Прескочи до съдържание

Оптимален маршрут за 5 дена в Исландия?


Sun4o

Препоръчани мнения

 

Аз харесвам много Исландия, чета едни исландски саги сега и някакси алкохола не ми се връзва с Исландия, човече :)

 

Явно в сагите още не сте стигнали до частта за бренивин-а :)

 

 

И снимай някоя исландка как си връзва косата, че от три дни сънувам това самодивско описание в съседната тема.

 

Самодивското в Исландия се вижда при малко по-голям престой, и то далеч не при всяка самодива. За 5 дена наш Сънчо гейзери и ли да гледа, агнешки трътки ли да облизва, самодиви ли да гони... Той сам Крали Марко за толкоз време не се справя с Вила Баждаркиня, "запрела земня вода у темни пещери"...  :lol:  

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Мина и днешния ден, при това би трябвало да си го броим за супер успешен, тъй като определено изкарахме късмет с времето.

Не че е било някакво топло или неветровито, но някак си все успявахме да се движим в невалежна дупка. Около нас небето щеше да падне, навсякъде го виждахме как вали, а ние почти все на сухо...:)

Валеше или когато си тръгвахме от някаква забележителност, или когато сме в колата.

Единствено на лагуната ни издуха и понаваля, но си имахме и там нашите моменти, а и ни беше последна спирка преди Герди хауса. Самата леля Герда не става, мъжът и да си и плете косите, Линдт-ке:)

За днес мига да кажа, че бе най-хубавият ни ден откъм забележителности, определено и аз съм фен на one-man шоуто, тоест харесвам дивите непокътнати меса и липсата на хора по тях.

Следвайки съветите на Бай Добри, не пропуснахме почти нищо.

Сполай ти, човече!

Понякога имам чувството, че си идвал по тия места, толкова добре ги знаеш...:)

Цъкахме с език на водопада в Киркюбеархдкцкхисхкхфеклилхцздхоивр, не му запомних името докрай, изкачихме го догоре, никога не пропускайте да го правите идете ли там!

След това пихме по чай на бензиностанцията след чудатата църква, да се поизсушим, че на слизане бая ни пра дъжд, а само 10 минути преди това яко слънце ни печеше горе. Та чая, с добавено от нас уиски вътре, се оказа супер адреналинищно.

Оттам следваше водопада на Сиду, отделихме му 20 минути да ни види и подгонихме ледника от няколко позиции. Тоест на няколко пъти спирахме за спиране на дъха ни. Величествено! Ледник не бях виждал. Цветове разни - от кристално чисто бяло, другаде като фибран, та до кирливо мръсно чак имаше.

По средата някъде имаше кръчма, едни чехи я държат, Апнахме невероятно агньешко с картофи, взехме и супа агнешка...е не става, не е моята супа, по-скор борж наподобява. Яко зеле има вътре, а аз го мразя.

След угояването натиснахме педала и след 30-на минути бяхме на лагуната.

Ако спрете не на паркинга на самата забележителност, а километър преди нея, има няколко възможности, със знак Паркинг, ще видите и дивата част на езерото. Чули че съм там, още на първата минута 2 тюлена или моржа, не ги познавам ни застанаха за снимка. След тях още 3-4, абе постоянно си имахме компания. Докато на паркинга с айсбергите, след моста, нямаше ни един.

Утре пак ще ги атакуваме.

Инак лагуната е страхотна, ама наистина страхотна.

Не че щях да я пропусна, но да ви благодаря, че ми я припомнихте във формирането на програмата.

Засега толкова, снимки по-късно, да ми се зареди телефона, че да ги прехвърля.

Отивам да пия, днес Локо Пд би Лудогорец, даже малко го хванах и накрая по Булсат-а, а това означава.....кома!:)

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Та снимките:

Киркю.....последния да затвори вратата

post-1316-0-52116700-1446499496_thumb.jpeg

Отгоре:

post-1316-0-79387400-1446499472_thumb.jpeg

Тая сивата точка долу е колата ни, можете да я познаете лесно, жена ми е вътре:

post-1316-0-65168800-1446499600_thumb.jpeg

Отстрани:

post-1316-0-37591400-1446499645_thumb.jpeg

Сиду и водопада:

post-1316-0-26287000-1446499672_thumb.jpeg

Уедника:

post-1316-0-24867100-1446499700_thumb.jpeg

post-1316-0-46247200-1446499858_thumb.jpeg

post-1316-0-33277600-1446499879_thumb.jpeg

Животното в лагуната:

post-1316-0-29099800-1446499993_thumb.jpeg

Лед за довечера, всъщност вече е към края си:)

post-1316-0-66051400-1446500007_thumb.jpeg

Гласиерата:

post-1316-0-36732300-1446500056_thumb.jpeg

Изглед от рошавата Герда:

post-1316-0-29755700-1446500074_thumb.jpeg

 

Жоро, мога го, а?

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Днес е ден шести.

Предстои връщане наобратно и поправителни изпити на невидяните обекти.

Пре-снимане на сниманото в лошо време.

433 км път и Завръщане в синята лагуна:)

Времето го дават исландско - слънчево с гръмотевици.

Според картата на Исландия и прогнозата на Гери МалДоганска, попътно ни очакв - слънце, слънце зад облак, облак, облак зад облак, облак с много дъжд, само дъжд и към Кефлавик обикновен облак:)

Смятам да се повъргаляме с тюлените още малко и да щракнем ледника на слънце. Оттам през Скогарфос и газ към лагуната.

 

Абе, пингвини има ли тук? Спорим с групата, та някой да ме светне.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

 

Абе, пингвини има ли тук? Спорим с групата, та някой да ме светне.

 

Не, няма пингвини  :P

 

There are no polar bears or penguins to be found in Iceland. Icelandic wild-life includes the Arctic fox, mink, mice, rats, rabbits and reindeer. However polar bears do occasionally drift on icebergs from Greenland to Iceland. Two polar bears came ashore in June 2008. The animals were considered a threat to local livestock and humans and were therefore killed.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Бай Сънчо, в Северното полукълбо са били ени Гоуеми гагарки (The Great Auk), които много приличат на пингвини и са ги бъркали масово. Дори самата дума "пингвин" мисля че идва доста по-късно от европееца - виждайки големите колонии в Антарктика, които приличат на познатите вече Големи гагарки. А старата Голяма гагарка днеска йок! Просто е имала големи естествени врагове на север като бялата мечка и полярната лисица. И отделно хората са си правили масово възглавници от тях (пълни олигофрени!). А капакът е едно изригване в Исландия 1830 г., което тотално ги довършва. Просто на юг пингвинът има значително по-добра съдба, разбира се като изключим човека.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

post-1316-0-45445600-1446622620_thumb.jpeg

Камион за преглед на автомобили... Днес е във Вик, другата седмица в Хофн, хитро...

 

Вчерашния ден мина супер успешно, наснимахме наново Лагуната и Ледника, този път на слънце.

Е друго си е. Тюлените тоя път си бяха до айсбергите, баш на паркинга с кафенето и магазина.

По пътя натам си имахме всичко - и здрав дъжд, и слънце, към 10 супер силни дъги имаше, не съм предполагал, че това е страната на дъгите и никога не съм виждал толкова силни и ярки дъги. От някои очите те заболяват, ама наистина.

Да отбележа за една подробност - от Селфос кривнахме наляво за Кефлавик, гонехме Синята лагуна, та решихме напук на навигацията, да минем по морския път. Уникален е, препоръчвам го горещо на всеки. Срещнахме 2 коли за 100 километра...Последната му отсечка, до Гриндавик, е май чисто нов път, няма такъв черен асфалт!

Нямаше го дори на Гармин тъпата навигация, който ми е фри бонус към колата, а пътя минава покрай разни вулканични полета от едната страна и морето с ужасяващите вълни от другата.

Следваше Синята лагуна - хора, няма такъв кеф! Всяка една крона си заслужава. И цвят на водата, супер син, и температура, кеф ти по-гореща, кеф ти по хладка, камъните черни отстрани, има и сауна, и парна баня. Но водата е някакъв магичен млечен топъл елексир. Букнах я по нета, 20 минути преди да влезем, спестява 5 евро на човек, взехме си по един халат под наем за 10 евро, важен е на излизане и размекнахме яко трамбовалите през последните 5 дни кокали.

Вчерта спахме в хотел Berg, уникален семеен хотел в Кефлавик, страхотен е!

И за да е всичко както трябва, на излизане за вечеря, около 20 часа, точно над нас в светлия Кефлавик, се появи яка зелена елипса от сиянието. Е така, на изпроводяк. Та и тези от нас, които не го бяха виждали и така и не си направиха труда в изминалите дни да го видят...и те го видяха.

Това рипорта от мен, стягайте куфарите и тръгвайте насам!

Последни снимки:

Изглед от Герда гестхауса

 

post-1316-0-99305500-1446623988_thumb.jpeg

Океана пред лагуната

post-1316-0-91849300-1446624008_thumb.jpeg

Лагуната

post-1316-0-31411200-1446624061_thumb.jpeg

И Синята такава

 

post-1316-0-48243300-1446624108_thumb.jpeg

post-1316-0-01192400-1446624125_thumb.jpeg

post-1316-0-65050100-1446624145_thumb.jpeg

 

Сиянието се снима дори и с тъп иФон, а с апарата е зрелищно

post-1316-0-38845600-1446624267_thumb.jpeg

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Нашето приключение завърши, вече сме си тук.

Искам да изкажа благодарности за помощта, най-вече на Бай Добри и Георги, изключително ми бяхте полезни със съвети и сглобяване на програма.

Пациентите ми останаха супердоволни от трипа, аз дважди. Съжалявам само, че няма още десетина Исландии по света.

За 5-дневна програма, смятам че точно тази е правилната, подредена в този ред. Стигна ни точно, за всичко.

Хотелите бяха супер, единствено от логистична гледна точка, ако няма да ходите по-далеч от Jokulsarlon, бих заменил Герда гестхауса с някой по обратния път към Вик, а защо не и направо Icelandair-a във Вик, уникален е, барабар с ресторанта му, ядохме страхотна сьомга.

За прехвалената скъпотия в Исландия:) - свиква се, след третата сметка, ставаш исландец и си цакаш. Но без майтап - има и тако, и вако. Има си скъпи места, има и нормални евроцени. Не бих ви препоръчал агнешката супа от 27-28 лева, а примерно една порция агнешко с картофи - около 40 лева, ама стигаше за двама:).

Бирата - Gull на първо място, Viking на второ.

Skyr-a хич не ми хареса, много сметанест е, виж другото - Oska май беше - да. И доста по-евтино беше.

На летището си взимате доволно количество алкохол, колкото повече, толкова по-добре - ще трябва да го изпиете, което означава яко настроение. Аз лично карах колата до към късен обед, оттам захапваше втората смяна, а аз се отдавах на шотчета с уиски и бира с вреден чипс.

Денят ни започваше в 9:00, перфектно време за мен, обичам да се търкалям сутрин в леглото и часът ми пасваше перфектно и завършва към 17:30, идеално за час почивка и пописване във форума:). Вечерта е ясна - под вода.

Всичко е много близко до пътя, имам предвид забележителностите, с колата се стига до всяка една.

Ден в Рейкявик е напълно достатъчен, бягайте в останалата част на Исландия, там е истината.

Кръчмета си има навсякъде, магазинчета също. Е, по-малко са, но ги има. Но! Няма алкохол. Само в Рейкявик, а оттам нататък единствено ако има Бонус или Нето магазини.

Толкова от мен:).

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Пациентите ми останаха супердоволни от трипа, аз дважди. Съжалявам само, че няма още десетина Исландии по света.

За 5-дневна програма, смятам че точно тази е правилната, подредена в този ред. Стигна ни точно, за всичко.

 

 

Има Исландия и за 10-15, че дори и 20 дни. Първото ми пътуване и на мен беше за 5 дена и си мислех, че съм видял Исландия, но като се върнах за по дълго се оказа, че почти нищо не съм видял в първото пътуване.

 

Това за което са ви стигнали тези 5 дена е просто мъничко да вкусите от това което може да предложи Исландия, но то далече не е всичко! Рядко ходя в една и съща далечна държава два пъти, но в Исландия планирам и трето пътуване ;)

 

Следващият път отидете лятото, защото тогава времето е много по добро, а цветовете са съвсем различни. Мерси, че сподели толкова подробно за пътешествието!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Съжалявам, че съм се изразил грешно...

Имах предвид, че всичко онова, което планирах, беше посетено...Ясно е, че за Исландия си трябва повече време, в това и аз се убедих.

Благодаря и на останалите, помогнали със съветите, пропуснах ви в горното мнение.

То от Бай Добри и Георги не може да ви вреди човек:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Бай Сънчо, в Северното полукълбо са били ени Гоуеми гагарки (The Great Auk), които много приличат на пингвини и са ги бъркали масово. Дори самата дума "пингвин" мисля че идва доста по-късно от европееца - виждайки големите колонии в Антарктика, които приличат на познатите вече Големи гагарки. А старата Голяма гагарка днеска йок! Просто е имала големи естествени врагове на север като бялата мечка и полярната лисица. И отделно хората са си правили масово възглавници от тях (пълни олигофрени!). А капакът е едно изригване в Исландия 1830 г., което тотално ги довършва. Просто на юг пингвинът има значително по-добра съдба, разбира се като изключим човека.

 

На северното полукълбо също има истински пингвини. Това са галапагоските пингвини, които са разпространени единствено на Галапагоските острови.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На северното полукълбо също има истински пингвини. Това са галапагоските пингвини, които са разпространени единствено на Галапагоските острови.

Разбира се, че си прав. Има. На малка част от Изабела, заради студеното течение. Чувствам се точно като тях, когато тук лятото е 38 градуса, а на мен ми се ходи в Исландия :) И е може би най-северното място, населявано от пингвини. Но те все пак не са се съобразявали с това къде е екватора, а със спецификата на Галапагоските острови :) Визирах основния южен хабитат на пингу, не толкова точната разграничителна ос на екватора. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

А аз преди да съм тръгнал из Южните потайности на Исландия, пак да си похваля хотелчето в Рейкявик - много е готино, чисто, има всякакви кухненски уреди и глезотии, спокойно може да си готвите, имаше дори прясно мляко в хладилника за кафето...на супер локация - 1 км. от центъра с магазините и заведенията, има си магазин Бонус от едната му страна и готино заведение със страхотни ребра

Sun4o, а кое е хотелчето? Може ли име? Удачно ли е за хора без коли, ще караме само на турове, които ще ни взимат от хотела.
Връзка към коментар

Sun4o, а кое е хотелчето? Може ли име? Удачно ли е за хора без коли, ще караме само на турове, които ще ни взимат от хотела.

Бях го дал някъде по страниците, но все пак - Northern Comfort Apartments:

http://4.is/nca.htm

На живо е по-хубав от снимките, гарантирам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Бях го дал някъде по страниците, но все пак - Northern Comfort Apartments:

http://4.is/nca.htm

На живо е по-хубав от снимките, гарантирам.

Мерси,Sun4o, страхотно изглежда!!! Уви, ние сме само двама човека и цената идва височка.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Георги, мерси за споделения линк. А каква е цената на супата? При останалите места, които гледах, под 50 лв. не видях.

Връзка към коментар

Георги, мерси за споделения линк. А каква е цената на супата? При останалите места, които гледах, под 50 лв. не видях.

 

Спомените са ми много мръчкави, мотае ми се нещо от рода на 1500-1600 крони, което са около 10€ или 20лв. При всички положения не беше супата над 2000 крони, по 2300-2400 бяха рибните шишове. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много благодаря. А сувенири от къде е добре да се взимат? Хостелът ни е на главната Laugavegur,  но четох, че там е много скъпо. Има ли някоя препоръчителна улица или навсякъде в Рейкявик е еднакво? Един магнит да не е 20 лв? :)

Връзка към коментар

Много благодаря. А сувенири от къде е добре да се взимат? Хостелът ни е на главната Laugavegur,  но четох, че там е много скъпо. Има ли някоя препоръчителна улица или навсякъде в Рейкявик е еднакво? Един магнит да не е 20 лв? :)

 

Няма кой знае какво значение откъде ще ги купиш, навсякъде ми се видяха на еднкава цена. Не е 20лв магнита, но да речем 7-8 може и да има :) Ако имаш късмет да си в събота в Рейкявик, има един покрит пазар/базар, там може да е с една идея по-евтино. Но пък не е по-евтино, ако искаш да купуваш големи и скъпи неща, като вълнен пуловер - там в магазините ще ти излезе по-евтино, защото може да ти дадат бележка за връщане на ДДС-то. Лелките на битака не издават такива :)

 

Голям сувенирен магазин иначе има до бензиностанцията във Vik, при третото ми ходене малко бях разочарован от избора там, като че ли предишни години имаше повече неща. Но пак има почти всичко и чисто логистично според мен е най-удобното място за пазар. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Точно от същият магазин до Vic пазарувахме и ние. Най-добрият, който срещнахме може би.

Не че е евтин, но беше със добър избор на сувенири. Като цяло не видях много такива в Исландия, може би и защото бяхме в слабия сезон.

Супата от раци в Рейкявик беше 25-30 лв, шишовете рибни бяха страхотни, излизаха около 40 лв.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дам, скъпичък е, точно защото логистично всички минават оттам и няма друг голям магазин в района. Куцо, кьораво и сакато е захапало от отсрещния ход-дог, снима скалите на Тролския кораб и мощно обира сувенирите от тук. Бас хващам, че ще снимаш и тролчето отпред :) Но то за дребните хави става. Иначе пуловерите отиват над 100 евро. Имаш по-добри опции в столицата, но не по сувенирните магазини или на Лаугавегур, където дерат кожи, а в уличките. 

post-3680-0-82770100-1460469686_thumb.jpg

post-3680-0-36582300-1460469693_thumb.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.