Прескочи до съдържание

Оптимален маршрут за 5 дена в Исландия?


Sun4o

Препоръчани мнения

Като цяло не знам какво разбираш под замръкване, но никое от тези места няма да сервират храна до полунощ например, ей сега при последното ходене увиснахме едната вечер след 8, нямаше нищо отворено в региона. Така че гледайте винаги да имате сухотии в колата :)

 

Аз пък си мисля, че с оглед на сезона (нали беше зимните месеци) може и да не осъмва :)

 

Да ви върна в темата :)

Я да си кажат шопетата, че си имат Изи джет, щото от Лутън натам сме с тях - пише, че безплатния позволен куфар е 56/42/25 см (или нещо такова), та въпроса ми е - моят е 58 см висок, клонящ към 60:). Проблем?

Знам тривиалните отговори, но все пак - правят ли чести проверки на багажите. Аз съм летял веднъж с Изи до Манчестър от София, но бях с раница и нямам впечатления.

 

Като казах раница, имам предвид раница без стикер на магеланци, Георги, чисто гола беше.

Но от другия месец не би трябвало да е така :)

Ще те следя!

 

От София едва ли ще ти е проблем. Но исланския персонал на Изи при ходенето ми това лято беше много стриктен. Никак не им хареса 1 см. по-дебел ръчен куфар и то от към долната си част изтумбен с въпросния сантиметър. Проблемът се реши като го завъртях и посплесках под зоркото око на наблюдаващата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Предпоследен въпрос от летището в София, тоест отговаряйте бързо:) :

Може ли да си купя алкохол от Лутънскоя адреопорт и да си го внеса в Исландия?

По-изгодно ли е има ли въобще такъв на Лутън?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Предпоследен въпрос от летището в София, тоест отговаряйте бързо :) :

Може ли да си купя алкохол от Лутънскоя адреопорт и да си го внеса в Исландия?

По-изгодно ли е има ли въобще такъв на Лутън?

 

Приятно изкарване и нека времето бъде с теб  :P

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Предпоследен въпрос от летището в София, тоест отговаряйте бързо :) :

Може ли да си купя алкохол от Лутънскоя адреопорт и да си го внеса в Исландия?

По-изгодно ли е има ли въобще такъв на Лутън?

 

Не знам за Лутън, но безмитния при пристигане на Рейкявик е с нормални западноевропейски цени, така че ако не стане Лутън купувай там. И купи достатъчно за всичките ти нужди, че в самата Исландия алкохола е първо трудно да се намери, второ е скъп :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така-а-а.

Исландия, ден втори.

Първи вече мина. Как мина? Кацнахме в 18:30, напук на вятъра, който въобще не го искаше това, морето около Кефлавик има ужасяващ вид с къси бели ледени вълни, мен рядко ме е страх от такива неща, ама това беше много зловеща гледка...

20 минути на паспорт-контрола, личните ни карта една здрава исландка ги гледа по 2 минути всяка, явно не беше виждала такива досега, тръска ги по бюрото, пуска ги от 40 см. височина, че кухи нещо и били, огъва ги, обръща ги, пъха ги къде ли не, само там, където исках не ги пъхна, гледа ни като рецидивисти и накрая се смили и ни пусна.

Ама с такъв поглед - смиляващ и високомерен - "Влизай бе, пигмей".

30 минути пазаруване на алкохол - 7 бутилки бяло вино, 1 червено, 2х500 уиски, 1 водка, 12 бири, 2 шоколада. Найс, а?

30 минути за ренталката, 170 евро допълнително за всякакви застраховки и допълнителен шофьор, тотал 400 евро за 6 дена. Мамка им.

50 минути от Кефлавик до Рейкявик, супер луна, мамка и и на нея. Искам сияние, не луна.

Между другото, тя си светеше доста зеленикаво, останалите в колата го потвърдиха, така че все едно съм видял половин сияние. Брои се.

Яко вятър, тук-таме дъжд беше времето.i

Настанихме се, хотелчето, всъщност са 6-7 студиа, апартхотел, е уникално готино - https://www.expedia.com/Reykjavik-Hotels-Northern-Comfort-Apartments.h9699096.Hotel-Information

Ядохме от прословутите хот-доци (дози, догове..и аз не знам кое е правилно:)), прав беше онзи с прасешкото име, че трябва 2 за жените и 3 за мъжете, аз си взех само 2..., опаковахме ги, вино в стаята и уиски за десерт.

Днес ще кръстосваме Рейкявик, освен църквата, пристанището и шопинг улицата, друго не знам що да чиним. Някакви забележителности наоколо? Имам предвид в лек извън Рейкявичен район.

Довечера ще ядем раците на Георги в пристанищната кръчма. Тоест супа, не раци, тях много мразя да ги чопля и смуча.

Засега толкова. След малко излизам да ме духа.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 10
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Явно добре си прекарвате там :) . Личи си по начина ти на писане. Винаги е такъв стила ти, когато още не си сигурен какво правиш на даденото място, но съвсем скоро ще ти хареса. ;)

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Вече късно за рейкявикски предложения, ама гледам, че вечерта ще е ясно, KPI за момента е към 4, така че бегайте да гледате сияние. Посока Thingvellir е добро място на тъмно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чакайте малко сега...

Това, че съм се пооплакал и побъзикал с някои неволи, не значи, че не ми харесва...

За такива места обикновено казвам, че ако не ти харесват, търси проблема в себе си:).

С тия уникални пейзажи, настъпващата златна есен (въпреки тоталната липса на дървета), с подредените и чисти градчета и селца, с уникалното спокойствие на Рейкявик дори (сутрин до към 10 ч. е толкова празно навсякъде, все едно чума ги е покосила), как да не се влюбиш в Исландия...

Днес пообиколихме, наобед ядохме супа от раци+шишчета монк фиш+шишчета моруна+2 бири Gull (страхотна е!), следобяд скокнахме до Акранес (заслужава си) и Боргарнес (тц), готин трип. Любопитното беше един 6 км. тунел под водата, който скъсява пътя (и 30 кинта такса има обаче) и естествено вулканичната обстановка около пътя...

Понапазарувахме в Netto и Bonus (точно до хотела ни е) и сега ще излизаме след малко по кръчмите пак, само да се постоплим малко.

Времето през деня беше исландско - дъжд, слънце, вятър и студ.

Това е за днес рипорта:). Отивам да се потапям под вода.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

Чакайте малко сега...

Това, че съм се пооплакал и побъзикал с някои неволи, не значи, че не ми харесва...

За такива места обикновено казвам, че ако не ти харесват, търси проблема в себе си :).

С тия уникални пейзажи, настъпващата златна есен (въпреки тоталната липса на дървета), с подредените и чисти градчета и селца, с уникалното спокойствие на Рейкявик дори (сутрин до към 10 ч. е толкова празно навсякъде, все едно чума ги е покосила), как да не се влюбиш в Исландия...

 

 

Абе и да не му хареса пак има файда. Поне във форума ще има и един циничен поглед над Исландия за цвят   :lol:

 

Греда, Бай Добри. Ще чакаме още някой с циничен поглед :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А аз преди да съм тръгнал из Южните потайности на Исландия, пак да си похваля хотелчето в Рейкявик - много е готино, чисто, има всякакви кухненски уреди и глезотии, спокойно може да си готвите, имаше дори прясно мляко в хладилника за кафето...на супер локация - 1 км. от центъра с магазините и заведенията, има си магазин Бонус от едната му страна и готино заведение със страхотни ребра и за мое учудване - риба (тъй като заведението е специализирано за ребра) от другата. Снощи бяхме там, платихме 55 евра, ядохме като свине, пихме по бира и чаша вино. Кой каза, че кръчмите били ужасно скъпи в Исландия? Скъпи са в центъра само. Снощи се засилихме натам, но понеже беше петък вечер, всичко беше пълно до ушите, още в 20:30 имаше доста пияни по улицата и в кръчмите, не ни хареса и се върнахме в нашето кръчме. Имаше обаче и доста компании от по 5-6 мацки с развеселени погледи, това ми хареса:)

А ние започваме дени трети.

Запасени обилно с храна и алкохол, тръгваме към Сиркъла златен и напускаме ужасно шумната столица:)

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Според мен цените в Рейкявик са нормално европейски за разлика от другите населени и ненаселени места в Исландия.Ние също ядохме аз-агнешки котлет,половинката-кит в едно ресторантче на пристанището за тридесет и няколко евра.

В същото време няма лесно да забравя двете чинии миди в едно кръчме в Olafsvik за 55евра.На съседната маса един младеж беше страшно учуден като му донесоха три половинки лобстер с малко зеленчуци за 50-60евра.Приятелката му яде рибена чорба за 30евра.Много и завиждах за избора,защото и аз се двоумях дали да не си поръчам супа,до момента в който видях една огромна мида в лъжицата и.Плюсът да си поръчаш супа беше,че ти носят и един панер хлебчета и масло.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не знам за Лутън, но безмитния при пристигане на Рейкявик е с нормални западноевропейски цени, така че ако не стане Лутън купувай там. И купи достатъчно за всичките ти нужди, че в самата Исландия алкохола е първо трудно да се намери, второ е скъп :)

 

Като спомена за безмитен магазин се сетих за един казус. Паспортна проверка вече няма на летището Кефлавик ако идваш от шенген, но митническа проверка би трябвало да има, защото не са член на ЕС. Вероятно има и някакви ограничения какво може да внесе човек. Някой има ли идея какви са ограниченията?

Връзка към коментар
 

..(въпреки тоталната липса на дървета)..
 

 

И само да вметна, че това, Сънчо, ще се убедиш, че не е точно така. Дървета си има - и в Рейкявик, и извън него. Дори думичката "Скогар" (откъдето ще минеш) означава гора. Ще видиш ниски, но красиви горички.Ти все пак си в зоната на лесотундрата, чиято почва, макар и доста по-бедна, поддържа (и е поддържала) хубави гори. Но с времето са изсечени. Това усещане днес за липса на гори не винаги е било така. През 9-ти и 10-ти век, та дори чак до 15-16 век, цяла Исландия е била покрита с гори. Първоначално са изсечени предимно от викингите за дървен материал, кораби, къщи и износ, и днес трудно могат да се възстановят в първоначалния си вид. Дори е имало и много тополи. И знаеш ли - чак лов със соколи в гора. А на жената, която е идвала с мъжа на лов, са казвали "топола със соколи", просто защото когато сокола се е връщал от атаката, е кацал задължително върху жената, за да стовари плячката  :)

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Що сторихме през ден 3-ти:

 

Вярвате или не, но...цяяяял ден яко слънце, нулев вятър, е, температури около нулата, чак накрая вдигна до 5, но при това ясно и тихо време на кой му пука за студа?

 

Започнахме с Тингвелир, пътя до там беше уникално спокоен и красив

 

 

Оттам към Гейзир, накефихме се яко на гейзера, специално в моя чест беше и най-якото му изригване за деня

На една колонка вътре се пуска по някой лев за опазване на околната среда, но свръхглупав, английски неразбиращ човек си беше загасил фаса и го пуснал вътре :)

 

Обядвахме на невероятен пейзаж с две исландки:)

 

Следва Гулфосс, баси и якия водопад...досега това е най-величественият такъв, който съм виждал

 

Оттам към кратера на вулкана Керид, не толкова впечатляваща гледка, единствената с такса вход - 2 евро. Ако не е на самия път за хотела ни, нямаше да е голяма загуба, ако бяхме го пропуснали, но все пак си е една добра гледка, особено ако човек не е виждал кратер. Ние сме, така че ....

Малко снимки в нехронологичен вид, не мога да ги намествам между редовете (Жоро) като точни притурки, не знам защо. С иПад съм:)

post-1316-0-46493800-1446333446_thumb.jpeg

post-1316-0-28881800-1446333478_thumb.jpeg

post-1316-0-37354800-1446333504_thumb.jpeg

post-1316-0-38147800-1446333589_thumb.jpeg

post-1316-0-57112200-1446333654_thumb.jpeg

post-1316-0-56730900-1446333680_thumb.jpeg

post-1316-0-45523700-1446333705_thumb.jpeg

post-1316-0-36704300-1446333729_thumb.jpeg

 

И за десерт, тази вечер хванахме супер сияние, но с апарата, не с телефона, така че снимки за вас нанай. Аз си имам, но не мога да ви ги кача тук сега:)

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Започваме ден четвърти.

Днес го дават дъжд, дъжд и дъжд. В останалото време - вятър и дъжд.

Така или иначе днес ще ходим по водопади и ще се мокрим, що да не ни повали и още малко?

Програмата ни е Seljalandsfoss, Skogarfoss, попътни екстри и гледките около Vik..Там и ще спим.

Снощи спахме в хотел Örk в Hveragerdi, приятен хотел, малко като от соц-а, тежка дървения, но пък в приятно градче с готини къщета, топъл външен басейн (използван) и както писах вече - с доста добро сияние снощи. Късно вечерта излязох с колата от градчето, на тъмно и наистина тъмното си е тъмно - веднага се забелязва и най-малкото сияние.

Та за хотела - дадоха ни 2-те стаи свързани с врата, ние сме 5-ма, отключихме я и настана една алкохолна вакханалия с водка, продукти от Исландската хранителна индустрия и тук-таме бяло вино.

Определено алкохола няма да ни стигне...ще търсим Бонус магазините по пътя до Вик.

Да отметна и че има страхотно вкусна пицария срещу хотела. За 38 лева има фамилна пица, която е за 3-4 човека. Ние взехме 2, едната ще я дояждаме днес.

Засега толкова.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Сънчо, как може да идете в Исландия и да се напивате в хотелските стаи, сигурно си на 25 години :) Като гимназистка, имах съученици, които не идваха на екскурзии от училището за 1-2 нощи, защото "можели да се напиват и в града, няма за какво да е на природа". Обикаляли сме Швеция и Норвегия и една бутилка алкохол не сме взели, беше толковааа скъп :)

 

Аз харесвам много Исландия, чета едни исландски саги сега и някакси алкохола не ми се връзва с Исландия, човече :)

Връзка към коментар

Отделих въпроса на Baltazara за къмпингуването тук: http://magelanci.com/topic/5487-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%8A%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B2-%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F/

 

Че така и така скоро ще има нов исландски раздел, още от сега да я отделя, а не после :)


Сънчо, как може да идете в Исландия и да се напивате в хотелските стаи, сигурно си на 25 години :) Като гимназистка, имах съученици, които не идваха на екскурзии от училището за 1-2 нощи, защото "можели да се напиват и в града, няма за какво да е на природа". Обикаляли сме Швеция и Норвегия и една бутилка алкохол не сме взели, беше толковааа скъп :)

 

Аз харесвам много Исландия, чета едни исландски саги сега и някакси алкохола не ми се връзва с Исландия, човече :)

 

Нямаш си на идея какъв кеф е след супер дълго и уморително обикаляне да се прибереш в хотела, бунгалцето и т.н., да седнеш и да си сипеш едно, да оставиш впечатленията от деня да се утаят и организма да се отпусне. Не говорим за напиване, а просто по 1-2 малки. И ние последния път не бяхме преценили добре количеството и много ни липсваше последната вечер по едно уиски както бяхме подгизнали, надухани и т.н.

 

Но това е въпрос на лични предпочитания все пак :) Не е задължително да споделяш това удоволствие, но може и без леко подигравателния тон :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Сънчо, трябва да почерпиш! Аз съм доброволец за дяла на Балтазара ;)

Да си призная, че Исландия ми звучи все по-приятно откакто си там. Така че се надявам и следващите ти дни да са интересни и удовлетворяващи (hugs)

И снимай някоя исландка как си връзва косата, че от три дни сънувам това самодивско описание в съседната тема.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Baltazara, уважавам къмпингарите, аз също съм запален такъв, но няма как да пиеш тук сред природата:).

Студ и як вятър е вечер. Като казах вечер, имам предвид след 17:30. Денят е къс.

За годините - на толкова съм, на акъл:)

И нали знаеш - едни ги избива да четат книги, други на купон. Аз съм си от по-тъпите.

Георги, не съм се обидил, не мисля, че има нещо язвително в мнението на колежката.

 

Сега - предстои ден пети.

Катерене на ледник по Skaftafell, лагуната Jokulsalron и каквото забършем по пътя.

Днес (за всеобщо учудване) времето го дават дъжд и вятър.

Не сме виждали още такова досега тук:)

Вечерта сме в гестхауса на леля Герда, ще гледам да и сплета косите, ако ям тупаници, ще ги пиша на сметката на Lindt.

Менюто предвижда бяло вино - новозеландски Совиньон БланК:), много изгоден беше на летището, салата, разни сьомгови филенца и сирена. За десерт - шотчетата на Георги, шотландски.

 

Вчерашния ден беше супер исландски, намокрихме се обилно, хубавото беше, че освен дъжд и вятър, имахме и готина исландска мъгла, та не стига, че навън беше гадно, та и вътре в колата като се возиш, да не можеш да гледаш природата.

Все пак, към 16 часа дъжда поспря за два-три часа, та Дирхолей и черния плаж с базалтовите скали ни се поусмихнаха.

На Seljalandfoss не можахме много да стоим, че нямахме слънцезащитен крем, а Скогарфос пък само го гледахме от стъклото на колата, щото не сме чак такива изроди и мазохисти, оставихме го за навръщане.

Вечерта си бяхме в ресторанта на хотела, между другото и хотела, и ресторанта са страхотни - Icelandair. За мое учудване - цените в ресторанта бяха като на тъпите кръчми в градчето.

Да вметна, че агнешката супа на бензинджийницата беше адски дискастинг. Ужасна - пълна с лук и чорба. Но за сметка на това - скъпа 27-28 лева. Ама си беше неделя - имаше поне 10 рейса с приходящи тълпи гладни и озверели хора:)

Малко хронология, че не мога да ги намествам снимките между редовете (Георги):), а ние поемаме да цепим исландския студ

post-1316-0-09557700-1446450378_thumb.jpeg

post-1316-0-88154400-1446450416_thumb.jpeg

post-1316-0-52319200-1446450488_thumb.jpeg

post-1316-0-64406900-1446450508_thumb.jpeg

post-1316-0-31973800-1446450525_thumb.jpeg

post-1316-0-67178200-1446450559_thumb.jpeg

post-1316-0-79526500-1446450579_thumb.jpeg

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.