Прескочи до съдържание

Гърция - Как да пътуваме по време на банкова ваканция?


Препоръчани мнения

Инвестиция... драхми...? Как ли пък не  :lol:

 

Ще откажеш ли малко земя на някой остров? Ще излезе без пари ако е в драхми.

 

Преди 2 седмици един колега се върна от Лефкада, предлагали му земя - 12 декара за 20 хил. евро с гледка към морето и разрешително за строеж.  Лошото е, че данъците са кофти, но му обяснявали подробно как и какви врътки може да прави за да не ги плаща :lol:   Хората здраво са я закъсали там.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма абсолютно никаква паника - поне така е в Солун. Хората се редят на банкомати просто защото има неизвестност, ограничение на телглената сума от 60 Евра на ден и също защото повечето малки магазини работят само в брой.

Единствените опашки са пред банкоматите. За гориво в туба предполагам без да давам 100% гаранция, че няма да има проблем да се носи, принципно не правят такива проверки, освен това това е вътрешна граница на ЕС поне засега.

Не вярвайте само на вестници и телевизия - винаги е било така, по-лесно е да ни показват един хаос по телевизията отколкото да назовават проблемите с истинските имена. И това важи за навсякъде - Близък Изток, Балкани, Африка и т.н. - всички знаем, че тези сензации са гледани и продават...

Носете кеш - това не е нещо ново за Гърция обаче!

Хората тук просто чакат и знаят, че нищо не зависи от тях. Какво мислите би отговорил всеки нормален човек на въпрос в един референдум - искате ли да живеете нормално или да живеете като мизерници? Смятам че това е риторичен въпрос.

 

На всички, които ще пътуват - карайте по-спокойно, пълен релакс и весело изкарване! Бъдете като местните :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вчера се прибрахме от о. Тасос. Аз работя в банка /гръцка при това/ и следя ситуацията в Гърция. Знаех си, че идването на власт на Сириза няма да доведе до нищо добро.

Предвидливо бяхме взели кеш- така платихме хотела, с кеш плащахме навсякъде, въпреки, че пос терминалите си работеха. Бензиностанциите също до вчера бяха „спокойни“.

Ако ми предстоеше сега пътуване в Гърция, не бих се притеснила. Просто ще направя същото- пари в брой и пълен резервоар.

Връзка към мнение
Какво мислите би отговорил всеки нормален човек на въпрос в един референдум - искате ли да живеете нормално или да живеете като мизерници? Смятам че това е риторичен въпрос.

 

 

Точно този "риторичен въпрос" крие неизвестни когато се поставя на самите гърци и поне за мен ще бъде интересно да разбера какво ще отговорят "нормалните" хора в страната и кои са "нормални" и кои "ненормални" в тази страна?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Гърците имат ограничение за вадене от банкомат 60 евро, за чужденците обаче няма лимит ...

Може би с малко уточнение, че няма лимит не за чужденците, а за тези, чиито сметки са в банки извън Гърция.

Банкоматът няма как да познае дали си грък или чужденец. ;)

 

Какво мислите би отговорил всеки нормален човек на въпрос в един референдум - искате ли да живеете нормално или да живеете като мизерници?

Въпросът е обаче как може да си позволи да живее човек, според доходите, които има. 

А също и кой какво разбира под "нормално", щото тия неща са относителни.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма да задълбавам. Нормално не е нещо относително!

Колкото до доходите, смятате ли че в България получаваме толкова колкото заслужаваме и с какво като българи сме заслужили да сме най-бедните в Европа???

Предполагам, че много хора изпитват някаква скрита радост за ситуацията в която е Гърция в момента.

В крайна сметка винаги всичко рефлектира върху обикновения човек, докато решенията които са довели проблемите са взимани от скапаните политици. Така е в Гърция, България а и в останалият свят за съжаление.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще откажеш ли малко земя на някой остров? Ще излезе без пари ако е в драхми.

 

Преди 2 седмици един колега се върна от Лефкада, предлагали му земя - 12 декара за 20 хил. евро с гледка към морето и разрешително за строеж. Лошото е, че данъците са кофти, но му обяснявали подробно как и какви врътки може да прави за да не ги плаща :lol: Хората здраво са я закъсали там.

Не знам доколко е вярно и какви тежести има , но вчера гледах че слуховете за срив в имотите и апартаменти по за 30-40 хил

евро са неверни , дори има поскъпване ;)

Айде не се правете на БТВ и НОВА които с перверзна наслада всяка сутрин следят опашките пред гръцките банкомати.

Долна пасмина !

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

докато решенията които са довели проблемите са взимани от скапаните политици. Така е в Гърция, България а и в останалият свят за съжаление.

 

"Скапаните политици" са представителна извадка на избралия ги народ.

 

Колкото до Гърция, до преди началото на кризата, тази държава имаше няколкостотин хиляди до милион държавни служители, които паразитираха на гърба на останалата част от народа им, парламент с 6000 служители и депутати със заплати по-големи от тези на депутатите в бундестага. Вече не е така, но навиците се променят трудно. Не ги обвинявам, по тези ширини манталитетът на хората е такъв, но сметките трябва да се плащат.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Aми трябва , но на Европа хич не и стиска. Явно има какво да губи и Ципрас го знае ;) . Нали не вярваме , че всичко е от човеколюбие и симпатии към гърците ... 

 

Председателят на ЕП Мартин Шулц допуска, че Европейският съюз може да изчака да мине референдума на 5 юли в Гърция преди да вземе окончателно решение.

"Настоящото положение, свързано с Гърция, не е предвидено в европейската правна рамка. Възможно е да прибегнем до процедура по "спиране на часовника" до произвеждането на насрочения за неделя референдум в Гърция."
Връзка към мнение

Аз се върнах в събота от почти двуседмична почивка надолу по островите - Миконос, Сирос и Тинос. Плащах с карта на Миконос на 2 пъти -в  хотела (питах ги как предпочитат, казаха ми че им е все едно), другият път в магазин за бижута. На Сирос теглих 2 пъти от банкомат - нямаше никакви опашки, аз бях единственият човек на банкомата и в вдата случая. Сега може малко да са се променили нещата, но специално в Миконос питах 2-3 човека какво мислят - отговора беше, че сезона си тече нормално, всичко е фул и не се бяха притеснили особено.

 

Със сигурност е добре да се носят пари кеш и да е пълен резервоара, но ми се струва че твърде се преекспонира паниката.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Относно банките нашите медии се държат точно както преди година тук ... колко жалко , че няма трагични новини от България.


... и отчаяни туристи останали без лев.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Със сигурност е добре да се носят пари кеш и да е пълен резервоара, но ми се струва че твърде се преекспонира паниката.

 

А бе то хубаво пълен резервоар, ама който пътува на резервоар и половина разстояние какво прави? :lol:

 

Гърците, особено в момента, не са толкова загубени, че да си изпуснат туристическия сезон, когато има приток на пари над и под масата. Да не говорим, че отваря вратички за отстъпки. На мен директно са ми писали, че при резервация директно чрез хотела, а не през букинг/мукинг, ще ми дадат по-ниска цена, да не говорим за плащане по добре познатите у нас начини кеш, в брой или на ръка. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Който пътува на резервоар и половина, да си носи другата половина в туба :lol:

 

И аз така мисля, че гърците няма да си изпуснат туристическият сезон, особено сега. Единствено, си мисля, като евентуален риск, че може да изникне някой проблем с фериботи ако решат да стачкуват.

 

ПС Редактирах го, че нещо цитата ми се омеша с коментара и изтрих цитата на поста на Заро по-горе.

Редактирано от Бръмбар
Връзка към мнение

Точно този "риторичен въпрос" крие неизвестни когато се поставя на самите гърци и поне за мен ще бъде интересно да разбера какво ще отговорят "нормалните" хора в страната и кои са "нормални" и кои "ненормални" в тази страна?

 

Според едно проучване 57% ще подкрепят споразумението с кредиторите, но след една седмица без банки този процент може и да скочи :) Несигурността обаче ще продължи, защото Ципрас в момента твърдо агитира да се каже не на референдума, а един позитивен резултат би означавало краят на политическата му кариера и предсрочни избори.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам доколко е вярно и какви тежести има , но вчера гледах че слуховете за срив в имотите и апартаменти по за 30-40 хил

евро са неверни , дори има поскъпване ;)

Айде не се правете на БТВ и НОВА които с перверзна наслада всяка сутрин следят опашките пред гръцките банкомати.

Долна пасмина !

 

Аз БТВ и НОВА отдавна не гледам. Намразил съм ги много отдавна и всеки път се отвращавам от това как се радват когато има трагедии, независимо къде по света. Даже правят едни видеа като интро на самата трагедия, било то "Земетресението в Япония" , "Земетресението в Непал" и т.н.

 

Колкото до информацията - моята е от първа ръка, това което е било предложено. НЕ са слухове от тук и от там.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Лефкада и миналата година масово се продаваше земя ... въпросът е какво ще я правиш след като я купиш ... Защото според скромното ми мнение където е можело да се строи в Лефкада (и след това да се изкарват пари от там) вече е построено ....
Островът е хубав, но си има достатъчно капацитет да поема туристите. Отделно стои проблема и с това къде точно е земята, на какъв баир, има ли път до нея, регулация, какви данъци и местни врътки има покрай нея ... Нещата не опират винаги просто до цена.

 

p.s. тази година на Закинтос също имаше доста табели за продажба.

Редактирано от temporary
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Винаги има нещо , те и британците се втурнаха да правят "удара на живота си" по родното Черноморие и селца ...знаем как свърши ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Гърците, особено в момента, не са толкова загубени, че да си изпуснат туристическия сезон, когато има приток на пари над и под масата. Да не говорим, че отваря вратички за отстъпки. На мен директно са ми писали, че при резервация директно чрез хотела, а не през букинг/мукинг, ще ми дадат по-ниска цена, да не говорим за плащане по добре познатите у нас начини кеш, в брой или на ръка. :)

 

Мдаа. Сутринта писах имейл на хотела си в Хераклион и се поразбрахме по комшийски... Отмених си резервацията и букнах същата стая директно чрез тях с 20% отстъпка :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Според едно проучване 57% ще подкрепят споразумението с кредиторите, но след една седмица без банки този процент може и да скочи :) Несигурността обаче ще продължи, защото Ципрас в момента твърдо агитира да се каже не на референдума, а един позитивен резултат би означавало краят на политическата му кариера и предсрочни избори.

Бре, не ни преразказвай цялата либерална западна преса!

 

Виж по гръцките канали за какви многохилядни митинги иде реч и как горят знамето на ЕС.

 

А за 12-те декара за 20 хиляди евро на Лефкада с изглед към морето - уточнявайте, че цената е за декар!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Бре, не ни преразказвай цялата либерална западна преса!

 

Виж по гръцките канали за какви многохилядни митинги иде реч и как горят знамето на ЕС.

 

Референдум и избори не се печелят с митинги! Атака също гориха знаме на ЕС, но това не означава, че всички българи мислят така!

Повечето гърци са разумни хора, които много добре разбират, че Гърция е най-облагодетелствената държава в ЕС, ако съберем всичките получени от нея евросубсидии плюс опростени дългове.

 

Гърците гласуваха за Сириза, като протест срещу корумпираните и некадърните им политици, но за това най-малко е виновен ЕС!

 

“Западната либерална преса“ която преразказвам е малко източна ;)

 

 

Институтът Alco посочва, че 57% от анкетираните ще кажат „да“ на предложенията на кредиторите, съобщи Channel NewsAsia. Проучването е направено сред 1000 души.

http://www.investor.bg/centralna-i-iztochna-evropa/335/a/povecheto-gyrci-shte-glasuvat-za-predlojeniiata-na-kreditorite-197646/

 

От мен толкова за политика, защото това не е форум за политика! Целта на политическите ми отклонения по горе беше единствено с цел да предупредя, че каквото и да стане на 5-ти юли вероятно ни очаква горещо политическо лято в Гърция със стачки, митинги и предсрочни избори, които могат да предизвикат доста неприятности на туристите.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да де няма лошо ако гърците покажат среден пръст на Ципрас , но пък е много хубаво , че изобщо някой ги пита ?

Каквото реши мнозинството това -  нали така работи демокрацията ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

"Гърция - Как да пътуваме по време на банкова криза?""

 

- С кеф, както винаги. Живот и здраве, в четвъртък тръгваме:)

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

За да не заключваме темата, моля фокусирайте се върху практичните аспекти за пътуващите там. Относно политическата ситуация, има предостатъчно новинарски и политически сайтове, в които да се коментира. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Днес са анулирали полет на Sky Greece от Атина през Будапеща за Торонто. Причината е била, че гръцкото министерство на финансите им е забранила да направят превод за зареждане на гориво в чужбина. Поради същата причина са анулирани и някои по дълги полети на Aegean.

 

 

Гръцките хотели губят по 50 000 резервации от чужбина на ден, съобщиха гръцки медии, позовавайки се на данни от Асоциацията на гръцките туристически агенции СЕТЕ.

Основната причина за тази тенденция е неопределеното положение с разплащанията в страната след затварянето на банките в понеделник и налагане на лимити за теглене на пари от банкомат, посочи председателят на Асоциацията Андреас Андреадис.

Ситуацията е сложна и като се има предвид, че цели 20% от всички резервации за годината са от типа на т.нар. „резервации в последния момент“, които се правят няколко дни преди пътуването, допълни той.

Сред проблемите на туристическия сектор е и недостигът на достатъчно налични финансови средства, особено за ресторантите и хотелите, тъй като голяма част от доставчиците им държат на кеш плащане.

Запасите от хранителни продукти и стоки от първа необходимост в хотелите ще стигнат до средата на следващата седмица, посочи Андреадис.

Други представители на туристическия бизнес обаче коментират, че основната част от отменените резервации идват от гърци, а отмени на резервации от чужденци почти няма.

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Левът - конвертируема валута в Гърция ;)

Bulgarian lev makes inroads in Greece

https://euobserver.com/beyond-brussels/129438

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.