Прескочи до съдържание

Вашите снимки в календара на магеланци за 2016! (тема за общи дискусии)


Препоръчани мнения

Редакция: 

 

Темите със снимки по месеци са подредени в новия ни специален подфорум: http://magelanci.com/forum/67-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-2016/

 

До утре вечер ще стоят заключени и без анкета с цел авторите на снимките да сигнализират при нередности. Ако е объркано някое описание и т.н. ще е тъпо да правим промени при активна анкета. Специално обръщам внимание на хората, които не са предоставили описание на снимките си. Нека да цъкнат един доклад на съответната тема и да опишат на кой номер снимка, какво местоположение съответства  :)

 

Нека освен това не коментираме в темите със снимките и анкетите, общите дискусии нека са си в тази тема. 

 

 

 

Тази година ще опитаме да направим календар на магеланци като основния фокус ще е върху снимките предоставени от вас. Искрено вярвам, че ще се получи добре и всеки с кеф ще си сложи календара вкъщи, в офиса, на вилата, ако иска и в куфара!

 

Ще имаме два календара, един настолен и един стенен. Дизайните ще са общо взето следните:

 

desk.png

 

wall.png

 

Формат на снимките

 

Съотношение 1.9:2 (ширина:височина) за стенният календар и 2:1 (ширина:височина) за настолния. Моля оразмерете снимките преди да ги пратите, неоразмерени снимки ще бъдат игнорирани. На този етап не държим да пращате оригинали, но ако снимката ви бъде избрана ще искаме да я получим в оригиналния формат. 

 

Инструкция как да изрежете снимките си с Irfanview: тук

 

Изисквания за качество

 

Колкото и да сте красиви и фотогенични, моля вашите лица, тела и усмивки да не присъстват в снимките. Понеже ще се печата на сравнително голям формат, ще има и минимални изисквания за качество на снимките. Селекцията ще е сравнително обективна, но ако има прекалено много кандидати може би ще ограничим гласуването до 20 броя за месец. Не се натъжавайте, ако снимката ви не влезе в анкетата :)

 

Ограничения

 

Тези неща ще ги уточним като дойде време за гласуването, но общо взето всеки автор може да участва с колкото снимки иска в анкетите, но само една ще участва в календара. Ако някой победи в два месеца, ще може да си избере коя снимка да влезе в календара и къде второто място да се класира. Всяка държава също може да участва само с една снимка в календар. 

 

Изпращане

 

Изпращайте снимките на adminмаймункаmagelanci.com Нека заглавието на имейла да е календар на магеланци. Отбелязвайте в кой месец е снимана снимката, това е месеца за който ще участвате в анкетата. 

 

Авторски права

 

С изпращането на снимката се съгласявате снимката ви да бъде използвана в календара, който ще е комерсиално изделие, което ще се продава и декларирате, че всички имуществени и неимуществени права по смисъла на ЗАПСП са предварително уредени. Всеки участник, чиято снимка влезе в календара ще получи по едно безплатно копие от календара с неговата снимка.

 

Краен срок за изпращане на снимки: 30 септември 2015

Крайният срок е удължен до 23:59 българско време на 03 октомври 2015. 

 

Сигурно ще има и други неща, възможно е да има промени в движение на базата на броя постъпили снимки, както и на възникнали проблеми в движение, които е трудно да се преценят от сега :)

 

Очакваме вашите снимки!

Редактирано от Георги
  • Харесвам 24
Връзка към мнение

Двата формата едни и същи снимки ли ще съдържат? Имам панорама, която става за 2:1 но не и за 1.9:2.

 

Форматите за това са различни, за да паснат на различни снимки :) Очаква се тези, които са по-подходящи за стенния календар, да не съвпадат с настолния. Идеята е в двата календара снимките да са съвсем различни. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Я да видим, снимката трябва да е снимана тази година през съответния месец, така ли (последните месеци може една година назад, иначе няма откъде да се вземат за октомври, ноември и декември)? Или няма значение коя година?

 

(То моите са на филм и дата нямат, ама съм пускал тук във форума и се знае, че са отпреди, пък и аз гледам да спазвам регламента  :) )

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще избираме по 12 снимки на календар, които отговарят на месеците ли? Т.е. 24 снимки общо?

Връзка към мнение

Я да видим, снимката трябва да е снимана тази година през съответния месец, така ли (последните месеци може една година назад, иначе няма откъде да се вземат за октомври, ноември и декември)? Или няма значение коя година?

 

(То моите са на филм и дата нямат, ама съм пускал тук във форума и се знае, че са отпреди, пък и аз гледам да спазвам регламента  :) )

 

Не е задължително да са само от тази година. Може за догодина да въведем такова правило, но понеже ни е за първи път нека не се ограничаваме толкова :)

 

Ще избираме по 12 снимки на календар, които отговарят на месеците ли? Т.е. 24 снимки общо?

 

Точно така :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз като гледам нямам много шанс да се класирам. Докато се освестя от часовата разлика и срока ще е минал. И какъв е този квадратен размер за пейзаж. Снимките ще са много орязани.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ааа Теди, не така! Ти си ми един от фаворите.

Аз също мисля, тези дето снимаме със сапунени и телефони нямаме шанс, но аз имам една любима и ще я пратя.:)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А как се пращат снимките?

Изпращане

 

Изпращайте снимките на adminмаймункаmagelanci.com Нека заглавието на имейла да е календар на магеланци. Отбелязвайте в кой месец е снимана снимката, това е месеца за който ще участвате в анкетата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Извинявайте, ама никак не ги разбирам "техническите" термини и тези размери на снимки. Не че моите са велики, нищо подобно... но дори и да реша, че някоя си струва да изпратя, пак не знам какво ще рече това "1,9:2" или там каквото и да е друго съотношение.

Моите снимки всички са правени от един и същ нещастен фотоапарат, тип сапунерка... може би просто е по-добре да не се навирам между големите ;)

 

Но идеята е страхотна и ще я подкрепя с каквото друго мога!

 

Или поне ще си купя календар!

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Междудругото и аз за пръв път чувам за такива формати и идея нямам как да ги постигна. Това може ли да се обърне в пиксели или да се поясни как да направим снимките в тези формати?

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение

Е, ние със сапунерките нямаме шанс. :mellow:

 

Аре, бе! Когато времето е хубаво, добрата снимка не зависи толкова от техниката, пращайте смело :) Може би само с телефоните няма да са ок, че при печата ще се виждат дефекти. 

 

А как става това оразмеряване? Препоръчайте програма?

 

Gimp и Irfanview като безплатни програми. Първото е доста по-мощно, второто е по-елементарен редактор.  Умолявам някой, ако може да пусне кратки наръчници за оразмеряване. Аз иначе ще пробвам утре, но тръгвам на път сутринта. 

 

 

Аз като гледам нямам много шанс да се класирам. Докато се освестя от часовата разлика и срока ще е минал. И какъв е този квадратен размер за пейзаж. Снимките ще са много орязани.

 

Не е задължително всички снимки да са пейзажни, за това имаме и два календара :) Например снимки на животни от сафари ще стоят много по-добре в портретния формат мисля. 

 

 

Извинявайте, ама никак не ги разбирам "техническите" термини и тези размери на снимки. Не че моите са велики, нищо подобно... но дори и да реша, че някоя си струва да изпратя, пак не знам какво ще рече това "1,9:2" или там каквото и да е друго съотношение.

Моите снимки всички са правени от един и същ нещастен фотоапарат, тип сапунерка... може би просто е по-добре да не се навирам между големите ;)

 

Но идеята е страхотна и ще я подкрепя с каквото друго мога!

 

Или поне ще си купя календар!

 

Междудругото и аз за пръв път чувам за такива формати и идея нямам как да ги постигна. Това може ли да се обърне в пиксели или да се поясни как да направим снимките в тези формати?

 

1.9:2 е съотношение ширинаХвисочина. Т.е. в този случай снимката е почти квадратна. 2:1 е два пъти по-широка, от колкото висока. Сега ще го добавя като детайл в първият пост. Горепосочените програми лесно се справят с проблема, просто настройвате съотношението и вече може да се нагласи квадратчето коя част от снимката да отреже. Ето инструкции за Gimp: http://docs.gimp.org/en/gimp-tool-crop.html

А това е за Irfanview: http://www.bleepingcomputer.com/forums/t/42360/basic-cropping-using-irfanview/

 

Първите наръчници, които ми попаднаха под ръка са, ще гледам утре да направя/намеря по-детайлни. Хич не е сложно!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето и малко помощ за оразмеряване.

 

Това може да се направи през всяка програма за обработка на снимки:

Следвайте стъпките и всичко ще е о.к.

 

стъпка 1-отивате на Crop сектора

 

post-259-0-32669100-1442522869_thumb.jpg

 

стъпка 2

 

post-259-0-80213800-1442522869_thumb.jpg

 

стъпка 3-след като влезнете в подменюто на Original и ако нямате нужният ви формат натискате Enter custom и ви се показва прозореца от стъпка 4

 

post-259-0-34812400-1442522870_thumb.jpg

 

стъпка 4-тук си избирате формата и натискате о.к.

 

post-259-0-81878800-1442522870_thumb.jpg

 

Дано да съм бил полезен. :)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Само да кажа, че това 1.9х2 май не е добре. Много рядко се кадрира в квадрат и трябва да се реже, като композицията ще замине. А тази снимка ще е голяма и трябва и резолюция, според мен трудно ще се съберат хубави снимки за този календар.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според мен подобен формат е крайно неудачен. Лично аз добър кадър в квадрат почти нямам. Снимам в 3:2 и много внимателно композирам, за да не се налага да режа и губя качество. Та в квадрат не знам какво бих могла да пратя? А да си осакатя композицията също не съм съгласна.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Благодаря на Георги и Красен за разясненията и стъпките. Не е ли по-добре да пращаме отигиналите, а вече след като се изберат снимките, които ще участват в календарите, да се орз мерят само те? Предполагам обаче, че целта на предварителното оразмеряване е да се види дали дадената снимка ще стои добре на формата на календара.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Само да кажа, че това 1.9х2 май не е добре. Много рядко се кадрира в квадрат и трябва да се реже, като композицията ще замине. А тази снимка ще е голяма и трябва и резолюция, според мен трудно ще се съберат хубави снимки за този календар.

Ще погледна после какви бяха изискванията за резолюцията, но не мисля че беше нещо непостижимо. Ако няма достатъчно подходящи снимки просто този календар няма да се прави и това е, пишем го в графата трупане на опит :)

Според мен подобен формат е крайно неудачен. Лично аз добър кадър в квадрат почти нямам. Снимам в 3:2 и много внимателно композирам, за да не се налага да режа и губя качество. Та в квадрат не знам какво бих могла да пратя? А да си осакатя композицията също не съм съгласна.

Съжалявам, ако не можеш да намериш нещо, което да стане в 2:1. Аз снимам в 4:3,други хора снимат 16:9,има ли някой точно определен перфектно фиксиран формат, който да приляга на всички?

 

Вижте, темата не е "дайте да обсъдим формата". За добро или за лошо, форматите са избрани вече, няма мърдане от тях. Ако постъпилите снимки не отговарят на търсеното качество, просто ще отложим календара за догодина.

Благодаря на Георги и Красен за разясненията и стъпките. Не е ли по-добре да пращаме отигиналите, а вече след като се изберат снимките, които ще участват в календарите, да се орз мерят само те? Предполагам обаче, че целта на предварителното оразмеряване е да се види дали дадената снимка ще стои добре на формата на календара.

Искаме да видим снимката след оразмеряване. Иначе избора ще е много труден и не особено обективен. Ако имаш красива луна в горния ляв ъгъл, как ще я резнем после?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Абе я да не ми се оплаквате "със сапунерка съм". Всички ше участвате! Точка!

 

:)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Привет..

Във връзка със размерите на снимките...

Мисля,че снимките Ви ще изглеждат по добре центрирани на черен или някакъв друг фон,които да е 1,9/2 ,от това да се режат откъм съдържание...

Давам пример...

нормална снимка

IMG_9459-m.jpg

 

и снимка в паспарту...1.9/2

 

IMG_9459-mmm.jpg

 

Така и на календара ще изглеждат добре...

 

Орязана снимка...кофти..

 

IMG_9459mmmm.jpg

Редактирано от picsvet
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

За снимката е добре, че ще се запази, но за календара надали ще е хубаво една снимка с паспарту, друга - не

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.