Прескочи до съдържание

Кулинарен туризъм или какво да ядем по света


Препоръчани мнения

Сетих се за нещо изключително любимо- каймак в Босна. Толкова вкусно нещо....и след десетина дни ежедневна употреба моментално се отрази на килограмите ми:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сетих се за нещо изключително любимо- каймак в Босна. Толкова вкусно нещо....и след десетина дни ежедневна употреба моментално се отрази на килограмите ми :)

Даже предполагам няма нужда чак до Босна да се ходи, защото и по-наблизо, в Цариброд например, е доста вкусен ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много, много любим португалски десерт Pastel de nata - решила съм да се науча да го правя!

 

Не съм ходила в Португалия, но мисля, че точно същите продаваха в един павильон в подлеза на метрото точно до нас в Шангхай. Така и не разбрах как се казват, но много ми харесваха и често си ги купувах. Сега като даде име може и аз да се науча да ги готвя :-)))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм ходила в Португалия, но мисля, че точно същите продаваха в един павильон в подлеза на метрото точно до нас в Шангхай. Така и не разбрах как се казват, но много ми харесваха и често си ги купувах. Сега като даде име може и аз да се науча да ги готвя :-)))

Дали е точно същото не знам, защото това май си е португалски десерт, но предполагам, че е нещо подобно. На тези, кошничките са от нещо като бутер тесто, а отвътре е пълно с много вкусен крем, който напомня на крем карамел, но не точно (между другото на колкото места го ядох, на толкова места крема беше с различен вкус), казват му още Pastéis de Belém...ох, като пиша направо слюнки ми покапаха  :P !

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Даже предполагам няма нужда чак до Босна да се ходи, защото и по-наблизо, в Цариброд например, е доста вкусен ;)

От сърби знам, че конкретно за каймака - колкото по на юг, толкова е по-гъст и мазен (хубав). Така че в този случай наистина е по-добре каймак да се опита в Димитровград, или както си го знаем българите с българското му име Цариброд (в никоя друга карта не фигурира под това име, освен в българските, и то по-стари издания - да не се чудите къде пък е това Цариброд).

 

Като писахте за каймака, аз пък се сетих за една друга сръбска благинка - пАвлака, в трите й разновидности - сладка , кисела и люта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

казват му още Pastéis de Belém...

 

Това е оригиналът, всичко останало е копие на този продукт. Произвежда се от години в една пекарна в близост до белемската кула:

 

pasteis-de-belem.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да се включа и аз, но с нещо сладко и по-традиционно.

Белгийски гофрети и мляко с какао, и всякакви шоколадени неща на пазара в Антверп.

нямаш сърце..... :(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дали е точно същото не знам, защото това май си е португалски десерт, но предполагам, че е нещо подобно. На тези, кошничките са от нещо като бутер тесто, а отвътре е пълно с много вкусен крем, който напомня на крем карамел, но не точно (между другото на колкото места го ядох, на толкова места крема беше с различен вкус), казват му още Pastéis de Belém...ох, като пиша направо слюнки ми покапаха  :P !

 

Да, да - точно същото е. Може би е португалски десерт, не зная, със сигурност не е нещо типично китайско, но в Шанхай всякаква кухня може да се намери, просто аз не бях го яла преди, а и след това не помня да съм яла, а там ми беше много под ръка и много любимо  :) Но така с името видях много рецепти в интернет, та може и да се пробвам някой ден :) .

Връзка към мнение

Какво и колко консумира едно семейство в някои страни по света:

 

http://www.boredpanda.com/hungry-planet-what-the-world-eats/

 

 и от друг сайт, че май не се припокриват напълно:

 

http://world.time.com/2013/09/20/hungry-planet-what-the-world-eats/photo/ger_130614_331_x/

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

От мен един брутален нотингамски бургер, The 'Boston Nibbler', от който успях да изям около 1/4, но затова пък ометох скорострелно кърли фрайса, който бленувах от 8 години :) Заведението е известно с бургeрите си, за които се чака над половин час, но аз нямах нищо против да почакам, докато си пия ейла, който ако помня правилно, беше с аромат на кафе и карамел :)

 

P1090474.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
В добавка към Виетнам, любителите на морска храна не знам дали биха намерили някъде по-голямо разнообразие от това в Mui Ne, на улица, наречена Bo Ke, със сигурно десетки ресторантчета с всевъзможни (повечето от тях живи) морски екземпляри, плюс крокодили на чеверме (най-вече за гъмжилото руски туристи). 

 

09DSCN1394.JPG

 

Аз него не го опитах, престраших се за малко змиорка, която не ми хареса особено, но пък рибата, мидите и калмарите са превъзходни. Зависи и къде точно ще попадне човек, избор много.

 

Освен това ако някой някога пък стигне до Hue, да се довери на иначе хваленото и прехвалено по всякакви пътеводители и сайтове Cafe on Thu Wheels, наистина има защо - абсолютно ни разби класацията, най-вкусната кухня, на която сме попадали в цялата страна (а ние я кръстосахме от горе до долу). Това гарантирано, разбира се, докато готвачката е жива и е там. На всичко отгоре и най-най-евтината кухня в цялата страна, много от нещата по-евтини и от уличните ресторантчета, колички, че и кошници (дано не се изхвърлям, но менюто доста ни ококори)...

  • Харесвам 10
  • Шок 1
Връзка към мнение

че какво да ѝ се престрашаваш на змиорката, риба като риба

така е при жените - първо идва асоциацията със змия, а после веднага се задейства подсъзнателният страх от канибализъм :biggrin: :biggrin:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Абе далечко си беше от рибата на вкус, не знам дали от приготвянето или са си такива, но имаше много странна конзистенция... Пък не знам дали съм асоциирала, като се замисля, май по-лесно бих опитала змия, ама сега да не ме психоанализирате защо :D

Връзка към мнение

Ами все пак има толкова видове риби, не може да са еднакви на вкус  :)

А и престрашаването е било преди да я опитате, все пак  :)

 

По темата, бях в Белем (Бразилия) миналата година, доста са се постарали да го направят дестинация за кулинарен туризъм. И хем нещата са интересни на вкус, ползват местни съставки, които ги няма извън Амазония, хем не са прекалено странни за европейския вкус. Снимки нямам, щото трябваше и деца да храним, та кое по-напред... Има една бира в темата за бирата само.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, аз я опитах от чужда чиния и горе-долу знаех предварително какво ме очаква :) Не знам с каква риба би могла да се сравни, може би има все пак всякакви видове змиорки, някои от които е възможно и да нямат съвсем вкус на риба. Освен това беше в сос, който може допълнително да ме е объркал. За крокодила пък просто ми беше жал, а и беше доооста скъпичък. Забравих да спомена за подправките, специално джинджифила - пъхат го абсолютно навсякъде, наистина ми беше дошъл в повече по едно време... 

 

07DAP5178.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Змиорка и в България се намира, не знам обаче дали би била същата на вкус или подправките са я променили много.

Крокодила има вкус подобен на рибата за мен, но много хора казват, че прилича на пиле. Чудно ми е като растат толкова бавно как са изгодни изобщо за продаване на месото.

Връзка към мнение

Тук продават крокодилско като деликатес, ама първо не е евтино, второ не знам как се готви... От ферми само, иначе кайманите са защитен вид.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

 

Стек тартар досега ми беше начело в класацията от ястия във френската кухня, които никак не ми харесват и привличат, но вече има нов победител : Минога по бордолезки (Lamprey à la Bordelaise) - даже проверих в речника думата Lamprey, която се оказа минога (но аз и на български не зная какво е минога, явно ще трябва да се пита гъгъл) :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ми изглежда да е нещо като змиорка тази грозна Минога :biggrin:

 

а виж какво е написала една девойка в коментарите :

"I like weird food and strange combinations but you could not pay me to eat lamprey, even if it is delicious. That thing looks like it would eat me first."

:biggrin:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.