Прескочи до съдържание

дневник Етиопия


Tedy

Препоръчани мнения

Малко скептично подхождам към пускането на темата. Бърз поглед върху атласа показа едва 9 магеланеца посетили Етиопия, което означава, че няма да има наплив от съвети, но все пак... Предстои пътуване само след месец и тепърва започвам с организацията. Идеята ми е да съчетая разглеждане на природни чудеса + културни такива + портрети на някои племена. Като за Етиопия доста стандартна програма. Ще видим какво ще мога да оптимизирам за дните, които имаме и се  надявам някой от вас вече да са шетали из местата, които ме интересуват и да се включат с инфо. На първо време ще спомена забележителностите, които със сигурност искам да видя:

 

1. Danakil depression - вулкана Erta Ale, Dalol, солниците, а програмата максимум включва да видя и керван от камили пренасящи сол. Все уникални неща съвсем по мой вкус. :)

2. Лалибела вкопаните църкви, евентуално и замъците в Гондар.

3. Племена в долината Омо. Основната идея е, ако мога да остана при 1, 2 племена на палатка за 2, 3 дена, за да усетя начина им на живот и всичко интересно, което може да се види. Може да пообиколим и до някое друго племе.

 

Рисковете свързани с дестинацията горе долу са ми ясни. На Данакил ще имаме въоръжена охрана, а враждуващите племена може да направят престоя ми там доста неприятен. Предупредиха ме, ако усетя и помен от конфликт да бягам далеч колкото мога, но дали е така, не знам. Но най-силно ме вълнува въпроса с маларията, има ли риск и в кои региони. Ще си взема хапчета, но кои са по-изчистени и въобще Африка ми е тъмна Индия, ако мога така да се изразя. :lol:

Ами засега само това, че тепърва ще чета, но ако сте били може да пишете препоръки за местни фирми или гидове.

 

П.П. За рисковете ни дума на Влади, че пак ще ме гледа в стил: "ох, пак ли..." :lol: :lol: :lol:

  • Харесвам 21
Връзка към мнение

Да добавя в списъка и тази красота - Tigray rock churches.

 

post-181-0-12246400-1452181663_thumb.jpg

post-181-0-70610300-1452181672_thumb.jpg

post-181-0-48668900-1452181682_thumb.jpg

До тези църкви се катерят по въжета, егати готиното. :) :) :)

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

И отдолу: Vlady харесва това

;)  :P

Ами няма избор, но нека плавно да навлезе в дестинацията. :lol: :lol: :lol: Те и въжетата няма да му допаднат много.

 

Мая, благодаря, че прочета какво е писал.

Редактирано от Tedy
Връзка към мнение

Теди, виж този блог, тази българка доколкото разбрах е живяла дори в Етиопия: www.wheneomantravels.com

Точно вчера четох постовете за Етиопия, защото не е типичната туристическа дестинация и ми стана интересно.

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Теди, виж този блог, тази българка доколкото разбрах е живяла дори в Етиопия: www.wheneomantravels.com

Точно вчера четох постовете за Етиопия, защото не е типичната туристическа дестинация и ми стана интересно.

 да не е този :)

http://www.whenwomantravels.com

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А аз пък гледах тази серия по Дискавъри:

https://www.youtube.com/watch?v=UGWFZxsmLJA

 

Ed Stafford търси неизвестни места, със странни форми по сателитни снимки и сам опитва да стигне до тях. Така се отправя към Етиопия и пустинята, минава и през селището със солниците. Може да ти е полезно да видиш как стават пазарлъците, каква е обстановката и настроенията там.

Иначе размахва едни пачки с долари, ама то като работиш за Дискавъри май е по-лесно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Теди, виж този блог, тази българка доколкото разбрах е живяла дори в Етиопия: www.wheneomantravels.com

Точно вчера четох постовете за Етиопия, защото не е типичната туристическа дестинация и ми стана интересно.

Изглежда много интересен блог, благодаря. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Етиопия е прекрасна и ми е отдавнашна мечта. Тук, в Ница често ходим в един етиопски ресторант, където ядем с ръце, от общо плато, но е супер вкусно! От Рим и Милано изскачат разни полети от време на време, та я наглеждам.

Много голяма православна общност, както и в съседна Еритрея. Етиопия много от нас я свързват с глада и сушата през 80-те, а от тогава страната се развива с много бързи темпове под твърдата ръка на тяхния диктатор. Но Етиопия е много повече - люлката на човечеството, с богата антична и средновековна история, втората най-древна християнска страна в света, единствената африканска държава със собствена писменост, единствената африканска държава, която никога не е колонизирана (окупирана от италианците за период от 5 години). Освен това си имат и техен си календар, който се използва - със 7 години и половина горе долу са по-назад от григорианския, понеже имат 13 месеца. 

 

Аз бих отделил ден-два на Адис Абеба, но си падам по градски туризъм, заведения, урбанистика, музеи, църкви, култура.. а и градът е политически център на Африка, седалище на Африканския съюз и още много институции.

След което - към Лалибела! Нататък не съм проучвал подробно, но със сигурност има какво да се види. 

 

Знам, че в Адис няма риск от малария поради надморската височина и липсата на комари. Иначе по другите места си трябва профилактика,на под 1500 м надморска височина. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Благодарности за споделените блогове по-горе в темата! :)

Ето и един от мен: http://juriwaro.com/ethiopia_beginning

 

(И по-долу Влади да не чете :))

 

За Етиопия съм чувал от различни пътешественици, че особено в селските райони местните деца са крайно агресивни в просенето. Като видят турист/бял човек, веднага го наобикалят с протегнати ръчички. Ако откажеш да им дадеш, започват да мятат камъни по теб. 

 

Успех на Теди с планирането и осъществяването на тази крайно екзотична дестинация. Ще следя темата с интерес :) 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не съм ходил и мразя да давам мнения, ако нямам опит от първа ръка... Но ми е в топ приоритетите, затова съм се интересувал, разказвали са ми доста и реално най-важното, което съм запомнил е, че между топ обектите има общ билет на етиопските аеролинии, който бил изключително изгоден и силно препоръчан.

 

Освен това - http://www.travelindependent.info/africa-east.htm

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравейте! Видях, че сте споделили блога ми и реших да се включа с повече инфо.

Казвам се Гери, а блогът ми е www.whenwomantravels.com. Аз живях в Етиопия преди доста години, но някои неща не са се променили. В района на Данакил през лятото е ужасно горещо +50С, а хората са “бандити“ (нещо като сумалийските пирати) така че наистина само с охрана. За маларията: в северната част няма, защото е на високо надморско равнище и температурата не достига повече от +25. Но  в останалата част, особено около езерата и реките трябва да се внимава. Гондер и Аксум, старите столици са интересни, но да - скалните църкви са това, което отличава Етиопия от останалия свят. Лалибела е супер популярно място, но из страната има много други, трудно достъпни, които могат да се видят на спокойствие. Имай в предвид, че в някои се допускат само мъже. Манастира, до който се стига само с въже е Дебре Дамо, но жените ще си стоят долу в селцето, а мъжете ще се катерят героически по въжето. :) Ако минавате през Мекеле (най-вероятно, ако ще ходите до Данакил), спрете да посетите църквата в Укро. На сайта ми има снимки. Иначе в южната част има много племена, които са от красиви по красиви и от диви по-диви. 

 За децата - колкото са сладки, толкова и досадни и дори опасни. Единствен съвет - запазвай спокойствие, усмихвай се и не ги “пъди", колкото и да са настойчиви. Иначе стават агресивни и камъни ще хвърлят по теб.  

Храната аз лично не можех да я ям - за една година така и не свикнах с вкуса на инджирата. Но кафето!!! Етиопия е страната на кафето, най-вероятно ще ви посрещнат с кафе-церемония, а ако си донесеш прясно изпечено кафе, ще държи аромата си много дълго време. 

 

post-4669-0-45365300-1452193921_thumb.jpg

  • Харесвам 36
Връзка към мнение

Здравейте! Видях, че сте споделили блога ми и реших да се включа с повече инфо.

Казвам се Гери, а блогът ми е www.whenwomantravels.com. Аз живях в Етиопия преди доста години, но някои неща не са се променили. В района на Данакил през лятото е ужасно горещо +50С, а хората са “бандити“ (нещо като сумалийските пирати) така че наистина само с охрана. За маларията: в северната част няма, защото е на високо надморско равнище и температурата не достига повече от +25. Но  в останалата част, особено около езерата и реките трябва да се внимава. Гондер и Аксум, старите столици са интересни, но да - скалните църкви са това, което отличава Етиопия от останалия свят. Лалибела е супер популярно място, но из страната има много други, трудно достъпни, които могат да се видят на спокойствие. Имай в предвид, че в някои се допускат само мъже. Манастира, до който се стига само с въже е Дебре Дамо, но жените ще си стоят долу в селцето, а мъжете ще се катерят героически по въжето. :) Ако минавате през Мекеле (най-вероятно, ако ще ходите до Данакил), спрете да посетите църквата в Укро. На сайта ми има снимки. Иначе в южната част има много племена, които са от красиви по красиви и от диви по-диви. 

 За децата - колкото са сладки, толкова и досадни и дори опасни. Единствен съвет - запазвай спокойствие, усмихвай се и не ги “пъди", колкото и да са настойчиви. Иначе стават агресивни и камъни ще хвърлят по теб.  

Храната аз лично не можех да я ям - за една година така и не свикнах с вкуса на инджирата. Но кафето!!! Етиопия е страната на кафето, най-вероятно ще ви посрещнат с кафе-церемония, а ако си донесеш прясно изпечено кафе, ще държи аромата си много дълго време. 

Много се радвам, че се включи, Гери и се надявам да станеш активен член в магеланци.ком.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря на всички за включването. :)

За отстъпките при етиопските авиолинии разбрах късно, когато вече бяхме купили билета с турците, та ще плащаме колкото трябва и това е.

 

Гери, ще прочета всичко в блога ти за Етиопия, но те моля да надничаш в темата ми, защото ти си единствената била там, която може да ми даде инфо от първа ръка.

Та първи въпрос, предлагаш вместо Лалибела да разгледам по-малко популярни църкви, така ли? Имаш ли ги като име или местоположение в блога? Или предлагаш освен Лалибела да видя и някои други. За скалните около Tigray - има ли интересни места, които могат да се разгледат от жена. Доколкото разбирам Дебре Дамо не е разрешен за мен. На снимките всичко в района ми изглежда красиво, включително природата и ми се иска да отида, но ако само ще зяпам отдалеч се чудя дали си струва.

 

 

Редактирано от Tedy
Връзка към мнение

Казвам се Гери, а блогът ми е www.whenwomantravels.com. Аз живях в Етиопия преди доста години, но някои неща не са се променили. В района на Данакил през лятото е ужасно горещо +50С, а хората са “бандити“ (нещо като сумалийските пирати) така че наистина само с охрана. За маларията: в северната част няма, защото е на високо надморско равнище и температурата не достига повече от +25. Но  в останалата част, особено около езерата и реките трябва да се внимава.

За маларията като пишеш, че няма на север това отнася ли се за Данакил и Tigray? При племената предполагам ще има риск.

Връзка към мнение

Ами домосед се спотайва. Сигурно си му чела пътеписа

Лили, не съм чела. Истината е, че покрай други 2 дестинации Етиопия изостана с подготовката. Сега започвам, но реално забележителностите са избрани, тук там може нещо да включа, но говоря за основните. Идеята ми, както винаги е спокойно да разглеждаме и да се изкефим, а не да търча и да отмятам по 2 града за 1 ден. Описала съм това, което ми е най-интересно в първите 2 поста. Първата седмица ще е за Адис Абеба и Данакил, втората за скалните и вкопани църкви, а третата за племената и после към къщи, ако всичко е наред.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всичко ще е наред, Теди, както винаги досега.

 

(

Ето още няколко пътеписа, к. намерих на първо търсене, т.е. не съм чела още.

Планината Симиен в Етиопия е едно от най-красивите места на континента

Адис Абеба - "новото цвете" на Африка

На мотор из Африка - Етиопия: от Гондер до Мояле

)

Редактирано от Георги
премахнат линк към агенция
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много се радвам, че се включи, Гери и се надявам да станеш активен член в магеланци.ком.

Благодаря! С удоволствие, даже се чудя как до сега не съм се включила, толкова ентусиасти има тук! :) 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

За маларията като пишеш, че няма на север това отнася ли се за Данакил и Tigray? При племената предполагам ще има риск.

Да, няма малария там. В Данакил така или иначе нищо не вирее, там всичко е покрито със сол; а в Тигрей, където живях, никога не сме имали проблем с малария. Там проблем са хиените. :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря на всички за включването. :)

За отстъпките при етиопските авиолинии разбрах късно, когато вече бяхме купили билета с турците, та ще плащаме колкото трябва и това е.

 

Гери, ще прочета всичко в блога ти за Етиопия, но те моля да надничаш в темата ми, защото ти си единствената била там, която може да ми даде инфо от първа ръка.

Та първи въпрос, предлагаш вместо Лалибела да разгледам по-малко популярни църкви, така ли? Имаш ли ги като име или местоположение в блога? Или предлагаш освен Лалибела да видя и някои други. За скалните около Tigray - има ли интересни места, които могат да се разгледат от жена. Доколкото разбирам Дебре Дамо не е разрешен за мен. На снимките всичко в района ми изглежда красиво, включително природата и ми се иска да отида, но ако само ще зяпам отдалеч се чудя дали си струва.

Tedy, не пропускай Лалибела. Тя е уникална, просто е най-популярното място за туристите в Етиопия, включително и самите етиопци ходят на поклонение там по големите християнски празници. Просто се подготви, че ще има доста хора. А за другите църкви, да ти кажа трудно достъпни са и не знам какъв съвет да ти дам. Ние ходихме в една, за която не си спомням как се казваше, и трябваше да се катерим по едни супер стръмни скали ... Беше изживяване, но в доста пуст район. Ти към група ли ще се присъединиш? Ако е организирано, можеш да попиташ гида да ви покажат такива църкви попътьом. А Дебре Дамо така или иначе няма какво да му гледаш, горе не е кой знае какво. Мъжа ми се къчи, но не беше впечатлен. За мен беше интересно да наблюдавам и от селото, то е в подножието и децата те наобикалят и става интересно, задушевно. :)   

Мая, благодаря за корекцията, това е блога. Гледам, че й Гери се включи :)

Благодаря за споделянето! :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

слагам още едно томче на масата и много снимков материал

 

http://maadat.com/category/africa/?lang=bg

 

(заедно с всички "предишни публикации" на дъното) от блога на Яна и Косьо.

Изкараха месеци там и поне за Омо описанията са доста детайлни.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.