Прескочи до съдържание

Вашите снимки в календара на магеланци за 2016! (тема за общи дискусии)


Препоръчани мнения

Абе я да не ми се оплаквате "със сапунерка съм". Всички ше участвате! Точка!

 

:)

 

Ще се озори комисията, ако участваме всички със сапунерките... докато реши. ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да се избере формат 4:3 или 3:2 на бял или друг фон е разумно. Травъл фотографията в квадрат си е рядкост. Казвам това с идеята, че се целим към истински качествени снимки, а не просто квадратни. Не виждам лошо и да коментираме формата. Тези съвети може да са полезни и за следващ календар.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да се избере формат 4:3 или 3:2 на бял или друг фон е разумно. Травъл фотографията в квадрат си е рядкост. Казвам това с идеята, че се целим към истински качествени снимки, а не просто квадратни. Не виждам лошо и да коментираме формата. Тези съвети може да са полезни и за следващ календар.

 

Пак да кажа. Формата за тази година е фиксиран и не подлежи на промяна. Дискусията може да се прави догодина. 

Връзка към мнение

Идеята е страхотна, но  мъчително, особено за тези, които за пръв път се сблъскват с такива програми + нестандартния формат. Така де, от  моите опити...  И една идея за още календарчета джобен формат :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеята е страхотна, но  мъчително, особено за тези, които за пръв път се сблъскват с такива програми + нестандартния формат. Така де, от  моите опити...

Да, така е. Аз изгубих почти 2 дни и така и не успях да се добера до този формат 1,9:2. Имам програмата IrfanView. В указанията, които е изпратил Георги е указано как да се кропират снимките, но не и как да се достигне до желания формат. Това, което пък е пуснал Красен, е за дадена програма, където можеш да зададеш този формат, но не и за IrfanView.  Така, че , ако не се обясни ясно и подробно, как точно да постигнем този формат, много хора ще отпаднат...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, така е. Аз изгубих почти 2 дни и така и не успях да се добера до този формат 1,9:2. Имам програмата IrfanView. В указанията, които е изпратил Георги е указано как да се кропират снимките, но не и как да се достигне до желания формат. Това, което пък е пуснал Красен, е за дадена програма, където можеш да зададеш този формат, но не и за IrfanView.  Така, че , ако не се обясни ясно и подробно, как точно да постигнем този формат, много хора ще отпаднат...

Връзка към мнение

Да, така е. Аз изгубих почти 2 дни и така и не успях да се добера до този формат 1,9:2. Имам програмата IrfanView. В указанията, които е изпратил Георги е указано как да се кропират снимките, но не и как да се достигне до желания формат. Това, което пък е пуснал Красен, е за дадена програма, където можеш да зададеш този формат, но не и за IrfanView.  Така, че , ако не се обясни ясно и подробно, как точно да постигнем този формат, много хора ще отпаднат...

Ами то го няма тоя формат ако го търсиш, трябва сам да си го направиш в Custom

Търси как се прави Crop и после Custom, там задаваш 1.9:2

Нямам Irfanview, аз лично ползвам Picasa за елементарни работи.

Връзка към мнение

Да, така е. Аз изгубих почти 2 дни и така и не успях да се добера до този формат 1,9:2. Имам програмата IrfanView. В указанията, които е изпратил Георги е указано как да се кропират снимките, но не и как да се достигне до желания формат. Това, което пък е пуснал Красен, е за дадена програма, където можеш да зададеш този формат, но не и за IrfanView. Така, че , ако не се обясни ясно и подробно, как точно да постигнем този формат, много хора ще отпаднат...

Абсолютно съм съгласна с теб! Аз нямам тези две програми, не можах да сваля Гимп, знам че ще ми отнеме дни да се занимавам. Просто не мога да отделя толкова много време. Ще участвам когато форматите на календарите и снимките са стандартни :).

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение

Нещо ми е много опак тоя Ирфанвю

Даваш Edit -> Create custom crop selection, в custom слагаш 0.95 (1.9/2)

После Edit -> Create maximized selection -> Current custom selection

После с натиснат контрол и мишката може да намаляваш/увеличаваш, със стрелките от клавиатурата да местиш наляво-надясно-нагоре-надолу, докато селекцията обхване каквото ти харесва, после Edit -> Crop Selection (Ctrl-Y)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ще участвам когато форматите на календарите и снимките са стандартни :).

Какво значи "стандартни"? Колкото излизат от фотоапарата ти? И там са различни, има фотоапарати с 3:2, има 4:3...

Кажи коя програма ползваш да видим

Връзка към мнение

Няма стандартни формати, кажи речи всеки производител си прави негови си стандарти, особено като паднем под фул фрейм камерите. Ето от уики:

 

Sensor_sizes_overlaid_inside_2014.png

 

И това са много малка част от изборените. На който му е интересно, може да отиде на статията и да скролне до Table of sensor format and sizes: https://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format

 

Сега, относно оразмеряването, то трябва да се прави, независимо какъв е желания краен формат. Дали да е искания 1.9:2 или по-стандартен като 3:2, то метода е абсолютно един и същ. Можеше да го направим 1:1, но имаше хора изпратили снимките си 1.9:2 и не върви да ги карам да ги променят. Това важи с двойна сила за всеки изминал ден от тогава, когато броят на изпратилите се увеличава. 

 

Най-добре кажете какви трудности срещате за да знам на кое точно да се фокусирам в евентуално обяснение. Няма как иначе да разбера, че два дена се борите с нещо за да помогна. Neuromancer e описал процедурата за irfanview, с gimp е доста по-лесно. Не всички програми са еднакви, но всяка би трябвало да позволи сравнително лесно да се фиксира точния кроп фактор. 

Връзка към мнение

Аз със Gimp нищо не направих, но и не четох инструкциите. После с  IrfanView щраках на посоки ок. 2-3 часа, не знам дали се е получило както трябва. За мен стандартно е да е написано с цифри и да има кръгче, отметка, в което да го избереш. 1,9:2 го нямаше, накрая го делих с калкулатор . След това в кроп менюто бях маркирала , че ще работя с пиксели (не със сантиметри или инчове). След това си маркирах пространството от снимката, което исках, едната страна беше ясна колко пиксела. Тя умножена по другата трябваше да е = на 0,95. Пак смятане с калкулатор. Получените пиксели ги вкарвах ръчно на съответното място (височината) и така се получи нужния прзорец, който с десен бутон на мишката и цъкане в него се мести...Стана още по-сложно :) Иначе в момента нямам нито достатъчно нет нито програмите и пиша по спомен. А и всичко си беше цъкане на посоки...

Редактирано от Asterisk
Връзка към мнение

Вижте, заслужава си човек да положи малко усилия и да отдели малко време, за да се научи да прави някои елементарни редакции на снимките си, каквато е кропването - от това снимките ви могат много да спечелят  :).  Много често, в бързината или пък поради недоглеждане, не успяваме да композираме снимките си най-удачно в момента на снимането и ако след това ги кропнем вкъщи на компютъра - стават много по-хубави!  Така че - използувайте повода и поразцъкайте - има много простички и безплатни програмки, които могат да се използуват - най-популярните са ги казали вече, а и има доста упътвания из мрежата как да се прави.   :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Вижте, заслужава си човек да положи малко усилия и да отдели малко време, за да се научи да прави някои елементарни редакции на снимките си, каквато е кропването - от това снимките ви могат много да спечелят  :).  Много често, в бързината или пък поради недоглеждане, не успяваме да композираме снимките си най-удачно в момента на снимането и ако след това ги кропнем вкъщи на компютъра - стават много по-хубави!  Така че - използувайте повода и поразцъкайте - има много простички и безплатни програмки, които могат да се използуват - най-популярните са ги казали вече, а и има доста упътвания из мрежата как да се прави.   :)

Аз ще се възползвам със сигурност и не защото имам снимки, които да стават за календара, а просто искам да науча нещо ново. :)

Свалих си преди малко Gimp и сега с интерес разучавам.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Само докато чета темата и категорично се отказвам да правя каквото и да е. Не че има голямо значение, и без това моите снимки не са с "велико" качество. Оставам си с форумните публикации. :)

Нито имам време, нито желание да си редактирам по някакъв начин снимките. Отделно, че съм ги правила за собствен кеф и за спомен на това, което съм видяла и преживяла по някакъв начин. Та ... това с "разцъкването" просто нема да стане ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Какво значи "стандартни"? Колкото излизат от фотоапарата ти? И там са различни, има фотоапарати с 3:2, има 4:3...

Кажи коя програма ползваш да видим

 

Относно стенните календари - за мен стандартен е формата, които виждам тук навсякъде и е много разпространен - по магазините, безплатните, които раздават в зъболекарския офис, общината и т.н и тези които съм си купувала като сувенири и за подаръци от Хаваи, Лас Вегас и други места. Всичките са един размер. Ще го измеря вкъщи довечера и ще напиша размера, просто ей така. Отгоре е снимката, а отдолу е календара за месеца и квадратчетата са доста големи, аз например си записвам там разни appointments и си ми виси на стена по един всяка година.

 

Neuromancer, използвам един онлайн сайт за обработване на снимки: www.picmonkey.com

Ако може някой да ми каже как да оразмеря или как да кропна там ще съм много благодарна. Кропът знам че имате много различни размери, ще го пробвам довечера. Иначе пробвах с resize бутона преди няколко дена с параметрите дадени тук, но така ми сплеска снимката вертикално, че стана ужасна.

 

:)

Връзка към мнение

Относно стенните календари - за мен стандартен е формата, които виждам тук навсякъде и е много разпространен - по магазините, безплатните, които раздават в зъболекарския офис, общината и т.н и тези които съм си купувала като сувенири и за подаръци от Хаваи, Лас Вегас и други места. Всичките са един размер. Ще го измеря вкъщи довечера и ще напиша размера, просто ей така. Отгоре е снимката, а отдолу е календара за месеца и квадратчетата са доста големи, аз например си записвам там разни appointments и си ми виси на стена по един всяка година.

 

Става въпрос за снимката. За стенният или ще е около квадратна (избраният от нас вариант), т.е. нещо ей такова:

466380-motivational-2015-wall-calendar.j

Или широка, нещо ей такова (варианта, който избрахме за настолния):

 

PC477_landscapeCoverThumb_Colin-Prior_20

 

Разбира се, има и междинен вариант, например ей това, но тук фокуса се измества от цифрите и календара, а ние искаме фокуса да е на снимката: 

 

Wall-Calendar_2015.png

 

 

Който и от трите варианта да се избере обаче, преоразмеряването на снимката ще е абсолютно наложително...освен, ако по странно стечение на обстоятелствата отношението ширина/височина не съвпадне със съотношението на файловете излизащи от камерата ти. 

Връзка към мнение

Значи не изчетох всичките мнения от вчера и днес, но гледам, че доста се обсъжда този прословут форматинг. Всичко е повече от елементарно, ако използвате Photoshop.   

 

1.Отваряте снимката, която искате да изрежете

2. Взимате Rectangular Marquee Tool и от падащото меню горе в центъра избирате Fixed Ratio.

3. Нанасяте Ratio-то   (1,9:2 или 2:1)

4. Маркирате върху снимката.

5. След като маркирате това, което искате - горе в ляво: Edit-> Crop

 

Отнема не повече от 10 секунди.

 

 

post-2889-0-13610500-1443212628_thumb.jpg

 

Mного е удобно, защото може да местите правоъгълника (или квадрата) така, че да изберете възможно най-добрата част от снимката преди да изпълните стъпка 5

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Относно стенните календари - за мен стандартен е формата, които виждам тук навсякъде и е много разпространен - по магазините, безплатните, които раздават в зъболекарския офис, общината и т.н и тези които съм си купувала като сувенири и за подаръци от Хаваи, Лас Вегас и други места. Всичките са един размер. Ще го измеря вкъщи довечера и ще напиша размера, просто ей така. Отгоре е снимката, а отдолу е календара за месеца и квадратчетата са доста големи, аз например си записвам там разни appointments и си ми виси на стена по един всяка година.

 

Neuromancer, използвам един онлайн сайт за обработване на снимки: www.picmonkey.com

Ако може някой да ми каже как да оразмеря или как да кропна там ще съм много благодарна. Кропът знам че имате много различни размери, ще го пробвам довечера. Иначе пробвах с resize бутона преди няколко дена с параметрите дадени тук, но така ми сплеска снимката вертикално, че стана ужасна.

 

:)

Поразцъках програмата за обработка на снимки която използваш и май се справих с оразмеряването.

Ето и кратко резюме на действията ми:

1.качвам желаната снимка за обработка като предварително съм запомнил параметрите и/4928х3264/

2.влизам в секцията за кропване

3.в първото падащо меню избирам No fixed proportions

4.след това в позорчетата където се пиши размера на снимката във второто прозорче пиша 3624 ако пък идва голям програмата автоматично приема най-големият възможен размер в моя случай 3255

5.разделям 3255 на две и го умножавам по 1.9 което прави 3092

6.този размер го пиша в първото прозорче и оразмеряването ти във формат 1.9 х 2 е готово

7.натискаш Apply и си готова.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не мисля, че оразмеряването на снимката е чак толкова трудно. Това е една от най-простите манипулации и е много полезна, ако ще си печатате снимката на хартия. Просто защото различните формати снимки не са с еднакво съотношение на страните, нито е същото като оригиналната снимка. Разбира се може да дадете файла и както си е излязъл от апарата, но тогава ще се отреже автоматично от машината, т.е. може да отреже нечия глава или крак в края на кадъра, вместо например небе в другия край.

 

В случая Георги би могъл да ви спести труда, но ще трябва да го свърши той вместо вас и пак преценката кое да се отреже и кое да се остави няма да е ваша.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Поразцъках програмата за обработка на снимки която използваш и май се справих с оразмеряването.

Ето и кратко резюме на действията ми:

1.качвам желаната снимка за обработка като предварително съм запомнил параметрите и/4928х3264/

2.влизам в секцията за кропване

3.в първото падащо меню избирам No fixed proportions

4.след това в позорчетата където се пиши размера на снимката във второто прозорче пиша 3624 ако пък идва голям програмата автоматично приема най-големият възможен размер в моя случай 3255

5.разделям 3255 на две и го умножавам по 1.9 което прави 3092

6.този размер го пиша в първото прозорче и оразмеряването ти във формат 1.9 х 2 е готово

7.натискаш Apply и си готова.

 

Мерси, Красен. Пробвах, но не съм сигурна дали успях. Някой от тези два формата случайно да е правилния? Тази втората според мен на нищо не заприлича... аз не бих искала такава снимка в календара ми ха ха :)

 

post-2024-0-78778900-1443310886_thumb.jpg

post-2024-0-34257100-1443310899_thumb.jpg

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение

Може ли да ми кажете какви трябва да са стойностите (тези, които съм хайлайтнала в жълто), за да отговарят на размера?

 

Благодаря!

 

post-2024-0-75788100-1443311399_thumb.png

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение

Може ли да ми кажете какви трябва да са стойностите (тези, които съм хайлайтнала в жълто), за да отговарят на размера?

 

Благодаря!

 

attachicon.gifSt Lucia.PNG

Не се води по стойностите в жълто.Те ти показват формата на снимката при зададения в момента кроп.Ти трябва сама да напишеш размера на снимката за да получиш желания формат.

Връзка към мнение

Така ти изглежда снимката след като натиснеш прозорчето Crop.Тези размери са примерни и се задават автоматично от програмата.

 

post-259-0-41207200-1443333881_thumb.jpg

 

искаш снимката да се вижда по цялата височина,следователно с мишката разпъваш рамката до максимален размер по височина.Получената стойност я приемаме за формат 2 в случая 3255.Наистина най-важно е да си избереш първо размера който ще приемеш за формат 2 за да можеш в последствие да изчислиш формат 1.9.Разпъвай с мишката по височина толкова колкото искаш или толкова колкото ти позволява.Убеждавайки,че си постигнала желаният от теб размер по височина,веднага го избираш за формат 2 и след това изчисляваш формат 1.9

 

post-259-0-25001900-1443333882_thumb.jpg

 

делиш 3255 на 2 и умножаваш по 1,9 и се получава 3092 това е размера отговарящ на формат 1.9

 

post-259-0-59031500-1443333882_thumb.jpg

 

и снимката ще ти изглежда по-този начин

 

post-259-0-86513300-1443333881_thumb.jpg

 

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.