Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

  • 3 седмици по-късно ...

Нашето пътуване наближава и се появиха няколко организационни въпроса. Летим София-Сеул, Сеул-Токио, Осака-София.

1. Нужни ли са някакви документи за влизане в двете държави, освен валидни паспорти? Доколкото прочетох, тази година K-ETA е отпаднал за български граждани. В интернет пише, че на влизане в Япония искат двупосочен билет. Нашите билети са multi city, надявам се, че не би било проблем?

 

2. Не мога да се ориентирам какво да правим със СИМ картите, тъй като е задължително да имаме връзка с интернет. Лесно ли ще намеря на място, каква е цената? Онлайн намерих някакви за Япония, но ми се видяха доста скъпи.

 

3. Има ли на всяка голяма гара в Япония място за оставяне на багаж? Трябва ли предварително да се подготвя по някакъв начин за ориентирането на гарите в Япония, или не е чак толкова сложно?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , Suunto каза:

Нашето пътуване наближава и се появиха няколко организационни въпроса. Летим София-Сеул, Сеул-Токио, Осака-София.

1. Нужни ли са някакви документи за влизане в двете държави, освен валидни паспорти? Доколкото прочетох, тази година K-ETA е отпаднал за български граждани. В интернет пише, че на влизане в Япония искат двупосочен билет. Нашите билети са multi city, надявам се, че не би било проблем?

 

2. Не мога да се ориентирам какво да правим със СИМ картите, тъй като е задължително да имаме връзка с интернет. Лесно ли ще намеря на място, каква е цената? Онлайн намерих някакви за Япония, но ми се видяха доста скъпи.

 

3. Има ли на всяка голяма гара в Япония място за оставяне на багаж? Трябва ли предварително да се подготвя по някакъв начин за ориентирането на гарите в Япония, или не е чак толкова сложно?

1. Къде прочете, че К-ЕТА е отпаднал за български граждани? Аз виждам само следното:

List of 22 countries/regions eligible for temporary exemption of K-ETA:

Australia, Austria, Belgium, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Hong Kong, Italy, Japan, Macao, Netherlands, New Zealand, Norway, Poland, Singapore, Spain, Sweden, Taiwan, UK, US (including Guam).

За Япония ние ползвахме Visit Japan Web - безплатно и ни спести попълване на документи по летищата

 

2. Имате ли E-SIM на телефоните - Ubigi е добър вариант тогава. Ние нямахме и си поръчахме предварително карта от Japan Experience

 

3. Има, ама е по-удобно просто да го пратите и да ви чака в следващия хотел, вместо да го оставяте по гари. За мен ориентирането по гарите беше ОК, с изключение малко на токийската, ама там детето беше с 40 градуса температура и не бях супер концентриран. За сметка на това, когато питахме, хората веднага ни ориентираха - с ръце, с крака, кой с каквото може.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , ivailo_radev каза:

1. Къде прочете, че К-ЕТА е отпаднал за български граждани? Аз виждам само следното:

List of 22 countries/regions eligible for temporary exemption of K-ETA:

Australia, Austria, Belgium, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Hong Kong, Italy, Japan, Macao, Netherlands, New Zealand, Norway, Poland, Singapore, Spain, Sweden, Taiwan, UK, US (including Guam).

За Япония ние ползвахме Visit Japan Web - безплатно и ни спести попълване на документи по летищата

 

2. Имате ли E-SIM на телефоните - Ubigi е добър вариант тогава. Ние нямахме и си поръчахме предварително карта от Japan Experience

 

3. Има, ама е по-удобно просто да го пратите и да ви чака в следващия хотел, вместо да го оставяте по гари. За мен ориентирането по гарите беше ОК, с изключение малко на токийската, ама там детето беше с 40 градуса температура и не бях супер концентриран. За сметка на това, когато питахме, хората веднага ни ориентираха - с ръце, с крака, кой с каквото може.

Пише го на сайта на МВнР. Също така когато тръгнеш да попълваш формуляра на сайта на K-ETA и напишеш, че си от България, излиза съобщението, че не е нужно. Иначе България не е в списъка, да. Странна работа.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 21 минути , Marieta Yordanova каза:

Почти да получа удар. Че летя в събота. 
иначе благодаря на всички списващи тук за информацията и разказите! 
 

 

IMG_8560.jpeg

За К-ЕТА ставаше въпрос за Южна Корея. За Япония и преди не се изискваше.

Връзка към коментар

Благодаря! Служебно ми е пътуването, удължавам го с 2 дена Токио и 3 Киото. И да пропадне така геройски щеше да е …

много полезни ми бяха и са Магеланци! Отивам да чета още

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Нужно ли е да резервирам (и възможно ли е) highway bus и шинкансен предвсрително от България или направо от машинките по гарите? 

Не знам защо съм се притеснила толкова, че едва ще намирам превоз между градовете

Връзка към коментар
Дани Магелани
Преди 1 час, Насам_натам каза:

Нужно ли е да резервирам (и възможно ли е) highway bus и шинкансен предвсрително от България или направо от машинките по гарите? 

Не знам защо съм се притеснила толкова, че едва ще намирам превоз между градовете

На 2 януари бях в ситуация, че имаше билети за шинкансените от Осака до Токио, но не даваха места. Имах алтернатива да пътувам с нощен автобус от автогарата, долепена до гара Осака. 

Прецени си датите дали предполагат много пътуващи.

Връзка към коментар
преди 4 часа, Насам_натам каза:

Нужно ли е да резервирам (и възможно ли е) highway bus и шинкансен предвсрително от България или направо от машинките по гарите? 

Не знам защо съм се притеснила толкова, че едва ще намирам превоз между градовете

Ако си купиш билети за шинкансен предварително 21 дена цената е по-ниска. Аз поне така го разбрах и купих вече билети за влака. За автобус не знам

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Някой има ли спомен как се казва спрея срещу комари? Аз съм запомнил Мухи ама в две дрогерии вече ми казват че имат само гел за мазане с такова име и той е за след ухапване от комар не за превенция

Връзка към коментар
Дани Магелани
Преди 1 час, EmoKrastev каза:

Някой има ли спомен как се казва спрея срещу комари? Аз съм запомнил Мухи ама в две дрогерии вече ми казват че имат само гел за мазане с такова име и той е за след ухапване от комар не за превенция

Купувала съм такъв спрей. Мисля, че беше Мухи. Имат и добър спрей за деца за защита от слънце с висок фактор, но не помня името.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 48 минути , EmoKrastev каза:

Някой има ли спомен как се казва спрея срещу комари? Аз съм запомнил Мухи ама в две дрогерии вече ми казват че имат само гел за мазане с такова име и той е за след ухапване от комар не за превенция

На летището ми бяха останали някакви йени на монети и се чудех за какво да ги изхарча. Продавачката ми препоръча, като много популярен там, ето този спрей против комари. Аз честно казано не помня ефекта му, според дъщерята бил обратен - привличал повече от нахалните дунавски комари😄, но може би това е, защото са румънски😛. Иначе има добри отзиви в нета…

IMG_5023.jpeg.9eab082b5dabf977576a1637afc21e58.jpeg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Опитвам се да се регистрирам в https://shinkansen2.jr-central.co.jp/ , за да направя резервация за Tokaido  Shinkansen от Токио до Киото, но сайтът не приема нито една от българските (дебитни) карти, с които пробвах. Сблъсквали ли сте се с такъв проблем и знаете ли други алтернативни варианти? Чудя се дали не е свързано с повечето трафик заради Златната седмица...

Връзка към коментар
преди 8 часа, ykmarinova каза:

Здравейте! Опитвам се да се регистрирам в https://shinkansen2.jr-central.co.jp/ , за да направя резервация за Tokaido  Shinkansen от Токио до Киото, но сайтът не приема нито една от българските (дебитни) карти, с които пробвах. Сблъсквали ли сте се с такъв проблем и знаете ли други алтернативни варианти? Чудя се дали не е свързано с повечето трафик заради Златната седмица...

За билети за шинкансен пробвай тази страница https://smart-ex.jp - този май им се води официален сайт. 

Ние си купихме оттук билетите, няма проблеми при плащането с бг карта, пращат qr код с който директно си влизаш на гейта. Ние се върнахме в събота - влаковете от Токио до Киото и от Осака до Токио бяха доста пълни, по време на Златната седмица предполагам ще е лудница. 

Редактирано от EmoKrastev
Връзка към коментар
На 22.03.2024 г. в 15:29, EmoKrastev каза:

Някой има ли спомен как се казва спрея срещу комари? Аз съм запомнил Мухи ама в две дрогерии вече ми казват че имат само гел за мазане с такова име и той е за след ухапване от комар не за превенция

Не е за превенция, но е изключително ефикасен за премахване сърбеж и подуване след ухапване от разни насекоми. Има и специален за деца. Качвам снимки на моя Мухи, но е купен преди пет години.

20240331_224946.jpg

20240331_225024.jpg

20240331_230106.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 18 часа, marycap каза:

Не е за превенция, но е изключително ефикасен за премахване сърбеж и подуване след ухапване от разни насекоми. Има и специален за деца. Качвам снимки на моя Мухи, но е купен преди пет години.

20240331_224946.jpg

20240331_225024.jpg

20240331_230106.jpg

Това от втората снимка и аз го имам. За след ухапване е, да не сърби и боли.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, на някой да му се намира адаптер / прехoдник към контактите в Япония? В повечето български онлайн магазини са изчерпани. Предполагам, че на място също ще можем да намерим, но предпочитам да имаме поне един още от самото пристигане. Благодаря предварително!

Връзка към коментар
преди 7 минути , Suunto каза:

Здравейте, на някой да му се намира адаптер / прехoдник към контактите в Япония? В повечето български онлайн магазини са изчерпани. Предполагам, че на място също ще можем да намерим, но предпочитам да имаме поне един още от самото пристигане. Благодаря предварително!

В Emag примерно има поне 10 вида адаптери и всичките са в наличност.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , ivailo_radev каза:

В Emag примерно има поне 10 вида адаптери и всичките са в наличност.

 

Това всъщност е основният проблем. На много места пише, че е в наличност, но след като поръчаш се оказва, че го няма...

Връзка към коментар
преди 4 часа, Suunto каза:

Това всъщност е основният проблем. На много места пише, че е в наличност, но след като поръчаш се оказва, че го няма...

От тези в емаг нито един ли го няма? Иначе ако не е много скоро пътуването и Алиекспрес е вариант.

Връзка към коментар

Здравейте, кацаме в Осака KIX към 19:00 местно време по разписание / в най-добрия случай 18:40/.  Реалистично ли е да хванем JR влак в 20:16 към Киото /1ч-1ч30мин след като сме кацнали/. Попълнихме visit japan web, надявам се по-бързо да ни бият печат. На място ли да купим билети или да резервираме ?  До колкото разбирам и в двата случая трябва да се редим на машинките за билети. С по един куфар на човек сме който в размерите на west JR /до 250см тотал и под 30кг/ и поне това няма да го мисля. Колко би излязло едно такси, в интернет срещам различни цифри от 12к до 25к йени. 

Връзка към коментар

@Magelanko, ние успяхме да си вземем билети през smartEx за Shinkansen и не сме се редили на машинки. Сканирахме QR кода на турникета и ни пусна резервираните места. Доколкото помня не е възможно на всички гари да се влeзе с QR код, но предполагам няма да има проблем на толкова натоварена гара. Не сме имали хартиени билети за влака. Направи ми впечатление, че имаше огромни опашки на JR офиса и машините на гарата. Ние се отправихме към Нанкай, където беше празно и извадихме детски Icoca карти.
На летището минахме много бързо през всички процедури, но заради децата ни пуснаха напред. Всичко беше доста добре организирано. Дори багажът беше свален от лентата и всички куфари подредени по цветове. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Magelanko каза:

Здравейте, кацаме в Осака KIX към 19:00 местно време по разписание / в най-добрия случай 18:40/.  Реалистично ли е да хванем JR влак в 20:16 към Киото /1ч-1ч30мин след като сме кацнали/. Попълнихме visit japan web, надявам се по-бързо да ни бият печат. На място ли да купим билети или да резервираме ?  До колкото разбирам и в двата случая трябва да се редим на машинките за билети. С по един куфар на човек сме който в размерите на west JR /до 250см тотал и под 30кг/ и поне това няма да го мисля. Колко би излязло едно такси, в интернет срещам различни цифри от 12к до 25к йени. 

Съмнява ме да успеете за 1 час и 15 мин. С visit japan web спестявате 4-5 минути - личен опит отпреди месец но в Токио. Зависи и колко далеч ще е перона откъдето тръгва влака. Това което @veselush ти е писала за qr код е за шинкансена но той е от друга гара, не от летището. С чекиран багаж мисля че няма да успеете. Няма ли по-късен влак? Ако няма може да хванете влак до Shin Osaka и оттам шинкансен до Киото - шинкансена беше 30-35 лева за двама, 15 минути се пътува. Има и късни влакове. 

С такси ще е много по-скъпо

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.