Прескочи до съдържание

Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

За влаковете си абсолютно права.

 

Що се отнася до приложенията за градския транспорт - за Брюксел вече нямам опит в това отношение (аз обикновено пътувам с картата, подобна на Oyster за Лондон - т.нар. MOBIB), а за Гент и Брюж има магеланци, които са с по-пресни впечатления, като напр. @Фичо и @zon

Сигурна съм, че ще помогнат, ако са на линия.

Приятно изкарване!

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Изтеглете си приложението на железниците на телефона и проверявайте по-често относно закъснения и отпадания на влакове.

Нещо напоследък много се излагат.

 

За Брюж ако ще посетите само старият град, карта за транспорт не ви трябва. 

Гарата е до входа на Старият град.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

преди 6 часа, antea каза:

 

смятам да купя предварително билети за влак от https://www.belgiantrain.be/en за да не губим време по гарите, а направо да се качваме на най-скоро тръгващия влак за направления двупосочен Гент-Брюж-Гент и еднопосочен Гент-Брюксел, като за двупосочния ще взема Weekend Ticket, тъй като е в събота

и аз така правя, за да не се занимавам допълнителон намясто, а ако искаш еднопосочния може да го вземеш от raileurope (цената е същата) през topcashback.co.uk  - няма да е кой зане каква като сума кешбекът, ама пък не пречи да се пробва. :wink3:

 

Цитат

гледам, че на билетите няма часове на влакове, т.е. са валидни за всички влакове за съответната дата, нали така?

Да, ето условията от моя билет:

Bruges - Ghent, Second Class

1 Adult, Second Class, Standard Belgium Adult, Non-Flexible

Supplement mandatory ICE Bru-Liège. Not valid in Thalys. Non-exchangeable and non-refundable. Valid for any train on the specified route/date of travel.
 

Цитат

мога да ги разпечатам на хартия, но не е проблем и да ги показвам от телефона, ако ни провери кондуктор?

не е проблем - сканират QR-кода

 

Цитат

а автобусите и трамваите на De Linj в Гент и Брюж ми се струва най-добре през тяхното приложение да си вземем 24-часови m-daypass, които важат и за двата града; тях също мога да ги купя предварително, а да ги активирам, когато искам да започне валидността им?

Аз лично в Гент и Брюж градски транспорт не ползвам и си джиткам пеш, та не мога да ти отговоря на този въпрос.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

принципно разстоянията наистина не са чак големи, но все пак са по около 1,5 км в посока център<->гара, и в двата града, така че в мразовито време тези отсечки смятаме да ги минем с автобус или трамвай (в Гент), а при еднократен случаен билет от 3 евро, по-добре направо безлимитен пас за 6, пък все дано се качим поне по веднъж накрая :grin:

Връзка към коментар
преди 59 минути , antea каза:

принципно разстоянията наистина не са чак големи, но все пак са по около 1,5 км в посока център<->гара, и в двата града, така че в мразовито време тези отсечки смятаме да ги минем с автобус или трамвай (в Гент), а при еднократен случаен билет от 3 евро, по-добре направо безлимитен пас за 6, пък все дано се качим поне по веднъж накрая :grin:

За Брюж, всъщност красотите започват след 300м.. т.е. само да пресечете булеварда и сте пред "портите" и каналите.

 

Гент обаче гарата е на ма*ната си.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, antea каза:

принципно разстоянията наистина не са чак големи, но все пак са по около 1,5 км в посока център<->гара, и в двата града, така че в мразовито време тези отсечки смятаме да ги минем с автобус или трамвай (в Гент), а при еднократен случаен билет от 3 евро, по-добре направо безлимитен пас за 6, пък все дано се качим поне по веднъж накрая :grin:

За Брюж не ви трябват автобуси, защото историческият център започва съвсем близо от гарата. Освен разбира се, ако хотела ви е на по далечно разстояние.

 

За Гент, гарата Sint-Pieters е на няколко спирки с трамвай от центъра и ако времето е лошо, ползвайте трамвай, а при хубаво време също е по добре с трамвай от гладна точка да спестите време.

 

Колко човека сте? Ако сте повече, може да е изгодно да закупите карта за десет единични пътувания и да я ползвате няколко човека. При качване я маркирате толкова пъти, колкото е броя на хората и пътувате заедно от качването да слизането.

 

https://www.delijn.be/en/vervoerbewijzen/tickets/?vertaling=true

 

За влаковете, нямат час, не се активират билетите и важат за съответния ден, може да вземете който ви е удобен влак в посока, също с прекачване в съответната посока. За високоскоростните влакове тези билети не са валидни.

 

 Не е необходимо да разпечатвате билетите, кондукторите имат устройства за разчитане. Тук има едно изключение и то е ако пътувате до/от националното летище Завантем, там трябва да имате билета на хартия, защото е необходимо да сканирате баркода за да се отворят вратите на гарата за изгод.

 

 

За уикенд билета, пътуването на отиване трябва да започне след 19:00 часа в петък нататък, може да започне в събота или в неделя. За връщането важи същото. За да е валиден билета за връщане, трябва преди това да се е осъществило пътуването на отиване от началната гара, спомената в билета.

 

За автобусите, метрото и трамваите в Брюксел не мога да се изкажа, не ги ползвам. Там ползвам пак влакове ако се налага и пеша.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

благодаря ти 🙂 а как се разбира кои са високоскоростните влакове? понеже гледам, че има доста начесто по тези отсечки, и всички те пътуват еднакво дълго, възможно ли е някой от тях да е високоскоростен?

Връзка към коментар
преди 1 минута , antea каза:

благодаря ти 🙂 а как се разбира кои са високоскоростните влакове? понеже гледам, че има доста начесто по тези отсечки, и всички те пътуват еднакво дълго, възможно ли е някой от тях да е високоскоростен?

ICE, Thalys, Eurostar по тази отсечка няма високоскоростни, а и те са на отделни перони и зони.

Брюксел - Гент - Брюж са си нормални влакове.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, zon каза:

Не е необходимо да разпечатвате билетите, кондукторите имат устройства за разчитане. Тук има едно изключение и то е ако пътувате до/от националното летище Завантем, там трябва да имате билета на хартия, защото е необходимо да сканирате баркода за да се отворят вратите на гарата за изгод.

Да се самокорегирам, явно спя тази вечер. Със смартфон и таблет може да сканирате кода и да минете през вратите на гарата на националното летище Завантем в Брюксел.

 

С лична карата не може да стане сканирането. Тук да уточня, че електронно може да се закупи билет за влаковете в Белгия, като си вкараш данните от личната карта и след това при проверка кондукторът ти вкарва личната карта в специално устройство при което се вижда, че си закупил билет. За белгийски лични карти става въпрос, те са с чип.

Връзка към коментар

Здравейте! Бих искала да попитам - кой град е по-интересен - Брюж или Гент? Неделя дали нещо ще работи в един от двата града, който изберем? Всъщност и Лил изглежда готино. та, кой от трите града да изберем 🙂 

Планирам един полет рано сутрин в неделя и връщане понеделник следобяд. Февруари сигурно ще е много студено, но ще се помотаем 🙂 

Връзка към коментар

Те и двата са си туристически градове, ще има много неща. Брюж е по-туристически и със сигурност ще продават всякакви сувенири, шоколади....

Той е и по-малък, по-очарователен в баналния смисъл и по-пълен с тълпи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами.. между Лил и Брюж, аз бих избрала Гент, но както повечето тук вече знаят, аз си имам мои лични пристрастия. :)

И да, вероятно ще е студено, но не в този нашенски смисъл на думата "студено" с температури от -10С че и надолу.

По-скоро, очаквай температури около 0, висока влажност на въздуха и много неприятен вятър, който духа от няколко посоки едновременно и прави преживяването особено неприятно.

т.е. от моя скромен опит, трябват шапка, шал и ръкавици, влагоустойчива (и ветроустойчива) връхна дреха.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, Eva eva каза:

Благодаря много за отговорите 🙂 Аз си редактирах питането, видях, че и Лил е близо. Между Лил и Брюж кое бихте избрали за 1 ден?

Брюж!

 

Между Брюж и Гент? Кафе или чай? Всеки с предпочитанията си. Аз харесвам повече Брюж, но и Гент е много хубав. Ако имаш възможност и двата.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Гент и Брюж доста си приличат - стар център с хубави сгради, канали, бира, шоколад...

Но за мен Брюж е по-очарователен.

За Лил писах в другата тема.

А когато човек отметне тези трите (+ Брюксел), е добре да отскочи и до Валония - Намюр, Динан...

И както стана дума - ако човек няма късмет с времето, комбинацията от студ, вятър и дъжд мъже да е много неприятна по тия места...

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Още един глас за Брюж! Определено той ни хареса най-много, а обиколихме Брюксел, Гент, Антверпен и Брюж и измежду тях последният е най-чаровен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Имам една чуденка. Завърта ми се идея и преди да започна да мисля за някакъв план, има едно нещо, което ме спира.

Имаме следната ситуация: София - Шарльора с Wizz в петък. 08:00 каца на белгийска територия. Знам (много малко знам), че Гент и Брюж съществуват и са хубави градове, и след това в неделя трябва да хванем полет от 6:40 (начален час на излитане). Доколкото ми е известно с влаковете там можеш да се придвижиш бързо (има и автобуси на flipco) и мисля, че за тези два дни ще успеем да видим тези 2 града. Но някаква идея къде да направим нощувката в събота срещу неделя. Предполагам в хотел до летището в Шарльора, че с този ранен час ...

Връзка към коментар

Провери как са цените на Ryanair за връщане. Те имат вечерта полет от Шарлероа за София в неделя. Последният път така пътувах последния път, на отиване с Уиз, а на връщане с Raynair.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте,

ще пътуваме през февруари до Брюксел, но сега видяхме, че личните ни карти изтичат през август 2020 г. Дали ще има проблем? До точната датата на изтичане са 6 м. и 8 дни. Имаше нещо, че личната карта трябва да е валидна минимум 6 м. от датата на пътуването или да бъде валидна до напускане на страната

Връзка към коментар
преди 2 часа, magelan_new каза:

Здравейте,

ще пътуваме през февруари до Брюксел, но сега видяхме, че личните ни карти изтичат през август 2020 г. Дали ще има проблем? До точната датата на изтичане са 6 м. и 8 дни. Имаше нещо, че личната карта трябва да е валидна минимум 6 м. от датата на пътуването или да бъде валидна до напускане на страната

Това важи за визите.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.