Прескочи до съдържание

Кратки и бързи въпроси за Рим


Spqr

Препоръчани мнения

При избора ми за спане май се спрях на Леонарди Хотелс, повлиян от мненията на колеги във форума. По-точно на Hotel Bled или Hotel Edera. Удачно ли е според вас с оглед на разстоянията до основните забележителности и Ватикана и относно това, че полета ми наобратно е в 8:00, в смисъл как ще мога да се придвижа до летището (CIA) и съответно лесно ли ще е придвижването ми в града с градски транспорт?

Преди две седмици спахме в Едера. Много добро местоположение - от долната страна на Колизеума, срещу Сан Клементе. Не без значение е факта, че през ММТ го взех за по 31-2 евро на нощ. Тихо е, много чисто и богата закуска. Благодаря на @pamelanb за препоръката!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не мога да намеря една снимка, която олицетворява казаното. С едно уточнение ако Божидар Димитров я извършва реставрацията.

 

Уви, Колизеят е невъзможно да бъде "реставриран" като крепостите в България. Не и през XXI век. 

 

Ние тук в София вдигнахме врява до небесата за начина на реставрация на Ларгото, но миналата седмица когато бяхме в Рим на много места видях реставрации, извършени точно по същия начин.

Все се чудя не може ли да се дадът повече пари и да се направи да изглежда автентично и след 15-20 години изобщо да не личи, че е реставрирано.... особено в Рим където за тези 12 евро вход на човек за Колизеума и Палатин все си мисля, че ще имат средствата. :/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

но миналата седмица когато бяхме в Рим на много места видях реставрации, извършени точно по същия начин.

Все се чудя не може ли да се дадът повече пари и да се направи да изглежда автентично и след 15-20 години изобщо да не личи, че е реставрирано....

 

В Ларгото първоначалната идея беше да се издигне и арка. Творческа инциатива на ведомствения архитект. Щеше да е голяма гордост... за него. Даже мисля културният ни министър тогава изрече подобна мисъл, че след време "няма да си личи".

 

Забавното е, че най-вероятно излиза доста по-скъпо да се поддържат монументите в Рим в сегашното си състояние, а не да се вдигат до горе с евтини материали.

 

Каква е равносметката? Колизеят е итонг, а Рим го реставрират като Сердика. Значи... Тогава кога да очакваме нова триумфална арка? :P

Редактирано от Spqr
Връзка към мнение

В Ларгото първоначалната идея беше да се издигне и арка. Творческа инциатива на ведомствения архитект. Щеше да е голяма гордост... за него. Даже мисля културният ни министър тогава изрече подобна мисъл, че след време "няма да си личи".

 

Забавното е, че най-вероятно излиза доста по-скъпо да се поддържат монументите в Рим в сегашното си състояние, а не да се вдигат до горе с евтини материали.

 

Каква е равносметката? Колизеят е итонг, а Рим го реставрират като Сердика. Значи... Тогава кога да очакваме нова триумфална арка? :P

 

Това с творческите инициативи за първи път го чувам - пълна глупост от страна на нашите мислители.

Нямах предвид да се дострояват или да се издигат наново, а просто да се поддържат в някакъв вид, колкото да не се изравнят със земята.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Погледнах в пътеводителя и видях фирмите, които осъществяват транспорта от Чампино до гара Термини. Видях и часовете, но не ми е ясно откъде да ги хвана. Досега не съм кацал там, колко терминала са, пред всеки терминал ли има или са на определено място? И какво ще рече Ciampino Citta, защото виждам, че от едната компания тръгват от там?

Връзка към мнение

Това е самото градче/città/, иначе автобусите се хващат от спирката, която е точно на изхода на летището...накратко казано: няма шанс да не я забележиш, летището е малко и не виждам възможност за объркване :)

Редактирано от Salvuccio
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма как да ги объркаш.

Пред бусовете има контроли,които продават билетите и са със светлоотразителни жилетки.

По 5 евра ми взеха до Рим,а по 6-навръщане в 5.30 часа,за полета в 8.00 до София. Където спират на Термини,оттам и тръгват наобратно. Полупразни бяха преди 15 дни.

Връзка към мнение

Здравейте магеланци, прочетох коментарите в тази тема и магеланския пътеводител, но пак имам два-три въпроса:

 

1. при закупуването на Roma Pass ли обявявам, за кои места искам да ползвам безплатния вход- например за Колизеума - трябва ли да правя предварителна резервация?

 

2. тъй като ще има доста посетители в града по Бъдни вечер и Коледа - относно вечерята - дали ще можем да си намерим ресторант да вечеряме или трябва с предварителна резервация? Бихте ми ли препоръчали някое хубаво заведение?

 

3. откъде мога да си закупя сувенири на сносна цена?

 

Благодаря ви :)

Eдна малка подробност по първия въпрос, не видях да са я споменали. Безплатни са първите 2 музея, които посетиш, така, че гледай да са най-скъпите, които искаш да видиш.

Връзка към мнение

И още един леко тъпичък въпрос, но нали все пак хората са го казали, че с питане и до Цариград се стига. С оглед на това, че ще съм в Рим средата на януари и не мисля, че ще има кой знае колко туристи, да купувам ли онлайн билет за Ватикана и да дам 4 евро отгоре или просто да си го купя от там с оглед на това, че може би няма да има кой знае какви опашки? Нека някой, който е бил в подобно време да сподели.

Връзка към мнение

И още един леко тъпичък въпрос, но нали все пак хората са го казали, че с питане и до Цариград се стига. С оглед на това, че ще съм в Рим средата на януари и не мисля, че ще има кой знае колко туристи, да купувам ли онлайн билет за Ватикана и да дам 4 евро отгоре или просто да си го купя от там с оглед на това, че може би няма да има кой знае какви опашки? Нека някой, който е бил в подобно време да сподели.

Никога не е сигурно, дали ще има по-малко опашки пред Ватиканските музеи. Този път не ходих до тях и не съм сигурна как е през декември, съответно януари. Но има и вариант да отидеш, ако има опашка или да изчакаш, или да си купиш онлайн за същия или следващ ден. 

Връзка към мнение

И още един леко тъпичък въпрос, но нали все пак хората са го казали, че с питане и до Цариград се стига. С оглед на това, че ще съм в Рим средата на януари и не мисля, че ще има кой знае колко туристи, да купувам ли онлайн билет за Ватикана и да дам 4 евро отгоре или просто да си го купя от там с оглед на това, че може би няма да има кой знае какви опашки? Нека някой, който е бил в подобно време да сподели.

Ние бяхме в началото на декември и в 10 часа имаше доста внушителна опашка пред музеите. На излизане от музеите около 14:30 опашка почти нямаше

Но всичко е много относително.

Връзка към мнение

На 9 декември се наредих в 10 часа и в 11 бях вътре.

Преди да замина,се чудех дали да си взема онлайн билети,като се спрях на...11 часа.

Със спестените 8 евра,много добре хапнахме до метростанцията преди да се наредя на опашката. :)

Връзка към мнение

Два пъти съм влизала, най-много съм чакала 20 минути и то защото отидохме по-рано сутринта. Идете една идея по-късно-към 11ч примерно, дотогава групите са влезли и някои даже излезли . Спестените 8 евро и ние много удачно обърнахме в храна  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И все пак реших да се презастраховам, защото по-добре да разглеждам 1 час повече, отколкото да кисна на опашка. Пък и със студентската ми карта билета така или иначе е на половин цена кажи-речи, така че и от това спестих.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

имам една голяма чуденка  :unsure:  Ще ходим май месец в Рим и по точно ще нощуваме на 30 км. от Рим на езерото Брачано. Купихме си билети с Ryanair, който каца на летище Ciampino  до тук добре, но сега искам да резервирам кола под наем, тъй като ще се разхождаме и до Рим и замъци около Рим и други забележителности. Та влизам аз  ей тука  цък http://www.rentalcars.com/SearchResults.do?enabler=&country=%D0%98%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F&doYear=2017&city=%D0%A0%D0%B8%D0%BC&doFiltering=false&dropCity=%D0%A0%D0%B8%D0%BC&driversAge=26&filterTo=1000&fromLocChoose=true&dropLocationName=%D0%A0%D0%B8%D0%BC%2c+%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%89%D0%B5+Ciampino&dropCountryCode=&doMinute=0&countryCode=&puYear=2017&puSameAsDo=on&locationName=%D0%A0%D0%B8%D0%BC%2c+%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%89%D0%B5+Ciampino&puMinute=15&doDay=28&searchType=&filterFrom=0&puMonth=5&dropLocation=239199&doHour=16&dropCountry=%D0%98%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F&puDay=24&puHour=12&location=239199&doMonth=5&filterName=CarCategorisationSupplierFilter и гледам първата кола която ми излиза, задала съм от летището вземане, това което ме притеснява е ето този надпис до колата. Не мога да разбера това бюро на колата под наем на летището ли е? Къде е? Трябва шатъл бус ли да вземам, плаща ли се....нищо не разбрах и на повечето фирми, така пише....ако някой е наемал кола и знае ще съм му много благодарна за отговора :) Също така се чудя дали да направя на колата "Пълна застраховка"...

Рим, Летище Ciampino

Shuttle бус

Връзка към мнение

Здравейте,

имам една голяма чуденка  :unsure:  Ще ходим май месец в Рим и по точно ще нощуваме на 30 км. от Рим на езерото Брачано. Купихме си билети с Ryanair, който каца на летище Ciampino  до тук добре, но сега искам да резервирам кола под наем, тъй като ще се разхождаме и до Рим и замъци около Рим и други забележителности. Та влизам аз  ей тука  цък http://www.rentalcars.com/SearchResults.do?enabler=&country=%D0%98%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F&doYear=2017&city=%D0%A0%D0%B8%D0%BC&doFiltering=false&dropCity=%D0%A0%D0%B8%D0%BC&driversAge=26&filterTo=1000&fromLocChoose=true&dropLocationName=%D0%A0%D0%B8%D0%BC%2c+%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%89%D0%B5+Ciampino&dropCountryCode=&doMinute=0&countryCode=&puYear=2017&puSameAsDo=on&locationName=%D0%A0%D0%B8%D0%BC%2c+%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%89%D0%B5+Ciampino&puMinute=15&doDay=28&searchType=&filterFrom=0&puMonth=5&dropLocation=239199&doHour=16&dropCountry=%D0%98%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F&puDay=24&puHour=12&location=239199&doMonth=5&filterName=CarCategorisationSupplierFilter и гледам първата кола която ми излиза, задала съм от летището вземане, това което ме притеснява е ето този надпис до колата. Не мога да разбера това бюро на колата под наем на летището ли е? Къде е? Трябва шатъл бус ли да вземам, плаща ли се....нищо не разбрах и на повечето фирми, така пише....ако някой е наемал кола и знае ще съм му много благодарна за отговора :) Също така се чудя дали да направя на колата "Пълна застраховка"...

Рим, Летище Ciampino

Shuttle бус

 

Би ли пуснала надписа, който те притеснява. Като отворя сайта не виждам нищо свързано с шатъл.

Връзка към мнение

Би ли пуснала надписа, който те притеснява. Като отворя сайта не виждам нищо свързано с шатъл.

Заградила съм надписа на printscr, който направих от сайта, а като отидеш на него ми изписва следното: "Вземете шатъл до гишето на доставика"

post-7157-0-93592900-1483523263_thumb.png

Връзка към мнение

Би ли пуснала надписа, който те притеснява. Като отворя сайта не виждам нищо свързано с шатъл.

Като задържиш мишката върху

 

Рим, Летище Ciampino

Shuttle бус

 

Излиза надпис "Вземете шатъл до гишето на доставчика".

Връзка към мнение

Аха, разбрах.

Ами явно фирмата за наем на коли няма гише в салона за пристигащи и да нейния офис се ходи с шатъл. Предполагам, че е в района на летището този офис. Обаче никога не съм пътувала през Чампино, а още по малко съм наемала коли и не мога да дам съвет.

Връзка към мнение

Трябва да има бусче, което ви закарва до офиса. Не е нещо нечувано, просто отнема малко повече време.

Връзка към мнение

Преместих последните мнения тук http://magelanci.com/topic/7285-%D1%80%D0%B8%D0%BC-%D0%B7%D0%B0-2-%D0%B4%D0%BD%D0%B8/page-4#entry193443 за да не се води един и същ разговор на две места

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте пътешественици, имам едно питане относно летище  Фиумичино Рим. Ще пътувам с wizzair. Доколкото разбрах, самолетите на тази авиокомпания кацат на летище  Фиумичино , терминал 2. Аз искам да ползвам по-евтини автобуси, които тръгват от терминал 3. Има ли безплатни шатъли, които превозват пътниците между терминалите и какво е разписанието.

Връзка към мнение

Ако не ме лъже паметта мястото от където тръгват автобусите за Рим е накрая на терминал 2. Между Т2 и Т1 се достига пеш. Предполагам, че така е и с Т3, но си мисля, че автобусите, които търсиш пак ще тръгват от същото място, което е след Т2 и преди Т3.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.