Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

 

Мда, виждам, че даже са дефинирали 'незначителни повреди на багажа, за които не носят отговорност' (т. 15.4.2). За някои от тях разбирам донякъде /например замърсяване/, но при счупени колелца да не носят отговорност.....

 

 

Да, сега и аз прочетох. Нямам идея откога е последната редакция на тези общи условия, но според мен въпросното изключение противоречи на някой международноправен акт, който регламентира материята, но тук нека Георги да се произнесе. Впрочем, мога да дам инфо и за подобен случай (отново счупено колело на куфар) при полет с "Луфти". Повредата е установена на "Схипхол" на 02.01.2016 г. На място е изготвен протокол и изпратен на следващия ден на "Луфти". Няколко дни по-късно от авиокомпанията изискват снимков материал на повредения куфар, както и информация за стойността на повредения куфар. Снимков материал и поисканата информация са изпратени веднага. Две седмици по-късно е получен мейл в който авиокомпанията предлага обезщетение - изпращане на посочен адрес на нов куфар. Следва едномесечно чакане с един мейл-извинение за забавянето от "Луфти". Вчера, 29.02.2016 г., почти два месеца след инцидента, куфарът е получен и казуса затворен. За мен лично беше много странно да установя, че дори голям превозвач като "Луфти", вместо да изплати парично обезщетение се занимава с доставка на куфар-заместител на повредения. Интересно, но дори са се постарали новият куфар да бъде в същия цвят и като цяло от същия клас...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Което пък реално показва отношение към клиента - не е "на ти пари, махни ни се от главата", а са ангажирани няколко човека, единия от които ходи и търси подобен на твоя отровно-жълт куфар, например.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Което пък реално показва отношение към клиента - не е "на ти пари, махни ни се от главата", а са ангажирани няколко човека, единия от които ходи и търси подобен на твоя отровно-жълт куфар, например.

 

Това ми напомни за случая на Флай ( FlyTraveler ), и неговият разбит от същите "хубустници" (FB), куфар след пътуването му до Ю. Америка май беше, който му беше служил вярно повече от 10 години, и беше пропътувал хиляди мили къде ли не, за да свърши потрошен и изкъртен на Враждебна.

Та мисълта ми е, ако и в неговия случай подходът на превозвача беше същия, като този на Луфтханза - да му намерят куфар от същия вид, клас, размери и цвят, мъката му, на която по някаква причина и аз станах съпричастен, би била далеч по-малка. Макар и да се беше наложило да почака месец-два.

 

П.П. Намерих мненията, където беше описал драматичната раздяла

http://magelanci.com/topic/368-с-какъв-куфар-пътувате/?p=28612

http://magelanci.com/topic/368-с-какъв-куфар-пътувате/?p=99746

и

http://magelanci.com/topic/368-с-какъв-куфар-пътувате/?p=106583

Редактирано от wilks
Връзка към коментар

Да, сега и аз прочетох. Нямам идея откога е последната редакция на тези общи условия, но според мен въпросното изключение противоречи на някой международноправен акт, който регламентира материята, но тук нека Георги да се произнесе. 

 

Какво да се произнасям, не съм чак толкова в час с всички регулации. Пък и едва ли в монреалската, варшавската и не знам си какви конвенции пише какво се прави със счупени колелца :) Според мен случая си е за КЗП, те да се произнесат до колко счупени колелца е незначителна повреда. 

Връзка към коментар

Това ми напомни за случая на Флай ( FlyTraveler ), и неговият разбит от същите "хубустници" (FB), куфар след пътуването му до Ю. Америка май беше, който му беше служил вярно повече от 10 години, и беше пропътувал хиляди мили къде ли не, за да свърши потрошен и изкъртен на Враждебна.

 

Нали осъзнаваш, че това също не е вярно? :P

 

Куфарите се разбиват по летищата от други "хубостници", които нямат нищо общо с превозвача... ;) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е, чак нищо общо с превозвача...нали те си ги избират за наземно обслужване.

 

Нейсе, май България ер не са единствените. Делта и АА имат подобно изключение за колелцата: We must state that Delta assumes no liability for minor cuts, scratches, and dents, or for items that protrude from luggage, such as retractable handles, wheels, etc.

Връзка към коментар

Липсата на качествени кадри/фирми не освобождава поръчителя от отговорност. Ето ги тук линцензираните оператори за наземна дейност, на когото му е интересно. Няма много избор особено по някои дейности, но все пак. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нейсе, май България ер не са единствените. Делта и АА имат подобно изключение за колелцата: We must state that Delta assumes no liability for minor cuts, scratches, and dents, or for items that protrude from luggage, such as retractable handles, wheels, etc.

 

И техния DOT много, много не им се радва за тия забележки: http://www.latimes.com/business/la-fi-airlines-damage-to-luggage-20151204-story.html

Връзка към коментар

Липсата на качествени кадри/фирми не освобождава поръчителя от отговорност. Ето ги тук линцензираните оператори за наземна дейност, на когото му е интересно. Няма много избор особено по някои дейности, но все пак. 

 

Случайно дали обърна внимание колко от лицензираните оператори в списъка предлагат услугата "обслужване/обработка на багажи" наред с останалите дейности, които са задължителни за обслужване на пътнически полети? Пак да попитам. Когато нямаш избор, или избираш между две гнили ябълки, какво се очаква да направиш при положение, че без ябълката (макар и гнила) не можеш да продължиш да работиш? После ще питам как гнилата ябълка се превръща в твоя отговорност...

И техния DOT много, много не им се радва за тия забележки: http://www.latimes.com/business/la-fi-airlines-damage-to-luggage-20151204-story.html

 

Аз съм убеден, че и роден регулатор няма да приеме подобни изключения. Може би това е причината "България Ер" директно да предлагат замяна на повреден куфар в посочен от тях магазин...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да повторим, това не отговаря на истината:

 

 

 

Останалите квалификации, умишлено съм премахнал и не коментирам...

 

Уважаеми г-н  Колев,

 

За нас сигналът Ви е изключително ценен с оглед стремежа на „България Ер” към непрекъснато подобряване на обслужването на своите пътници и комуникацията с тях е от ключово значение в това отношение. Уверяваме Ви, че правим всичко възможно за предотвратяване на всякакви нередности свързани с обработката на багажа.

С акта на закупуване на билет за полет на "България Ер" Вие сте сключили договор за превоз и сте приели „Общи условия за превоз на пътници”,   които са неразделна част от този договор. Съгласно чл. 15.4.2 При повреден багаж, превозвачът по своя преценка може да извърши ремонт на повредените вещи, да ги замени с други такива от същия вид или да плати парично обезщетение. Авиокомпанията не носи отговорност за следните незначителни повреди на регистрирания багаж (куфари, чанти, раници):

 

∙ Драскотини, малки вдлъбнатини, замърсявания;

∙ Разкъсан ремък, каишка или дръжка;

∙ Счупени колела, крачета;

∙ Повреди поради претоварване на чантата;

∙ Повреди или загуби на парчета, прикачени към основния багаж;

∙ Повреда или загуба на катинар или ремъци, с които е опакован багажа.

 

На база на всичко упоменато по-горе считаме, че в конкретния случай АК „България Ер” не следва да изплати обезщетение.

 

 

 

С  уважение,

 

Complaints and Claims Department

 

За да потвърдя това, което споделих с вас. Наистина е въпрос на комуникация с тях... Вдействителност прочетох общите им правила, така че няма какво да успорвам - съгласил съм се с тях. Обърнал съм се към КЗП, за да разгледат случая!

 

Поздрави,

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ясно, получил си отговор съгласно общите условия, но не разбрах в кой момент се случи това?

 

Да, и на мен ми казаха да посетя Магазина, но аз пътувам служебно и съм в София за не повече от по 24 часа, предимно събота и неделя, в които е напълно невъзможно да го посетя. Наистина проблемът си е изцяло мой, че пътувам с тях, но просто часаво са ми много удобни (което естествено е също много относително).

 

Защото, ако са го направили в телефонен разговор или по електронен път, не виждам основателна причина поради която да не намериш един час време, за да посетиш този магазин и да получиш подарък под формата на куфар от България Ер...

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Да споделя и аз едно мнение по темата. 

 

Миналата година като се прибирах от Малага (с полет през Рим). Последния сегмент беше изпълняван от България еър. Съответно един от куфарите ми беше затрит по трасето и пристигна на друия ден. 

 

Разбира се на летището при кацането попълних формуляр за рекламация, но без да претендирам за обезщетения. Както казах на другия ден си получих куфара и забравих за ситуацията. Преди седмица (8 месеца по-късно) получих мейл от авиокомпанията, че ми присъждат 25 евро компенсация, заради забавения багаж. Посочих им сметка и на другия ден получих парите. 

 

Не че искам да ги хваля точно тях, но  за да бъда честен останах приятно изненадан.

Редактирано от Калин Цеков
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Да споделя и аз едно мнение по темата. 

 

Миналата година като се прибирах от Малага (с полет през Рим). Последния сегмент беше изпълняван от България еър. Съответно един от куфарите ми беше затрит по трасето и пристигна на друия ден. 

 

Разбира се на летището при кацането попълних формуляр за рекламация, но без да претендирам за обезщетения. Както казах на другия ден си получих куфара и забравих за ситуацията. Преди седмица (8 месеца по-късно) получих мейл от авиокомпанията, че ми присъждат 25 евро компенсация, заради забавения багаж. Посочих им сметка и на другия ден получих парите. 

 

Не че искам да ги хваля точно тях, но  за да бъда честен останах приятно изненадан.

Мой приятел го имаше същия казус наскоро. Преди време по трасето му се затрива багажа, объркването става при прекачване от Луфтханза в Холандия. Попълнил е всичко необходимо на летището тук и от Bulgaria air  на следващия ден са му намерили и върнали багажа. Което наистина е похвално. 

Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Да се разпиша и аз по темата:

 

Кошмарен полет от Мадрид за София на Бг еър. Излитат с над 4 часа закъснение и кацат с 3 часа и 57 минути закъснение на летище София.

Драмата се разиграва в 2:30 през нощта.

Сменили са самолета с по-малък и не са натоварили багажа на повечето пътници. Вече в София започва едно попълване на декларации за доставка на багаж........и така часът става 4:30 призори. 

 

Храна и вода не са предложили. 

 

Ако правилно съм се ориентирала в темата, дължат 400 евро обезщетение. Така ли е?

Жалбата онлайн през формата в техния сайт ли да подам?

Копие до ГВА да пускам ли? 

 

 

 

Връзка към коментар
преди 2 часа, но нейм каза:

Храна и вода не са предложили. 

 

Тук ли не са предложили или там?

 

преди 2 часа, но нейм каза:

Ако правилно съм се ориентирала в темата, дължат 400 евро обезщетение. Така ли е?

Жалбата онлайн през формата в техния сайт ли да подам?

Копие до ГВА да пускам ли? 

400 са, ако прехвърлят дистанцията, иначе са 250. Мадрид май е за 400. Имат ли вече форма за оплаквания в сайта, до колкото знам при тях се праща имейл, и да, ГВА в копие няма да навреди. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, но нейм каза:

Да се разпиша и аз по темата:

 

Кошмарен полет от Мадрид за София на Бг еър. Излитат с над 4 часа закъснение и кацат с 3 часа и 57 минути закъснение на летище София.

Драмата се разиграва в 2:30 през нощта.

Сменили са самолета с по-малък и не са натоварили багажа на повечето пътници. Вече в София започва едно попълване на декларации за доставка на багаж........и така часът става 4:30 призори. 

 

Храна и вода не са предложили. 

 

Ако правилно съм се ориентирала в темата, дължат 400 евро обезщетение. Така ли е?

Жалбата онлайн през формата в техния сайт ли да подам?

Копие до ГВА да пускам ли? 

 

 

 

Много интересно се е развивал графика на въпросната машина (LZ-BOO) вчера...

Сутринта тръгва с 50 мин. закъснение за Амстердам. Там се застоява 1ч40мин (по принцип час е достатъчен за обработка).

Връща се в София и тръгва към Мадрид с натрупано закъснение от час и 20мин, но на Мадрид престоява почти четири часа... от което се получава и огромното закъснение при пристигането в София.  Предполагам е имало проблеми и забавяне с натоварването на багажа и са изпуснали слотове.

Но цялата случка е странна, защото въпросният Боинг 737 може спокойно да превози пътници, багаж и гориво на подобно разстояние... ако е технически изправен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, mitkobiker каза:

въпросната машина (LZ-BOO)

Ето я въпросната машина. На Bul Air e, a не на Bulgaria Air 

 

 

20170709_170604.jpg

И разстоянието между редовете в самолета:

 

20170709_155332.jpg

 

 

20170709_160425.jpg

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
5 hours ago, mitkobiker said:

Но цялата случка е странна, защото въпросният Боинг 737 може спокойно да превози пътници, багаж и гориво на подобно разстояние... ако е технически изправен.

Определено е странно, но си мисля, че това намекване, че са пуснали неизправен самолет за излишно. Дори и Бг Еър не са такива палачори, за да сторят подобно нещо.

Иначе съм си поискал парите от Бг Еър преди 3 месеца (случаят е стар), през една от фирмите, които се занимават с това и още нямам никакво развитие, така че всеки който е тръгнал по този път трябва да се запаси с търпение.

Връзка към коментар
преди 10 минути , tch каза:

Дори и Бг Еър не са такива палачори, за да сторят подобно нещо.

А как ти звучи да пратиш пилот на нова смяна след едва 6 часова нощна почивка. Защото това го правят със сигурност. Колко е разликата - неотпочинал пилот или неизправен самолет - риск за всички пътници.

Горното не е слух, а разговор между роднините на въпросния пилот, на който присъствах.

Редактирано от 45#2
Връзка към коментар

Предполагам, че @mitkobiker ще обясни какво е искал да каже. Но не е задължително един самолет да е пуснат да извършва полети "неизправен", с цялата условност на това определение, за да трупа закъснения. Може да са изпуснати слотове, трафик във въздушното пространство, липса на свободен гейт или на наземен персонал. Също така, при една стара машина, каквато БОО е, има по-голям шанс нещо да се повреди и да я задържи на земята, докато го оправят. В някоя от темите коментирахме надеждността на една толкова сложна система/машина, като самолета и как зависи от отделните компоненти...

Затова системите, които "предвиждат" кога нещо ще се счупи по самолетите са толкова скъпи. Едната, между другото, е направена от българин.

Връзка към коментар
5 minutes ago, Боби said:

А как ти звучи да пратиш пилот на нова смяна след едва 6 часова нощна почивка. Защото това го правят със сигурност. Колко е разликата - неотпочинал пилот или неизправен самолет - риск за всички пътници.

Горното не е слух, а разговор между роднините на въпросния пилот, на който присъствах.

Определено не е редно, но и не виждам да е забранено от закона https://www.caa.bg/archive/upload/docs/Naredba_4018.pdf. А дали примерно пилотите на Раян Еър, част от които летят болни, защото иначе няма да получат заплащане, са по-сигурни оставям да прецениш сам.

Връзка към коментар
Преди 1 час, tch каза:

защото иначе няма да получат заплащане

Поне го получават, вероятно навреме. за разлика от другите. И да не срявняваме точно тези две авиокомпании.

Има ултимативен факт, който се казва понасяне на отговорност. На тема компенсации за закъснения / отмяна е ясно коя авиокомпания изпълнява задълженията си и коя - не. Дано не сме свидетели на инциденти от страна на БГ Еър, защото тогава не виждам кой и как ще понесе отговорност и по силата на кой съд. И накрая ще го отнесем всички, както с една банка.

Да не разводняваме повече темата на колегата, така или иначе няма да оправим нещата.

 

Връзка към коментар
преди 1 час, Боби каза:

А как ти звучи да пратиш пилот на нова смяна след едва 6 часова нощна почивка. Защото това го правят със сигурност. Колко е разликата - неотпочинал пилот или неизправен самолет - риск за всички пътници.

Горното не е слух, а разговор между роднините на въпросния пилот, на който присъствах.

Времето, което даден пилот може да лети и трябва да почива се калкулира по много сложен начин, толкова сложен, че чак може да ти се стори абсурден. Включват се една камара параметри - колко време е летял пилота преди това, колко време е почивал, какви часови зони е пресякъл, дали в източна или западна посока...има си софтуери и ги следят тези неща и ти казват кой може и кой не може да лети. Не би трябвало да се решава ей така на око, а ако се реши така е много лесно да се проследи в последствие и да се глоби авиокомпанията, ако наистина са пуснали нелегален пилот. Уверен съм, че това е едно от последните неща, с които компаниите (включително България и Бул Ер)  биха направили компромис, защото лесно се проследява и после хвърчат лицензи. 

 

Мисълта ми е, че 6-те часа нощна почивка може да са изцяло легални. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.