Прескочи до съдържание

Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

11 minutes ago, zon said:

Hotel Novotel Brussels City Centre: е в непосредствена близост до историческия център. Съвсем наблизо е църквата Света Катерина и площада със същото име. Там и в околните улички има много ресторанти и кафенета.

 

Hotel Brussels Bloom: разположен е пак в централната част, но по голямо разстояние от историческия център в сравнение с гореспоменатия хотел. Съвсем близо е старата ботаническа градина, която сега е културен център. Наоколо са разположени и други големи хотели от висок клас. Булевардът, който е в непосредствена близост е натоварена пътна артерия. Пешеходната шопинг улица Nieuwstraat/Rue Neuve е в непосредствена близост.

 

Теб какво те притеснява относно кварталите?

Понеже не познавам града, относно кварталите ме притеснява да не би да отида в някой от онези, където има мнго струпване на бежанци, защото доколкото съм чувал почти в центъра на града има един такъв, а не знам как се казва.

 

Иначе Hotel NH Brussels Bloom щом е до голям булевард и той е натоварена артерия, мисля че там ще е доста по-шумно, но пък имам предиство в него, защото съм в лоялната им програма и имам разни - benefits като букна през официалния им сайт. Пешеходно за колко време човек може да се придвижи от историческия център до Hotel NH Brussels Bloom.

 

Благодаря много за полезната информация!

 

Връзка към коментар
преди 4 минути , agenta каза:

Понеже не познавам града, относно кварталите ме притеснява да не би да отида в някой от онези, където има мнго струпване на бежанци, защото доколкото съм чувал почти в центъра на града има един такъв, а не знам как се казва.

 

Иначе Hotel NH Brussels Bloom щом е до голям булевард и той е натоварена артерия, мисля че там ще е доста по-шумно, но пък имам предиство в него, защото съм в лоялната им програма и имам разни - benefits като букна през официалния им сайт. Пешеходно за колко време човек може да се придвижи от историческия център до Hotel NH Brussels Bloom.

 

Благодаря много за полезната информация!

 

"Бежанци", т.е. новопристигнали нелегални мигранти има концентрация около Северната гара.

Въпреки, че те и из центъра си ходят. По миналата година имаше доста да спят около площад Брокера и да седят също на стълбите пред църквата Света Катерина.

Брюксел е многоцветен, но това не означава че е опасно навсякъде.

 

google maps ми дава от Hotel NH Brussels Bloom до Grand Place 1,6км 20 минути пеша.

 

В центъра на Брюксел всичко е на пешеходно разстояние.

 

Предполагам, че прозорците на хотела ще имат добра шумоизолоция. Можеш да поискаш да те настанят на по-горен етаж и в по-тиха стая, която да не е към посока булеварда.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
21 minutes ago, zon said:

"Бежанци", т.е. новопристигнали нелегални мигранти има концентрация около Северната гара.

Въпреки, че те и из центъра си ходят. По миналата година имаше доста да спят около площад Брокера и да седят също на стълбите пред църквата Света Катерина.

Брюксел е многоцветен, но това не означава че е опасно навсякъде.

 

google maps ми дава от Hotel NH Brussels Bloom до Grand Place 1,6км 20 минути пеша.

 

В центъра на Брюксел всичко е на пешеходно разстояние.

 

Предполагам, че прозорците на хотела ще имат добра шумоизолоция. Можеш да поискаш да те настанят на по-горен етаж и в по-тиха стая, която да не е към посока булеварда.

 

Благодаря много за детайлната информация и аз гледах това в google maps за растоянието. Иначе ще помисля още малко кой от двата хотела да букна. 

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

предстои ни пътуване до Брюксел през февруари, като искаме да посетим и Брюж. Необходима ми е малко помощ при купуването на билет за влак от Миди до Брюж. Идеята ни е след като кацнем сутринта на Шарлероа да се придвижим до Миди с flibco, а оттам - с влак до Брюж и вечерта (след 19,00 ч) да се върнем до Миди и оттам в хотела.

През сайта www.belgiantrain.be все още не ми дава да буквам билети за февруари, но опитвам някакви варианти, за да видя колко ще струват, но нещо се обърквам. Трябват ни три билета – отиване и връщане. Тъй като пътуваме в петък, видях че има намаление на цената с 50%, но след 19.00 ч., т.е. за билетите за връщането може да го ползваме. Но, когато избера отиване и връщане не мога да избера отиването да е на стандартна цена, а връщането с 50% намаление на цената – опциите са Standard и Weekend ticket.

Опитах с еднопосочни билети: Миди – Брюж, Брюж – Миди, със зададени часове, но при връщането, което е в 19,08 ч. няма възможност да избера от намалените билети!?!

 

Има ли други варианти от Шарлероа до Брюж? Видях че има с автобус на flibco.

При резервациите срещам различни имена като Brugge и Bruges. Кое да избирам?

Връзка към коментар
преди 57 минути , magelan_new каза:

Здравейте,

 

предстои ни пътуване до Брюксел през февруари, като искаме да посетим и Брюж. Необходима ми е малко помощ при купуването на билет за влак от Миди до Брюж. Идеята ни е след като кацнем сутринта на Шарлероа да се придвижим до Миди с flibco, а оттам - с влак до Брюж и вечерта (след 19,00 ч) да се върнем до Миди и оттам в хотела.

През сайта www.belgiantrain.be все още не ми дава да буквам билети за февруари, но опитвам някакви варианти, за да видя колко ще струват, но нещо се обърквам. Трябват ни три билета – отиване и връщане. Тъй като пътуваме в петък, видях че има намаление на цената с 50%, но след 19.00 ч., т.е. за билетите за връщането може да го ползваме. Но, когато избера отиване и връщане не мога да избера отиването да е на стандартна цена, а връщането с 50% намаление на цената – опциите са Standard и Weekend ticket.

 

Опитах с еднопосочни билети: Миди – Брюж, Брюж – Миди, със зададени часове, но при връщането, което е в 19,08 ч. няма възможност да избера от намалените билети!?!

 

 

 

Има ли други варианти от Шарлероа до Брюж? Видях че има с автобус на flibco.

 

При резервациите срещам различни имена като Brugge и Bruges. Кое да избирам?

 

не ви ли устройва Flibco-то от летището към Брюж? цената му най-вероятно ще е на половина от тази на трансфера (пак с Flibco) до Брюксел, а после ще имате и разходи за влак

Връзка към коментар

Наистина е по-добре с автобус до Брюж, а на въщане - трансфер от Миди. Малко ни притесняваше пътната обстановка, защото е февруари. След като пристигнем в Брюж, далече ли е гарата, защото е по-добре да купим билетите за връщане по-рано, за да не се окаже, че вечерта няма билети?

За Брюксел искам да купя карта за 24 ч. или 10 пътувания, но на сайта на stib пише, че допълнително се купува някаква пластика, т.е. по-добре е да купуваме билети при всяко пътуване?

Какво време да очакваме през февруари?

Връзка към коментар
преди 3 часа, magelan_new каза:

Наистина е по-добре с автобус до Брюж, а на въщане - трансфер от Миди. Малко ни притесняваше пътната обстановка, защото е февруари. След като пристигнем в Брюж, далече ли е гарата, защото е по-добре да купим билетите за връщане по-рано, за да не се окаже, че вечерта няма билети?

За Брюксел искам да купя карта за 24 ч. или 10 пътувания, но на сайта на stib пише, че допълнително се купува някаква пластика, т.е. по-добре е да купуваме билети при всяко пътуване?

Какво време да очакваме през февруари?

 

В Брюж от гарата до стария град са 5-10 мин ходене. Зависи къде Ви е хотела.

 

В Брюксел , пластиката е 5 евро. Удобно е, но къде толкова ще пътувате с транспорта ?

 

За Февруари - мокро, студено (около 0-та) и ветровито. Миналият имаше и хубави дни, дано уцелите.

Връзка към коментар

И ако държите да пътувате от Брюксел, не е необходимо да си купувате предварително билети за влака. Няма разлика в цените, независимо кога и от къде са купени :)

А за времето - ами виж по-горе ;) Най-неприятното е вятърът, който може да духа от всички посоки едновременно. Това в съчетание със ситен, но постоянен дъжд (влага) понякога създава доста  неприятно усещане. Чадъри обикновено не вършат работа. Осигурете си нещо с качулка/шапка и ако е влагоустойчиво - още по-добре.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Ще ходим до Брюксел тази седмица и си взехме кола под наем за един ден, за да отидем до коледния базар в Аахен. Доста случайно разбрах, че в Германия е задължително колите да са със зимни гуми, а колите под наем в Белгия не са с такива, а за Avis дори няма опция да ти сложат такива на Gare du Midi. Какви са вариантите да спра някъде близо до границата и да си хвана автобус/влак от там? Струва ми се, че Kelmis е най-добрият вариант и има някакви автобуси (линия 24?), които ходят до Аахен. Това ли е най-добрият вариант?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , bronc каза:

Ще ходим до Брюксел тази седмица и си взехме кола под наем за един ден, за да отидем до коледния базар в Аахен. Доста случайно разбрах, че в Германия е задължително колите да са със зимни гуми, а колите под наем в Белгия не са с такива, а за Avis дори няма опция да ти сложат такива на Gare du Midi. Какви са вариантите да спра някъде близо до границата и да си хвана автобус/влак от там? Струва ми се, че Kelmis е най-добрият вариант и има някакви автобуси (линия 24?), които ходят до Аахен. Това ли е най-добрият вариант?

Може да пътувате с високоскоростен влак ICE от гара Bruxelles Midi / Brussel Zuid до Ахен (крайната дестинация на влака е Кьолн, но спира на гарите в Лиеж и Ахен). Провери как са цените на билетите в съответните дни и часове и дали ще ви е изгодно.

 

В сайта на белгийските железници ми дава опция с междуградски влак до Welkenraedt (Be) и там трансфер на друг влак до Ахен. Цената може да е по висока от тази с високоскоростен влак, зависи от деня и часа на пътуване и колко рано си купувате билетите.

https://www.b-europe.com/NL/Kopen/Treintickets?autoactivatestep2=true&origin=BEBMI&dest=DEBDY&traveltype=TwoWay&outbound=13%2F12%2F2019&outboundt=5&outboundtp=DepartureTime&inbound=14%2F12%2F2019&inboundt=17&inboundtp=DepartureTime&comfortclass=2&ticketlanguage=&travelparty=%7B%22P%22%3A%5B%7B%22T%22%3A%22A%22%7D%5D%2C%22M%22%3Afalse%7D&compactQsm=false#Outbound

 

Ако сте с автомобил за Ахен е необходим и специален еко стикер, че колата не е замърсяваща. Такъв стикер е задължителен за централната част на много градове в Германия, по големите.

 

За автобус не мога да се изкажа, но потърси в интернет.

Връзка към коментар

Трима души сме и с влак излиза доста скъпо - близо 2-3 пъти цената на колата под наем. За Аахен бях планирал да спра на Park and Ride точно заради този стикер. Благодаря за съвета все пак 🙂

Връзка към коментар
преди 5 минути , bronc каза:

Трима души сме и с влак излиза доста скъпо - близо 2-3 пъти цената на колата под наем. За Аахен бях планирал да спра на Park and Ride точно заради този стикер. Благодаря за съвета все пак 🙂

Тогава стигате с кола до Welkenraedt (Be), намирате къде да паркирате колата и от там с влак до Ахен.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Предлагам да обмисли те отиване до Маастрихт, за там зимните гуми не са задължителни. Има редовни автобуси до Аахен. Подробности, ако не сте открили, ще дам по късно, че в момента се разхождам по летището на Амстердам и нямам много свободни ръце. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, bronc каза:

Ще ходим до Брюксел тази седмица и си взехме кола под наем за един ден, за да отидем до коледния базар в Аахен. Доста случайно разбрах, че в Германия е задължително колите да са със зимни гуми, а колите под наем в Белгия не са с такива, а за Avis дори няма опция да ти сложат такива на Gare du Midi. Какви са вариантите да спра някъде близо до границата и да си хвана автобус/влак от там? Струва ми се, че Kelmis е най-добрият вариант и има някакви автобуси (линия 24?), които ходят до Аахен. Това ли е най-добрият вариант?

А това, от къде го разбра? Че и ние ще ходим другата седмица, кацаме на Шарлероа и основно ще сме в Антверпен. Но планирам ходене до  Маастрихт и Мас Мехелен, и до Аахен. Нашата кола ще е от Юръпкар, да взема да ги питам, дали ще е със зимни гуми. Ако не е, ще трябва да пропуснем базара, явно.

Връзка към коментар

@AlexandraKo, наистина за Германия зимните гуми са задължителни, не помня само от коя дата, но щом е декември - няма съмнения.

Друг е въпросът, че границата и Аахен са почти едно и също понятие, та ... с малко късмет, особено ако няма сняг, може и да не ви спрат полицаи за проверка. Ние не сме имали проблеми преди години, като пътувахме в тази посока (включително чак до Бон ходехме с колата с белгийска регистрация и летни гуми - е, чисто нови бяха, но полицаи не видяхме).

 

 

А по повод автобуса между Маастрихт и Аахен - № 350, според Moovit пътува около 70 минути от начална до крайна спирка, 37 спирки:

ето инфо от приложението (ако се отваря)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поразпитах тук-таме, включително един бивш жител на Аахен и навсякъде ми казаха, че реално зимните гуми са задължителни при зимни условия - сняг и т.н. А отделно ми казаха да не бъда по-немец от немците, така че май ще ходя и ще стискам палци 🙂 Така или иначе мисля да оставя колата на P+R, така че имам едни 10-20км макс, които трябва да карам там. Иначе като цяло ми е супер странно как може да дават колите с летни гуми - все пак Белгия не е Испания/Италия.. Въпреки че аз питах дали са със зимни, а не с какви са - може би са всесезонни, въпреки че малко ме съмнява..

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Няма такова нещо като задължителни зимни гуми  за автомобили в Германия от месец до месец, задължителни са единствено при icy and snowy условия.

 

Вече за камиони и автобуси са наистина задължителни от 01.11 до 15.04, независимо от времето.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, bronc каза:

Иначе като цяло ми е супер странно как може да дават колите с летни гуми - все пак Белгия не е Испания/Италия.. Въпреки че аз питах дали са със зимни, а не с какви са - може би са всесезонни, въпреки че малко ме съмнява..

Повечето карат само с летни гуми, но има вече доста коли, които ги сменят със зимни за сезона. Ние ги сменяме.

Не са задължителни зимните гуми в Белгия. Климатът е умерен и много рядко се случва да вали сняг, на няколко години за (Фландрия и Брюксел по специално и голямата част от Валония; в Ардените вали сняг, понякога и в Лимбург) за по няколко дни, но тогава става голям хаос, въпреки че много се отказват да карат кола в тези дни.

Затова пък се случва често да има заледяване на пътищата през нощта и сутрин, така че зимни гуми си трябват.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, zon каза:

Повечето карат само с летни гуми, но има вече доста коли, които ги сменят със зимни за сезона. Ние ги сменяме.

Не са задължителни зимните гуми в Белгия. Климатът е умерен и много рядко се случва да вали сняг, на няколко години за (Фландрия и Брюксел по специално и голямата част от Валония; в Ардените вали сняг, понякога и в Лимбург) за по няколко дни, но тогава става голям хаос, въпреки че много се отказват да карат кола в тези дни

Ние ги сменихме нашите, след като първата година се видяхме в приключение, отивайки към Шарлероа да посрещнем някого. В неделя сутринта, февруари, сняг по целия път от Брюксел до Шарлероа, никакви почистващи машини, пътят почти не се вижда и една кола като се завъртя на леко нагорнище, няма заобикаляне.... няма измъкване. Добре че гумите ни бяха чисто нови, с добър грайфер, та успяхме да се измъкнем от бъркотията, докато другите останаха да чакат някой да ги изтегли.

От тогава - независимо от правилата, дойде ли зима - винаги зимни гуми.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз в България вече втора зима ще съм с всесезонни. Не вали толкова много снях, а и аз не ходя по планини, нито ми е проблем да не ползвам колата няколко дни. В Белгия сте само за такива 🙂

Връзка към коментар
Преди 1 час, bronc каза:

Аз в България вече втора зима ще съм с всесезонни. Не вали толкова много снях, а и аз не ходя по планини, нито ми е проблем да не ползвам колата няколко дни. В Белгия сте само за такива 🙂

Не са добри всесезонните гуми, а и в Белгия доста километри се навъртяват на година. Тези, които пътуват на по дълги разстояния ежедневно си ги сменят.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

нужно ми е потвърждение дали правилно съм разбрала как се процедира с обществения транспорт в района 🙂

 

смятам да купя предварително билети за влак от https://www.belgiantrain.be/en за да не губим време по гарите, а направо да се качваме на най-скоро тръгващия влак за направления двупосочен Гент-Брюж-Гент и еднопосочен Гент-Брюксел, като за двупосочния ще взема Weekend Ticket, тъй като е в събота

 

гледам, че на билетите няма часове на влакове, т.е. са валидни за всички влакове за съответната дата, нали така? мога да ги разпечатам на хартия, но не е проблем и да ги показвам от телефона, ако ни провери кондуктор?

 

за автобусите и трамваите на De Linj в Гент и Брюж ми се струва най-добре през тяхното приложение да си вземем 24-часови m-daypass, които важат и за двата града; тях също мога да ги купя предварително, а да ги активирам, когато искам да започне валидността им? освен да ги показваме на шофьора/ватмана при качване, друго не е нужно да се прави? само през първата врата на превозното средство ли е разрешено качване?

 

в Брюксел освен contactless tickets, които се купуват покрай спирките или вътре в превозното средство, има ли също някакъв подобен вариант за купуването им с приложение?

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.