Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Внимание, колеги!

 

Имаме новина!

 

 

http://www.fly4free.pl/wiza-do-iranu/

 

 

Wiza zostanie wydana nam na każdym lotnisku międzynarodowym. Turyści będą mogli podróżować po tym kraju przez 30 dni z opcją wydłużenia o kolejne 15 dni. Nie ma również obostrzeń i przeciwwskazań, aby otrzymać wizę wielokrotnie.
 
Przed wejściem nowych przepisów jednorazowy pobyt w Iranie dla Polaków wynosił maksymalnie 14 dni bez możliwości przedłużenia.
Nowe zasady dotyczą obywateli m.in. Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Słowacji, Ukrainy, Włoch, Irlandii, Belgii, Bułgarii, Rosji, Szwecji, Północnej i Południowej Korei, Francji, Cypru, Węgier oraz Grecji. Nie obejmują one podróżujących w sprawach biznesowych czy dyplomatycznych. O wizę irańską w swoich krajach w dalszym ciągu aplikować muszą mieszkańcy m.in. USA i Wielkiej Brytanii.
 
Iran zniósł obowiązek wizowy m.in. dla Egipcjan, Turków i Gruzinów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju jest gotowe na negocjacje z kolejnymi w sprawie ruchu bezwizowego. Trzymamy kciuki, aby Polacy mogli wjeżdżać do Iranu bez wizy!
 
А! Отдолу има връзка!
 
According to the report, the citizens of the Republic of Azerbaijan, Albania, Germany, Austria, Armenia, Uzbekistan, Spain, Australia, Slovenia, Slovakia, the United Arab Emirates, Indonesia, Ukraine, Italy, Ireland, Bahrain, Brazil, Brunei, Belarus, Belgium, Bulgaria, Denmark, Russia, Romania, Japan, Singapore, Sweden, Switzerland, Syria, Saudi Arabia, Oman, France, Palestine, Cyprus, Kyrgyzstan, Qatar, Croatia, South Korea, North Korea, Colombia, Cuba, Kuwait, Georgia, Lebanon, Luxembourg, Poland, Malaysia, Hungary, Mongolia, Mexico, Norway, New Zealand, Venezuela, Vietnam, Netherlands, India, Yugoslavia and Greece are eligible to obtain visa upon their arrival at the Iranian airports.
 
 
Почерпките - на сбирката. Делегирам на магеланец Полина задачата да поеме вината от мое име :)
 
 
Не искам да си играя на пророк, но ако проявявате интерес към Иран - започвайте да преслушвате редовно предложенията на "Pegasus". Те много бързо ще схванат, ако вече не са, каква дебела златна жила е това.
И още: тръгнат ли пълчищата туристи към Иран (не казвам, че това ще стане утре, нито че изобщо ще стане, но да речем, че някога се случи), страната ще се промени. Предполагам, че разбирате какво имам предвид.
Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

 

И още: тръгнат ли пълчищата туристи към Иран (не казвам, че това ще стане утре, нито че изобщо ще стане, но да речем, че някога се случи), страната ще се промени. Предполагам, че разбирате какво имам предвид.

 

 

Пълчищата още дълго ще избягват тази дестинация заради наслоените предразсъдъци. Спокоен съм :) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Аз бях в Иран през март 2016г. 

 На мен ми дадоха виза на летището за 30 дни, понеже аз им показах билет за престой 20 дни. 

На една полякиня с нас й дадоха само 15 дни виза, тъй като тя представи билет за след 10 дни и после съжаляваше много.

 Иран е супер, отивайте, много ще ви хареса, особено ако сте мъже!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Новината е супер. Аз точно в понеделник звънях цял ден в посолството на Иран да ги питам какво е положението с визите, но никой не вдигна и трите телефона :)

Има много добри цени за Иран, така че... ЧЕСТИТО!

Връзка към коментар

Аз бях в Иран през март 2016г. 

 На мен ми дадоха виза на летището за 30 дни, понеже аз им показах билет за престой 20 дни. 

На една полякиня с нас й дадоха само 15 дни виза, тъй като тя представи билет за след 10 дни и после съжаляваше много.

 Иран е супер, отивайте, много ще ви хареса, особено ако сте мъже!

А дали нямаш желание и време да разкажеш малко подробности за цялото пътуване, понеже Иран е в плановете на доста от нас.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз бях в Иран през март 2016г. 

 На мен ми дадоха виза на летището за 30 дни, понеже аз им показах билет за престой 20 дни. 

На една полякиня с нас й дадоха само 15 дни виза, тъй като тя представи билет за след 10 дни и после съжаляваше много.

 Иран е супер, отивайте, много ще ви хареса, особено ако сте мъже!

 

 

А дали нямаш желание и време да разкажеш малко подробности за цялото пътуване, понеже Иран е в плановете на доста от нас.

 

...и по-специално аз имам два въпроса: 

 

- Посетихте ли Kerman и как стигнахте до него? Много искам да го включа заради пустинята, защото съм гледала уникални снимки, само той ми липсва в проекто-плана.

- Ползвахте ли самолети като вътрешна линия - защото аз предвиждам поне един заради ограниченото ни време - и ако да, как става закупуването?

 

Благодаря!

 

Ако е офтопик, моля модераторът да отдели клонката :)

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Здравейте!

 

 О да, те въобще не си вдигат телефона и са толкова НЕКОМПЕТЕНТНИ!  Аз преди да замина им звънях да ги питам за визата дали ще е 15 или 30 дни.... И жената по телефона ми казва: " Ние вадим визи само на място тук в посолството, а вашата on Arrival ще е 7 дни". И аз разбира се не й повярвах, не звучеше сигурна...

 

Билети - вземете си от Истанбул, аз летях с Атлас Глобал, супер са. Истанбул - Техеран, Шираз - Истанбул.

 

 Разказът ми можете да прочетете в блога на Гери, там писах - http://www.whenwomantravels.com/visiting-iran-as-a-woman/

 

Така...

 За Керман!!! Аз НЕ БИХ ОТИШЛА - нищо интересно не видях да има... Коя пустиня? То в Иран пустини да искаш :)  Макар че моите приятелки - иранки казваха, че не е опасно и т.н. , обаче беше доста извън моя маршрут Техеран - Кашан ( там бях в пустинята Маранджаб

https://www.google.bg/search?q=maranjab+desert&biw=1093&bih=530&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjSsfKb577QAhXoC8AKHXCADbEQsAQIIQ) - Исфахан - Язд - Шираз - Персеполис.  Мислех да ходя долу и до Бандар Аббас, Киш и Хормоз, но тъй като моята приятелка си тръгна по-рано, не исках да пътувам сама. Освен това беше края на март и Ноуруз и всичко беше пълно, а и ставаше доста топло, а пък забулена не върви...

 

 Най-добре е да пътувате 1 мъж и 1 жена. 

 

За хотелите - има страхотни наистина, каквото си поискаш. Местните са много мили и гостоприемни. Аз бях изцяло на Каучсърфинг, пари да ми бяха давали - не бих отишла на хотел. Беше нещо незабравимо - домовете на иранците са страхотни, големи и просторни, чисти, застлани с прекрасни килими и постоянно има парти. :)

 

Самолети в Иран не съм ползвала - рейсовете са им супер, имат ВИП рейс - по 3 седалки на ред ( като Метро Бус -а за Истанбул), големи и широки, кожени, дават ти храна и вода. И не са скъпи въобще.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Здравейте,

 

С цел актуализиране на информацията относно виза за Иран се усмелих да пиша в тази остаряла тема (както винаги надявайки се че това е единствената такава)

 

Информацията е базирана на мое лично преживяване от 2017г.

 

Пристигнах в летището и разчитах на VOA - искаха да платя 100 долара или 80 евро. Отделно задължителна застраховка която те правят на място срещу (ако паметта не ме лъже) 15 други долара. Други формалности които изискваха естествено бяха номер на хотела където сте отседнали (точно тогава щях да правя couchsurfing и направих грешката да им дам номера на хоста ми - те в последствие му се обадили и направиха малък проблем от това); така че съвета ми е - дайте им някакъв номер на хотел/хостел дори и да смятате да не отсядате там. Разбира се питат за бегло itinerary или с други думи къде точно смятате да пътувате. Интерисува ги също дали имате достатъчно средства да се издържате докато пътувате тъй като банкоматите не работят за чужденци и като цяло трябва предварително да сте се снабдили с нужния кеш.  Всичкия този процес като цяло не се различава много от тоя на други страни така че не е чак толкова строго (даже въобще) и дори ме посрещнаха и изпратиха с усмивки.

 

Доста хора споделиха че VOA им излязло една идея по-евтино отколкото да се ходи в посолството (това е само мит засега).

 

Ако ви се отдаде възможност - отивайте! Без съмнение най-красивите джамии които някога съм виждал. Хората (наред с арменците) са най-приятелски настроените хора на цялата планета. Задължително пробвайте автостоп и каучсърфинг ако сте по-авантюристично настроени и имате малко повече време. Храната също не е за изпускане. Там ядохме камислко месо (дори през ум не ми беше минавало преди това че хората ядат камили :)) - излишно е да казвам че беше страшно вкусно.

 

Това е засега,

Алекс

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
On 11/29/2017 at 9:53 AM, Aleks said:

Здравейте,

 

С цел актуализиране на информацията относно виза за Иран се усмелих да пиша в тази остаряла тема (както винаги надявайки се че това е единствената такава)

 

Информацията е базирана на мое лично преживяване от 2017г.

 

Пристигнах в летището и разчитах на VOA - искаха да платя 100 долара или 80 евро. Отделно задължителна застраховка която те правят на място срещу (ако паметта не ме лъже) 15 други долара. Други формалности които изискваха естествено бяха номер на хотела където сте отседнали (точно тогава щях да правя couchsurfing и направих грешката да им дам номера на хоста ми - те в последствие му се обадили и направиха малък проблем от това); така че съвета ми е - дайте им някакъв номер на хотел/хостел дори и да смятате да не отсядате там. Разбира се питат за бегло itinerary или с други думи къде точно смятате да пътувате. Интерисува ги също дали имате достатъчно средства да се издържате докато пътувате тъй като банкоматите не работят за чужденци и като цяло трябва предварително да сте се снабдили с нужния кеш.  Всичкия този процес като цяло не се различава много от тоя на други страни така че не е чак толкова строго (даже въобще) и дори ме посрещнаха и изпратиха с усмивки.

 

Доста хора споделиха че VOA им излязло една идея по-евтино отколкото да се ходи в посолството (това е само мит засега).

 

Ако ви се отдаде възможност - отивайте! Без съмнение най-красивите джамии които някога съм виждал. Хората (наред с арменците) са най-приятелски настроените хора на цялата планета. Задължително пробвайте автостоп и каучсърфинг ако сте по-авантюристично настроени и имате малко повече време. Храната също не е за изпускане. Там ядохме камислко месо (дори през ум не ми беше минавало преди това че хората ядат камили :)) - излишно е да казвам че беше страшно вкусно.

 

Това е засега,

Алекс

 

 

Как беше couchsurfing-a там? Аз ще ходя Юни и аз ще съм така, можеш ли да препоръчаш някой при когото си отсядал? :)

Връзка към коментар

Не съм го пробвал лично, но би трябвало да може да се получи номер за виза от линка по-долу. Добавили са София към местата за получаване. 

https://evisatraveller.mfa.ir/en/request/apply/

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да, и ние бяхме на Каучсърфинг, обаче хостът знаеше да каже, че се познаваме от преди и ни чака. Иначе думата "каучсърфинг" не трябва да се споменава, на иранците им е забранено да хостват реално така. Както каза колегата по-горе - по-добре кажете хотел.

  Всъщност Иран без каучсърфинг според мен е наполовина посетен Иран. Пак ще видите много, но техният живот в и извън домовете им е толкова различен, че да изпуснете незабулените жени (на много не им пречи вкъщи и на партита, а на улицата го правят по задължение), частните партита с вилите или по-традиционните семейства, където момиченцата на 9-10 години готвят и помагат на майките си и са възпитани толкова впечатляващо, че дава хиляди моменти на размисъл и сравнения с нашата култура.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Иран планира да вкара възможност да не се поставят печати в паспортите с цел да поуспокои потенциалните туристи, че ирански печат в паспорта е като черен печат за САЩ: https://en.mehrnews.com/news/136889/Foreign-tourists-passports-not-to-be-stamped-in-Iran

 

Не съм сигурен дали това би гарантирало безпроблемно влизане в САЩ в последствие, особено за хората, които тепърва ще вадят виза и отговарят на въпросник кои държави са посетили, който по презумпция трябва да попълнят честно, но пак е нещо. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Между другото с ирански печат съм влизал вече 2 пъти в САЩ и 1 път в Канада - и на никого на паспортен контрол не му направи впечатление, нито ме питаха защо съм ходил в Иран. А единият имиграционен със сигурност видя печата.

 

Отделен въпрос е, че в същия паспорт имам визи от Афганистан, Сомалия и Еритрея и никой не попита нищо и за тях.

 

Та може би малко се преувеличава с този проблем? Или е въпрос на късмет, знам ли.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Георги каза:

Иран планира да вкара възможност да не се поставят печати в паспортите с цел да поуспокои потенциалните туристи, че ирански печат в паспорта е като черен печат за САЩ: https://en.mehrnews.com/news/136889/Foreign-tourists-passports-not-to-be-stamped-in-Iran

 

Не съм сигурен дали това би гарантирало безпроблемно влизане в САЩ в последствие, особено за хората, които тепърва ще вадят виза и отговарят на въпросник кои държави са посетили, който по презумпция трябва да попълнят честно, но пак е нещо. 

Не гарантира... Ако искаш да спазваш правилата. Печатът е само формалност. Прескачането му знаем какво е. Просто въпрос на приоритети кое искаме от пътуванията за забавления - или работа... 

Но е изявена воля за добре дошли определено - и би се отразили спрямо други държави, които не долюбват Иран. 

Аз засега ще чакам да си стоплят отношенията, за да отида - не знам само дали това би се случило първо или разрешаване на алкохола в Иран. Мязат ми на еднакво вероятни 😞 

Връзка към коментар
преди 2 минути , Rainy каза:

Не гарантира... Ако искаш да спазваш правилата. Печатът е само формалност. Прескачането му знаем какво е. Просто въпрос на приоритети кое искаме от пътуванията за забавления - или работа... 

Но е изявена воля за добре дошли определено - и би се отразили спрямо други държави, които не долюбват Иран. 

Аз засега ще чакам да си стоплят отношенията, за да отида - не знам само дали това би се случило първо или разрешаване на алкохола в Иран. Мязат ми на еднакво вероятни 😞 

Е, то за чужденци в скъпите хотели дават алкохол, само за местните не може, макар, че по домовете и те намират начин и пият тайно.

Връзка към коментар
преди 1 минута , slujitel каза:

Е, то за чужденци в скъпите хотели дават алкохол, само за местните не може, макар, че по домовете и те намират начин и пият тайно.

Аз не ползвам скъпи хотели, а само местни къщи за гости 🙂 Определено не обичам тези ограничения и обичам питието вечер, но в случая ги използвах като алегория... 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.