Прескочи до съдържание

Гърция - Как да пътуваме по време на банкова ваканция?


Препоръчани мнения

Във връзка с кризисната ситуация в Гърция и обявената банкова ваканция, предлагам тук да споделяме актуална информация.

 

В момента най-важното е човек да има кеш и да не разчитата на никакви електронни плащания.


За да разведря обстановката ще почна с един актуален виц:

 

- Кеш ли ще платите или с карта?
- С референдум, не ме унижавайте! :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Банковата ваканция се очакваше. Обикновените гърци отдавна се подготвят за това, т.е. теглят си кеша. Предполагам ще бъде като в Кипър преди време. То не, че за 50+ посещения на Елада, някога съм успявал да платя с карта :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
ЛетящияБалканец

Аз заминавам след една седмица навръх референдума. Всичко е отдавна платено през hotels.com. Да видим дали ще има изненади на място...

Връзка към мнение

Гърците имат ограничение за вадене от банкомат 60 евро, за чужденците обаче няма лимит ...

Чудя се ... дали някой чужденец ще иска да чака на опашките за банкомат? :)

Не съм сигурна, дали са супер актуални снимките, които се въртят в нета, но са показани такива опашки:

430x240.jpg

 

430x286.jpg

Източник

Връзка към мнение

Чудя се ... дали някой чужденец ще иска да чака на опашките за банкомат? :)

Не съм сигурна, дали са супер актуални снимките, които се въртят в нета, но са показани такива опашки:

 

Ако ти е свършил кеша, а всички искат само кеш, нямаш друг избор освен да се наредиш на опашките...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има една много стара поговорка Cash is king ;)

Буквално ми взе думите от устата :)

 

Опашките в момента не са на всички банкомати и пред всички банки - явно има някаква разлика...

Плащането с карта поне до онзи ден вървеше по супермаркети - днес още не съм пазарувал. За 90% от малките бизнеси нежеланието да плащат какъвто и да е данък съответно е и нежелание за приемане на карти. Всеки път, когато видя терминал и ги попитам дали преимат карти, всеки път има оправдание, че не работи. В момента ги разбирам, защото бизнеса ти зависи от това - ако приемаш карти и банката не работи, реално ти няма как да работиш. Но това е в момента, а за годините назад просто нямат оправдание.

 

Опитвал съм да им давам пример - 6 месеца в САЩ - 250 USD cash (останалите разходи са с карта) - една седмица за сам човек с мотор на къмпинг с палатка в Гърция - 500 Евро (което при слабия долар е 750 USD). Не ме питайте колко удобно е да носиш много кеш, когато си на къмпинг, а и въобще....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз пътувам към Крит в средата на Юли... и определено ще се заредя с повечко кеш. Предполагам картата няма да минава почти никъде.

Връзка към мнение

Идея за тези, които ще пътуват в Гърция и имат хотелски резервации през някоя от големите резервационни системи. Погледнете вашите резервации. Ако посочените в тях условия позволяват плащане с дебитна/кредитна карта можете да се възползвате от моето предложение. Вземете си достатъчно кеш, но на рецепцията пожелайте да платите с карта, като се позовете на предварително обявените условия. След кратък спор по темата, предложете да платите кеш, но срещу известна отстъпка в цената. Убеден съм, че повечето гръцки хотелиери ще предпочетат този вариант вместо да се разправят с големите резервационни системи...

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Ми нищо ново. Винаги си е било така. Помня как преди три години естествено привършил парите исках да заредя колата с карта. Охи навсякъде. 7 - 6 бензиностанции ме отсвириха. Накрая когато вече нямаше накъде надумках резервоара извадих картата и на чист български казах: Това е положението.    

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Актуална информация от колега на Влади. При плащане на настаняването в кеш получил 30% отстъпка. Дай боже всекиму. :)

 

Дай Боже навсякъде, бих добавил аз! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Върнах се преди 4 дни от едноседмична почивка.Всичко в кеш,предплатена резервация от февруари...но остатъка кеш и това си е било винаги,защото ходя на едно и също място от 2008 ма и знам кое предпочитат.В супермаркетите картата вървеше,но предвид ситуацията следващите седмици не разчитайте на карти.Не мисля,че някой ако е тръгнал да почива в Гърция,трябва да се шашка или да се втилясва излишно :) Пълно е със сърби,македонци,украинци,руснаци,българи,румънци(особенно) поне на Халкидики и това са все народи НЕ свикнали да плащат с карти! Тази година въпреки кризата и очакваните проблеми ,Гърция отчита 40% ръст на туристите до момента....явно хората не се плашат ,какво предстои.За мен си беше спокойно и хубаво,не се усеща нищо предкризисно в туризма, не вярвам да има проблеми,щом си разплащаш .

 

Има един трик с отстъпките...Ако нощувките ви  са 7 или повече...Предплащаш 1 или 2 като резервация.При пристигането плащаш кеш останалите,те за пред данъчните отчитат само платените по резервацията.Все едно си останал за 1...2 нощувки.Другото си го прибират без да се отчитат на данъчните и съответно и това е "отстъпката" за туриста,защото му "свалят" от цената :)

Редактирано от Botko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Актуална информация от колега на Влади. При плащане на настаняването в кеш получил 30% отстъпка. Дай боже всекиму. :)

 

Ех, защо не пътувам сега! :) И без това всичко кеш си платихме.

 

Преди 2 седмици нямаше проблем да се плаща с карти в големите хранителни вериги.

Връзка към мнение

Вече започна да излиза първата информация за паника. Хората зареждат бензин като за последно и на доста бензиностанции в Гърция няма бензин. Складовите наличности на магазините също се изкупуват доста бързо. Който е с кола, може би ще е добре да вземе още една туба бензин и малко суха храна за всеки случай.

 

Като компенсация може да се возите безплатно на градски транспорт в Атина :)

 

Според мен ще има споразумение скоро, но Ципрас иска да убеди ЕС, че е готов на самоубийство, за да може да постигне още по изгодни условия.

Връзка към мнение

А дали ако се запасим с 1-2 туби бензин, граничните полицаи ще направят някакъв проблем? Тъй като пътуваме по-надалеч и с пълен резервоар ще минем разстоянието само в едната посока. Ако има проблем с горивото ще ни трябва и за наобратно. :D

Връзка към мнение

А дали ако се запасим с 1-2 туби бензин, граничните полицаи ще направят някакъв проблем? Тъй като пътуваме по-надалеч и с пълен резервоар ще минем разстоянието само в едната посока. Ако има проблем с горивото ще ни трябва и за наобратно. :D

 

Гръцката рафинерия обяви по принцип, че има достатъчно бензин за месеци напред и приема плащания във всякакви законни платежни средства, но е възможно да в паниката да не може логистично да обслужи бензиностанциите, както се се случва днес на някои места.

 

Що се отнася за правилата на ЕС това намерих

 

Зареждането на бензин на бензиностанциите от другата страна на границата също е
свободно, стига да се спазва ограничението, че в превозното средство, освен в
резервоара за бензин могат да се пренасят и до 20l бензин в резервна туба.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ако се върнат драхмите може и да поизместим дискусията за Гърция в темата за инвестициите B)  :lol:

 

Инвестиция... драхми...? Как ли пък не  :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Леле мале, ситуацията в Гърция става трагикомична. Според Франкфуртер Алгемайнецайтунг референдумът в Гърция ще струва 110 милиона евро, но може да се окаже, че гърците нямат пари дори да организират референдума...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Леле мале, ситуацията в Гърция става трагикомична. Според Франкфуртер Алгемайнецайтунг референдумът в Гърция ще струва 110 милиона евро, но може да се окаже, че гърците нямат пари дори да организират референдума...

Малко е против правилата на форума,но ако наистина ще им струва толкова референдума там се краде мноого.Или просто Алгемайне цайтунг е сбъркал с един порядък. 

Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.