Прескочи до съдържание

бързи въпроси Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

Ама няма такива неща, в ЕС сме си като у дома, трябва да не е изтекъл документа. Толкова. Аз веднъж си пътувах с паспорт, който изтича същия ден.

За други държави - всяка различно, в Тиматик се проверява - закованата тема в отдела за визите

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Имам въпрос за пътувалите с flibco в посока Брюж. Имам закупен билет за автобус Шарлероа-Брюж, който видях, че спира преди това Гент. Ще има ли проблем да слезем там? Имал съм случаи с Фликсбус да не разрешават при флибко как е?

Билета за градски транспорт в Гент и Антверпен 1 и същи ли е? Мисълта ми е, ако си купя m-ticket 1 day от мобилното приложение на De Lijn и го ползвам до обяд в Гент ще мога ли следобед да го ползвам и в Антверпен където отиваме? Не можах да се ориентирам в сайта им и ми се струва,че за Брюж, Гент и Антверпен билета е един и същ!? 

В неделя м/у 14ч и 16ч. има ли задръствания посока Шарлероа, че ще бързаме за полета на раян следобед и ще сме с автобус?

Връзка към мнение

На всички останали въпроси не мога да отговоря, но за задръстванията, освен ако няма някакъв трафик-инцидент, по това време, в тази посока не очаквам сериозни проблеми :) Обичайното време на пътуване на шатъла е около час (между Брюксел и летище Шарлероа).

Връзка към мнение

Може да слезеш на Гент без проблем. Не можеш да го направиш ако шатълът е директен до Брюж, но случаят не е такъв. Би се сметнало за спирка по желание, което не е позволено.

Билетите за Брюж, Гент и Антверпен са едни и същи. Билетът за 10 пътувания може да се ползва от няколко човека, което също е много удобно. 

Връзка към мнение
1 hour ago, Zara said:

Може да слезеш на Гент без проблем. Не можеш да го направиш ако шатълът е директен до Брюж, но случаят не е такъв. Би се сметнало за спирка по желание, което не е позволено.

Билетите за Брюж, Гент и Антверпен са едни и същи. Билетът за 10 пътувания може да се ползва от няколко човека, което също е много удобно. 

Мерси. Това важи ли и за дневната карта за градския транспорт?

1 hour ago, Lyubina said:

На всички останали въпроси не мога да отговоря, но за задръстванията, освен ако няма някакъв трафик-инцидент, по това време, в тази посока не очаквам сериозни проблеми 🙂 Обичайното време на пътуване на шатъла е около час (между Брюксел и летище Шарлероа).

Благодаря 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Има вероятност от стачка на Въздушният контрол на Белгия от Петък 28.02.

 

Който ще лети скоро, да следи новините и сайтовете на летищата.

 

https://www.brusselstimes.com/all-news/belgium-all-news/95086/belgian-air-traffic-controllers-plan-strike-at-end-of-february-spring-break-skeyes-days-off-management-trade-unions/

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Може ли някой да ми препоръча апартамент в Антверпен, в Еврейския квартал, около гарата?

Трябва ми за две седмици, през ноември.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
1 hour ago, Росина said:

Може ли да се пътува свободно до Брюксел с цел туризъм? Ще има ли карантина там или на връщане в БГ?

Да може, няма карантина за пристигащи от България. Карантина при завръщане в България от Белгия няма доколкото ми е известно, би било смешно при броя на новите случаи в България през последните седмици в сравнение с тези в Белгия.

За музеи и забележителности се изисква резервация онлайн. За ресторантите също, без тези за бързо хранене. Предполагам, че ако има места в ресторанта, би могло и без резервация, но ще впишат данните ви, имена, телефон, емейл за връзка.

В общественият транспорт е задължително носенето на маски. Предполагам, че е възможно това да важи и за музеите. Много от магазините за дрехи, козметика изискват носене на маски. В супермаркетите не е задължително носенето на маски, но много хора носят, в аптеките е задължително.  Има изискване за спазване на физическа дистанция от 1,5м, при невъзможност се носи маска. На открито не се носят маски.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това е страницата на Министерството на външните работи на Белгия, където е посочено до кои страни може да се пътува от Белгия

https://diplomatie.belgium.be/en 

 

 

В момента публикуваха информация в новинарските сайтове, че след заседание на комисията по съгласуваност са взели решения за поставяне на държавите в списък с кодове зелен, оранжев и зелен и съответни съвети за пътуване или забрана за пътуване, съответно препоръчителна самоизолация след завръщане от там или задължителен pcr и поставяне в задължителна 14дни карантина. Не са публикували още в сайта на Министерството официалната информация, днес до 13часа заседаваха.

 

Преглеждай редовно в сайта, да не вземат да сложат България в код оранжево както е тръгнало.

 

https://www.hln.be/nieuws/live-regering-vaardigt-formeel-reisverbod-uit-naar-rode-zones-verplichte-test-en-quarantaine-voor-wie-terugkeert~a4ab68ac/

 

Съвети за пътуване, които все още не са коригирани на уебсайта на външните работи
Съветите за пътуване все още не са коригирани на уебсайта за външни работи на FPS. „Този списък трябва да бъде адаптиран, за да отразява решенията, взети от Консултативния комитет на 8 юли 2020 г.“, се казва в съобщението.

Това трябва да стане възможно най-скоро, така че всички да знаят какво представляват червената, оранжевата и зелената зона. Все още не е известно кога схемата ще влезе в сила.

---

 

Необходима е забрана за пътуване до червени зони, тест и карантина
В прессъобщение Консултативният комитет предостави повече яснота относно пътуванията в чужбина. "Нестабилната здравна ситуация в някои от тези региони първоначално считана за" безопасна "изисква ясна пътна карта, за да се смекчи рискът от избухване на епидемията у нас", се казва в съобщението.

Общият подход към ограниченията / препоръките за трансгранично пътуване прави разлика между червена, оранжева и зелена зона. Тези зони ще бъдат публикувани на уебсайта на външните работи.

1. Червените зони са градове, общини, области, региони или държави, които са преместени от въпросната държава. Списъкът на червените зони може да бъде разширен въз основа на съвет от федералната клетка за оценка до области, за които се смята, че са с много висок риск въз основа на обективни епидемиологични критерии, включително в рамките на зоната Шенген +.

Белгия издава официална забрана за пътуване за тези зони. Пътуващите, които въпреки това се връщат от тези зони, ще бъдат третирани като "високорискови контакти", което означава, че те са длъжни да бъдат тествани и поставени под карантина.

2. Оранжевите зони са градове, общини, области, региони или държави, за които е определен висок риск за здравето въз основа на обективни епидемиологични критерии.

Белгия силно обезкуражава пътуванията за тези зони. Пътуващите, които се връщат от тези райони, ще бъдат помолени да вземат тестове и карантина.

3. Зелените зони са градове, общини, области, региони или държави, за които CELEVAL няма или има нисък риск за здравето въз основа на обективни епидемиологични критерии.

За тези зони няма да се налагат специални ограничения. Все още се прилагат предпазни мерки.
Редактирано от zon
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Знаете ли дали уикендовия билет за влаковете в Белгия важи за отиване на един ден и връщане в друг ден? Видях, че важат от 19 ч в петък и се чудех дали може да се отиде петък вечер, а връщането да е в неделя.

Връзка към мнение
2 hours ago, mary_shery said:

Знаете ли дали уикендовия билет за влаковете в Белгия важи за отиване на един ден и връщане в друг ден? Видях, че важат от 19 ч в петък и се чудех дали може да се отиде петък вечер, а връщането да е в неделя.

Да, може.

 

Тук повече информация за уикенд билета, само на френски и нидерландски езици.

 

https://www.belgiantrain.be/en/tickets-and-railcards/weekend-ticket

 

"Je kunt de heenreis op vrijdag vanaf 19u00, op zaterdag of zondag afleggen. De terugreis kan worden afgelegd op vrijdag
na 19u00, op zaterdag of op zondag. Het ticket is ook geldig op feestdagen en op bepaalde brugdagen (zie
geldigheidskalender hieronder).

 

Можете да направите пътуването си в едната посока (на отиване) в петък от 19:00 часа нататък, в събота или в неделя. Връщането обратно може да стане в петък след 19:00 часа, в събота или в неделя. Билетът също така е валиден и за официалните празнични дни и за определени 'мостове (когато официалният празничен ден е например във вторник и понеделника се слива и важи и за понеделника) (вижте календара по долу)."

 

file:///C:/Users/Ivanka/AppData/Local/Microsoft/Windows/INetCache/IE/4ARHPJ7M/WEEKEND%20TICKET%20NL%2020200305.pdf

 

***

За уикендите това лято имаше ограничения за броя на хората допускани или направо недопускани до крайбрежните градове, които са без хотелска резервация или имат второ жилище там. Най вече през укендите беше ограничението, но не само, и през горещите дни през седмицата.

Сега би трябвало да няма проблем за уикендите, но трябва да се проверява преди тръгване.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Гледам в сайта на ryanair и, какво да видя! Супер евтини билети отиване и връщане до Шарлероа за 20-23 септември. Да не би да има някакви ограничения /все още/ в пътуванията, че да зарибяват да купуваме билети? Та, как стоят в момента нещата? От София нормално ли се пътува?

Връзка към мнение

https://diplomatie.belgium.be/en

 

България е "оранжева", т.е. да се има едно на ум. Няма ограничения, но се попълва PLF 48 часа преди да пътуваш.

Иначе в централната част на градовете, на закрито и т.н. трябва да си с маска.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Как стой въпросът със зарядните станции за електромобили в Белгия?

Гледам офертите на Europcar от летището в Шарлероа. Реално цените за електричка са колкото за ниския клас коли:

image.png.9bb70a8bcf5a51693a60dd9aebb4dba3.png

Планирам 3-4 дни с не повече от 600км, което значи, че ще ми трябва да заредя 2-3 пъти през това време.

Планирам селски туризъм в района (някой беше ходил ноември и доста снимки на замъци/шата беше нацъкал) и мисля да се пробваме и ние.

 

Може да се мине за по час-два и през някой град, че да се позареди колата. При бързо зареждане (fast charging station) трябва да може да се доката до 80% за 1-2часа според елементарните ми познания.

Връзка към мнение

Абе има зарядни станции, ама аз до сега свободна колонка не съм виждал. Не знам по колко.. "щепсела" имат свободни.

 

Аз имах драми(малко бензиностанции ми приемаха българските банкови карти) с зареждането на нормална бензиностанция, пък какво остава да се изнервям с ел. зареждачки.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Предстои ми пътуване от София до Брюксел (Шарлероа) в петък. Някой пътувал ли е след последните промени, според които за хора пристигащи от България в Белгия не се изисква отрицателен PCR тест и може ли да сподели как е на летищата, спокойно ли се минава само с лична карта. Също така, интересува ме как стои въпросът с връщането обратно в България - къде най-лесно може да се направи антигенен тест и какво се прави след това (за да падне карантината).

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Някой има ли идея с Weekend Ticket на влаковете в Белгия може ли да се прави прекъсване на маршрута? Например имам двупосочен уикенд билет Шарлероа- Лиеж-Шарлероа. Мога ли да сляза от влака в Намур и по-късно да се кача на следващ влак със същия билет в тази посока? Не успях да го открия в условията на билета.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Jorro каза:

Някой има ли идея с Weekend Ticket на влаковете в Белгия може ли да се прави прекъсване на маршрута? Например имам двупосочен уикенд билет Шарлероа- Лиеж-Шарлероа. Мога ли да сляза от влака в Намур и по-късно да се кача на следващ влак със същия билет в тази посока? Не успях да го открия в условията на билета.

И аз имам същия въпрос, но за картата с 10 единични пътувания. Може ли да се спре на междинна гара и след няколко часа в рамките на същия ден да се продължи пътуването?

Това открих като отговор.

Can I break a train journey in Belgium?

You can break up your train journey with Belgian train tickets. You can do this if the station you stop at is part of the planned route and you complete your trip on the same day.

 

Ще е добре и ако някой живущ в Белгия каже, @zon, @Vency🙂

 

 

6739A6DE-EB8E-4377-A0AA-077130241971.png

Връзка към мнение
преди 1 час, Jorro каза:

Някой има ли идея с Weekend Ticket на влаковете в Белгия може ли да се прави прекъсване на маршрута? Например имам двупосочен уикенд билет Шарлероа- Лиеж-Шарлероа. Мога ли да сляза от влака в Намур и по-късно да се кача на следващ влак със същия билет в тази посока? Не успях да го открия в условията на билета.

писано е вече

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, neuromancer каза:

писано е вече

 

Благодаря, но инфото е доста старо и нещата със сигурност са други. Притеснява ме, че в сайта на английски информацията е доста оскъдна. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Jorro каза:

Някой има ли идея с Weekend Ticket на влаковете в Белгия може ли да се прави прекъсване на маршрута? Например имам двупосочен уикенд билет Шарлероа- Лиеж-Шарлероа. Мога ли да сляза от влака в Намур и по-късно да се кача на следващ влак със същия билет в тази посока? Не успях да го открия в условията на билета.

Да, можеш. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте, Брюксел ще ни е междинна спирка през февруари - кацаме на летище Шарлероа на 17ти привечер,а сутринта излитаме от летище Брюксел.След 10 дни правим обратното -  кацаме на летище Брюксел и след 2 дни излитаме от Шарлероа . Та въпроса ми е относно придвижване и нощувки - доколкото схващам най-добре от Шарлероа е шатъла, който спира на гара Миди. Не мога да се ориентирам за най-удобния превоз до летище Брюксел?? първо мислих да букна хотел до летището, но самолета ни е от 9.00, т.е. май е по -добре да спим в центъра- доколкото се ориентирам има влакче от гара Централ към летището- т.е. май е добре хотелът да е в този район? Така ли е?

Имаме един цял ден в Брюксел на връщане и мислех да вземем влак до Брюж за през деня? Гент или Брюж?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.