Прескочи до съдържание

Етиопия


Tedy

Препоръчани мнения

Теди,уникално пътешествие! Браво за смелостта,за креативността,за споделянето и аз лично  чакам всички "не станали " снимки.

Описвам местата, които съм посетила, защото малко хора в България знаят за интересните забележителности там. Колкото до смелостта... като си гледам черните крака на снимките и се хващам за главата. :)

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Теди, едно голямо ЕВАЛА...и голямо БЛАГОДАРЯ....за споделянето на емоции снимки и информация за това невероятно пътешествие ...ЕВАЛА .

Ще гледам да се организирам и да пусна малко и от моите снимки. Местата ще са същите само погледа по-различен. Влади има много добри попадения в племената, защото ги е снимал без те да знаят и хората стоят по-естествено, на моите са като глътнали бастуни. :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Амииии картата спря да работи ще я тествам в къщи. Техниката също даваше заето. Туристическите ми обувки цъфнаха, а по скалите на Гералта и вързаха, :) едната подметка се беше отпрала до половината, само дето не се пребих. Влади ги залепи с моментно лепило и благодарение на това сега не съм боса.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Как се справяхте с питейната вода? Само с медено вино ли се оводнявахте :) ?

В Етиопия си имат минерални извори и бутилирана вода. Бирата им е уникално добра, почти като чешката.Аз не пия бира, но там в жегата си позволявах малко за вечеря.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

След мурси се завъртяхме набързо в село на Ари племе, което живее около Джинка. Най-многолюдното, наброява над 130000. Отличителното при тях е, че се изхранват основно със земеделие, живеят в планински район, с вода и зеленина. Отглеждат манго, авокадо, кафе, банани и други плодове. Близостта до града ги е цивилизовала. Повечето са излезли от колибите и живеят в къщи, носят нормални дрехи и по тази причина не са толкова атрактивни.

Жена ари, която вари местна ракия. Готовият продукт се нарича араке. Прави се от царевица и има хубав вкус.

post-181-0-58067900-1457271261_thumb.jpg

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Последното племе, което посетихме е арборе. Приветливи, усмихнати, възрастна жена се пошегува, че трябвало тя да ми плаща, за да я снимам. :) Жените носят красиви нанизи от мъниста. Особеност, на младите момичета косата е подстригана, чак след сватбата си я пускат отново.

post-181-0-36132400-1457271588_thumb.jpg

  • Харесвам 23
Връзка към коментар

Абе тези керамични типита, които носят на устите и ушите си какво представляват? Колкото и да гледах снимките имам чувството, че са загризали типито и си го носят между зъбите, като чейне.................... Това типи в устата ли стои или по някакъв начин устните са разтеглени??

Връзка към коментар

Друга важна подробност, декември - февруари е горещия и сух сезон в Омо вали. И няма риск от малария. Лекарствата, които купихме, така си останаха неизползвани. Според гида ни най-красивия сезон за посещение на долината е април, май. Всичко е зелено, а дъждовете не били силни.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

За снимки дадохме общо 70 usd за 5 племена.

 

Трябваше да преглеждате снимките пред тях и ако някой е мигнал или нещо не е станала, да ги триете и вадите от сметката :) Освен това, при условие, че плащате - да слагат там по един пръст върху model release form :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вече в къщи на компа, мога да гледам снимките на голям екран. Браво на Влади, добре се  е справил. :)

 

 

Абе тези керамични типита, които носят на устите и ушите си какво представляват? Колкото и да гледах снимките имам чувството, че са загризали типито и си го носят между зъбите, като чейне.................... Това типи в устата ли стои или по някакъв начин устните са разтеглени??

Представляват керамични кръгове с различна украса и диаметър. Влади си купи 2, дали ми прави намек... :lol: На около 15 г. младите момичета си режат устата точно под долната устна. След това започват да си слагат типи почвайки от по-малко и с годините може да разтегната до доста голям диаметър. Не ги носят постоянно, само за туристите и може би за техни си празници и ритуали. Нямаха вид да им е много удобно с тях. Освен това забелязах, че четири от предните долни зъби липсват. Явно ги вадят рано, защото и младите момичета нямаха. Питах Фитрету как се я появила традицията за носене на типи. Едната теория била, че жените нарочно се загрозявали и обезобразявали, за да избегнат продажба в робство в миналото. Но според Фитрету в тези райони не са обикаляли търговци на роби и единствената логична причина според него е, че това е представата за красота и различност на мурси. Племето е толкова известно, защото били и може би още са отлични воини, смели в битките.

Специално за типи имам снимка на жена, която не го носи и ясно се вижда как изглежда устата и как точно е отрязана. :)

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Трябваше да преглеждате снимките пред тях и ако някой е мигнал или нещо не е станала, да ги триете и вадите от сметката :) Освен това, при условие, че плащате - да слагат там по един пръст върху model release form :)

Мигнали имаше, но време за преглед нямаше много, по-скоро гледах дали ми  е ок експозицията и коригирах настройките. Светлината постоянно се променяше и общо взето това е, което следях. Да им гледам толкова детайлно лицата беше абсурд. Целият процес беше кратък и нямаше как. При десанеч Фитрету директно ни каза да се изнасяме бързо към лодката, а той остана да се разправя с тях. За парите да не мисля, защото това е неговата работа - да преговаря. Както казах плащаше на всички по 10 бира, а на някои деца даже и по 5. Това без значение колко пъти съм ги снимала.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Любимата ми Гералта! За мен това е най-уникалното място в Етиопия. Виждам, че нещата не са се променили много за 12 години :) И се радвам, че си там Tedy, като чета все едно съм там с теб. В Мекеле бяхте ли? Как изглежда сега? Една година от живота ми мина там, любопитно ми е. Ще се радвам като се върнеш да се видим и да ми разкажеш за пътуването и Етиопия. Ако нямаш нищо против. 

Бяхме в Макеле за 2 нощувки покрай тура в Данакил. Как изглежда - прахоляк навсякъде. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много се надявам за Дек - Фев и на мен да ми потрябват контактите на гидовете ви :) Въпрос за племената - при всички ли спахте в селата, или само минавате за няколко часа и продължавате?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Страхотно пътуване! Благодаря ви и се радвам,че сте си у дома живи и здрави.Понякога "опасните" места са по скоро журналистически фасони,но е хубаво да си с някой местен и надежден "дипломат" :) Знаете го това от миналата година ;) За Данакил и Арта Еле/Але(не знам как е по правилно да се казва) съм "влюбен" от години ,както и за Симиен...Но кога ще ми се случи да ви последвам пътеката по тези земи.... ,живот и здраве,ще се случи!!! Радвам се ,че Етиопия ви е станала на сърце,не съм се съмнявал в това  и продължавам да съм убеден,че там където туризма не е навлязъл силно е по цветно и натурално,по зареждащо и влюбващо за души настроени да пътуват и опознават.Съвсем не е авантюра такава дестинация....Мисля си,че понякога в мен има 2 разнопосочни усещания към такива места...Едното е ,че ми се иска да е по удобно за пътуване,посещение и регламентирано като тур продукт...от Другата страна обаче ако това го има,уникалността и многообразието изчезва или се размива. Такива страни като Етиопия все още са оазис на някаква самобитност и култура..Много хора не знаят,че Християнството и Юдейството там присъства не просто като религия ,а като култура много по рано  да се появи в Европа. По времето когато юдеите на Моисей поемат към Обетованата земя на север в бягството си от  Египет...юдеите и бащата на Савската царица поема на юг и стига до днешна северна част на Етиопия/ южна Еритрея. Ако се абстрахира човек от цвета на кожата на "етиопците" и това ,че е на континента Африка,те хем са в Африка,хем не са типична Африканска държава..Е..изключенията са на юг от езерото Тана или в долината Омо,но там вече по същинската Африка допълва многообразието и цветовете на тази страна.Благодаря ви още веднъж за инфо-то и снимките от първо лице!

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

продължавам да съм убеден,че там където туризма не е навлязъл силно е по цветно и натурално,по зареждащо и влюбващо за души настроени да пътуват и опознават.Съвсем не е авантюра такава дестинация....

 

Такива страни като Етиопия все още са оазис на някаква самобитност и култура..Много хора не знаят,че Християнството и Юдейството там присъства не просто като религия ,а като култура много по рано  да се появи в Европа.

Аз това имах предвид като писах, че предпочитам по-бедни финансово държави за пътуване, заради колорита и самобитността. Като цяло си избирам все уникални забележителности за гледане, които ги няма по други страни. В Етиопия имахме и природа, и култура, и етноси. Там са ортодоксални християни, силно вярващи, на празник църквите са пълни. Християните не ядат свинско.

 

Скалните църкви в Гералта, до които драпах в жегата с разлепени обувки са от 4, 6 век. Там е люлката на християнството. Видях и оригинални фрески от 8 в. През 10 в. юдеите са опожарили повечето църкви в района, оцелели са само най-недостъпните. В две от тях усетих много хубаво чувство, пълен релакс и спокойствие. :)

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Много се надявам за Дек - Фев и на мен да ми потрябват контактите на гидовете ви :) Въпрос за племената - при всички ли спахте в селата, или само минавате за няколко часа и продължавате?

Спахме при хамър в колиба при семейството, защото са рода с гида ни. При мурсите бяхме на палатка до селото. Те са много доброжелюбни, ходих на гости в 2 колиби. При десанеч минахме на тъгъдък, при каро спахме до реката на 20 мин от селото.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.