Прескочи до съдържание

Индонезия - общи въпроси


Препоръчани мнения

преди 3 часа, Весу каза:

Няколко пресни препоръки и впечатления от Индонезия:

 

1. Такси от летището в Джакарта (терминал 3). Това е терминалът където кацат повечето компании с дълги полети, включително и европейските Търкиш и KLM. Излизайки от терминала веднага попадате на гишетата на Goldbird by BlueBird и BlueBird Electric. Тези и двете са услуги на монополиста на летището BlueBird, но неговите скъпи варианти. Цената с тях до колониалния център на Джакарта ни беше 320 хил (след пазарлък). Спокойно можете да си спестите половината ако си хванете обикновено BlueBird такси. За да стигнете до техните коли трябва да подминете бутките на скъпите услуги и да пресечете улицата където спират и минават скъпаците. Дори и евтините таксита са чисти и климатизирани, а шофьорите спокойни и точни.

2. Алтернативата на Uber в тази част на света се казва Grab. Използвахме го както в Индонезия, така и в Сингапур. Безотказно ефективно и точно. Колите винаги са добре климатизирани и шокиращо чисти. Не очаквайте бъбрене на английски с Индонезийските шофьори. Ако все пак ви се налага да обсъдите нещо, Google translate работи безотказно 🙂

3. За любителите на шнорхелинга, горещо препоръчвам да посетят Manta point в природен парк Комодо с някой местен водач. На хартия бяхме там извън сезона в който е най-вероятно да видиш огромните манти, но извадихме жесток късмет да видим 3. Това бяха едни от най-вълнуващите животински срещи които съм имал. Дори само заради една такава среща си заслужава да биеш път до Индонезия. 

4. Отношението на индонезийците към чистотата е една доста противоречива история. Почти всички обществени тоалетни които посетих бяха излъскани до блясък. На гарата през 20 мин минаваше някой с парцал за да измие плочките под пейките за чакане. В същото време страшно много затруднихме персонала на един изключително добре оценен откъм чистота хотел защото поискахме... чист чаршаф. Е не намериха такъв, но този който ни дадоха със сигурност беше възможно най-малко използваният след последното му пране. 

5. На няколко места бях прочел, че е позволено да се внесе до 2.25 л алкохол в страната. Така се и бяхме подготвили - с по една мастика и едно вино във всеки куфар. Реалността, обаче се оказа друга. Ограничението е 1 литър. За радост не дадохме свидни жертви като поизлъгахме в митническата декларация, но друг може и да няма такъв късмет. 

6. Митническата декларация може да се попълни онлайн за което на доста места ще видите QR кодове. Можете и да я попълните на място на компютърчета разположени в залата за взимане на багажа. 

7. За любителите на планината, ако обмисляте изкачване на Иджен или Бромо, имайте предвид следното. И на двете места ходят много, много хора които нямат елементарна физическа подготовка. На Иджен ако не си достатъчно бърз на качване за да изпревариш тълпите пешеходци и бутаните в колички китайци, обречен си да се чувстваш като на Витошка в събота вечер. Но дори и да си бърз в едната посока, в обратната трябва да се разминеш със същите тези хора (някои по джапанки) по 60-80 см широка и на места 45 градуса стръмна пътека към известния син огън. На Бромо по-голямата част от туристите биват качвани с джип до местата за посрещане на изгрева. Ходене до тях почти няма освен ако изрично не поискаш от гида си да повървиш до такова място. След изгрева отиването до самия кратер на Бромо поне става пеша или на изключително красив и добре поддържан кон. Иначе и двете места са красиви и си заслужава да бъдат видяни. Просто не се вписаха в моята представа за планинарство.

8. Хората в Индонезия са страшно усмихнати, винаги поздравяват и винаги са готови да помогнат (дори и да не могат). С изключение на някои малки хитрини като това със скъпите и евтините таксита на летището в Джакарта, навсякъде другаде получавахме само добри съвети и помощ. Аз съм по природа мнителен, но никъде другаде не забелязах да се опитват да ме подхлъзнат само защото (очевидно) съм турист. 

9. Минаването с ферибот от Бали на Ява (Гилиманук до Кетапанг) може да бъде истинско преживяване. Ние пристигнахме там без билети в 8 ч вечерта (2 часа и половина след залез). Посрещна ни усмихната дама която ни каза, че трябва да си вземем билети от някакви будки които са на автогарата - около 200 м преди входа за пешеходци на ферибота. На този вход има машинки на които можеш да си разпечаташ билета, но не и да си купиш. След като се разходих напред назад в комарения ад доволен се върнах на входа и попитах кога е следващия ферибот. Отговорът беше "когато се напълни". И двамата със съпругата ми изтръпнахме в опасение, че пълненето на ферибота може и да не се случи в следващите няколко часа. Още повече се потиснахме когато се качихме на лодката и там бяхме 6 души, а тя беше огрмна... След 10тина минути, обаче започнаха да прииждат хора на тълпи от долната палуба. Явно моторите, колите и рейсовете се бяха натоварили преди ние да се качим. За наша радост съвсем скоро след това тръгнахме.

 

Моля да ме извините за липсата на подредба в изложението ми, но просто исках да споделя впечатления които могат да бъдат полезни и на друг. Ако се сетя за още нещо ще пиша пак.

В Индонезия има по-добра алтернатива и на Grab, Gojack или Maxim, повече коли и цените обикновено по-ниски.

Има вариант и да не се занимаваш с монополисти-таксита на Терминал 3, взимаш шатъл за Терминал 1 и там вече няма монопол🙂.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

По т.3 оглеждай се за Раджа Ампат за следващи посещения. Там всичко от подводния свят е събрано и е по много. Мантите също. Но е отдалечено и трябва планиране.

По т.5 за алкохола в Индонезия. На вътрешните полети можеш да вземеш до 5 л. вино и по спомен 2л. твърд алкохол,  закупен от летищата в Индонезия. На летището  в Джакарта в 2-3  магазина, където се продава ни казаха така. Не сме купували такива количества, но и този вариант също става.

@Весу благодаря за информацията. Индонезия е прекрасна. Ние отново сме с билети за там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , lesy каза:

По т.3 оглеждай се за Раджа Ампат за следващи посещения. Там всичко от подводния свят е събрано и е по много. Мантите също. Но е отдалечено и трябва планиране.

По т.5 за алкохола в Индонезия. На вътрешните полети можеш да вземеш до 5 л. вино и по спомен 2л. твърд алкохол,  закупен от летищата в Индонезия. На летището  в Джакарта в 2-3  магазина, където се продава ни казаха така. Не сме купували такива количества, но и този вариант също става.

@Весу благодаря за информацията. Индонезия е прекрасна. Ние отново сме с билети за там.

И ние отново сме с билети за Индонезия. Къде ще ходите този път? Аз заглеждам Бунакен.

Връзка към коментар
преди 4 минути , Marisha каза:

И ние отново сме с билети за Индонезия. Къде ще ходите този път? Аз заглеждам Бунакен.

Взехме за втората половина на февруари с @stefanrusev и @evru, но още не сме се събрали за да решим. Вие кога сте?

Връзка към коментар
преди 8 минути , lesy каза:

Взехме за втората половина на февруари с @stefanrusev и @evru, но още не сме се събрали за да решим. Вие кога сте?

От 26 март сме, това беше най-късната дата на турската промоция. През февруари почти на всички интересни за нас места не е сезон. А и през февруари сме с децата на Филипините, имаме традиция от години да се събираме с тях накъде в началото на годината. Сега малко по-късно ще тръгнем за да избегнем китайската нова година.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.