Прескочи до съдържание

дневник Етиопия


Tedy

Препоръчани мнения

Ами домосед се спотайва. Сигурно си му чела пътеписа

 

домосед не само се спотайва, ами си прави коварни планове, ако готовата програма на Tedy му хареса, да се лепне в някои от етапите. Специален интерес към вулкана Ерта Але, Тигренските църкви (в Лалибела е бил) и Харар.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

слагам още едно томче на масата и много снимков материал

 

http://maadat.com/category/africa/?lang=bg

 

(заедно с всички "предишни публикации" на дъното) от блога на Яна и Косьо.

Изкараха месеци там и поне за Омо описанията са доста детайлни.

 

Най-великата снимка :))) 

 

Gambella-26.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Гери, за Лалибела мисля да сме само двамата + гид.

 

 

слагам още едно томче на масата и много снимков материал

 

http://maadat.com/category/africa/?lang=bg

 

(заедно с всички "предишни публикации" на дъното) от блога на Яна и Косьо.

Изкараха месеци там и поне за Омо описанията са доста детайлни.

Юри, много благодаря за споделения линк. :)

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

 

Нашите журналя, тотално неграмотни, както обикновено:

 

"Откриха семейство от 200 лъва в Етиопия"

"...напълно шокиран, когато се натъкнал на прайд от поне 200 екземпляра".

 

Семейство или прайд (което е едно и също) от 200 лъва е все едно да са намерили поне 100 живи динозавъра, няма такова нещо. Големите прайдове са около 20-25 (хайде, може и 30 да има някъде) екземпляра и вече стават на ръба да могат да се изхранят. Таква големи прайдове са се образували в Ботсуана по време на пресъхването на канала Савути, когато е нямало какво да се яде и се е налагало да се ловуват слонове.

 

Истината е, че парка Алаташ е "съединен" с много по-големия национален парк Диндър (Диндер, не знам как се произнася) в Судан, където също се предполага да има лъвове като популацията в двата парка общо е може би между 100 и 200 екземпляра.

 

https://www.newscientist.com/article/2075740-hidden-population-of-up-to-200-lions-found-in-remote-ethiopia/

 

Не било компютри, ами компоти... ;)

 

При всички случаи това е много добра новина при намаляваща популация в световен (Африка, Индия) мащаб.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Не планирам посещение на парк и наблюдение на животни. Мисля да се концентрирам върху уникалните забележителности: вулкана, депресията, църквите и племената. За 3 седмици толкова, но и повече да имах сигурно щях да ги отделя за долината на Омо, пазарите и местните традиции. Племената са много интересни, но там е и голямото скубане на пари.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Първи етап определяне на маршрута и купуване на самолетни билети е отметнат. Преди малко отхвърлих и втория - взех визите. Отне 20 мин + 2х64 франка. Работят бързо, явно няма наплив от желаещи да емигрират. :) За цената на вътрешните полети е добре да се знае, че са скъпи, но всеки който има международен полет с етиопските авиолинии се радва на три пъти по-евтини билети. Та всеки, който има няколко вътрешни полета като нас е желателно да ползва етиопците летейки до Адис Абеба. Хубаво е да го има написано.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Да допълня за визите, документите се подават не по-рано от 10 дена преди полета. Визата става валидна в момента на издаването й, затова обичайно като дата вписват не текущата за деня, а датата на влизане в страната.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А как решите въпроса със спането в племената? Сами ли ще опитате или като част от някой тур? Четох че ако си вземеш местен гид който да комуникира с племето не е проблем да ги попитате дали може да спите в самото село - поне тук така пише:

http://backpackingman.com/visiting-tribes-south-west-ethiopia-cheap/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да допълня за визите, документите се подават не по-рано от 10 дена преди полета. Визата става валидна в момента на издаването й, затова обичайно като дата вписват не текущата за деня, а датата на влизане в страната.

Какви документи се изискват за подаване на етиопска виза и за колко време става след като се подадат в етиопското посолство в Женева ?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мая, определено смятам да спя при поне 2 племена и ще наемем местен гид.

Оги, искат попълнена форма, снимки, маршрут, резервации, паспорти. Визите бяха готови за 20 минути.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И да кажа на Ботко, че цялата идея за Етиопия се пръкна от едно изречение казано миналата година от гида ни на Сокотра - Абдула. Та той попита простичко: "не си ли била, там е много красиво". След това спасение нямаше, защото мухата ми беше в главата. :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Савската царица от Аксум към днешния Йемен е закарала царството и кафето...ти на обратно го караш маршрута :)

Ще се радвам за вас с Влади да се върнете впечатлени и заредени.Етиопия винаги ми е била мечта и сигурно ще мина след вас някой ден ;) но първо ще ви разпитам за впечатления....и само ще споделя ,че когато човек се "влюбва" в места по земята...за Етиопия това беше един планински неземен пеизаж със стадо маймуни в планината Симиен.Тя е между Гондар и Тигрей и доста прилича на Джабал Бура в Йемен...вкл и с наличието на Дежалада(Гелада)маймуни подобни на павиан ,които се срещат само в Симиен и Еритрея.Сигурно някъде там преди хилядолетия пастира Калид е забелязал ,че козите му стават доста игриви и жизнени след като пасли от един храст(кафе),та после  наследниците на Аксум пренесли тази култура и в "новите земи" където и до днес го гледат.....макар и да отстъпва терасите на гат-а :) В църквата Бет Мариам от Цион(Св.Богородица) в Аксум имало параклис в който казват ,че се пази Свещеният Кивот макар ,че други източници казват ,че кивота всъщност е колоната в Бет Мариам в Лалибела ,която във видения на цар Лалибела се явява Христос и докосвайки колоната,по нея се изобразявали надписи за началото и карая на света.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

И да кажа на Ботко, че цялата идея за Етиопия се пръкна от едно изречение казано миналата година от гида ни на Сокотра - Абдула. Та той попита простичко: "не си ли била, там е много красиво". След това спасение нямаше, защото мухата ми беше в главата. :)

Кой от двамата ? :) Щото и двете Абдули едва ли са стигали до Етиопия,но със сигурност са чували ,че имат нещо общо в гените на сокотранци и йеменци от там. Ако се сещаш за брата на момчето-водач (което ни водеше към Сканд)...една висока и слаба точилка дето го срещнахме с рускинята гид и още двама фотографи....та тоя пич,беше типичен Етиопец..слаб,висок,те като вървят все едно плават по земята.Вероятно  в Етиопия ще се почувствате ,като в Йемен с тази разлика ,че културно и архитектурно .....няма да виждате "ракети" ,а храмове с кръстове!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Големият Абдула беше ходил в Етиопия. Симиен ще я пропусна, времето не стига за всичко, Аксум и Гондар също. Всъщност в Аксум може да имаме един следобед.

Връзка към мнение

Здравей! И аз планирам пътуване до Етиопия, но през юни. Може ли един (леко наивен) въпрос относно визите? Трябва ли да се ходи лично до посолството в Женева или може да се действа и чрез агенция или по поща/куриер? Благодаря предварително!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравей! И аз планирам пътуване до Етиопия, но през юни. Може ли един (леко наивен) въпрос относно визите? Трябва ли да се ходи лично до посолството в Женева или може да се действа и чрез агенция или по поща/куриер? Благодаря предварително!

Може и чрез куриер, но цената е около 90Е, а билетите за Уиз бяха към 35Е, затова реших да се поразходя и да си свърша сама работата. Леко притеснителното при варианта с куриера е, че документи за визи се подават не по-рано от 10 дена преди влизане в страната и ако нещо се замота по трасето получаването им ще е в последния момент. Работното време на посолството е 9 - 13, 14.30 - 17, пон. - пет.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравей Теди! Благодаря за отговора. Това уникално условие за 10 дена вероятно означава, че трябва да имаш купен билет преди да кандидатстваш за визата. Мен доста ме притеснява възможността,  да дам 1000 евро за два билета, а след това да не ни дадат визи. От твоя пост оставам с впечатление, че става лесно и бързо, но все пак не ми е много спокойно.  Писах няколко пъти и на имейлите на посолството, но никакъв отговор. Ти комуникира ли с тях преди да отидеш в Женева? Мерси и поздрави! Разбира се – пожелавам ти незабравимо пътуване в Етиопия!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм комуникирала предварително, а виза дават на всеки. Условието за 10 дена е  специфично и според мен е свързано с факта, че като дата за издаване на визата пишат деня, в който туриста влиза в Етиопия. Ако планираш да вземеш виза и да пътуваш след 4 месеца, то ясно че няма как да ти впишат дата след толкова голям период от време. Поне аз до този извод стигнах. А датата е важна, защото едномесечната виза започва да тече веднага. При нашия престой от 3 седмици това беше важно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Теди, позачудих се защо точно Женева си избрала. В Лондон също се оказа има посолство, а Англия е по-евтина от Швейцария цвсе пак :) Но сигурно си искала да се разходиш на непознато място, в комбинация със супер евтини билети... 

Връзка към мнение

Един е достатъчен да вземе и няколко визи, ако се налага.

 

Гале, Ники е звънял в посолството в Лондон и от него знам, че българските визи за Етиопия се вадят в Женева. Билетът наистина беше евтин, а освен това и настаняването изгодно. Трябваше да го делим с друга жена, но тя се отказа и на мен раходите ми рязко скочиха, но първоначалните планове бяха за бюджетно пътуване в Швейцария. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мисля да си нахвърлям инфо от всеки ден съвсем накратко + някоя снимка правена с апарата на Влади за илюстрация.

Първи ден в Етиопия прекаран естествено в столицата Адис Абеба. Ден по-скоро за почивка и адаптация. Отседнали сме в хотел Bow цена 45$, съвсем приличен. Срещнахме се с гида за Омо, много симпатичен, поговорихме и оставихме капаро от 200$, символична сума на фона на цялата. Идеята на срещата беше да избегнем скъпата такса за превод от България. По същия начин процедираме и с тура за Данакил, утре ще платим капаро. Споменавам го, за да се знае, че агенциите са склонни да приемат и този вариант. Гидът ни успокои, че през този сезон няма риск от малария и не е нужно да пием маларон. Това за долината Омо на юг. За мое успокоение смятам да взимам хомеопатично лекарство на бойрон -China 9.

След това се разходихме 9 км от хотела до американското посолство, което е в края на града. Минахме край няколко военни и правителствени сгради, където беше забранено да се снима, Историческия музей, Университета, Катедралата, като цяло нищо интересно като архитектура. След американското посолство има пазар и шаренийка, за който го кефят подобни места. Общите ми впечаления от града са, че се строи, има нови улици и булеварди с големи, хубави сгради, но си ги има и прахоляците, боклуците, мръсните канали и миризмите. Но на мен ми хареса, мноооого, обичам Африка, знаех си, че ще е любов от пръв поглед. Толкова ми напомня на Сокотра, даже и кози видях. :) За сигурността, не съм се притеснявала в нито един момент, само на пазара бях с повишено внимание за джебчии. Като цяло е спокойно, няма нападения и камъни не са мятали по нас. :) На финала за обратния път хванахме супер раздрънкано такси за 150 бира. Май нямаше спирачки или имаше, но на преклонна възраст съдейки по звука, който издаваха, скърцайки немощно по наклона.Оказа се, че знаем пътя до хотела по-добре от шофьора. Голяма греда удари с нас. Беше малко нечовешко да му показваме накъде да завива след половин ден престой в града. :) След разходката поогладнели седнахме в ресторанта на хотела и почти поръчахме менюто. Салати, супа, традиционни етиопски ястия и техния хляб. Наистина е кисел, но ни показаха как точно се яде, винаги с манджа като се загребва с пръсти. Хареса ни, ометохме всичко, че и десерт, определено разтопихме домакините от кеф. Щастлива съм, че съм точно тук, от целия голям свят избрах най-подходящото за мен място. :)

 

П.П. Първо в самолета, а днес и в хотела видяхме няколко бели семейства с осиновени етиопски деца. Водят ги предполагам, за да поддържат жива връзката на малките с родината. Ами като цяло готино си мисля. :)

post-181-0-95351100-1455478118_thumb.jpg

 

post-181-0-61802800-1455478176_thumb.jpg

post-181-0-98974700-1455478222_thumb.jpg

post-181-0-74495400-1455478283_thumb.jpg

post-181-0-53181400-1455478332_thumb.jpg

  • Харесвам 40
Връзка към мнение

Мисля да си нахвърлям инфо от всеки ден съвсем накратко + някоя снимка правена с апарата на Влади за илюстрация.

 

Много добра идея  :)  :)  :)

Връзка към мнение

Лили, не спиш ли? Какви са тези постове в 5. :-)

Днес няма да има нищо интересно, само полет до Мекеле, утре започва първия тур Далол, солниците и вулкана Ерта Але.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.