Прескочи до съдържание

Оптимален маршрут за 5 дена в Исландия?


Sun4o

Препоръчани мнения

ади и аз да се обадя.....Уважавам много,страните в които можеш да плащаш всичко на 100% с кредитна карта.Дори и някой от тоалетните са с карта  ;)  ;) ето го доказатлеството:

Дайнерс прокарва ли се? :D

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ади и аз да се обадя.....Уважавам много,страните в които можеш да плащаш всичко на 100% с кредитна карта.Дори и някой от тоалетните са с карта  ;)  ;) ето го доказатлеството:

 

Къде е точно тази тоалетна? Ще си я отбележа между целите за следващото пътуване ;) Предполагам цената за ползване беше значително повече от 20 стотинки ;)

Връзка към коментар

Къде е точно тази тоалетна? Ще си я отбележа между целите за следващото пътуване ;) Предполагам цената за ползване беше значително повече от 20 стотинки ;)

 

Аз съм сигурен ,че бай Добри знае къде се намира тази тоалетна .....Веднага ще я познай....Само докато е зърне ... :)  :)  :)

Дано да се включи и той ,за което изобщо не се съмнявам ,ама ай....да видим.....Накрая ще кажа.

 

p.s.Тоалетната изобщо не съм я ползвал....страх ме беше да си вкарам картата вътре ,...и стисках до България  :)  :)  :)  :)  Да се изпикая на евтиното ...... :P  :P  :P

Редактирано от Iceman
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз съм сигурен ,че бай Добри знае къде се намира тази тоалетна .....Веднага ще я познай....Само докато е зърне ... :)  :)  :)

Дано да се включи и той ,за което изобщо не се съмнявам ,ама ай....да видим.....Накрая ще кажа.

 

p.s.Тоалетната изобщо не съм я ползвал....страх ме беше да си вкарам картата вътре ,...и стисках до България  :)  :)  :)  :)  Да се изпикая на евтиното ...... :P  :P  :P

 

Тъй като старото куче трудно се плаши със кренвирш - Бай Добри не само е препикавал тая тоалетна за по 200 крони в Тингветлир неколкократно, но и се е наслаждавал на гледката от нея без изобщо да му се пикае... :)

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=GRY-6KId5FQ

 

 

PS: Обаче чувам, че почнали масово да какат наляво и надясно, бойкотирали тоалетната, и горката управа се видяла в чудо, та е твърде вероятно да станат пак безплатни. Каква гордост само - да се облекчиш между два континента...

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Абсолютно това е тоалетната, и аз я отбелязах :) Точно 200 крони, които са си около 3лв, най-скъпата тоалетна която съм ползвал. Сега не беше като на клипчето, а с карта от вендинг машина се купува билетче с баркод, което се сканира на входа. Имах късмет, че жената пред мен нещо се надъха здраво и принтира едно билетче повече, от колкото и трябваше, та си разделихме демиджа с един приятел. 

 

В сувенирния магазин покрай Geysir има безплатна тоалетна, така че който може да стиска до там :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Стига с тия кенефи, омирисахте ми темата:).

Я Георги да каже, може и другите де, кои магазини в Рейкявик да използваме за запасяване с храна за всеки случай, ако замръкнем някъде и няма кръчма наблизо.

Добрият Бай Добри е дал няколко кръчми в предишната страница, а аз да питам - има ли такива в Hveragerdi, Vik и около Герди хостела към ледника с езерото? Че глад мори народа вечер яко.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Bonus и Netto са веригите магазини с най-добри цени, пазарувахме от тях в по-големите градове. Не оставайте без запаси от вода и някаква суха храна за колата. Ние първата ни вечер около Myvatn се наложи да вечеряме солети и бира, понеже бира от магазин за алкохол си купихме, но после се замотахме и изпуснахме работното време на хранителни магазини, бензиностанции и ресторанти.

Помислете си пак за плащането - ние бяхме 7 човека и се оправихме без проблем, в ресторантчетата/кантините/бензиностанциите също всеки си плащаше неговата сметка на касата, както и в баровете, никакъв проблем. В супермаркетите сме пазарували и общо (вода, закуска, храна за колата), и поотделно. Поделихме си плащането на бензина и нощувките, за да балансираме натоварването на кредитните карти. Оправихме си сметките много лесно след завръщането. Ще си вкарате главобол иначе с тия крони и ще се чудите как да се отървете от тях накрая. Видях монета от 10 крони в една кула от камъни, която бяха построили едни азиатци за снимка, иначе и аз нямаше да видя кеш сигурно.

 

IMG_20150921_163040.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Това с храната и водата в колата е много важно, защото около повече забележителности няма възможност да си купиш нито вода, нито храна, бензиностанциите в повечето случаи също са просто една колонка, без възможност да си купиш нищо друго освен бензин, а в провинцията всичко затваря много рано в населените места. Често обаче трябва да караш доста часове докато стигнеш до следващото населено място.

Ако искате да пестите от бюджета също не е добра идея постоянно да търсите някакви ресторанти. Цените са зверски, а цените в Bonus и Netto са “само“ 20-40% по високи спрямо България.

Алкохол за пътя е най-добре да си вземете от България.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Bonus и Netto са веригите магазини с най-добри цени, пазарувахме от тях в по-големите градове. Не оставайте без запаси от вода и някаква суха храна за колата. Ние първата ни вечер около Myvatn се наложи да вечеряме солети и бира, понеже бира от магазин за алкохол си купихме, но после се замотахме и изпуснахме работното време на хранителни магазини, бензиностанции и ресторанти.

Помислете си пак за плащането - ние бяхме 7 човека и се оправихме без проблем, в ресторантчетата/кантините/бензиностанциите също всеки си плащаше неговата сметка на касата, както и в баровете, никакъв проблем. В супермаркетите сме пазарували и общо (вода, закуска, храна за колата), и поотделно. Поделихме си плащането на бензина и нощувките, за да балансираме натоварването на кредитните карти. Оправихме си сметките много лесно след завръщането. Ще си вкарате главобол иначе с тия крони и ще се чудите как да се отървете от тях накрая. Видях монета от 10 крони в една кула от камъни, която бяха построили едни азиатци за снимка, иначе и аз нямаше да видя кеш сигурно.

 

attachicon.gifIMG_20150921_163040.jpg

Тука стана като "Откриите деветте разлики".Пет минути се пуля и не мога да видя монетата в купчината с камъни.Явно виното ми е в повече.

По темата.Понеже летяхме през Берлин,си бяхме купили кило и нещо различни вурсчета,та стях си изкарахме почти цялата обиколка.Разбира се не пропуснахме и Бонусите,но главно за салата,хляб и плодове.Ракия винаги си носим от България,даже и смедицинска цел.Не мисля,че Исландия е най-подходящатата страна за пиене на бира.Поне за нас.

В заведение за хранене влизахме два пъти.Единият път ядохме две чинии с миди за 100 лева.В Рейкявик обаче аз ядох агнешко,а половинката кит,на абсолютно нормални цени.За сметка на това сме сядали поне по два пъти на ден за кафе или чай,най-вече да се постоплим и дано поисъхнем.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Стига с тия кенефи, омирисахте ми темата :).

Я Георги да каже, може и другите де, кои магазини в Рейкявик да използваме за запасяване с храна за всеки случай, ако замръкнем някъде и няма кръчма наблизо.

Добрият Бай Добри е дал няколко кръчми в предишната страница, а аз да питам - има ли такива в Hveragerdi, Vik и около Герди хостела към ледника с езерото? Че глад мори народа вечер яко.

 

Ето ти, ако не всички, то поне повечето супермаркети в Исландия: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zkxfFoq-cSG8.kIZh3kGqiEyI&hl=en_US

 

Netto и Bonus са за предпочитане, избягвай 10-11, там цените са много по-сериозни, но работят до по-късно. Ето този пост обяснява малко коя марка каква е и за какво се бори: http://www.iheartreykjavik.net/2013/07/the-ultimate-guide-to-food-shopping-in-iceland/

 

Във Vik, на бензиностанцията има фаст фуд, както и по-гъзарско ресторантче залепено за нея: http://www.strondin.is/Фастфуда е ок, до колкото да те засити, има супи, бургери, агнешки котлети и т.н., ресторанта е по-скъп, не съм го пробвал.

 

До Gerdi, няма нищо в близост, пустош е. Опциите там са две: свързвате се предварително с хотелчето, мисля че предлагаха вечеря в ниския сезон, ако си я заявиш предварително. Втората опция е да си накупите неща от супера и да си сготвите вие, има достъп до кухнята, оправяш се сам. Ние се възползвахме от тази втората опция и понеже по стечение на обстоятелствата бяхме сами в цялата сграда, хич не се чувствахме притеснени.

 

За Hveragerdi не знам за бар/ресторант и т.н., но то е толкова близо до Рейкявик, че нищо не пречи да се метнете, ако положението е драматично.

 

Като цяло не знам какво разбираш под замръкване, но никое от тези места няма да сервират храна до полунощ например, ей сега при последното ходене увиснахме едната вечер след 8, нямаше нищо отворено в региона. Така че гледайте винаги да имате сухотии в колата :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ся и огладнях...с тия агнешки котлети:)

Ок, мерси, разбрах.

За Герди - наистина ли е разрешено да се ползва кухнята или юросто сте се намъкнали вътре, понеже е нямало никой?

И има ли магазинче във Вик на бензиностанцията или в градчето да си накупим нещо леко за скара например - кренвирши, вурстчета?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ся и огладнях...с тия агнешки котлети :)

Ок, мерси, разбрах.

За Герди - наистина ли е разрешено да се ползва кухнята или юросто сте се намъкнали вътре, понеже е нямало никой?

И има ли магазинче във Вик на бензиностанцията или в градчето да си накупим нещо леко за скара например - кренвирши, вурстчета?

 

Повечето евтини места за спане са оборудвани с обща кухня, която може да се ползва от всеки. Скара не сме си правили, но сме си приготвяли друга топла храна.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пише си я кухнята, че си има shared kitchen, не си нелегален като я ползваш  :) 

 

Има супермаркет във Вик, от който може да си вземете мръвки за скара, ето му и работното време: http://www.kjarval.is/english

 

Vík

 

Víkurbraut 5

487-1325

vik@kjarval.is

Store Manager:

Elvar Árni Grettisson

Mon-Fri: 10:00-19:00

Sat: 10:00-19:00

Sun: 11:00-19:00

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Сега говорих с един приятел, който ще ходи в Исландия след 20 дена на състезание някакво, та на него от тамошната федерация му казали, че трябва да си носи международен паспорт за да влезе в Исландия...

Та федерацията им ли не знае и слага всички под един знаменател или аз нещо съм неосведомен? Смятаме да си одим с личните карти само.


Самоотговорих си :) .

Сега прочетох във форума. Имало и други питали.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

аха, и ние от Берлин минахме без паспортен контрол, на връщане беше същото... въпреки, че си е улеснение тази работа ми се стори и леко безхаберна...

 

Много ли държиш да те регистрират на границата? ;)  Споко, регистриран си ;) Авиокомпаниите в ЕС предават данните на всички пътници, към една общоевропейска база данни, която се пази 5 години и към тази база с данни имат достъп и българските власти, включително и данъчните ;) Сега по спокоен ли си? :lol:

Връзка към коментар

Много ли държиш да те регистрират на границата? ;)  Споко, регистриран си ;) Авиокомпаниите в ЕС предават данните на всички пътници, към една общоевропейска база данни, която се пази 5 години и към тази база с данни имат достъп и българските власти, включително и данъчните ;) Сега по спокоен ли си? :lol:

 

ха-ха, дреме ми за данъчните, да са живи и здрави :) то специално в Исландия няма скрито-покрито, всичко си е описано по кредитните карти :) обаче Шенген е хубаво улеснение и за т.н. мигранти ми се струва...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ха-ха, дреме ми за данъчните, да са живи и здрави :) то специално в Исландия няма скрито-покрито, всичко си е описано по кредитните карти :) обаче Шенген е хубаво улеснение и за т.н. мигранти ми се струва...

 

От авиокомпаниите властите имат всички данни за теб и ако си им интересен, ще те чакат на летището ;) Биг брадър следи, така че няма безхаберие ;) Исландия вероятно е единствената държава в света, където 1 крона ДДС не се губи, заради толкова разпространеното ползване на кредитни карти ;) 

Връзка към коментар

От авиокомпаниите властите имат всички данни за теб и ако си им интересен, ще те чакат на летището ;) Биг брадър следи, така че няма безхаберие ;) Исландия вероятно е единствената държава в света, където 1 крона ДДС не се губи, заради толкова разпространеното ползване на кредитни карти ;)

 

в случая имах нещо друго предвид... много се съмнявам, че някой от служителите на check-in има достатъчно компетентност, както и оборудване да провери даден паспорт дали е редовен или не... и от тази гледна точка А/К и властите имат като информация това, което аз съм им посочил... и в настоящата ситуация с мигрантите в Европа това си е отворена врата за злоупотреби

Връзка към коментар

в случая имах нещо друго предвид... много се съмнявам, че някой от служителите на check-in има достатъчно компетентност, както и оборудване да провери даден паспорт дали е редовен или не... и от тази гледна точка А/К и властите имат като информация това, което аз съм им посочил... и в настоящата ситуация с мигрантите в Европа това си е отворена врата за злоупотреби

 

Смисълът на Шенген е да може да си пътуваш свободно в зоната на Шенген, както си пътуваш в собствената държава. Проверката на чужденците става при влизането в Шенгенското пространство. По същата логика може да кажеш, че е пробив в сигурността, че някой може да пътува от Бургас до Резово без да му проверят паспорта и е по добре да върнем практиката отр социализма, когато имаше няколко гранични зони, в които само с разрешение и след проверка на документите можеше да се влезе.

При мигрантите пробив при сигурността има, но той е, че първите държави, кедето влизат в Шенеген не могат или не искат да ги регистрират.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

той смисъла на Шенген е ясен, въпроса е адекватен ли е в настоящата ситуация; всъщност неслучайно някои държави се възползваха от правото си временно да се изключат от Шенген и да въведат гранични проверки...; та дано не се стигне до някой золум със самолет, та чак тогава бюрократите от Брюксел да се замислят какво да правят... и в тази връзка, особено при самолетите допълнителните проверки никак не са излишни...

 

както и да е, доста се отклоняваме от темата...

Връзка към коментар

Да ви върна в темата:)

Я да си кажат шопетата, че си имат Изи джет, щото от Лутън натам сме с тях - пише, че безплатния позволен куфар е 56/42/25 см (или нещо такова), та въпроса ми е - моят е 58 см висок, клонящ към 60:). Проблем?

Знам тривиалните отговори, но все пак - правят ли чести проверки на багажите. Аз съм летял веднъж с Изи до Манчестър от София, но бях с раница и нямам впечатления.

 

Като казах раница, имам предвид раница без стикер на магеланци, Георги, чисто гола беше.

Но от другия месец не би трябвало да е така:)

Ще те следя!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.