Прескочи до съдържание

Гърция - Как да пътуваме по време на банкова ваканция?


Препоръчани мнения

 

Всички магистрали в Гърция ще могат да се ползват безплатно в почивните дни, за да се улесни участието на избирателите в гласуването, съобщи транспортният министър Христос Спиртис.

 

По думите му извънредната мярка е взета след разговори с операторите на магистралите.

 

Късно в четвъртък бе потвърдено, че до 6 юли билетите за националните железници (OSE) ще са с 50% по-евтини.

 

С 25% поевтиняват билетите за междуградския транспорт KTEL.

 

В началото на седмицата властите обявиха, че общественият транспорт в Атина ще е безплатен до 7 юли сутринта, когато смятаха, че ще отпаднат ограниченията за теглене на пари от банки и банкомати.

 

Не се плаща за пътуване с метрото, автобусите, тролеите и електрическата железница ISAP, но не и за жп линиите Proastiakos до предградията.

 

http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/07/03/2565926_magistralite_v_gurciia_shte_sa_bezplatni_za_referenduma/

Връзка към мнение

 

В началото на седмицата нискотарифният превозвач Ryanair пък обяви, че гръцките клиенти ще могат да плащат в брой за билетите си заради наложения капиталов контрол. Ирландската авиолиния, която оперира на 11 летища в Гърция, заяви, че очаква „високи темпове на спад“ на използването на кредитни и дебитни карти.

Ryanair сега предлага възможността гърците, които искат да пътуват, да закупят самолетните си билети в брой на билетните бюра на компанията, разположени на летищата“, обяви тогава превозвачът.

http://www.investor.bg/novini/261/a/paypal-spria-uslugata-si-v-gyrciia-197942/

Връзка към мнение
Георги Матеев

Paypal, Amazon и iTunes e спряли да работят с Гърция, гръцки карти, банки и т.н.

 

Transferwise също не работят с Гърция в момента.

 

Ако нещата продължават в този дух обаче мисля, че по-скоро ще си отменя ходенето до Гърция. Ще изгубя единствено 30 евро, колкото ми струваха трите самолетни билета Солун-Крит-Родос-Солун. Не ми се рискува с някой отменен полет на Aegean и влизане в овчи филм, свързан после със значително повече непредвидени разходи.

 

Отделно - едни познати, които в момента почиват на Санторини, споделиха че ситуацията хич не е розова. Спрели са да приемат карти почти навсякъде (напълно очаквано), кеш от банкомат се тегли сравнително трудно (дори и да си чужденец), повечето магазини са полу-празни (гърците масово се презапасявали с продукти), а хотелите имат очевидни проблеми с доставките поради липса на кеш. Най-малкото нивото на обслужване със сигурност ще е паднало значително.

 

Имам още няколко дни да си помисля, но везните вече доста натежават към отмяна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз предполагам че до няколко дена след референдума ще се разбере дали нещата ще тръгнат към подобряване или напротив...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

Ryanair сега предлага възможността гърците, които искат да пътуват, да закупят самолетните си билети в брой на билетните бюра на компанията, разположени на летищата“, обяви тогава превозвачът.

 

http://www.investor.bg/novini/261/a/paypal-spria-uslugata-si-v-gyrciia-197942/

не знаех, че нискотарифна компания като Ryan има физически бюра за продажба на билети :rolleyes:

Връзка към мнение

Ами поне гишета на летищата, където събират допълнителните такси за който не си е платил онлайн, имат

Връзка към мнение
Георги Матеев

не знаех, че нискотарифна компания като Ryan има физически бюра за продажба на билети :rolleyes:

 

Ти пък... Ryan ако трябва и походна сергия ще разпънат щом става въпрос за събиране на пари :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз предполагам че до няколко дена след референдума ще се разбере дали нещата ще тръгнат към подобряване или напротив...

 

Дори да предположим най-оптимистичният сценарий ще трябва значително технологично време докато се нормализират нещата. Кешът в банките е на привършване и за да могат да отворят отново ще имат нужда от значителна ликвидна подкрепа под формата на физически напечатано евро.

 

 

Ако не дойдат самолети с банкноти евро, е невъзможно банките или банкоматите да работят следващата седмица, твърдят банкери в Атина
Връзка към мнение
Георги Матеев

Току-що получих още притеснителна информация от първа ръка. Нещата прогресивно се влошавали всеки ден. Хората са крайно изнервени, дори по курортите, и въобще атмосферата не била особено приятна като цяло.

 

Вече твърдо смятам, че моментът не е подходящ за приятно и лежерно отскачане до Гърция. Нямам никакво намерение да си счупвам нервите с неща, които така или иначе не зависят от мен.

 

Току-що си отмених хотелите в Крит и Родос. Ще отида по-натам когато всичко се нормализира.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Приятелката ми в момента е в Атина. Навсякъде раздават различни листовки с "ДА" и "НЕ" като е пълно с различни организации и какво ли не, които агитират за едната или другата алтернатива. По телевизията нон-стоп вървят реклами както в подкрепа на Ципрас така и против него. Всеки се запасява както може а на банкоматите е мазало.

Едва ли казвам нещо ново, но все пак.....

 

Също държа да отбележа, че има и много митинги "ЗА" Еврото и Еврозоната, така че изхода от референдума не е толкова ясен.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
Георги Матеев

Изглежда точно сега е момента човек да бъде там, все пак се пише история и човек ще има какво да разказва един ден :)

 

Ами отивай, ще разказваш после  :P

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Двуцветко

Чакам нещата да загрубеят и тогава ще се ходи :)

Планирал съм 4 острова и тайно се надявам, че все на някой ферито няма да се появи и ще се наложи да се поостане :)

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Специално на Крит и на Родос нищо не се чуства в момента, следя по форумите информация от хората на място. Недостижим си просто, Георги Матеев, аз имам за септември 38 Е за двупосочен до Родос и леко си правя програмата вече. За Крит и да не споменавам колко скъпи ми излезнаха билетите, в сравнение с твоите.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Специално на Крит и на Родос нищо не се чуства в момента, следя по форумите информация от хората на място.

 

Възможно е, но планът ми беше да летя от Солун, а там в момента определено има немалко напрежение. Информацията е потвърдена от доста приятели. Няма да се изненадам да има променени графици, отменени полети, стачки и други неприятни усложнения.

 

Така или иначе отмених само хотелите, самолетните билети са си валидни. Ако до 13-и Юли случайно ситуацията стане по-добре може и да тръгна в последната минута. Ако не - здраве да е :)

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

Жоро, далеч съм от мисълта точно на теб да давам съвети :) , но все пак ми се струва, че си бил на доста по-опасни места (само като погледна тия дни какво се случва в северна Африка :unsure: , напр.) така че я си отиди в Гърция, а както казва и Двуцветко - пише се историята в някакъв смисъл. ;)
Пък и не е някъде на гъ*а на географията, дет се вика - и пеша да си тръгнеш, за ден-два си си в България :biggrin:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това с напражението в Солун е силно преувеличено, да не кажа чиста инсинуация. Това е до сряда вечерта - ако междувременно за 1-2 дни нещатата са се сменили, не знам.

Връзка към мнение

Току-що си отмених хотелите в Крит и Родос. Ще отида по-натам когато всичко се нормализира.

 

Матеев зачука още един пирон в ковчега на братята елини :)

 

 

Приятелката ми в момента е в Атина. Навсякъде раздават различни листовки с "ДА" и "НЕ"

 

Имай предвид, че гръцкото „Не“ е малко особено... Питай Фичо ;)

 

 

Възможно е, но планът ми беше да летя от Солун, а там в момента определено има немалко напрежение.

 

Ми те в Солун половината са българи (с български корени)! Това обяснява напрежението ;)

От друга страна, пак там си имат улица „Василий българоубиец“ - минавал съм по нея, в „Каламария“. Та си мисля... ;)

 

 

Пък и не е някъде на гъ*а на географията, дет се вика - и пеша да си тръгнеш, за ден-два си си в България :biggrin:

 

Така, така! Ако искаш да станеш ужасно богат - създай религия!

...Пеш от Родос и Крит, ама ха! :P

 

Между другото, Фичо, знаеш ли, че Ципрас е... инж. Ципрас :) Строителен факултет, Атинската политехника :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Жоро, далеч съм от мисълта точно на теб да давам съвети :) , но все пак ми се струва, че си бил на доста по-опасни места (само като погледна тия дни какво се случва в северна Африка :unsure: , напр.) така че я си отиди в Гърция, а както казва и Двуцветко - пише се историята в някакъв смисъл. ;)

Пък и не е някъде на гъ*а на географията, дет се вика - и пеша да си тръгнеш, за ден-два си си в България :biggrin:

 

От островите е трудно пеша да се прибереш ;) В Гърция без да има извънредна ситуация не винаги е лесно да се придвижиш. Веднъж август месец исках сам да пътувам от Санторини до Атина с ферибот и ме изненадаха с информацията, че цяла седмица напред няма места на ферибота за сам човек без кола! Добре че успях все пак да си резервирам самолетен билет, но чувството, че мога да остана една седмица заложник на Санторини не ми хареса.

 

За сега драма няма в Гърция, но колкото по дълго време нямат банки може да се появят допълнителни неприятности. Скоро международните телекоми ще си искат парите за телефонния и интернет трафика. Ако гръцките им партньори не могат да се разплатят може да има проблем с интернет трафика и т.н. Без банки си е средновековие..

 

Който естествено няма спешна работа и е готов за всякакви случки, напред към Гърция ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Митинги от по 20-25 000 човека и за, и против условията на кредиторите, сблъсъци с полицията,

като добавим банковата ситуация и паниката в хората, определено всичко е доста спокойно.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
Георги Матеев

Жоро, далеч съм от мисълта точно на теб да давам съвети :) , но все пак ми се струва, че си бил на доста по-опасни места (само като погледна тия дни какво се случва в северна Африка :unsure: , напр.) така че я си отиди в Гърция, а както казва и Двуцветко - пише се историята в някакъв смисъл. ;)

Пък и не е някъде на гъ*а на географията, дет се вика - и пеша да си тръгнеш, за ден-два си си в България :biggrin:

 

Точно от Крит трудно ще се прибера за 2 дни пеша, а и с плуването хич ме няма :lol:

 

То е ясно, че реална опасност няма, в случая говорим повече за практически неудобства. Както сам отбеляза съм бил на далеч по-опасни места, та една Гърция трудно ще ме изплаши.

 

Основният проблем е, че 4-5 дни след прибирането от Гърция заминавам за Папуа Нова Гвинея, което ми е едно от най-вълнуващите пътувания за годината. Просто по никакъв начин не искам да рискувам да заседна на някой гръцки остров и да пропусна да бъда изяден от канибал в ПНГ :)

 

Отделно, че отскачането до Гърция беше планирано основно с цел забавление. А в момента ситуацията при съседите ми звучи като всичко друго, но не и забавна. Да си пишат историята без мен :)

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Просто по никакъв начин не искам да рискувам да заседна на някой гръцки остров и да пропусна да бъда изяден от канибал в ПНГ :)

)

Аха-ха-ха, добре,добре!

:lol:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Верно, че форума е на туристическа тематика, но от политиката зависят много неща.

Пред стачките всички са равни, или поне повечето хора {:->)

 

Като излезнат първите резултати от референдума ще се изясни ситуацията и имайки предвид решенията на кредиторите до момента и тези за следващия дълг, който трябва да се плаща от Гърция, ще може да се направи по-добра оценка на положението.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.