Прескочи до съдържание

Кола под наем в Италия


Препоръчани мнения

Лин, много благодаря за изчерпателното описание.

Според мен е доста полезно, тъй като досега май никой не е споделял за извървяна процедура по възстановяване от външен застраховател на дръпнати пари от рентакар компания за щета. 

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Леко съм в страни от темата,но за да не пускам нова ще питам тук.Има ли сайт откъдето мога да видя таксите на магистралите?Или пък ако някой има повече информация моля да сподели.Пътуването ще е Болоня-Лидо Адриано,Лидо Адриано- Венеция.Ще ходим до Римини и Сан Марино също.

Връзка към мнение

Леко съм в страни от темата,но за да не пускам нова ще питам тук.Има ли сайт откъдето мога да видя таксите на магистралите?Или пък ако някой има повече информация моля да сподели.Пътуването ще е Болоня-Лидо Адриано,Лидо Адриано- Венеция.Ще ходим до Римини и Сан Марино също.

Autostrade, както и Viamichelin. Все пак, ако не ви притиска времето, е по-добре да избегнете магистралите - не толкова заради toll таксите, колкото заради самото пътуване - истинската Италия ще видите не по магистралите, а извън тях. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Времето ще ни притиска при пътуването до Лидо Адриано .Искаме поне 5-6 часа да отделим на Болоня.Както и за ходенето до Венеция-ще отскочим за ден.Понеже аз и голямата щерка сме били там,таткото ще се задоволи само с един ден,а малката е на 8,така че нея не я броим.Тя ще си има забавленията в Равена-сафарито и Мирабиландия.

Есента е планирана Тоскана,така че ще има време и за обиколки извън магистралите.

Много благодаря за линковете.

Редактирано от renydent
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, на всички, които следите темата. Днес си получих ваучера от Ренталкарс, та както споменах и преди това ми излиза с цена за шест дни от 148$, което доста от реалната, която и Георги провери и на другите подобни търсачки (около 220 Е). Молбата ми е, ако някой вижда нещо, което не е наред в резервацията да сподели. Сега забелязах, че без,  Покритие „Възстановяване на застрахователна франшиза, дали това е причината.

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

Здравейте, на всички, които следите темата. Днес си получих ваучера от Ренталкарс, та както споменах и преди това ми излиза с цена за шест дни от 148$, което доста от реалната, която и Георги провери и на другите подобни търсачки (около 220 Е). Молбата ми е, ако някой вижда нещо, което не е наред в резервацията да сподели. Сега забелязах, че без,  Покритие „Възстановяване на застрахователна франшиза, дали това е причината.

 

Премахнах файла. Никога не качвай ваучерите си в интернет, има всичката информация някой да се логне в резервацията ти и да направи поразии. Липсата на Покритие „Възстановяване на застрахователна франшиза" означава, че не си купил застраховката на rentalcars.com, което обикновено е правилното решение. Ако искаш допълнителна застраховка питай си Hertz на място. 

 

Пак ти казвам, $150 за 6 дни наем на кола от най-миниатюрния клас не е супер евтино, така че няма от какво да се притесняваш :)

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Влизам да споделя малко информация за Голдкар.Бях направила резервация онлайн за 7 дни.Кацаме в Болоня и директно на гишето им.Пред нас-приятели на голямата ни дъщеря.На гишето не им приеха карта,която е кредитна на Уникредит.Слава богу децата имаха още една карта и нещата се уредиха.

При нас -идентична ситуация-картата се разпознава като дебитна.Момичето се свърза с шефа си -но нищо не можеше да направи.Програмата им е под всякаква критика-не позволява да се вкара целият номер на картата.Вкарват се първите 4 или 6 цифри не запомних добре,и ако системата приеме картата за кредитна тогава може да се вкара целият номер.Имахме вариант да използваме карта на дъщеря ми ,но трябваше да доплатим за още един шофьор.Реших ,че няма да им доставя това удоволствие.Поисках пълен рефънд на парите,и отидох при Маджоре.Цената излезе с 5 евро разлика в полза на Маджоре-което в случая беше без значение.Просто имайте едно на ум със системата им.Аз септември пътувам отново-този път до Тоскана,и Голдкар изобщо няма да ги отразя,само поради тази причина.

Връзка към мнение

Влизам да споделя малко информация за Голдкар.Бях направила резервация онлайн за 7 дни.Кацаме в Болоня и директно на гишето им.Пред нас-приятели на голямата ни дъщеря.На гишето не им приеха карта,която е кредитна на Уникредит.Слава богу децата имаха още една карта и нещата се уредиха.

При нас -идентична ситуация-картата се разпознава като дебитна.Момичето се свърза с шефа си -но нищо не можеше да направи.Програмата им е под всякаква критика-не позволява да се вкара целият номер на картата.Вкарват се първите 4 или 6 цифри не запомних добре,и ако системата приеме картата за кредитна тогава може да се вкара целият номер.Имахме вариант да използваме карта на дъщеря ми ,но трябваше да доплатим за още един шофьор.Реших ,че няма да им доставя това удоволствие.Поисках пълен рефънд на парите,и отидох при Маджоре.Цената излезе с 5 евро разлика в полза на Маджоре-което в случая беше без значение.Просто имайте едно на ум със системата им.Аз септември пътувам отново-този път до Тоскана,и Голдкар изобщо няма да ги отразя,само поради тази причина.

 

Не можеше ли да платите в брой, или трябваше да ви дръпнат пари за самоучастие ?

Връзка към мнение

Не приемат пари в брой.Самоучастие нямаме,защото бях букнала пълна застраховка.Колата беше платена предварително със същата карта.Това го обясних поне 5 пъти на девойката,а тя продължаваше да твърди че онлайн може и с дебитна.Е,това не е така ,защото аз първо пробвах с дебитна на РББ и не прие плащането.Специално заради тях извадих кредитна.По принцип избягвам кредитните карти,защото пазарувам основно онлайн и съм с широки пръсти,та уж за самоконтрол-не че ми се получава.Иначе щяха да блокират около 50 евро за гаранция ,че ще върнем колата с пълен резервоар.

Маджоре блокираха 500 евро,като наема й със застраховката беше 358 евро.Колата ,която получихме беше фиат типо на 1000км.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тука а и в няколко други теми се обсъждаше за застраховките. Пълна/частична/през трети застраховател.

Аз бях (и съм) на мнението, че това е доста некоректен начин рент-а-кар компаниите да си докарват допълнителни доста сериозни приходи от неосновна дейност. Почти винаги пълната застраховка е по-висока, понякога в пъти от сумата за самия наем на колата. Никага не съм я плащал, няма и да я плащам. … Но в Италия се опитаха да ме „ужилят“. Добре, че бях послушал Фичо (10х Фичо, имам пак да черпя), та си бях сключил застраховка през външна  компания - https://www.worldwideinsure.com/  - около 40 паунда за цяла година. За всеки случай.

 

Ето какво ми се случи:

 

Кацане в Пиза. Рент-а-кар от Goldcar. Бях доволен от тях в Малта. На гишето случих на една служителка, която много настоятелно ми обясняваше как трябва да си сключа пълна застраховка, само за 100 евро при положение, че наема за колата беше 40 евро. Любезно отклонявах настоятелните и подканяния няколко пъти. Накрая вика:

  • Ама господине, вижте сега: Взимаме Ви 1100 евро в единия случай, а в другия само 100.
  • Е, да де. Ама нали ще ми ги върнете тия 1100 евро.
  • Вие откъде сте сигурен, че ще Ви ги върнем.
  • Сигурен съм, защото вие сте уважавана компания, а не измамници, а аз пък ще внимавам да ви върна колата в същото състояние.

 

Светна ми червената лампичка още тогава, дано всичко да е ок!

Разбира се, не платих пълна застраховка. Дадоха ми почти чисто нова кола Smart ForFour – идеална,на 5000 км.

Въпреки всичко, огледах я внимателно, обикалях я няколко пъти, загледах всяка ламарина, стъкло, огледало, вътре… Без забележки – чисто нова.

Пет дни по пътищата на Тоскана. Пазих колата, ама аз по принцип се имам за внимателен шофьор. Навсякъде платени паркинги. Всичко точно.

Дойде време за връщане. На летището в Пиза има отделен паркинг за всички рент-а-кар компании и до него се стига с шатъл от летището. Отивам директно на този паркинг на местата, отделени за Голдкар и … първата греда. Директно се натресох на същата служителка. Здравейте, вие с пълна застраховка ли сте или не. Преди да отговоря, тя вика „А сетих се. Вие не искахте пълна застраховка. Момент“. Взе ключовете и извика един друг служител, който да приеме колата, макар че тя също приемаше коли – това го видях, докато паркирах.“ Дойде един младеж – повикания служител. Взе протокола, погледна предната лява джанта, после предната дясна джанта и се ухили доволно. Тука има щета. Оказа се, че на предната дясна джанта в края има 2-3 см. драскотина, абсолютно невидима за нормален човек. Ето снимки:

 

post-3709-0-73700300-1466676676_thumb.jpg

 

post-3709-0-58181200-1466676675_thumb.jpg

 

post-3709-0-47501600-1466676674_thumb.jpg

 

 

И край. Отрази го в протокола. Изобщо не погледна нищо друго. Ако задните джанти ги бях направил на хармоника пак нямаше да ги отрази. Да не говорим, че не провери нито една врата, калник, огледало и т.н. Според мен, те си знаеха тази драскотина и наказват всеки, който се осмели да не сключи пълна застраховка. Толкова в Италия. Литнахме си за БГ.

Но мъките продължиха:

На следващия ден ми дръпнаха от картата 120 Евро, като 1100 Евро останаха блокирани оше 2-3 седмици.

Заведох щетата в claimez.com  Това е специален сайт на worldwideinsure за регистриране на искане за обезщетения. Представих (сканирах) документите, които искаха. Оказа се, че искат „repair invoice”   от сервиза, където е оправена щетата. След 6-7 имейла и 10-на телефонни разговори Голдкар ми отговориха, че местните закони не ги задължават да предоставят тази фактура. (Аз съм сигурен, че те тази драскотина не я оправят т.е. не сменят джантата, а преписват щетата на всеки следващ клиент без пълна застраховка)

Също така искаха и договора, който съм подписал при взимането на колата. За съжаление, Голдкар не бяха ми го дали, а и аз бях допуснал грешка и не го бях изискал при взимането на колата - бях се съсредоточил върху протокола за състоянието на колата. След около месец всякакъв вид кореспонденция – е-майли, тел. Разговори, оплаквания през сайта им) най-накрай Голдкар ми го изпрати. Аз го препратих на worldwideinsure и те ми отговориха, че представените документи са достаъчни и след няколко дни ще ме уведомят за решението си. След 2-3 дни ми отговориха, че ще изплатят 120 евро – толкова колкото Goldcar ми бяха дръпнали от кр. Карта. И след още два дни парите бяха в сметката ми. Това е.

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение

Класически пример, защо непрекъснато повтарям, че е добре да се наема от доставчик и да се плаща пълна застраховка директно на него. Спестил си сума, която в крайна сметка ти е излязла през носа. В Италия за съжаление е така. Александра не спира да ги хвали тези "Голдстар", а ти се оплакваш основателно от тях. Хората са еднакви навсякъде - има коректни, има и некоректни. Аз затова винаги предпочитам да дам повече, но да купя спокойствие...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Класически пример, защо непрекъснато повтарям, че е добре да се наема от доставчик и да се плаща пълна застраховка директно на него. Спестил си сума, която в крайна сметка ти е излязла през носа. В Италия за съжаление е така. Александра не спира да ги хвали тези "Голдстар", а ти се оплакваш основателно от тях. Хората са еднакви навсякъде - има коректни, има и некоректни. Аз затова винаги предпочитам да дам повече, но да купя спокойствие...

 

Да, знам твоето мнение. Ти очевидно си оценяваш спокойствието повече от колкото аз. Освен това както вече писах, това което правят рентакар компаниите, това извиване на ръце и продаване/купуване на страх е супер некоректно.

Наясно съм, че със система не бива много, много да се бориш, ама все пак... Сигурно ми идва от зодията.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

здравейте, последните няколко дни изчетох де що има из форуми (тук, tripadvisor и много други) за рент-а-кар застраховките, оплакванията са просто потресаващи, и веднъж като си ги видял, трудно ще преглътнеш да караш на риск... и да не си купиш от тях застраховка, ще намерят начин да ти вгорчат почивката финално, плащайки каквото те са решили, отделно Goldcar, Firefly и още 2-3 се водят с най-ужасната възможна репутация като отношение към клиенти без тяхна застраховка

 

днес разговарях с Avis  - английското им подразделение, и настоятелно питах за няколко неща, от което разбрах, че цената в Пиза на гише за допълнителната застраховка, която смъква самоучастието е 20,5 евро без ДДС (значи става 25 евро с ДДС), и покрива щети и кражби; ако искам да са покрити и стъкла, гуми, огледала - по още около 6 евро на ден

 

при вариант с купена застраховка блокират от кредитната карта около 80 евро за един резервоар (малка кола); ако няма застраховка - освен за горивото блокират и около 20% от цялата наемна цена

----------

за други компании някой да сподели подобни параметри, или поне ориентировъчно за дневна ставка на застраховката? мисля си, че почти всяка компания няма да създаде проблем, ако си си взел застраховката от нея, така че се чудя дали да не си избера по-евтин наем от по-"скапаните доставчици" с тяхна застраховка (ако е съпоставима като цена с тази на Авис) и да съм що-годе спокойна, че няма да ни тормозят в последствие.... датите, за които търся са последните десет дни на август, и ми излизат цени при по-скъпите фирми от порядъка на 27-30 евро на ден за мини-кола, което ми изглежда височко

Редактирано от antea
Връзка към мнение

освен ниския наем, според мен има значение и размера на депозита, ето на предната страница е споделено, че при купена застраховка, Маджоре са блокирали 500 евро, а Авис за същото биха холднали 80... ще задам може би доста тъп въпрос, но досега съм нямала опит - как всъщност се оторизира този депозит - с подпис, с пин или само си даваш картата да запишат номера й? ако са първите две - е ок, с каквото и да те натоварят ще е само в рамките на тази, предварително известна, и, да кажем, малка сума, но при третия вариант дори и при малък депозит нищо не пречи на компанията после да дръпне още пари за нещо?

Връзка към мнение

Депозита не е задължително да е точно депозит, в повечето случаи е просто блокировка. Минава се картата през пос терминал и така. И да, нищо не пречи в последствие още да си вземат, ако решат че имат право и основание. 

 

Разликата между Авис и Голдкар например толкова ли е голяма в цената с включени застраховки, че да си заслужава цялата занимавка? В доста случаи, плащайки пълни застраховки при евтината фирма, достигаш цената на скъпата. 

Връзка към мнение

Класически пример, защо непрекъснато повтарям, че е добре да се наема от доставчик и да се плаща пълна застраховка директно на него. Спестил си сума, която в крайна сметка ти е излязла през носа. В Италия за съжаление е така. Александра не спира да ги хвали тези "Голдстар", а ти се оплакваш основателно от тях. Хората са еднакви навсякъде - има коректни, има и некоректни. Аз затова винаги предпочитам да дам повече, но да купя спокойствие...

Пу,пу, да не ги урочасаме ;) ;) ;) Че пак ги дебна за август за Пиза. ;)Ама, ние винаги вземаме директно от сайта, винаги със Супер релакс кавър, плащам още 35 евро за бързо гише, че мразя опашките и няма такива проблеми. Като издаваме колата само питат дали резервоарът е пълен. Изобщо не идват да я видят. На 11 се върнахме от Сицилия / тогава сме издали колата/, на 12 получих мейл, че парите, блокирани за горивото са деблокирани. Не мога да си кривя душата, до сега са били коректни. За протокола - сега ще наемам от тях за 5 -ти или 6-ти път. Направила съм регистрация в техния сайт, събираме точки, с които може да се плати нещо, имат всички данни и вземането на колата е въпрос на няколко минути.

Откакто взехме да ги коментираме, започнах да си пазя документите, които дават. Та мога и да сравнявам.

Връзка към мнение

 

"Разликата между Авис и Голдкар например толкова ли е голяма в цената с включени застраховки, че да си заслужава цялата занимавка? В доста случаи, плащайки пълни застраховки при евтината фирма, достигаш цената на скъпата."

 

Трудно ми е да определя, защото не знам каква е дневната ставка при Goldcar за този Super Relax пакет, ако може Александра да сподели, както и за размера на блокираната сума - така вече могат да се правят съпоставки :) изобщо е хубаво да има подобна статистика, за да може човек предварително да има нагласа каква би била крайната цена за това удоволствие/необходимост

 

Преди малко открих, че и Budget имат официално оповестени daily rate - за Италия е 21,96 евро на ден, с ДДС, а и цената им е с около 40 евро по-ниска от Avis пак за 7 дневен период

 

Между другото, установих, че няма разлика в наем за 6 или 7 дни, всички фирми поне днес вадят еднакви оферти за двата периода, това закономерност ли е някаква? Също така, най-изгодно излизат наеми от по 3-4 дни в края на седмицата, а в началото й са по-скъпи... може и да е моментно състояние, но ми направи впечатление, защото проигравам всякакви варианти

Редактирано от antea
Връзка към мнение

 

днес разговарях с Avis  - английското им подразделение, и настоятелно питах за няколко неща, от което разбрах, че цената в Пиза на гише за допълнителната застраховка, която смъква самоучастието е 20,5 евро без ДДС (значи става 25 евро с ДДС), и покрива щети и кражби; ако искам да са покрити и стъкла, гуми, огледала - по още около 6 евро на ден

 

Мога да кажа за Авис - миналия август взехме от тях на летището в Бергамо, че на голдкарите офисът бил някъде на друго място, далеч от летището. Та, ако наемът беше 20Е на ден, пълната застраховка беше по 40Е на ден. За около две седмици  общо излезе около 900Е, с блокираното гориво. Мисля, че пазя документите, та мога и точно да кажа, но в тези рамки беше.Но за среден клас кола, не за нисък - там сигурно всичко ще е по-малко.

Тогава добре, че Жоро даде някакъв код за намаление, че свалихме някое евро. :) Авис са си скъпи. :blush:

И моето мнение е като на Дюк -  пълна застраховка, че да няма проблеми. Ама всеки си преценява как да постъпва. Аз искам да имам спокойствие. :)

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Аз бях решил с тия Голдкар (Италианските) да се разправям и през потребителските центрове за решаване на спорове между фирми и граждани в различни страни от/в Европейския съюз. Но като ми върнаха парите външните застрахователи малко загубих мотивация. А и точно сега нямам никакво време.


Иначе през тези центрове (в Бълагрия се намираше в пряка на Дондуков - Будапеща или съседна) съм печелил спор с EPlus - мобилен оператор в Германия. Върнаха всичките пари - по памет между 100 и 200 евро. Бавно става, но явно фирмите предпочитат да преглътнат няколко стотин евро, вместо да се занимават с ЕК и няколко месечни кореспонденции с бюрократите от Брюксел.


 


 


За спокойствието повече няма да взимам отношение. Чувствам се рекетиран, полуизнасилен, няма да им плащам такса "пълно спокойствие". Да не говорим, че не винаги е пълно.


Редактирано от ven62
Връзка към мнение

"Разликата между Авис и Голдкар например толкова ли е голяма в цената с включени застраховки, че да си заслужава цялата занимавка? В доста случаи, плащайки пълни застраховки при евтината фирма, достигаш цената на скъпата."

 

Трудно ми е да определя, защото не знам каква е дневната ставка при Goldcar за този Super Relax пакет, ако може Александра да сподели, както и за размера на блокираната сума - така вече могат да се правят съпоставки :) изобщо е хубаво да има подобна статистика, за да може човек предварително да има нагласа каква би била крайната цена за това удоволствие/необходимост

 

Преди малко открих, че и Budget имат официално оповестени daily rate - за Италия е 21,96 евро на ден, с ДДС, а и цената им е с около 40 евро по-ниска от Avis пак за 7 дневен период

 

Между другото, установих, че няма разлика в наем за 6 или 7 дни, всички фирми поне днес вадят еднакви оферти за двата периода, това закономерност ли е някаква? Също така, най-изгодно излизат наеми от по 3-4 дни в края на седмицата, а в началото й са по-скъпи... може и да е моментно състояние, но ми направи впечатление, защото проигравам всякакви варианти

 

Super Relax на Goldcar в Пиза ми излиза на цена Only 26.42 €/day. 

 

За съжаление съпоставките на този етап се правят предимно ръчно и няма единна статистика за цени на наеми, застраховки, пък какво и остава за информация за блокирана сума и т.н. Общо взето, рядко може да разбереш всичко без да питаш предварително какво и що. Някои от брокерите вече показват информация за блокирана сума, Europcar мисля, че също показват, но това са по-скоро изключения, а и винаги са възможни отклонения. Поддържане на подобна база данни би било доста тежка работа, а и информацията там също ще е предпоследна. 

 

Аз попитах за разликата в цената, защото изглежда, че нямаш голям опит, а изглежда ти е важно сумата по блокировката да е малка и да нямаш преживяванията на ven62 от по-горе. В този случай може би е по-добре да не се опитваш да изпилиш цената максимално, а да вземеш от по-утвърдено име, стига да не е много по-скъпо. Budget са ок. 

Връзка към мнение

Много ценни съвети получавам тук :) ще съм благодарна, ако опитните споделят как е най-удачно да се определи времето за взимане и връщане спрямо часа на полета - конкретно за Пиза, което е малко летище - 30 мин след обявеното кацане ок ли? Примерно каца в 19:00, аз заявявам 19:30? Съответно за връщане - повече време, да кажем 2 часа преди полета, или няма да е проблем да заявя пълни 7 дни, а да върнем колата по-рано през деня, това нали не се санкционира?

 

Следващ въпрос, който ми изниква - през 2-3 сайта на посредници, като Argus или Holiday Autos или AutoEurope не виждам друга възможност, освен да платя цялата сума сега при резервация, а не някакъв минимален депозит от примерно 10-20%? Не че си стискам парите, така или иначе ще ги дадем, ама пак от описана случка тук ме разтревожи, че на гишето там може да не разчетат кредитната карта, при което резервацията ти се проваля - да, получаваш рефънд, обаче не е все тая да чакам възстановяване на пълната сума, а същевременно да плащам нова резервация през друга фирма, и затова ми се ще сега да платя по-нисък %, а остатъка там на място - просто не виждам къде е тази опция по сайтовете?

 

Доколкото разбирам, за основен шофьор се води този, чието име е на ваучера за резервацията, и неговата кредитна карта участва нататък в играта; понеже аз ще правя резервацията, очевидно ставам главният шофьор, а мъжа ми ще го обявим за допълнителен - но това няма никакво значение за компанията, нали, просто е някаква формалност кой е допълнителен и кой основен?

 

И последно, понеже ставам досадна, някой, който е попадал на Фиат Панда с 4 врати - наистина ли вътре се побира само един багаж, както е в описанието? Че трима души само с една чанта да пътуваме, нещо не мога да си го представя добре :)

Редактирано от antea
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.