Прескочи до съдържание

Гърция - Как да пътуваме по време на банкова ваканция?


Препоръчани мнения

Двуцветко

Поразрових форумите из трипа - според хората на място нещата изглеждат нормално и както обикновено. По кръчми, транспорт, бензиностанции всичко изглежда нормално. Истината е, че трябва да се носи кеш. Кредитни карти на едни места приемат, на други не, но там винаги си е било така. На някои малки острови няма кеш в банкомати, но като цяло местните се редят по банкоматите, но не защото са свършили парите, а защото искат да спасят и последните спестявания, които не са изтеглили опасявайки се от подстрижка на депозити. Бизнес както обикновено и без напрежение поне по туристическите дестинации като цяло. И пак - кеша е цар и е добре да е в повечко.

Всичко това до идния понеделник, след това ще видим накъде ще тръгнат нещата. Без да политизирам все си мисля, че Луканова зима или Виденово време в силата, в която ги изпитахме, там няма да има. Освен, ако на ЕС извънредно много им писне и ги оставят да се гърчат за назидание. От гледна точка на днешното време и геостратегия мисля, че това трудно би се получило. Иска ми се да вярвам, че сезона за туристите ще мине без огромни сътресения и драми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не се доверявайте на тв новини - ако има проблем с пътуване външните министерства ( включвам и българското) ще излязат с информация и предупреждение. Това което дават по телевизията е винаги преувеличено силно - дали е за Гърция, САЩ, Ирак или Афганистан дори.

Но всеки си избира на кого и какво да вярва - аз споделеих лични впечатления от мястото на събитието.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Не се доверявайте на тв новини - ако има проблем с пътуване външните министерства ( включвам и българското) ще излязат с информация и предупреждение. Това което дават по телевизията е винаги преувеличено силно - дали е за Гърция, САЩ, Ирак или Афганистан дори.

Но всеки си избира на кого и какво да вярва - аз споделеих лични впечатления от мястото на събитието.

 

Забрави външните министерства! В повечето случаи те реагират постфактум! При медиите също проблемът е, че преувеличават максимум настоящата ситуация, но рядко може да разбереш какво следва.

 

Аз лично призовавам всеки сериозно да преосмисли плановете си за следващите 2 седмици, защото ситуацията драматично би могла да се влоши. Банковата ваканция не е шега! На пръв поглед може да изглежда много лесно да се мине към кешова икономика, но на практика пречките могат да се окажат непреодолими.

 

В момента Гърция все още живее от натрупаните резерви от стоки от преди банковата ваканция, но  когато свършат стоките може да се окаже невъзможно внасянате на стока. В повечето държави от ЕС има много строги ограничения за плащане в кеш и не е толкова просто един търговец да се качи на самолета (ако изобщо лети) с 2 милиона евро кеш и да поръча стока.

 

Островите в 90% се зареждат  с фериботи! Ако се окаже, че не могат да си платят горивото, от единият ден на другия може да възникне хуманитарна криза. Същата би могла да бъде предизвикана и от стачка на поддръжниците на да или не на референдума.

 

Надеждата, че ЕС ще помогне ако настъпи хуманирна криза до сега бяха абсолютно резонни, но след новината, че ESFS обяви дефолт на Гърция нещата коренно се промениха!

 

Европейският механизъм за финансова стабилност обяви Гърция в несъстоятелност

http://www.investor.bg/centralna-i-iztochna-evropa/335/a/evropeiskiiat-mehanizym-za-finansova-stabilnost-obiavi-gyrciia-v-nesystoiatelnost-197976/

 

До сега ЕС по всякакъв начин се опитваше да избегне фалит на Гърция, но явно са решили, че с правителството на Ципрас няма шанс за споразумение и затова натиснаха давещият се под водата за да предизвикат оставка на правителството.

 

Не е случайна и реакцията на Варуфакис

 

Варуфакис: Кредиторите са терористи

http://www.investor.bg/centralna-i-iztochna-evropa/335/a/varufakis-kreditorite-sa-teroristi--198015/

 

При тази ситуацията шансовете за споразумение с настоящото правителство драстично намаляват, а с това и шансовете за бързото излизане от банковата ваканция.

 

При сегашната ситуация, аз лично не бих препоръчал на никого пътуване по на юг от Халкидики през следващите две седмици. Дори да сключат споразумение през началото на седмицата както очаква Сириза, рисковете от тази банкова ваканция ще си останат още със седмици.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В момента Гърция все още живее от натрупаните резерви от стоки от преди банковата ваканция, но  когато свършат стоките може да се окаже невъзможно внасянате на стока. В повечето държави от ЕС има много строги ограничения за плащане в кеш и не е толкова просто един търговец да се качи на самолета (ако изобщо лети) с 2 милиона евро кеш и да поръча стока.

 

 

Може. В България може. И не само че може, но и допускам, че нещо такова ще се случи (ако не се и случва вече). Оттам нататък... темата не е за тук. Но се сещаш какво ще последва (еластични криви и други теоретични постановки).

Връзка към мнение

В Гърция съм, на Аспровалта. Другата седмица хващам към ръкавите.

Още по-хубаво е. Няма и много хора, тоест доста спокойничко е.

Тук така или иначе плащанията с карта са доста непознат начин на разплащане.

Магазините са пълни, хотелите, заведенията и плажовете полупразни, видях само една затворена бензиностанция. Какво по-хубаво?

Вие си стойте в България и си пишете:)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Аз лично призовавам всеки сериозно да преосмисли плановете си за следващите 2 седмици, защото ситуацията драматично би могла да се влоши. Банковата ваканция не е шега! На пръв поглед може да изглежда много лесно да се мине към кешова икономика, но на практика пречките могат да се окажат непреодолими.

Аз лично имам намерение да изкарам повече от месец, търкаляйки се по плажовете и имам предчувствието, че това ще бъде най-евтината ми почивка в Гърция - доста по на юг от Халкидики. Ако пък поради липса на бензин заседна на някой остров, няма да се оплаквам.

 

Взела съм си и едни драхми, които си пазех като антика, ма, знае ли човек, може да ми свършат работа.

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Взела съм си и едни драхми, които си пазех като антика, ма, знае ли човек, може да ми свършат работа.

Ако върнат драхмата, старите е много вероятно да не важат.

Връзка към мнение

Много хора от гръцката тема в Мамата в момента са в Гърция. Имам и познати, които заминаха вчера. Аз заминавам в събота. Всички отзиви са че разлика няма. Просто си носете кеш. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз лично имам намерение да изкарам повече от месец, търкаляйки се по плажовете и имам предчувствието, че това ще бъде най-евтината ми почивка в Гърция - доста по на юг от Халкидики. А

И аз това му разправях на Жоро, ама той си държи на канибалите :biggrin:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Седмицата дето измина беше ок за ходене в Гърция, да видим сега как ще се развият нещата след референдума.

 

Мда, интересно ми е и на мен развитието. Дано не се скофтят повече нещата.

 

И аз това му разправях на Жоро, ама той си държи на канибалите :biggrin:

 

Стига ме дъвка бре :lol:  Папуа Нова Гвинея е пътешествие един път в живота, а на Крит и Родос мога да отида когато си поискам (особено с тези смешни цени на билетите). Просто не искам никакви излишни рискове...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И малко черен хумор, с тези препоръки (и необходимост) за носене кеш, в комбинация с несигурноста в Гърция ... направо си е време за възраждане на магистрален бандитизъм ....

 

Та умната и в тази насока!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз мисля, че следващите две седмици ще бъдат критичен период за гръцката икономика и напълно споделям мнението на Topfly. В темата се дават примери с днешна дата или дори с давност от седмица-две, които не значат абсолютно нищо. Разберете, проблемите тепърва предстоят! Дано Меркел смекчи позицията си, защото покрай сухото гори и мокрото и от цялата тази история ще загубим и ние тук в България...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И  България какво ще загуби? Ще пътуваме по рядко в Гърция с лев или евро? Ще ни намалеят доходите ,че сме на дъното в Европа или в някой югозападни райони на България,ще намалее алъш вериша или гръцките фирми ще затворят кепеници? Аз мисля,че за България ефекта ще е колкото негативен,толкова и позитивен.Някъде ще има кофти...някъде ще е за хубаво.Гърция е в криза от 2008 и БВП и падна с 25 %,нас едва ли това ни е дръпнало да ходим или те да идват тук.Виж...ако леля Меркел вземи ,че им смекчи тона и им опростят някой Евро е това е много несправедливо за такива като нас,щото аршина трябва да е еднакъв за всички.Не може само за едни.Не виждам и смисъл от притеснения ако имаш кеш и ако не опираш в пътуванията си за гориво...ние тея "компоти" сме ги яли :) От това следват по евтини почивки и по спокойни! В Халкидики и по Северна Гърция и без това разчитат на българи,румънци,от скоро и сърби,македонци за да им върви туризма...без нас,наистина ще са по зле!!!Лошо може би ще е,че някой българи ,които си вадят хляба там, ще се принудят да напуснат комшиите.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Папуа Нова Гвинея е пътешествие един път в живота, а на Крит и Родос...

 

Тооооо, както е тръгнало, нищо чудно на Крит и на Родос също да се появят канибали.

 

 

...Дюк, всеки лекар ще ти каже, че злокачествените тумори се режат. Без значение как ще се отрази това на останалите части на тялото.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Около 60 % гласували.

Гърция каза НЕ.

 

Съкрушителни резултати по всички острови. 

 

Става интересно. Под секрет - драхмата вече е отпечатана и не от кого да е, а от Банк ъф Инглънд.

Редактирано от но нейм
Връзка към мнение

Около 60 % гласували.

Гърция каза НЕ.

 

Съкрушителни резултати по всички острови. 

 

Става интересно. Под секрет - драхмата вече е отпечатана и не от кого да е, а от Банк ъф Инглънд.

Мани, ма и аз чух нещо такова днес. Помислих, че е шега. :)

Връзка към мнение

Какво следва според вас сега? Според мен нещата изглеждат така:

 

1) Гърция се споразумява с ЕС на някакви условия и нещата остават същите, до следващата по-голяма вноска.

 

2) Гърция излиза от Еврозоната. Започва да печата драхми за да покрие всичките си задължения към хората (заплати, пенсии). Логично следва инфлация и хипер инфлация при което ще видим някакви сходни курсове както Лев-Динар    от порядъка на 1 лв за 200 драхми. За нас ще стане по-евтино да пътуваме в Гърция, но на Гърците ще им се отрази доста зле. 

 

Така ги виждам аз нещата, или поне нещо подобно.

Връзка към мнение

 

 

 

...Дюк, всеки лекар ще ти каже, че злокачествените тумори се режат. Без значение как ще се отрази това на останалите части на тялото.

 

Аз това го разправям още от 2009 г., нека Фичо да ти каже. Ама ЕС категорично закъсня и сега ампутацията е в състояние да доведе до гангрена на здравата част от тяло. Това ме безпокои мен, а не съдбата на вечно мърморещите мързеливци отвъд южната ни граница...

Връзка към мнение

Мани, ма и аз чух нещо такова днес. Помислих, че е шега. :)

Инфо от преди три седмици.

 

 

Разликата се увеличава. Впечатляваща беше истерията на медиите, което само показва, че са нечии слуги.

 

Крит чупи всички рекорди.

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз това го разправям още от 2009 г., нека Фичо да ти каже. Ама ЕС категорично закъсня и сега ампутацията е в състояние да доведе до гангрена на здравата част от тяло. Това ме безпокои мен, а не съдбата на вечно мърморещите мързеливци отвъд южната ни граница...

 

Най-жалкото е, че очевидно продължават да копаят надолу. Жалко за тях, нас бълха ни ухапала.

Но пък можем да станем свидетели на първата хунта в Европа за XXI век.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.