентинскa и чилийскa), беше 10 денa. Без Игуaсу (Бр и Aрж, и без другите рaйони нa Чили). Периодът в нaчaлото нa aприл вече се води low season, но пaк мисля, че е още добър. Кaкто и Оги писa, той е обикaлял тaм в крaя нa мaрт, и е имaл чудесно време. Поне със сигурност тогaвa нямa дa имa вятър. A темперaтурите кaто нямa вятър сa много приемливи. Пaлaтки не сa нужни, нaвсякъде имa и хижи. Кой знaе кaквa специaлнa екипировкa също е ненужнa. Освен aко нямa дa кaтерите върхове. Освен товa нaвсякъде може дa се нaеме или купи, aко нещо не сте предвидили или взели. Мaгaзините в околните нa пaрковете грaдове сa изключително добре зaредени, и нa прaктикa всякa известнa мaркa зa екипировкa имa мaгaзин - Columbia, Salomon, The South Face, Patagonia, Mammut, Osprey (дa не се чуди някой - не е реклaмa, a полезно инфо, основaтелят е нaясно, пишa го зa другите, които постоянно добaвят товa ненужно уточнение). Нa мен в El Chalten и Natales, примерно, ми беше по-трудно дa нaмеря хрaнителен мaгaзин :)

Тa, aко не губите време зa БсAс, Монте, и из други грaдове, зa 2 седмици ще успеете, с все преходите с aвтобуси, и полетите от БA до Ушуaя, и после от Нaтaлес или Пунтa Aренaс пaк до БA.

 

Сегa зa полетите, и зaмянaтa им с нощните aвтобуси - имa отсечки, където полетите сa зaдължителни. Не че нямa aвтобуси, но цените нa aвтобусните билети поне в Aржентинa бяхa достa високи в срaвнение с Чили. Пaк не колкото сaмолетните, но 30-40 чaсa в aвтобус не е офертa. До 12-14 чaсa е моят личен лимит. Aко е повече, зaдължително полет. Освен aко не е нaрочно, сaмо дневен (с преспивaне някъде по мaршрутa), и пътят минaвa през големи крaсоти и пaнорaми.

Зa вaшaтa конфигурaция нa полетите, нa мен нaй-рaзумен ми се виждa вaриaнт 2. Зa вaриaнт 1 е по- добре полетите дa сa до БсAс, и от Сaнтяго нa връщaне. A зa вaриaнт 3 - нaпрaво дo Foz през Сaо Пaуло (кaкто го нaпрaви неговия Жоро Мaтеев от преднaтa промоция), и обрaтния от БсAс.

 

Нa мен в близките ми плaнове до 2-3 години е ходене до северо-центрaлнa Aржентинa, съчетaно с Уругвaй пaк зa около 4 седмици. Еднa сaмо зa Монте зa моите си рaботи, еднa зa БсAс дa го рaзгледaм цялостно нa спокойствие, и остaнaлите 14 денa Росaрио, Мендосa, Кордобa, Мaр дел Плaтa, примерно.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

wilks, голямо благодаря за полезното включване от мястото на събитието с точност до ? хиляди км)

имаме време да мислим, то това са вариантите на nomad, сигурно аз като помисля ще генерирам други и .. ще стане на моето (майтап си правя)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Lonely Planet за Parque Nacional Los Glaciares (North)

"The most stable weather for hiking comes not in summer but in March and April, where there is less wind (and fewer people)."


закупени 666 песо от Никар

курс: 1песо = 18 стотинки

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Lonely Planet за Parque Nacional Los Glaciares (North)

"The most stable weather for hiking comes not in summer but in March and April, where there is less wind (and fewer people)."

И Оги, и аз ти казахме същото. Той го е проверил лично, защото е ходил точно тогава. А аз се уверих, че е така, защото лятото вятърът в Патагония е в стихията си. И двамата ти го казахме, ти отиде в Lonely Planet да проверяваш, все едно ние ще те излъжем нарочно...

 

 

закупени 666 песо от Никар

курс: 1песо = 18 стотинки

И тук грешка. На място курсът е много по-добър. Както навсякъде из Южна Америка, не само в Аржентина. Дори и да не сменяте по blue rate, a по официалния. При смяна на долари и евро, не левове, разбира се.

П.П. И трябва да сменяте само колкото ще са ви необходими за ден-два. Защото ако ви останат накрая, и тук, и там, няма да вземете почти нищо насреща. Освен ако нямате намерение да ходите отново там. Но и при това положение пак няма смисъл, защото никой не знае какъв ще е курсът тогава. Може да е още по-висок, предвид галопиращата инфлация в страната.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И тук грешка. На място курсът е много по-добър. Както навсякъде из Южна Америка, не само в Аржентина. Дори и да не сменяте по blue rate, a по официалния. При смяна на долари и евро, не левове, разбира се.

П.П. И трябва да сменяте само колкото ще са ви необходими за ден-два. Защото ако ви останат накрая, и тук, и там, няма да вземете почти нищо насреща. Освен ако нямате намерение да ходите отново там. Но и при това положение пак няма смисъл, защото никой не знае какъв ще е курсът тогава. Може да е още по-висок, предвид галопиращата инфлация в страната.

E, Wilks, чак грешка, не мисля че е. Курсът на Никар е същия като официалния курс за деня. Купих песо само за около 100 лева, колкото да не влезем в страната без никакви пари. Вярно е,че при официалния курс губя около 50лв. Но предпочитам да се увътря 50лв, от колкото да нямам никаква местна валута на влизане в страната, при условие че не съм сигурен по кое време на денонощието ще влезем и дали ще имам възможност незабавно да купя песос.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И Оги, и аз ти казахме същото. Той го е проверил лично, защото е ходил точно тогава. А аз се уверих, че е така, защото лятото вятърът в Патагония е в стихията си. И двамата ти го казахме, ти отиде в Lonely Planet да проверяваш, все едно ние ще те излъжем нарочно...

Е, wilks, не съм казала, че не ви вярвам. Не съм го проверявала нарочно, просто се зарадвах, че без да искам може пък да съм нацелила подходящото време за посещение на Патагония. Подробности като сезон или разстояния обикновено ми убягват.

Е, кой вариант избра?

Още не съм избрала. Има време, надявам се.

Връзка към мнение

 вариант 1а

31 март: Монтевидео, нощувка в Монтевидео

1 април - Колония, придвижване до Буенос Айрес, нощувка в Буенос Айрес

2 април - ранен полет Буенос Айрес - Ушуая

3 април - Ушуая, нощен автобус (cama) до Пунта Аренас (10 часа)

4 април - Пунта Аренас

5 април - Пунта Аренас - Пуерто Наталес - Торес дел Пайне

6 април - Торес дел Пайне

7 април - Торес дел Пайне -> Лос Гласиарес

8 април Лос Гласиарес

9 април Лос Гласиарес - Ел Калафате - Буенос Айрес

10 април Буенос Айрес - или Салта

11 април  Буенос Айрес - или Салта

12  април Буенос Айрес - или Салта

13 Буенос Айрес - Мадрид

 

вариатн 1б

 

31 март: Монтевидео, нощувка в Монтевидео

1 април - Колония, придвижване до Буенос Айрес, нощувка в Буенос Айрес

2 април - ранен полет Буенос Айрес - Ел Калафате, придвижване до Лос Гласиарес

3 април - Лос Гласиарес

4 април - Лос Гласиарес

5 април - Лос Гласиарес

6 април - придвижване до Торес дел Пайне

7 април - Торес дел Пайне

8 април Торес дел Пайне

9 април Торес дел Пайне

10 април Торес дел Пайне - Ел Калафате - Буенос Айрес

11 април  Буенос Айрес

12  април Буенос Айрес

13 Буенос Айрес - Мадрид

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

E, Wilks, чак грешка, не мисля че е. Курсът на Никар е същия като официалния курс за деня. Купих песо само за около 100 лева, колкото да не влезем в страната без никакви пари. Вярно е,че при официалния курс губя около 50лв. Но предпочитам да се увътря 50лв, от колкото да нямам никаква местна валута на влизане в страната, при условие че не съм сигурен по кое време на денонощието ще влезем и дали ще имам възможност незабавно да купя песос.

ОК, в общи линии си прав. 

Само със следното уточнение. Курсът на Никар е ОК за "продава", но за "купува" обратно, е доста ощетяващ. Аз влязох в Аржентина само с 30 песо. И ако няма да влизате през летище, от което ще ви е нужен скъп трансфер до мястото на спане, повече от 100-200 песо няма да ви трябват. Ако е сухоземно, както виждам, пак горе долу толкова. 

Нищо, вече сте ги взели тези. За после прегледай внимателно сайтът със знаците (линка в моята тема), по които да разпознавате фалшивите от истинските. Това ви е достатъчно. Останалото е долари по 100 (50), и смяна само колкото ще са ви нужни за ден-два. Ако ви останат, курсът на Никар за обратно изкупуване тук е почти на половина, от този за който ги продават.

 

Е, wilks, не съм казала, че не ви вярвам. Не съм го проверявала нарочно, просто се зарадвах, че без да искам може пък да съм нацелила подходящото време за посещение на Патагония. Подробности като сезон или разстояния обикновено ми убягват.

По принцип вашето е по-подходящо от моето едно, че вече се води low season, и цените ще са по-ниски. И второ - предполага се, че няма да има вятър, което потвърди и Оги. Но там с времето нещата са на шанс и късмет. Дано вашият да е налице :)

 

 

 вариант 1а

 

4 април - Пунта Аренас

5 април - Пунта Аренас - Пуерто Наталес - Торес дел Пайне

6 април - Торес дел Пайне

От Пунта Аренас до П. Наталес е към 3 часа път. Но от Наталес до Торес има автобуси само рано сутрин, и следобед. Няма никакъв смисъл да отивате следобед в ТдП, колкото само да спите там, и на другия ден да обикаляте из парка. По-добре след П. Аренас като пристигнете в Наталес, да спите там (много по-евтино и практично е), и на другия ден рано сутринта в 7 да тръгнете за ТдП, да обиколите, да се качите до "кулите", да спите вечерта, и на другия ден да тръгнете към Лос Гласиарес.

Или вариант II с посрещане на изгрева горе на кулите:

Отивате до ТдП следобед, правите прехода до къмпинга, вечерта спите на палатка. и от там сутринта за час макс. се качвате на върха за посрещане на слънцето, след което имате време да се върнете до кампа, да си съберете палатката, и в 2 часа да сте пред хотела, да вземете буса до входа, и от там вече автобус до Наталес, където да нощувате. На другия ден 5 часа до Калафате (с минаване на границата), спане в Калафате, и на следващия ден Перито Морено и Лос Гласиарес.

 

 

 вариант 1а

 

7 април - Торес дел Пайне -> Лос Гласиарес

8 април Лос Гласиарес

9 април Лос Гласиарес - Ел Калафате - Буенос Айрес

Имаше някакъв вариант за директен превоз от ТдП до Л Гласиарес, но не знам дали е целогодишен. Трябва да се провери това предварително, да не се окаже сезонен. Освен това се минава и граница, има формалности. Не знам дали има възможност за спане в самия парк. По принцип се нощува в Ел Калафате, и от там се правят дневни трипове. Ако сте проверили и има, ОК.

От Калафате до Бс Ас за един ден, е възможно само със самолет. В края на сезона, мисля че ги разреждат. Хубаво е предварително да се вземат билети. Иначе с автобус от Наталес до Бс Ас за един ден не става, доколкото имам представа от разстоянията на място. 

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лили, виждам, че като евентуална възможност предвиждаш Салта. Понеже се зарових в гида на Lonеly planet, дето ми прати прочетох, че ниските места в тази провинция са маларични зони. Не знам дали самият град /около 1152 м. н.р./ е ниска зона, но в сравнение с останалите градчета /някой стигат до 4400 м.н.р./ си е направо ниско. Имай в пред вид тази информация.

 

Иначе, освен природните красоти наоколо в градчето има много добър музей, в който са изложени предмети от епохата на Инките вкл. и мумии на деца, станали обект на жертвоприношения.

 

От чисто егоистична гледна точка предпочитам да изберете вариант 1 с Буенос Айрес. ;)

 

Не знам доколко е достоверна информацията на Lonеly planet, но не е позволено изнасянето на песос извън страната и от 2011 г. те карат задължително да я обмениш в долари или евро. Нямам представа за какви количества се отнася, но останах с впечатление, че е голямо прецакване. Така, че гледайте да изхарчите аржентинските песос, за да не ги сменяте на летището при кофти курс.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 вариант 1а

31 март: Монтевидео, нощувка в Монтевидео

1 април - Колония, придвижване до Буенос Айрес, нощувка в Буенос Айрес

2 април - ранен полет Буенос Айрес - Ушуая

3 април - Ушуая, нощен автобус (cama) до Пунта Аренас (10 часа)

4 април - Пунта Аренас

5 април - Пунта Аренас - Пуерто Наталес - Торес дел Пайне

Това в началото голямо юркане ми се струва, всеки ден преход, а дали ще има време да правите нещо там... Какво ще правите в Ушуая и Пунта Аренас (по-скоро защо са ви и двете)? Може направо да летите до Рио Галегос и оттам до Пунта Аренас са 4 часа. Пунта Аренас хич не ми беше интересен, нищо че стоях 2 дена там заради спрени полети (по-скоро обикалях из горите наоколо де), освен че има колонии пингвини в близост (2, не много близо). 

Из фиордите може да се разходите с кораб от Пуерто Наталес, някакви ледници се виждат. Другия вариант е в езерото Грей в Торес дел Пайне, но щом ще гледате Перито Морено, няма смисъл, той е много по-внушителен. Ако си падате по планинарстване, в Торес дел Пайне може да си откарате и седмица...

Транспорт от Пуерто Наталес директно към Ел Калафате има, но вероятно е веднъж на ден, и ако е нисък сезон не знам дали е всеки ден, та проверете.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаея ви, вилкс, Еми и neuromancer

 

това засега са скици, както се вижда още без проверен транспорт и други детайли. Явно първо ще трябва да проверя детайлите и тогава да правя план, а не така наизуст.

 

Това в началото голямо юркане ми се струва,

Цялото ми се струва голямо юркане

 

Ако си падате по планинарстване, в Торес дел Пайне може да си откарате и седмица...

Не съм планинрар, но това ми беше идеята с вариант 1б, отиваш в парка и си оставаш там

 

Лили, виждам, че като евентуална възможност предвиждаш Салта. Понеже се зарових в гида на Lonеly planet, дето ми прати прочетох, че ниските места в тази провинция са маларични зони. Не знам дали самият град /около 1152 м. н.р./ е ниска зона, но в сравнение с останалите градчета /някой стигат до 4400 м.н.р./ си е направо ниско. Имай в пред вид тази информация.

От чисто егоистична гледна точка предпочитам да изберете вариант 1 с Буенос Айрес. ;)

Салта се появила в списъка, защотото там продавали листа от кока, си признаха някои хора... Ако ходя там, ще е с вариант "Среща на летището" (Анджи)

Връзка към мнение

Ами според мен ако ще слизате до Патагония, направете 1б, иначе си е мъка. И няма смисъл да обикаляте всеки град в района.

Листата от кока ако не сте пробвали може да ви звучат интересно, но реално няма смисъл да ходите някъде заради тях. Нямат някакъв забележим упойващ ефект.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами според мен ако ще слизате до Патагония, направете 1б, иначе си е мъка. И няма смисъл да обикаляте всеки град в района.

Листата от кока ако не сте пробвали може да ви звучат интересно, но реално няма смисъл да ходите някъде заради тях. Нямат някакъв забележим упойващ ефект.

абсолютно съм съгласна

Връзка към мнение

Определено в Андите /провинциите Салта и Jujuy/ се продават листа от кока, които обаче ако се пробват трябва да е там, защото пренасянето им на друго място е забранено и наказуемо от законите им. Пробването или консумирането на листа от кока в тези провинции е легално.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип, за да се усети ефекта от листата от кока, трябва, освен самите листа, да има и силно алкална субстанция, например хлебна сода или както местните са ползвали от векове силно алкална пепел от различни растения. Листата от кока се увиват около алкалната субстанция, така получената топка се слага между венеца и бузата. В никакъв случай не се дъвче, а просто трябва да се пропие добре със слюнка, започва химичен процес при който алкалоидите стават усвоими и започват да навлизат в тялото през тъканите на устата. Ефекта е изтръпване на устата(като при местна упойка), чувство за бодрост и концентрция, подтискане на глад и жажда. Поне това е, което ми ми обясни за листата от кока, колега перуанец.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип, за да се усети ефекта от листата от кока, трябва, освен самите листа, да има и силно алкална субстанция, например хлебна сода или както местните са ползвали от векове силно алкална пепел от различни растения. Листата от кока се увиват около алкалната субстанция, така получената топка се слага между венеца и бузата. В никакъв случай не се дъвче, а просто трябва да се пропие добре със слюнка, започва химичен процес при който алкалоидите стават усвоими и започват да навлизат в тялото през тъканите на устата. Ефекта е изтръпване на устата(като при местна упойка), чувство за бодрост и концентрция, подтискане на глад и жажда. Поне това е, което ми ми обясни за листата от кока, колега перуанец.

 

На мен това обаче ми звучи доста гадно.  :lol:  Ако ще плащаш полет до там, за да ти изтръпне устата по-добре иди на стоматолог да ти прегледа зъбите. С парите ще можеш и някой и друг кариес да си оправиш, а изтръпването ще го имаш като нищо ;)  :P  Само мое мнение :)  

 

 

Предвиждате Колония и преход до БА. Може ли малко смляна на готово информация. Нещо се замислих дали да не направя един ден там, а нищо не съм чела. Ферибот, билети, какво да се гледа, организация по въпроса? 

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

Понеже и аз съм точно на тази вълна ето възможните фериботи.

Втората компания е дъщерна на първата нещо като нискотарифно подраздекение. Иронията е , че ползват едни и същи фериботи , а плащаш по-малко :)

 

http://www.buquebus.com/cache/HomeARG.html

 

 

http://www.seacatcolonia.com/?sitelanguaje=EN

 

 

http://coloniaexpress.com/ar

 

Разстоянието се взима за час.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Понеже и аз съм точно на тази вълна ето възможните фериботи.

Втората компания е дъщерна на първата нещо като нискотарифно подраздекение. Иронията е , че ползват едни и същи фериботи , а плащаш по-малко :)

 

http://www.buquebus.com/cache/HomeARG.html

 

 

http://www.seacatcolonia.com/?sitelanguaje=EN

 

 

http://coloniaexpress.com/ar

 

Разстоянието се взима за час.

Стенк, а цените на последните две в каква валута са обявени според теб в песос или долари. Не успях да го намеря изрично  записано и се чудя. Ако е в долари ще е доста скъпо удоволствие. 

Връзка към мнение

Това явно си е знака за песос ( май САЩ оттам са го гепили)

 

Сега да споделя какви ги свърших днес - купих си билет Buenos Aires  -  Colonia , като избрах да е през уругвайската версия на сайта ( в уругвайско песо ) , защото цената е по-ниска спрямо тази в аржентинско песо.

Накрая ми излезе единствено съобщение , че транзакцията е успешна и ще се свържат с мен скоро.

 

post-140-0-37438300-1420999613_thumb.jpg

 

 

 

 

В началото иска и регистрация  с паспортни данни за да може изобщо да резервираш , която направих , но отново нямаше никакво потвърждение по мейл. Такова нещо май не помня  :rolleyes:

 

 

 

Засега ни мейл , ни гявол. На финалната страница на плащането нямаше нито код за резервация , нито дати на пътуването и платена сума , нито нищо. Иска се картата дa e с Verified by Visa или Mastercard SecureCode

Ще ги изчакам няколко дни , че то днес е и почивен и ако няма резултат ще ги търся някак си ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.