Прескочи до съдържание

Кражба от кредитна карта


Препоръчани мнения

преди 7 часа, Asya Assenova каза:

Съгласна съм с теб. Това важи за всички сфери на живота,.

И най-вече за пушенето на обществени места

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имам въпрос по повод на моя позната. Откраднали са й чантата и като резултат са й източили две карти на банкомат. Отишла е в банков офис, разказала за случката и са й блокирали картите.

В този случай има ли право да подаде искане за оспорване на транзакциите?

Ще й удържат ли по 300 лв на карта, заради това, че не ги е опазила?

Връзка към мнение

Кражбата е едно на ръка, но явно пина на картите е бил с тях, че да могат да ги източат на банкомат. При положение, че пина е бил наличен, не мисля, че ще може да оспори транзакциите. Всичко зависи и от политиката на съответната банка, но в общия случай не. Освен това е имала възможност да блокира картите веднага след кражбата на чантата. Освен ако не са й откраднали чантата в заведение и тя да е разбрала например час след това като си е тръгвала.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
В момента, aleksandrina каза:

Дали нещо ще ѝ върнат, ако е имало ПИН...?

Всъщност точно това е въпросът. Вероятно е имало ПИН, иначе не виждам как ще ги източат толкова бързо. SMS-те за транзакциите са били сигнала за откраднатата чанта.

  • Шок 1
Връзка към мнение

На мъжа ми са му крали колата в САЩ, а в нея е бил и портфейлът с карти и лични документи (не питайте 'що ги е оставил там). Та ПИН не е имало написан и въпреки това са му го налучкали и са теглили (колата е открадната към 2 през нощта, той е разбрал в 4 и веднага се е обадил да блокира картите, но вече е имало транзакции. Та не е задължително да са били написани някъде. Доколкото знам, ПИН кодът е записан локално на пластиката, така че предполагам, че "подходящите хора" с подходящата техника биха могли да извлекат тази информация от самата карта.

 

Нека си оспори транзакцията, пък банката естествено, че ще се опита да не плати, но ако не опита, със сигурност нищо няма да ѝ върнат.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
7 minutes ago, chandni said:

На мъжа ми са му крали колата в САЩ, а в нея е бил и портфейлът с карти и лични документи (не питайте 'що ги е оставил там). Та ПИН не е имало написан и въпреки това са му го налучкали и са теглили (колата е открадната към 2 през нощта, той е разбрал в 4 и веднага се е обадил да блокира картите, но вече е имало транзакции. Та не е задължително да са били написани някъде. Доколкото знам, ПИН кодът е записан локално на пластиката, така че предполагам, че "подходящите хора" с подходящата техника биха могли да извлекат тази информация от самата карта.

С пин кода не е точно така, затова и когато ти скимират картата, крият и камера за да видят пин кода, защото 3 грешки и картата се блокира. Не знам обаче ,ако се въведе 2 пъти грешен пин код и се извади картата от банкомата, може и да се нулира брояча т.е. при ново вкарване в банкомата да е възможен нови 2 опита и така схемата да се повтаря до успех ...

Това го предполагам по аналогия с пин кода на електронните подписи - там е така, затова сгрешите ли 2 пъти, по добре се успокойте, извадете електронния подпис, помислете и започнете отначало ...

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към мнение

При картите са си 3 опита - вади, слагай, само 3 са. Аз си губя ПИН-овете и ми се е случвало да пробвам на различни ПОС терминали, след 3-тия опит картата се блокира.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
17 minutes ago, noshtna_ptica said:

Предполагам 3 последователни, а не изобщо 3 в годините?

Въвеждането на правилен пин, занулява "брояча", стига да не е след 3тия неуспешен опит и картата е вече блокирана ....

Връзка към мнение

Преди години имах 2 поредни неуспешни опита и от банката (КТБ) ми казаха, че броячът се нулира на следващия ден. Т.е. ако не съм сигурен дали третия ми опит ще е успешен, да пробвам тогава, за да не ми се блокира картата.

Връзка към мнение
преди 15 минути , Ilian359 каза:

Преди години имах 2 поредни неуспешни опита и от банката (КТБ) ми казаха, че броячът се нулира на следващия ден. Т.е. ако не съм сигурен дали третия ми опит ще е успешен, да пробвам тогава, за да не ми се блокира картата.

Броят се нулира при правилно въведен ПИН.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 12/29/2018 at 11:48 PM, ven62 said:

Споделям това мнение на @Topfly, но и си мисля, че СМС известяването е полезно, тъй като съм чел че източването на КК в много случай не е само с една транзакция, а с няколко през малки интервали от време. Та в този случай притежателя може да си блокира картата макар и със закъснение за първото ужилване.

(щото не всички сме така подредени като @Zaro :wink: )

На един мой приятел, когато му източиха карта, за 1-2 секунди му направиха 8 транзакции, като получи 8 различни СМС-а... Нямаше изобщо време да реагира... СМС-а все пак е полезен за да може да не ти източат дневния лимит и на следващия ден. Най-добрата защита по принцип е да държиш лимитите на нула или на много ниски нива.

Връзка към мнение
преди 11 минути , Topfly каза:

На един мой приятел, когато му източиха карта, за 1-2 секунди му направиха 8 транзакции, като получи 8 различни СМС-а... Нямаше изобщо време да реагира... СМС-а все пак е полезен за да може да не ти източат дневния лимит и на следващия ден. Най-добрата защита по принцип е да държиш лимитите на нула или на много ниски нива.

:biggrin:

Е, щом при твоя приятел е така, значи при всички е така. :wink:

 

Да им предложим на банките да не се мъчат за всяка транзакция, ами на ден по един смс да пращат - обобщаващ.:grin:

  • Смея се 4
Връзка към мнение
13 minutes ago, ven62 said:

:biggrin:

Е, щом при твоя приятел е така, значи при всички е така. :grin:

Ако крадецът е умен, така ще направи 😉 За да си успешен крадец, винаги трябва да си с една крачка пред технологиите за защита от крадци...

Връзка към мнение
преди 13 минути , Ilian359 каза:

Затова ПИБ са наложили ограничение от 3 транзакции в рамките на 10 минути.

То при тях злоупотребите са от друго естество. :laugh:

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 5 часа, Ilian359 каза:

Затова ПИБ са наложили ограничение от 3 транзакции в рамките на 10 минути.

Oт кога е това? При мен за няколко минути направиха 8 транзакции /всичко до дупка/, беше на 01.01 м.г.

SMS-те дойдоха с 5-6 часа закъснение и това ме втрещи. Питам аз защо - имало било срив в системата 🙄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
5 hours ago, Topfly said:

На един мой приятел, когато му източиха карта, за 1-2 секунди му направиха 8 транзакции, като получи 8 различни СМС-а... Нямаше изобщо време да реагира... СМС-а все пак е полезен за да може да не ти източат дневния лимит и на следващия ден. Най-добрата защита по принцип е да държиш лимитите на нула или на много ниски нива.

Добре де, как на кредитна карта с лимит да кажем 10к, да си я държа на нула или много ниско ниво - това означава да си ги харча всеки месец малсимално бързо и до лимита - е и на мен ми се иска така 🙂 , но нали трябва после да се погасява ....

Ако пък си изкарам КК с някакъв малък лимит - ами то и кола няма да мога да наема с нея и в крайна сметка за какво ми е - да и плащам годишните такси , които са фиксирани за малък лимит  - пак се губи смисъла. Решението е да може да се блокира/разблокира бързо и лесно, но колко издатели са чували за това 😉 

Връзка към мнение
преди 16 минути , noshtna_ptica каза:

Oт кога е това? При мен за няколко минути направиха 8 транзакции /всичко до дупка/, беше на 01.01 м.г.

SMS-те дойдоха с 5-6 часа закъснение и това ме втрещи. Питам аз защо - имало било срив в системата 🙄

А върнаха ли ти парите от банката?Че за техния срив, ти каква вина имаш?

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Да, всичко ми върнаха. Случката е от 01.04 /но не можах да коригирам/, върнаха ми ги през юли.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.