Прескочи до съдържание

Малка европейска разходка


eloena

Препоръчани мнения

Здравейте! С Мърморина и още неколцина планираме 9 дневна обиколка с кола през Будапеща, Братислава, Виена и Белград, но сме притеснени от бежанската вълна в тази част на Европа и настоящите събития там. Въпросът ми е има ли някой от вас на мястото на събитието, т. е. по тези места, за да каже какво реално е положението. Или ако някой е пътувал тези дни, как са нещата по границите?

Връзка към мнение

Мислите ли, че е по-добре да минем през Румъния, вместо да чакаме с часове първо на сръбската, после на унгарската граница?
 

Също така ме притесни новината, че Австрия е затворила магистрала А4 близо до границата с Унгария заради мигрантите.

Връзка към мнение

Здравейте! С Мърморина и още неколцина планираме 9 дневна обиколка с кола през Будапеща, Братислава, Виена и Белград, но сме притеснени от бежанската вълна в тази част на Европа и настоящите събития там. Въпросът ми е има ли някой от вас на мястото на събитието, т. е. по тези места, за да каже какво реално е положението. Или ако някой е пътувал тези дни, как са нещата по границите?

 

Искрено те съветвам да изберете друг маршрут... 

Връзка към мнение

В събота-05.09. Се прибирахме по обратния маршрут-Виена-Будапеща-Сегед-Белград-София.

В нашата посока нямаше проблеми,но в обратната-сериозни.На унгаро-австрийската граница опашката беше около 12 км.Един сърбин,на когото гостувахме вечерта,чул по телевизията,че вече била над 15 км.Пет-шест австрийски патрулки бяха блокирали границата напълно.

На сръбско-унгарската граница колоната беше около 2 км.

Според мен пътуването в тази част на Европа е доста несигурно ( имам в предвид като време) в момента.Мисля,че събитията са доста динамични и няма значение какво е било днес.

Важи правилото за Исландия-винаги пълен резервоар и храна и вода в колата.

Да кажа и за горивата-в Сърбия 2,30-2,40 лв./л. за дизел.В Австрия зареждах и на 0,99 евро.

Късмет и весело изкарване!Да не забравяме,че обикаляме света,но по-хубаво от Европата нема!

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ние тръгваме в петък. Искренно се надявам до тогава нещата да се нормализират, въпреки, че се съмнявам. До тогава ще съм благодарна на всеки, който споделя впечетления и отзиви за обстановката.

Връзка към мнение

Един приятел отиде до Германия с кола в края на миналата седмица и сподели, че пътуването през Унгария е било истински ад. Не са успели да преминат унгарско-австрийската граница поради километричното задръстване и се е наложило да се връщат назад и да заобиколят през Братислава. 

В момента не знам как е, но следва да се отбелжи, че днес МВнР е излязло с препоръка българските граждани да избягват пътуванията с автомобили през унгарска територия - http://www.bgonair.bg/bulgaria/2015-09-13/mvnr-preporachva-da-se-izbyagva-patuvane-prez-ungariya-s-vlak-ili-kola .

Връзка към мнение

И аз имам информация отпреди десетина дни за над 20 км задръстване преди границата в Австрия. Пробвайте алтернативен маршрут, защото по инфо от медиите от утре- 15.09. затягат режима на унгарската граница и ще се минава още по-бавно. 

Успех и лек път!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Днес звънях в една тур. агенция да ги питам за колко време се минава границата от Сърбия в Унгария. Казаха 4 часа, но не им вярвам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За информация на сръбско унгарската граница следете този линк:

 

http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo

 

За съжаление е само на унгарски, но се разбира относително лесно.

 

Търсете надолу заглавие Szerb határszakaz (сръбска граница)

 

Röszke - Horgoš autópálya 00.00-24.00  е информацията за очакваното време за чакане на сръбско унгарската граница на магистралата.

Първата колона е за излизане от Унгария, а втората е за влизане, като съответно показва времето за чакане с кола, автобус и камион.

 

В момента и в двете посоки няма никаква опашка. Информацията се опреснява 24 часа и е относително точна с плюс-минус 30 минути.

 

Положенито в Унгария последните дни е доста динамично. В единия момент без проблем се влиза в Австрия в другия момент заради ходещи пеша по магистралата бежанци, затварят цялата магистрала. Към Братислава за сега не съм чувал да е имало проблем. Някои унгарци от там заобикалят към Виена.

 

От утре се очаква положението в Унгария да се промени драстично, защото нелегалното преминаване на границата става престъпление наказуемо със затвор, а унгарската полиция доизгража граничната ограда със Сърбия и значителен брой войници и полиция ще бъдат изведени на границата. Сърбия ще бъде обявена за сигурна държава и всички бежанци, които вече би трябвало да влизат само през определени места от Сърбия ще бъдат връщани там.

 

Какво точно ще стане разбира се ще се разбере утре. Повече коментатори очакват бежанският поток през Унгария рязко да спре и да се насочи на запад към Хърватска и Словения.

 

Най-вероятно е към края на седмицата без проблем да може да си направите пътуването по магистралите, но ако поддържаме връзка онлайн мога да ви дам точна актуална информация.

 

Аз знам унгарски и постоянно чета унгарската преса, където има актуална информация за положението по границите. Освен това съм и сертифициран екскурзовод за Будапеща и мога да ви дам информация за там ако имате интерес.

 

Аз лично не ви препоръчвам да минавете през Румъния, защотото пътят от там е много по дълъг и лош.

 

При карането по магистралата към Унгария бъдете особено внимателни за пешеходци. Бежанците често се движат по аварийната лента и може да ви изненадат, но както вече писах това до петък може драстично да се промени.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Много ти благодаря за подробната информация. Ние днес решихме да минем през Хърватска за Братислава и от там Прага, като пропуснем с голямо съжаление Унгария. Но може би, не е окончателно решение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много ти благодаря за подробната информация. Ние днес решихме да минем през Хърватска за Братислава и от там Прага, като пропуснем с голямо съжаление Унгария. Но може би, не е окончателно решение.

 

До миналата седмица и аз това бих ви препоръчал, но от утре не се знае какво ще стане с мигрантския поток. Хората които вече са на път по някакъв начин ще се опитат да продължат. Ако не могат да продължат през сръбско-унгарската граница, вероятно ще тръгнат на запад.

 

Аз бих ви препоръчал да изчакате до четвъртък с крайното решение. Тогава ще ви пиша какви са актуалните новини от Унгария.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ние снощи се прибрахме. На Словенско-Хърватската граница минахме за малко повече от час. В обратната посока също имаше опашки.

Да не забравите да си вземете винетка за Словения, ако ще карате по магистралите (15евро). Бензина в Словения 1.12евро, Хърватска ~8.50-8.90 куни (10куни-2.50лв), Сърбия ~140.90-141.90динара (120 динара=1евро)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

До миналата седмица и аз това бих ви препоръчал, но от утре не се знае какво ще стане с мигрантския поток. Хората които вече са на път по някакъв начин ще се опитат да продължат. Ако не могат да продължат през сръбско-унгарската граница, вероятно ще тръгнат на запад.

 

Аз бих ви препоръчал да изчакате до четвъртък с крайното решение. Тогава ще ви пиша какви са актуалните новини от Унгария.

 

Много ти благодаря за информацията и помощта. :)

 

Лошото е, че вече отказахме резервациите в Будапеща и направихме нови такива в Загреб и Братислава. Нямаше как да чакаме последния момент. :(

 

 

Ние снощи се прибрахме. На Словенско-Хърватската граница минахме за малко повече от час. В обратната посока също имаше опашки.

Да не забравите да си вземете винетка за Словения, ако ще карате по магистралите (15евро). Бензина в Словения 1.12евро, Хърватска ~8.50-8.90 куни (10куни-2.50лв), Сърбия ~140.90-141.90динара (120 динара=1евро)

 

Надявам се всичко да е наред и в събота рано сутринта да успеем и ние да преминем сърбо-хърватската граница за час, че даже и на два ще се радвам при създалите се обстоятелства.

Поли, благодаря за напомнянето за винетката. Вчера и аз се сетих, че бях мернала тема за Словения и винетките. Мисля още преди границата да я купим от някоя хърватска бензиностанция. :)

Връзка към мнение

Преди границата няма откъде. На самата граница има. Минавате проверка, отбивате веднага и вдясно пише къде продават винетки. Не взимат  карти, само кеш, но става с евро.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Също ви препоръчвам за хърватската магистрала да си вземете куни. 

Винетки в Словения се продават веднага след ГПП, както е писала Тони, така и на всяка бензиностанция / по магистралата не им е много голям избора на бензиностанции/. Ето тук са описани местата, където се продават винетки. Във вашия случай май лошото е, че ще ви трябват 2 винетки, ако пак се връщате през Словения. Така де, то си зависи от това как сте си разпределили нощувките. 

А Загреб ще ви хареса, не съжалявайте, че сте променили резервациите. 

 

ПС. Да ви напомня и за австрийската винетка тогава :) 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хахаха, да бе. Аз по инерция-бам. Просто си спомних, че това е може би единственото място, на което ми отказаха плащане с карта. :)

Връзка към мнение

Хахаха, да бе. Аз по инерция-бам. Просто си спомних, че това е може би единственото място, на което ми отказаха плащане с карта. :)

 

Имало е проблем с терминала. Три пъти съм купувал винетка на същото място. И трите пъти съм плащал с карта...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не, нямаше терминал изобщо. И направо си пишеше, че с карти не се приемат плащания. Изрично и попитах, защото бях слязла от колата само с карта в ръце. После се връщах за пари. Говоря за това, което е направо на самата граница и се влиза през една врата в нещо като коридорче, а вътре имаше само две гишета и нищо друго.

Всъщност това няма голямо значение, просто ми остана като нещо абсурдно.

Редактирано от Тони
Връзка към мнение

Не, нямаше терминал изобщо. И направо си пишеше, че с карти не се приемат плащания. Изрично и попитах, защото бях слязла от колата само с карта в ръце. После се връщах за пари. Говоря за това, което е направо на самата граница и се влиза през една врата в нещо като коридорче, а вътре имаше само две гишета и нищо друго.

Всъщност това няма голямо значение, просто ми остана като нещо абсурдно.

 

Точно за същото говоря и аз, а не за фургоните, които са на паркинга. Странно, както казах, три пъти съм плащал на същото място с карта...

Връзка към мнение

Точно за същото говоря и аз, а не за фургоните, които са на паркинга. Странно, както казах, три пъти съм плащал на същото място с карта...

Миналия октомври аз също платих с КК.Тази година пропуснахме словенските винетки,защото минахме Риека-Триест.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.