Прескочи до съдържание

Кражба от кредитна карта


Препоръчани мнения

15 minutes ago, 2326 said:

Добре де, как на кредитна карта с лимит да кажем 10к, да си я държа на нула или много ниско ниво - това означава да си ги харча всеки месец малсимално бързо и до лимита - е и на мен ми се иска така 🙂 , но нали трябва после да се погасява ....

Ако пък си изкарам КК с някакъв малък лимит - ами то и кола няма да мога да наема с нея и в крайна сметка за какво ми е - да и плащам годишните такси , които са фиксирани за малък лимит  - пак се губи смисъла. Решението е да може да се блокира/разблокира бързо и лесно, но колко издатели са чували за това 😉 

Идеята ми беше, е все повече банки позволяват промяна на лимитите през апликация на мобилния телефон. Можеш да дърши лимита на нула или ниско и само когато имаш плащания можеш да вдигаш лимита. Това е много по сигурна защита от СМС.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, Topfly said:

Идеята ми беше, е все повече банки позволяват промяна на лимитите през апликация на мобилния телефон. Можеш да дърши лимита на нула или ниско и само когато имаш плащания можеш да вдигаш лимита. Това е много по сигурна защита от СМС.

Да, за лимитите през апликации е ставало дума, но всяка апликация, с която можеш да буташ лимити, можеш и да блокираш - а това става в пъти по-бързо от промяна на лимитите ... (в пъти - имам впредвид - блокиране 5 сек. , промяна на лимит 15 сек. 😉 ) ...

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към мнение

Здравейте, на мен тази нощ са се опитвали да дръпнат пари от дебитната ми Мастер на ОББ и в крайна сметка са успяли да блокират 27лв. Звънях на банката и ми блокираха картата и казаха, че трябва нова да ми издадат и да оспоря транзакцията в техен клон. Обаче ме притеснява, че с тази карта съм купила билети и хотелско настаняване и сега новата ще бъде с друг номер. Ако си поискам старата карта макар и продупчена да си е в мен за доказателство?

Връзка към мнение
преди 21 минути , ivelina666 каза:

Здравейте, на мен тази нощ са се опитвали да дръпнат пари от дебитната ми Мастер на ОББ и в крайна сметка са успяли да блокират 27лв. Звънях на банката и ми блокираха картата и казаха, че трябва нова да ми издадат и да оспоря транзакцията в техен клон. Обаче ме притеснява, че с тази карта съм купила билети и хотелско настаняване и сега новата ще бъде с друг номер. Ако си поискам старата карта макар и продупчена да си е в мен за доказателство?

@ivelina666 Аз не знам за практика да се взимат обратно блокирани дебитни или кредитни карди... Разрежете я на две и си я запазете без проблеми, за да я покажете при поискване. Тя така или иначе няма да може да бъде верифицирана като електронно платежно средство.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 19 минути , Гост каза:

@ivelina666 Аз не знам за практика да се взимат обратно блокирани дебитни или кредитни карди... Разрежете я на две и си я запазете без проблеми, за да я покажете при поискване. Тя така или иначе няма да може да бъде верифицирана като електронно платежно средство.

Има, има, все още тук-там в някой клон на банка даден служител да държи да я вземе.

Обяснете в банката, че картата ще ви трябва поради което не искате да я оставяте, а ако и това не даде резултат предварително си направете копие от картата и ще показвате него. Като цяло повечето банки вече не взимат блокираната карта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А необходимо ли е да се свържа със съответния търговец, тоест авиокомпании, за да им кажа за проблема - така ме посъветва служител от банката? Или е достатъчно да имам старата карта в себе си?

Връзка към мнение
преди 50 минути , ivelina666 каза:

Здравейте, на мен тази нощ са се опитвали да дръпнат пари от дебитната ми Мастер на ОББ и в крайна сметка са успяли да блокират 27лв. Звънях на банката и ми блокираха картата и казаха, че трябва нова да ми издадат и да оспоря транзакцията в техен клон. Обаче ме притеснява, че с тази карта съм купила билети и хотелско настаняване и сега новата ще бъде с друг номер. Ако си поискам старата карта макар и продупчена да си е в мен за доказателство? 

Не виждам за какво ти е невалидната карта. Ако резервацията е платена, показването на картата не я потвърждава. Ако ще ти тръпнат пари от картата след време, така или иначе ще трябва да им дадеш номера на новата карта

Връзка към мнение
преди 5 минути , Климент каза:

Не виждам за какво ти е невалидната карта. Ако резервацията е платена, показването на картата не я потвърждава. Ако ще ти тръпнат пари от картата след време, така или иначе ще трябва да им дадеш номера на новата карта

Има авиокомпании, които искат кредитната карта - поне на теория. И други ситуации има. И аз съм си пазила картите за някои плащания. Иначе банките никога не са ми ги искали обратно - директно пращат новата. 

Връзка към мнение

Чела съм в разни условия на търговци, а и тук във форума, че трябва при поискване да представиш картата, с която е направена резервацията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега се връщам от ОББ, казаха ми, че първо трябва да се осчетоводи транзакцията и тогава да се пусне жалба. Което е странно, защото откакто излязат парите от сметката, върви ги търси. И съответно тогава ще могат да закрият картата.

Връзка към мнение
преди 18 минути , ivelina666 каза:

Сега се връщам от ОББ, казаха ми, че първо трябва да се осчетоводи транзакцията и тогава да се пусне жалба. Което е странно, защото откакто излязат парите от сметката, върви ги търси. И съответно тогава ще могат да закрият картата.

Правилно са ти казали, така действат. Те няма как да спрат тегленето на парите, но могат да ги върнат.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, Гост каза:

директно пращат новата

Пращат новата в UK, тук ходиш да си я търсиш по клоновете 😉

 

И да, обикновено си я искат. Даже подписваш някакъв документ, че си върнал старата карта.

  • Шок 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lyubina каза:

Пращат новата в UK, тук ходиш да си я търсиш по клоновете 😉

 

И да, обикновено си я искат. Даже подписваш някакъв документ, че си върнал старата карта.

Извинявам се, ако съм подвела някого! Да тук пращат новата карта по пощата, но и в България не са ми искали картите - имам и изтекли (FIB), и блокирани (последнага преди месец от Diners). Не си ги искаха... 

Връзка към мнение

@Гост, това моето си беше закачка.

 

Не знам как е по другите банки в България, но на мен и в двете банки, които ползвам (още малко ще да е) винаги са ми искали да им върна старата си карта и се подписваме аз и служителката, че съм я върнала.

Връзка към мнение

Да споделя, че в понеделник пуснах жалбата за оспорена транзакция в ОББ и днес виждам парите върнати в сметката ми. Чак не мога да повярвам, че толкова бързо се развиха нещата. Е, сумата беше малка, може би затова. 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
On 1/11/2019 at 5:40 PM, Lyubina said:

@Гост, това моето си беше закачка.

 

Не знам как е по другите банки в България, но на мен и в двете банки, които ползвам (още малко ще да е) винаги са ми искали да им върна старата си карта и се подписваме аз и служителката, че съм я върнала.

По принцип картата  е собственост на издателя (банката) и в случая той като собственик определя дали ще си я вземе по някаква причина или ще я остави на ползвателя. Затова някой си ги прибират, някой ги оставят - въпрос на вътрешни процедури в изституцията.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, вчера чрез интернет банкиране установих злоупотреба с картата ми. Изтеглени са около 300лева в сайта алиекспрес. Блокирах картата и утре ще ходя в банката. Има ли шанс да ми ги възстановят или да ги отпиша. Какви са процедурите? Банката е дск.благодаря

Връзка към мнение
преди 6 минути , Анестиева каза:

Здравейте, вчера чрез интернет банкиране установих злоупотреба с картата ми. Изтеглени са около 300лева в сайта алиекспрес. Блокирах картата и утре ще ходя в банката. Има ли шанс да ми ги възстановят или да ги отпиша. Какви са процедурите? Банката е дск.благодаря

Шанс винаги има! 

Докато не пробваш - не се отказвай. Особено, ако си сигурна, че си права.

На мен ПИБ ми върнаха едни 170 долара, които бяха изтеглени незнайно как от ПОС в САЩ... 

Та - оспорване и жалба, подават се в банката. Блокираш картата и спазваш процедурите им-нямам карта на ДСК и не знам детайлите. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Анестиева каза:

Здравейте, вчера чрез интернет банкиране установих злоупотреба с картата ми. Изтеглени са около 300лева в сайта алиекспрес. Блокирах картата и утре ще ходя в банката. Има ли шанс да ми ги възстановят или да ги отпиша. Какви са процедурите? Банката е дск.благодаря

Шансът е голям, освен ако не е имало 3д плащане, тогава намалява. Такива неща се случват и си има отработена процедура, в повечето случаи завършва в твоя полза. 

Връзка към мнение

Снощи, получих СМС за плащане с КК на Пиреос, за 0,69 USD от  американски сайт. При положение, че  отдавна, имат 3Д парола, с цифров код, който изпращат в момента на транзакцията.

Блокирах я и поисках преиздаване. Не съм пазарувала от този сайт, нито, от друг в САЩ.

Сумата е много малка и няма да се разправям за възстановяване, но днес мисля да разпитам, как е станало, без динамичната 3Д парола. 

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Зависи и дали интернет търговецът изисква такава парола. Например Ryanair не изисква 3Д парола и такава не се въвежда при покупка на билет директно на техния сайт, независимо дали картата има активирана задължителна 3Д парола.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
2 hours ago, AlexandraKo said:

Снощи, получих СМС за плащане с КК на Пиреос, за 0,69 USD от  американски сайт. При положение, че  отдавна, имат 3Д парола, с цифров код, който изпращат в момента на транзакцията.

Блокирах я и поисках преиздаване. Не съм пазарувала от този сайт, нито, от друг в САЩ.

Сумата е много малка и няма да се разправям за възстановяване, но днес мисля да разпитам, как е станало, без динамичната 3Д парола. 

Това ми прилича на проверка на валидносттта на картата, а не на кражба. Възможно е някой хотел където си направила резервация така да се е подсигурил, че картата е ок. Може да им е по изгодно през някой американски сайт да правят подобни блокажи. Ако автоматично ти отблокират след две седмици парите и не стане реално плащане, най-вероятно ще е нещо подобно.

 

3Д паролата се изисква само ако сайта ползва подобна защита.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 12 минути , Topfly каза:

Това ми прилича на проверка на валидносттта на картата, а не на кражба.

...или на проверка за валидност преди кражба. Такива "оторизации" бяха последвани от реални кражби по мои кредитни карти - уловени от самите кредитни инстритуции. Когато преглеждах транзакциите, много се чудех какви са тези малки суми, но се оказа, че било схема, пък аз не съм крадец и гледах тъпо...

Връзка към мнение
На 8.01.2019 г. в 19:45, 2326 каза:

Добре де, как на кредитна карта с лимит да кажем 10к, да си я държа на нула или много ниско ниво - това означава да си ги харча всеки месец малсимално бързо и до лимита - е и на мен ми се иска така 🙂 , но нали трябва после да се погасява ....

Ако пък си изкарам КК с някакъв малък лимит - ами то и кола няма да мога да наема с нея и в крайна сметка за какво ми е - да и плащам годишните такси , които са фиксирани за малък лимит  - пак се губи смисъла. Решението е да може да се блокира/разблокира бързо и лесно, но колко издатели са чували за това 😉 

На ДСК е такава, за секунди става всичко през приложението. Факт е, че повечето банки у нас вървят с поне 5 год назад от света, но взеха да се появяват и такива с опция за замразяване-блокиране.

Връзка към мнение
19 minutes ago, Гост said:

...или на проверка за валидност преди кражба. Такива "оторизации" бяха последвани от реални кражби по мои кредитни карти - уловени от самите кредитни инстритуции. Когато преглеждах транзакциите, много се чудех какви са тези малки суми, но се оказа, че било схема, пък аз не съм крадец и гледах тъпо...

При кражба според мен не е проверка за валидност, а по скоро опит да се заобиколят алгоритмите на банката. От нетипично място смъкваш малка сума, която е под лимита на банките за следене на съмнителни транзакции и всичко мине ли ок, смъкваш по голяма сума от същото нетипично място, което вече се е превърнало в типично място поради минала успешна транзакция.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Bilqz
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.