Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

преди 13 минути , Jorro каза:

 

Идеята ми за предколеден шопинг на 19.12 става значи все по-трудно достижима. Дано поне от Туркиш да не ни откажат хотела, че имаме 15 часа престой....

Полетите ви остават ли?

Връзка към мнение
На 1.12.2020 г. в 9:39, Jorro каза:

@Mary до кога ще бъдат в сила тези ограничения? 

@Jorro , до 4 януари са в сила тези ограничения. Като в речта си преди два дни Ердоган изрично съобщи, че е възможно още другата седмица те да станат още по-строги. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
3 hours ago, Roje said:

@Jorro , до 4 януари са в сила тези ограничения. Като в речта си преди два дни Ердоган изрично съобщи, че е възможно още другата седмица те да станат още по-строги. 

Съвсем се разстроих....така се бях наточил....дано поне летим и имаме хотел да не киснем на летището. Тогава ще търся опция за достака на Искендер от Бай Дьонер и кюнефе от Мадо 😄 

Връзка към мнение
T5 - Eminonu - Alibeykoy в Истанбул
Първата фаза на трамваен маршрут Т5 ще бъде въведена в експлоатация през януари 2021 година. Това ще бъде отсечката между Cibali-Alibeykoy.
Това ще бъде петият трамвай в Истанбул, затова и името е такова - T5. Ще започва от Еминьоню, ще продължи по Златния рог и ще завърши до автогара Алибейкой.
 
halic-tram-t5-guzergah.png
 
Движейки се покрай Златния рог, ще могат да се наблюдават чудни гледки. Ще има бърз достъп до историческите райони Фенер и Балат.
 
Засега трасето ще започне от Cibali.
През януари 2021 г. ще бъде пусната в експлоатация не цялата линия, а частта Cibali-Alibeykoy.
Трамвайната линия ще бъде свързана с Еминьоню по-късно, защото проходът под моста Ататюрк все още не е решен.
Имало е проект за кръстовището Atatürk/Unkapanı, който се оказва, че не е добър за трамвайния проход, поради което е отменен. Новият проект ще позволява отделен тунел за трамвая, който ще се използва също от пешеходци и велосипеди.
Заради невъзможността да пуснат цялата линия се обмисля безплатен свързващ превоз от Еминьоню до Cibali докато не бъде готова цялата линия. Дали ще има такъв безплатен шатъл, ще стане ясно по-късно.
12 от 14-те станции ще бъдат отворени през януари.
 
halic-tram-t5-duraklar.png
 
Когато цялата линия бъде пусната в експлоатация дневният капацитет ще достигне до 120 000 души.
На снимките се виждат връзките, които могат да се правят с Т5.
Трамвайните вагони от тази линия се произвеждат от Durmazlar - фирмата е базирана в Бурса. Поръчани са 30 броя, като 10 от тях ще бъдат доставени през декември.
Електричеството ще се подава по релси към трамвайните вагони. По този начин пейзажът няма да бъде загрозен със стълбове и контактна мрежа.
Проектът за Т5 доста се забави. Вече няколко пъти обявяваха срокове за откриване и досега се чудех защо не я пускат линията, но вече е ясно - освен проблема с пресичането на моста Ататюрк е имало проблем и с част от трасето.
През март 2020 г. са били разрушени вече поставените релси с дължина 1,3 км между Балат и Айвансарай. Общината заяви, че строежът в този участък е бил грешен, затова са премахнати и реконструирани върху сондажни пилони.
От започването на строежа и кметската власт се промени, пък парите също са били свършили, та едва сега се стига до пускане на част от линията.
 
  • Харесвам 12
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Някой знае ли 2 седмици след новите забрани дали всички важат за туристи? 

 

Някой да е ходил към Турция този месец?  Ако отида в четвъртък примерно, ще мога ли да се върна в събота изобщо, след като от 21 часа в петък според правилата не може да се излиза?

Връзка към мнение

Правилата, доколкото знам не се отнасят за чужденци. Също турците имат право да излизат и в забранените часове, стига да имат основателна причина - полет, посещения до болница, магазин и тн. Няма да ви направят проблем да си хванете полета.

Връзка към мнение

Ходихме, но се върнахме в петък. Според ФБ групите комендантският час не важи за туристите и можело да се пътува и събота и неделя, просто нямало нищо отворено и нямало какво да се прави там, но нямало проблеми да се придвижваш. Както казах обаче, това е непроверена лично информация.

Връзка към мнение
преди 17 минути , Alexander каза:

Някой знае ли 2 седмици след новите забрани дали всички важат за туристи? 

 

Някой да е ходил към Турция този месец?  Ако отида в четвъртък примерно, ще мога ли да се върна в събота изобщо, след като от 21 часа в петък според правилата не може да се излиза?

Приятели ходиха на пазар в Одрин миналата седмица /без нощувка/, през Малко Търново, но през седмицата. Магазините отворени, всичко планирано са си го купили. Дюнерджийниците-отворени, заведения-не. Без формуляри и тестове.

 

Връзка към мнение
преди 25 минути , gini каза:

Приятели ходиха на пазар в Одрин миналата седмица /без нощувка/, през Малко Търново, но през седмицата. Магазините отворени, всичко планирано са си го купили. Дюнерджийниците-отворени, заведения-не. Без формуляри и тестове.

 

Това е ясно, интересува ме събота или неделя.

Връзка към мнение
27 minutes ago, Alexander said:

Това е ясно, интересува ме събота или неделя.

В събота ше бъда в Истанбул и ще пиша после, ако не ти е късно. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Информация от днес на Министерството на Външните работи:

 

Българското посолство в Анкара, Р. Турция информира, че пълната забрана за излизане извън домовете в съботните и неделните дни не се прилага спрямо чуждестранните граждани, които се намират временно на територията на Р. Турция в качеството на ползватели на туристически услуги. Освобождаването от ограничителните мерки на чуждестранните туристи се прилага в случаите, когато пътуванията се осъществяват със специализиран транспорт на туристическите агенции и са част от предоставените туристически услуги като пакетни туристически пътувания, туристически екскурзии, почивки и трансфер.

Остава изискването за спазване на комендантски час в делничните дни - от 21.00 ч. -до 05.00 ч. на следващия ден.

 Гражданите на чужди държави, които имат разрешение за пребиваване в Турция, не са освободени от задълженията за спазване на ограничителните мерки.

 Допълнителна информация по отношение на вътрешните мерки за противодействие на разпространението на заболяването от COVID-19 в Р. Турция може да бъде открита на следния линк: https://www.mfa.bg/bg/situationcenter/27225.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Горната информация е закъснял коментар на нашето МВнР.

Прегледах всички турски източници - няма нова информация и това за туристите не се отнася само за организираните туристи.

Цитатите са от въпроси, които са зададени на тяхното МВР за разясняване на последната заповед. И понеже това е въпрос от Туристическа агенция, така звучи и въпросът, и отговорът.

 

Сега да кажа новото:

В Турция ще е забранено излизането в периода на Новогодишните празници:

от 21,00 на 31.12.2020г. до 05,00 на 04.01.2021г.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение

От написаното по-нагоре не ми стана ясно, дали аз мога с личният си автомобил да карам  и да изляза  от Турция в събота.

Пише, че се освобождават туристите, които са със специализиран транспорт, трансфери и пр. Май ще звънна утре до консулството в Истанбул.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Alexander каза:

От написаното по-нагоре не ми стана ясно, дали аз мога с личният си автомобил да карам  и да изляза  от Турция в събота.

Пише, че се освобождават туристите, които са със специализиран транспорт, трансфери и пр. Май ще звънна утре до консулството в Истанбул.

 

Можеш да си тръгнеш в събота според мен. В цитираната информация горе е само част от цялата информация. В останалата част, пише, че всякакви туристи, могат да се придвижват.

Но ако искаш - звънни и питай.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Mary каза:

В Турция ще е забранено излизането в периода на Новогодишните празници:

от 21,00 на 31.12.2020г. до 05,00 на 04.01.2021г.

Маалеей... :girl_wacko:
А ние тука, горките...

 

Преди 1 час, Alexander каза:

Май ще звънна утре до консулството в Истанбул.

Сподели после тук, какво са ти казали, ако обичаш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, iaia_mama каза:

Маалеей... :girl_wacko:
А ние тука, горките...

 

Сподели после тук, какво са ти казали, ако обичаш.

Доста неясно е положението и е във въздуха меко казано.

След разговора ми по телефона с консулството в Истанбул, ми казаха, че доколкото знаят, не закачали туристите, но това няма как да се гарантира по никакъв начин от никой и ще завися от полицаят, който ме е спрял, а такива ще ме спират според тях. Едно и също е дали е след 21 вечерта през седмицата или през деня в събота и неделя.

 

Става дума за каране на автомобил.

Налагали глоби, ако решат, че си виновен.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 43 минути , Alexander каза:

Доста неясно е положението и е във въздуха меко казано.

След разговора ми по телефона с консулството в Истанбул, ми казаха, че доколкото знаят, не закачали туристите, но това няма как да се гарантира по никакъв начин от никой и ще завися от полицаят, който ме е спрял, а такива ще ме спират според тях. Едно и също е дали е след 21 вечерта през седмицата или през деня в събота и неделя.

 

Става дума за каране на автомобил.

Налагали глоби, ако решат, че си виновен.

Аз бих се подготвила за всеки случай с резервацията от хотела, че сте били до този ден и трябва да напуснете.

Освен това бих си копирала и текста от разясненията на тяхното МВР с отговори към питанията относно мерките за туристите.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Mary каза:

Аз бих се подготвила за всеки случай с резервацията от хотела, че сте били до този ден и трябва да напуснете.

Освен това бих си копирала и текста от разясненията на тяхното МВР с отговори към питанията относно мерките за туристите.

Доста добра идея, но не видях пуснато тук нищо от тяхното МВР, ще може ли линк?

Връзка към мнение

И ние ще сме в Турция 28ми до 1ви. Идеята ни беше да е 29ти до 2ри, ама с новите разпореждания, предпочитам на 1ви да се приберем, тъй като може да не работи нищо. Говорих с едни приятели, които пътуват често до Одрин. Казаха, че никой не спира колите с чужди регистрации. Но и аз ще си държа хотелската резервация, както и самолетните билети под ръка. В крайна сметка, ако си се организирал предварително, няма как да знаеш какво ще въведе правителството в последствие. Като цяло, Турция и изключително либерална към туристите. Писах на хотела в Кападокия, и те не са наясно още какво ще има организирано за НГ. Но потвърдиха, че ресторантът им работи и ще работи през цялото време.

Връзка към мнение
преди 42 минути , Alexander каза:

Доста добра идея, но не видях пуснато тук нищо от тяхното МВР, ще може ли линк?

Не мога да дам линк, но ти пускам това, което те касае:

 

01.png

 

 

 

01-1.png

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Добре, да разбирам, че в събота да не си и помислям да излизаме извън хотела, така ли?

Ние ще сме транзит с Туркиш и заради дългия престой ще ни настанят в хотел (надявам се) и мислех да поскитаме поне по центъра, след като нищо няма да работи, но като чета май ще си спинкаме в хотела.

Връзка към мнение
преди 10 минути , Jorro каза:

Добре, да разбирам, че в събота да не си и помислям да излизаме извън хотела, така ли?

Ние ще сме транзит с Туркиш и заради дългия престой ще ни настанят в хотел (надявам се) и мислех да поскитаме поне по центъра, след като нищо няма да работи, но като чета май ще си спинкаме в хотела.

Излезте, разходете се. Имате си билети, от които се вижда, че сте за малко там, ще си заминете скоро, та не мисля, че ще имате проблем.

Просто намеренията ти за пазаруване няма да ги бъде. Ще работят само малки магазинчета и пекарни.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, Mary said:

Излезте, разходете се. Имате си билети, от които се вижда, че сте за малко там, ще си заминете скоро, та не мисля, че ще имате проблем.

Просто намеренията ти за пазаруване няма да ги бъде. Ще работят само малки магазинчета и пекарни.

 

Поне Мадо да работи, че от финала на Мастър шеф съм наточил лиги да пробвам казандиби 🙂 освен стандартните вкусотии 🙂 За съжаление BayDoner е затворен.... но поне Мадо работи за поръчки само не знам дали може да се взима от място или ще трябва да се поръча за хотела, че нямат версия на сайта на английски и чета някъв йок, ама нз за кое е точно  😄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.