Прескочи до съдържание

Индонезия - общи въпроси


Препоръчани мнения

 Авиокомпаниите не трябва да правят толкова дълги промоции, колкото тази на катарците  :blush:

От 3 дни ровя и не мога да реша къде искаме да отидем за майските празници, дори на определена държава не мога да се спра.

Имаме 2 седмици + 2 дни евентулно. Полетите до Бали и до Джакарта са с почти еднаква цена, през liligo.fr  около 480 евро двупосочен. 

За Индонезия знам, че искам да видя Боробудур, оризища, вулкани и поне 5 дни на плаж с риф или екскурзии за шнорхелинг. И вараните ме изкушават. 

Не ми е ясно обаче какви са възможностите за придвижване и от къде е най-изгодно да започна обиколката. И какви цени да очаквам за вътрешни полети, как да се придвижа от Бали до Ломбок? Фериботите надеждни ли са?

Налага се и да почна да правя бюджет, ще ми помогнат цени и препоръки за турове, идеи как да разпределим нощувките и какво да очакваме от настаняването, съвети за изхранването ни и въобще като отговаряте, си представяйте, че съм много руса и не съм свикнала бързо да планирам дори опорните точки на програмата си.  

 

Благодаря  :)

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Джакарта - Джогджакарта или Бали (Денпасар) - Джогджакарта се изпълняват освен от националния (Garuda) и от множество лоукостери, както и AirAsia имат индонезийско поделение. Та лесно ще откриеш билети за вътрешните полети.

Туровете пък елементарно се изпълняват като дневни екскурзии за 1 -2 часа маршрутка/такси от Джогджакарта.

Имаш  в района Борободур, Прамбанан, вулкани, оризища.

Плаж с риф няма. За този район 4-5 дни са ОК

 

Джакарта според мен спокойно можеш да прескочиш, освен ако логистично не ти се налага една-две вечери преди/след полет.

 

Плажовете са на Ломбок и на Бали.

За Бали обаче, помниш нали - там са друга религия, друга култура, друга бира...

Понеже ти е първа Индонезия, задели му повече време на Бали. Има от всичко по много и донасита - щеш храмове, щеш песни и танци, щеш оризища или море. Океан, де :)

 

Съвети за изхранването? Ма хубаво готвят, в пъти по-добре от Филипините :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Джакарта - Джогджакарта или Бали (Денпасар) - Джогджакарта се изпълняват освен от националния (Garuda) и от множество лоукостери, както и AirAsia имат индонезийско поделение. Та лесно ще откриеш билети за вътрешните полети.

Туровете пък елементарно се изпълняват като дневни екскурзии за 1 -2 часа маршрутка/такси от Джогджакарта.

Имаш  в района Борободур, Прамбанан, вулкани, оризища.

Плаж с риф няма. За този район 4-5 дни са ОК

 

Джакарта според мен спокойно можеш да прескочиш, освен ако логистично не ти се налага една-две вечери преди/след полет.

 

Плажовете са на Ломбок и на Бали.

За Бали обаче, помниш нали - там са друга религия, друга култура, друга бира...

Понеже ти е първа Индонезия, задели му повече време на Бали. Има от всичко по много и донасита - щеш храмове, щеш песни и танци, щеш оризища или море. Океан, де :)

 

Съвети за изхранването? Ма хубаво готвят, в пъти по-добре от Филипините :)

Ще е следващата година :blush: И без друго й се чудих на религията из страната, атентатите ми спряха ентусиазма. Но си купихме билети за Тайланд :sungum: , искаш ли да си говорим за тигърчета? 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще е следващата година :blush: И без друго й се чудих на религията из страната, атентатите ми спряха ентусиазма. Но си купихме билети за Тайланд :sungum: , искаш ли да си говорим за тигърчета? 

 

Ок, местя се в другата тема да раздавам акъли :)

Нека тази остане за индонезийските въпроси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Така и така съм си пуснала тема, да си кажа какво си намерих днес, може някой да се вдъхнови. 

Западната част на Бали е най- незаселена и непосещавана според прочетеното. Почнах да чета заради снимка на елен на плажа, но се натъкнах на друга атракция :) .

Северната част от крайбрежието е със спокойни води и добра за шнорхелинг и дайвинг. По-интересното за мен е, че има рибарско селище Pemuteran, спечелило biorock project за възстановяване на рифа и коментарите са, че е наистина вдъхновяващо място.  

 

http://tamansaribali.com/coral-restoration-project/

 

Все пак се надявам да срещна и елен  ;)

http://www.wonderfulbali.com/menjangan-island/

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

С удоволствие забелязвам, че 1 година по-късно пак нямам ясна концепция за Индонезия, но пък си имаме билети :dancing: И вече съм си отворила неориентирана тема, така че ще я продължа. 

 

И така, след като безуспешно се опитвахме да изберем място за Коледа, което много искаме да посетим, но не е дъждовен сезон, се предадохме и купихме билети с катарците. Полетите са 08.12.2017 до Сингапур и връщането е на 31.12.2017 от Бали. Така де, само ние не сме празнували Нова година в самолет, да пробваме :) 

 

Имаме доста дни по нашите стандарти и възможност, ако ни е страх от дъждове и урагани, да обикаляме по-дълго из Сингапур и Малайзия. 

 

Та ако някой може да сподели впечатления от дъждовния период за Боробудур, Бромо, Иджен, Ломбок, Флорес, Борнео, а също препоръки за турове, придвижване, тънкости в логистиката и въобще нещо за изброените места, а също и други интересни идеи, е добре дошъл :) 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Дъждовният период на мен лично не ми попречи да се забавлявам много там... Ще премълча факта, че не знаех, че ще е дъждовен период :)

 

Трябва да покажа някои снимкови данни. Иначе бъдете готови да не може да катерите височини и планини, ако има порои... 

Връзка към мнение

О, аз съм гледала твоите снимки във фейсбук. Когато пусна пътеписа си все още имахме мъничък форум и нямаше подробни разкази за района, така че бях страшно любопитна да видя и картинките. 

Забавлението е хубаво нещо, ама аз си искам вулканите :)  Мога да прежаля Бромо, но за Иджен не съм сигурна. За Бали съм малко скептична, така че предпочитам да се позиционираме на Ломбок. Не знам доколко времето ще позволи да направим трек Mount Rinjani. Нямаме идея и каква агенция да изберем, колко би струвало и дали трябва предварително да се запазва. Хем е Коледа, хем е малко неясно какво време ще ни се падне. 

Връзка към мнение

Коледата не ви пречи, там не я празнуват. Евентуално може да ви се отрази в цената, ако търсенето е по-голямо заради почивните за християнския свят дни.

Връзка към мнение
Здравко Ангел
1 hour ago, Lindt said:

С удоволствие забелязвам, че 1 година по-късно пак нямам ясна концепция за Индонезия, но пък си имаме билети :dancing: И вече съм си отворила неориентирана тема, така че ще я продължа. 

 

И така, след като безуспешно се опитвахме да изберем място за Коледа, което много искаме да посетим, но не е дъждовен сезон, се предадохме и купихме билети с катарците. Полетите са 08.12.2017 до Сингапур и връщането е на 31.12.2017 от Бали. Така де, само ние не сме празнували Нова година в самолет, да пробваме :) 

 

Имаме доста дни по нашите стандарти и възможност, ако ни е страх от дъждове и урагани, да обикаляме по-дълго из Сингапур и Малайзия. 

 

Та ако някой може да сподели впечатления от дъждовния период за Боробудур, Бромо, Иджен, Ломбок, Флорес, Борнео, а също препоръки за турове, придвижване, тънкости в логистиката и въобще нещо за изброените места, а също и други интересни идеи, е добре дошъл :) 

Хайде, ние след теб февруари ще се отправим към Индонезия.

На Борнео почти всеки ден ни валя, пък уж не беше дъждовен сезон.

Ако минете в Малайзия, отидете в резервата Бако, ама с нощувка, защото повечето животни ги видяхме вечерта и рано сутринта, когато дневните туристи си бяха отишли. Има и турове от Кучинг до Бако, но ако ви се занимава може да се стигне и с междуградски транспорт и след това с лодка. В Бако видяхме дългоноси маймуни на 5 метра от нас.

 

IMG_0013.thumb.JPG.243b10bf378b4061be9baffeef981072.JPG

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Та ако някой може да сподели впечатления от дъждовния период за Боробудур, Бромо, Иджен, Ломбок, Флорес, Борнео,

Нищо му няма на дъждовния сезон.

"Топъл дъжд, чакан дъжд, плиснал в миг и отшумял. Как светът изведнъж стана по-красив и бял."

В техния случай - зелен.

Вие нали няма да спите на палатки - като вали влизате за масажи :)

Ще помагаме с програмата, пък ти си харесай още неща да има какво да те разубеждаваме и убеждаваме.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Твърде много опции има...

 

В момента гледам нещо от сорта на:

 

Кацане в Сингапур 09.12 вечерта

Сингапур-Кучинг 11.12 ~40 EUR

Кучинг-Куала Лумпур 15.12 ~30 EUR

Куала Лумпур-Ломбок 17.12 ~60 EUR

.....

Излитане от Денпасар 31.12

 

При такъв вариант за Сингапур и Куала Лумпур бихме оставили по ден-ден и малко, за Борнео още не сме наясно колко време би ни било необходимо. Моето желание е да не се отдалечаваме много от Кучинг и да видим дългоноси маймуни в Бако и някъде в района орангутани. Някакви коментари за Semenggoh Nature Reserve?

 

А относно купуването на билети - да чакаме първата промоция и да се мятаме ли, когато уточним програмата? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
43 minutes ago, Gentleman Basta said:

Твърде много опции има...

 

В момента гледам нещо от сорта на:

 

Кацане в Сингапур 09.12 вечерта

Сингапур-Кучинг 11.12 ~40 EUR

Кучинг-Куала Лумпур 15.12 ~30 EUR

Куала Лумпур-Ломбок 17.12 ~60 EUR

.....

Излитане от Денпасар 31.12

 

При такъв вариант за Сингапур и Куала Лумпур бихме оставили по ден-ден и малко, за Борнео още не сме наясно колко време би ни било необходимо. Моето желание е да не се отдалечаваме много от Кучинг и да видим дългоноси маймуни в Бако и някъде в района орангутани. Някакви коментари за Semenggoh Nature Reserve?

 

А относно купуването на билети - да чакаме първата промоция и да се мятаме ли, когато уточним програмата? 

Да обясня за Semenggoh, че е малко особено.

Има два автобуса на ден от Кучинг - един в 7.30 и един 13.00ч.

Така е, защото имате право да влизате в резервата само от 9.00 до 11.00ч. и от 14.00 до 16.00ч.,

това е времето, в което хранят орангутаните и всъщност тогава имате достъп до тях.

Автобусът спира на гарата, близо до джамията. Билетчето за автобуса е 4 рингита.

Входът за Semenggoh е 10 рингита.

Като бяхме ние видяхме 4 орангутана.

Неприятното е, че всъщност има доста хора, заради точно определените часове, но пак си е преживяване.

 

IMG_0141.thumb.JPG.1e2566e1730e1a20861ebd423f68298f.JPG

 

За Бако писах по-нагоре, там е много по-вълнуващо. Особено като отидете сутринта и има голям отлив,

лодката не може да стигне до брега ви оставят някъде в морето и вие ходите 200 - 300 метра из плитките води, усещането е много приятно.

Ние спахме в спалня за 4 човека, но не ви я препоръчваме особено, беше си мизерничко.

Има и бунгала за двама, но ние като отидохме нямаше места, явно е добре да си резервираш предварително.

Видяхме страшно много маймуни - различни видове, като макаците постоянно ти досаждат, все гледат да ти откраднат нещо,

има диви прасета, които са съвсем миролюбиви, видяхме крокодил, разни морски същества, птици всякакви,

а раците са с една щипка, има и впечатляващи растения.

Има си различни маршрути в резервата - от едночасови до петчасови, добре са маркирани,

ние направихме четири. На дългия маршрут ни валя през цялото време, така че си подгответе дъждобрани.

 

IMG_0033.thumb.JPG.f1de52534a26b9047cbc4fedc5ebfc75.JPG

 

IMG_0081.thumb.JPG.a69af8e4ba5155d05d7c0095f1856108.JPG

 

IMG_0099.thumb.JPG.5e64fdb52f92e56aed3e6342e4d8ed14.JPG

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

@Здравко Ангел точно от твоя коментар научих за Бако и го добавих. Благодаря! 

 

Вие някъде другаде гледали ли сте орангутани? Някакви други занимания в района да препоръчате?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
8 minutes ago, Gentleman Basta said:

@Здравко Ангел точно от твоя коментар научих за Бако и го добавих. Благодаря! 

 

Вие някъде другаде гледали ли сте орангутани? Някакви други занимания в района да препоръчате?

Ами ние бяхме 4 дни там - първия разгледахме самия Кучинг, след това 2 дни в Бако и последния ден отидохме до Семенго.

Спахме в Tune Hotel, който е със супер локация, точно срещу Хилтън, в центъра на града, цените са много приемливи, през agoda си го резервирахме.

Не сме гледали орангутани на друго място, аз си мислех, че ще е по-диво, но не мога да кажа, че сме се разочаровали.

Редактирано от Здравко Ангел
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 часа, Lindt каза:

Мога да прежаля Бромо, но за Иджен не съм сигурна. 

 И аз мислех като теб, преди да отида. Мислех си , че Келимуту ще е черешката на тортата, след това Иджен и накрая Бромо. За това спомогнаха много три неща - Миро Нанков беше казал, че Келимуту за него е най-красивото място в Индонезия, а той обиколи доста места; Иджен и Келимуту са различни от стандартните вулкани и не могат да се видят другаде; като търсиш снимки на Индонезия, ако не е храм от Бали, ще излезе Бромо, а аз винаги съм бил изключитело скептично настроен към преекспонирани места и класации тип "топ кусурнайсе места, които трябва да видим еди къде си". НО Бромо беше невероятната изненада. Много е важно да се види на изгрев (към това стандартно също съм скептично настроен, за почти всяка паланка или камъче ти обясняват колко е уау, мау да го видиш в 5 сутрина и в 9 от 10 случая не е така), Бромо на изгрев е все едно си на друга планета, неописуемо е. След това си е готин адвенчър - с джип и кончета през мини вулканичната пустиня около кратера. После заставаш на ръба на кратера, взираш се в дупката, а от нея се чува адския тътен през цялото време, все едно Балрог всеки момент  ще изскочи от там. Дори моите снимки като си гледам, пак Келимуту и Иджен изглеждат по-готини от Бромо, ама реално на място е обратното, снимките не пресъздават местата максимално обективно. :) 

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 7
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

В Бако задължително да направите и вечерния трек с гид. Не си спомням да са раздавали на някой светлини, така че носете си фенерчета... то в днешно време и с телефон май става :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, T.E.Lawrence каза:

...Бромо на изгрев е все едно си на друга планета, неописуемо е..

Стига да улучиш времето. По-големият риск, особено в дъждовният сезон (то пък кога не вали там не разбрах) е мъгла, непрогледна мъгла. По-сигурното е към 10-11ч. - хем слънцето е напекло, хем си се наспал. И на КелиМуту, и на Бромо (особено пък там). Ма'ни тия изгреви със ставане в 4-4:30....

- От Бромо до Денпасар е около 12 часа поне със нормален, голям автобус. Но пък се пропуска kawa ijen ( тук вече juriwaro би трябвало да се включи) Аз не го послушах и ще се радвам да се върна на Ява само заради това място.

-Много добър и интересен резерват за орангутани, пробоскус, терсисери... е Tanjung Puting, Южно Борнео, на около час-час и половина полет от Джакарта. 3Д/2Н с лодка из резервата е достатъчно и наистина яко.
-Tana Toraja - нещо което ще видите единствено и само там.

-Labuan Bajo - ( няма да се впускам в подробности че Създателят пак ще ме захапе)
-А като сте стигнали до Keli Mutu, защо не и Wamena ^_^
-Ломбок - предполагам че имате предвид някой от джили-тата. Благодарение съветите на stenk изкарахме 4 чудесни дни на най-големият и оживен Trawanan. ( на вас съм убеден че ще ви допадне)  Другите две са за пенсионери или за евтини сватбени пътешествия. Ломбок е само отправна точка към тях. Но новото летище е в южната част . От там с такси до Bangsal и бавна ( разбирай препълнена с местни и продукти) лодка - при нужда ще помогна с логистиката. И пак си е по-евтино и по-кратко отколкото с бърза от Бали
-Джогджа - ден-ден и половина му е достатъчно. Но пътят от там до Бромо с туристическите бусчета е 12-14 часа убийствено лангъркане сгънат на три в стара маршрутка ( ако го направите искам снимка на Жижо преди, по време и след пътуването ). 

-Добър и удобен сайт за резервации  е  tiket.com

 

Та това от мен.  Засега. 

( Питай и ще ти бъде отговорено)

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
15 minutes ago, stefanrusev said:

...

-Ломбок - предполагам че имате предвид някой от джили-тата. Благодарение съветите на stenk изкарахме 4 чудесни дни на най-големият и оживен Trawanan. ( на вас съм убеден че ще ви допадне)  Другите две са за пенсионери или за евтини сватбени пътешествия. Ломбок е само отправна точка към тях. Но новото летище е в южната част . От там с такси до Bangsal и бавна ( разбирай препълнена с местни и продукти) лодка - при нужда ще помогна с логистиката. И пак си е по-евтино и по-кратко отколкото с бърза от Бали
....

 

Всъщност нямаме предвид джилитата. Те са в плановете от много време, от някакъв разговор с теб всъщност, а после четенето ме убеди, че ще ни хареса на такова място. Ние сме си пенсионери и трябва да си погледна записките кой остров си бях избрала. Има доста време, мястото за лежане и шнорхелинг е последното, което ще наместваме в програмата си.

Ломбок също си има  чудесни плажове (бърз ориентир) , водопади и освен това голям вулкан Mount Rinjani с кратерно езеро и малко вулканче вътре. На Жижо проучванията обаче засега са 240 долара на човек за 2 дни там и ни се виждат доста. 

 

Борнео засега изглежда по-вероятно начало на пътуването ни, отколкото Ява. Има полети, има резервати, които аз не съм проучила и не знам колко време искам да отделим за там. Струва ми се по-приятно да ме вали при маймуните там, а не по време на изкачване на вулкан. 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вулкани да искаш в Индонезия. Ние мислихме да се пробваме на Merapi , ама едно че Тайгър ни изгубиха раниците , друго че вечерта ни тресе земетресение, така че ми се размина ;)
Всъщност ако ви се катерят вулкани, точно juriwaro е "човека". 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не разбирам защо няма да има подробности за Labuan Bajo. Много е вероятно да остане за следващо пътуване, но иначе в района има всичко, което бихме желали - резерват за редки животни, супер шнорхелинг, розови пясъци и разноцветни кратерни езера. С две думи и Стефан, и Ицо ще ми спестят малко ровене , ако ми кажат как може да се организира. Какви цени да очакваме за турове, само от Бали ли се летеше и такива подробности.  

Сулавези и племената не представляват интерес за нас. Всъщност хората като цяло не са ми интересни :)

 

Връзка към мнение

До labuan bajo се лети от Бали, а отскоро и от Джакарта. Дневните трипове са евтини и се букват лесно на място. Според шернат или лодка само за вас - комодо резервата - комодските варани, шнорхели г, плаж, плуване със скатове. По-големият проблем в дъждовния сезон, както ти казах, е сериозната опасност от отмяна на плаване заради лошо време или лоши подводни течения. 

До вулкана Келимуту с трите езера е още един полет лабуан баджо-енде. Съответно може и Бали-Енде, спира като маршрутка през лабуан баджо да събира хората. Другият вариант с наземен транспорт е утрепия и над 12 часа и смяна на транспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
7 minutes ago, T.E.Lawrence said:

До labuan bajo се лети от Бали, а отскоро и от Джакарта. Дневните трипове са евтини и се букват лесно на място. Според шернат или лодка само за вас - комодо резервата - комодските варани, шнорхели г, плаж, плуване със скатове. По-големият проблем в дъждовния сезон, както ти казах, е сериозната опасност от отмяна на плаване заради лошо време или лоши подводни течения. 

До вулкана Келимуту с трите езера е още един полет лабуан баджо-енде. Съответно може и Бали-Енде, спира като маршрутка през лабуан баджо да събира хората. Другият вариант с наземен транспорт е утрепия и над 12 часа и смяна на транспорт.

Благодаря! Отворих си файлчето от миналата година, за да не питам само глупости. Индонезия явно е динамично място и половината ми линкове вече не работят :O

 Проучването ми е показало, че може да спим в Kanawa island, от където да вземем тур за вараните. На островчето обаче има само един резорт, а отзивите са изключително крайни. Може би сме сами и в шнорхелов рай, а може и да ни изядат буболечки и мишки. Всъщност ако вали, може и да не успеем да стигнем или да си тръгнем. 

С две думи май е по-добре  Флорес да остане за следващ път. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да вметна че не на всички летища се взима VOA .

Комодските варани се правят и с една нощувка ако ги видите на Rinca. Някои от гистхаузите предлагат и нощувка на лодка край Комодо. Там е и известния Мантапойнт но се изискват умения и късмет.

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Стефане, може ли да ни разкажеш за индонезийската част на Борнео? От къде летяхте, как се придвижихте до реката, как беше турът и каква беше цената му. Препоръчваш ли организатора ? 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.