Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

преди 1 час, antea каза:

и защо да е параноично да искаш да имаш договор на реална цена

Нещо не си ме разбрала. Употребих думата "параноично" относно притесненията на повечето наемодатели за състоянието на имота и желанието за постоянен контрол, което не намирам за продуктивно...

 

Относно другото, всеки сам си преценя, аз предпочитам да се уповавам на усет придобит през последните 25 години опит от ежедневната работа с хора. Това обаче само по отношение на личните ми дела - отдаване на наем на собствен имот, ремонти, различни сделки и т.н. Предпочитам доверието пред договорните отношения, защото като се стигне до тях, на преден план излизат професионалните изкривявания и става сложно. Виж, когато става дума за служебни дела, там винаги предпочитам да документирам сделките...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, antea каза:

искам да попитам, ако има наоколо хора с опит в отдаването или наемане на апартаменти, няколко неща, понеже днес останах доста неприятно изненадана

 

синът ми си търси апартамент под наем, хареса си един на абсолютно пазарна цена (не е примерно по-евтин), но му сервираха, че всъщност договорът ще бъде на стойност пет пъти по-ниска от реалния наем, ще трябва да плаща кеш, ще има два наема депозит, които могат да се задържат в поне 7-8 описани казуса, включително и прекратяване на договора преди 12-тия месец, и 70% комисионна за брокера, който всъщност е брокер на наемодателя, и не предлага нищо смислено за защита и на неговите интереси

 

като оставим настрана плащането кеш, което е супер долнопробно занимание в наши дни, не става да дават и разписки за пълната сума, защото така се нарушава закона за ограничаване на плащанията в брой и синът ми не може да извади разписки и да се самоуличи, че го е нарушил, ако се наложи да си търси правата, че си изпълнява добросъвестно договора, за да не си загуби депозита

 

обаче брокерът му казал, че така били 90% от всички наеми в страната, и ако се откаже от този сега, при следващите пак ще падне на подобни условия 

 

вярно ли е?  за момента го спрях да подписва, обаче ако наистина масово ситуацията е такава...?

Мисля, че на всички е ясно защо се иска договор на по-малка стойност. Наемодателя декларира наема , но не на пълната стойност и така си спестява данъци.

Като цяло риска си е за него. Ако сина Ви получава разписка за по-малката сума не виждам това , какъв проблем може да е за него. 

Аз лично не бих дал 70% на брокера, ако наистина по никакъв начин не е съдействал.

Ако не Ви притесняват тези излишни 70% да подписва. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , antea каза:

ми супер, ама иде реч за нещо съвсем друго, нали разбираш, не и изобщо за някакви претенции, ако има такива, то очевидно са от страна на наемодателя за неправомерни неща, та за това думата деликатност някак не ми се върза, но ок - трябва да почна да мисля за такива хора като за деликатни 😉 а между другото, това за нелепене и неокачване по стените го има и във въпросния договор, така че явно не е само холандски патент

Мисля, че не ме разбра. В твоя конкретен случай изобщо не става въпрос за деликатност, а за самозабравили се собственик и брокер, ако не е някаква схема за измама.

Както и други са те посъветвали - спирай каквато и да е комуникация с тях.

 

Ако се бяхме срещнали със сина ти при отдаване под наем, със сигурност щяхме да си стиснем ръцете:

- Договор на реалния наем;

- 1 депозит, който се освобождава частично след приспадане на всички консумативи за последните месеци на наемния период;

- Плащане по какъвто си иска път. (писах вече - на мен ми е все тая);

...

и ще може да си слага плакати и картини по стените. :biggrin:

Вероятно бих си направил извода от първата среща, че е по-скоро педантичен, отколкото разхайтен/несериозен и това би било плюс за наемател.

 

 

Кой нормален собственик не би се съгласил на такива условия.

Със сигурност ще намерите такива хора. Успех.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Tesh каза:

Ако сина Ви получава разписка за по-малката сума не виждам това , какъв проблем може да е за него. 
 

 

дори и да го преглътне човек това, защото наистина не е пък фатално, онези искат и подписан анекс за действителната сума само в 1 екземпляр, ама да си седи при тях - тоест искат си документ, че реално им дължи високата сума, а да дават разписки за ниската, с което вече надхвърлиха лимита на глупостите, които могат да се изтърпят, защото примерно при някаква хипотетична ситуация могат да твърдят, че си е плащал наема само частично и им дължи пари

 

както и да е, отсвирени са тотално, не ги мисля, те ще си намерят наемател, който няма да се впечатли от такива цигански номерца, само се надявам нататък той да не се сблъсква със същото при други огледи, но от това, което ми писаха няколко човека тук вярвам, че ще си намери място, в което всичко да е точно

 

благодаря на всички за мненията, бяха ми полезни 🙂

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 49 минути , antea каза:

дори и да го преглътне човек това, защото наистина не е пък фатално, онези искат и подписан анекс за действителната сума само в 1 екземпляр, ама да си седи при тях - тоест искат си документ, че реално им дължи високата сума, а да дават разписки за ниската, с което вече надхвърлиха лимита на глупостите, които могат да се изтърпят, защото примерно при някаква хипотетична ситуация могат да твърдят, че си е плащал наема само частично и им дължи пари

 

както и да е, отсвирени са тотално, не ги мисля, те ще си намерят наемател, който няма да се впечатли от такива цигански номерца, само се надявам нататък той да не се сблъсква със същото при други огледи, но от това, което ми писаха няколко човека тук вярвам, че ще си намери място, в което всичко да е точно

 

благодаря на всички за мненията, бяха ми полезни 🙂

Това с реалната сума само в един екземпляр тотално променя нещата.

Освен спирането на комуникацията, не малко хора биха подсвирнали и на НАП.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
На 20.11.2023 г. в 9:39, ven62 каза:

Все пак имаме напредък.

В метрото по екскаваторите повечето стоят от дясно ... вече. :biggrin:

.....

Абе ... еволюираме ... май.

:dance3:

:wink:

 

@ven62, за теб се сетих ... айде, ти си случил на жена, ама други защо толкова придирят?  

 

"Да си засечете погледите с красива млада жена в метрото. Да се усмихнете един на друг! Да слезете на една и съща спирка!

И тя да застане от лявата страна на ескалатора."

  • Смея се 11
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

И тя да застане от лявата страна на ескалатора.

За да застане той от дясната страна до нея и после някой друг Вен да се оплаче в някой друг форум... 😛 

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , Duke каза:

За да застане той от дясната страна до нея и после някой друг Вен да се оплаче в някой друг форум... 😛 

Стоящите от дясно на ескалаторите може просто да са британци …

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

"Да си засечете погледите с красива млада жена в метрото. Да се усмихнете един на друг! Да слезете на една и съща спирка!

И тя да застане от лявата страна на ескалатора."

Ама отляво е по-интересно на ескалатора! :grin:

 

  • Смея се 18
Връзка към коментар
преди 16 минути , Velyana каза:

Някой да има идея как да закачим лампички на терасата без пробиване на дупки и без пирони?

Може би с Blu tack? Мисля, че има и други цветове, но оригиналното държи най-добре. Не знам обаче как му се отразяват отрицателни температури на тераси 😉

 

image.png.c5324b3bef11674ca7be69f1efc00942.png

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Velyana каза:

Някой да има идея как да закачим лампички на терасата без пробиване на дупки и без пирони?

Каква е повърхността, за която искаш да ги закачиш - гладка ли е? Ако е гладка, нещо от този тип: https://www.command.com/3M/en_US/p/pc/outdoor-hooks/ Ако не е гладка, няма да е лесно без пробиване.

 

Аз имам друг въпрос, има ли популярно търговско наименование на Изопропиловия алкохол в България (Isopropyl alcohol)? В западните сайтове се използва супер често за почистване на повърхности и едва ли не се създава впечатление, че може да се купи от съседното магазинче, навсякъде. В същото време в България го виждам много рядко, само в специализирани едва ли не индустриални магазини. Има ли някакво търговско наименование това чудо?

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Георги каза:

Каква е повърхността, за която искаш да ги закачиш - гладка ли е? Ако е гладка, нещо от този тип: https://www.command.com/3M/en_US/p/pc/outdoor-hooks/ Ако не е гладка, няма да е лесно без пробиване.

 

Аз имам друг въпрос, има ли популярно търговско наименование на Изопропиловия алкохол в България (Isopropyl alcohol)? В западните сайтове се използва супер често за почистване на повърхности и едва ли не се създава впечатление, че може да се купи от съседното магазинче, навсякъде. В същото време в България го виждам много рядко, само в специализирани едва ли не индустриални магазини. Има ли някакво търговско наименование това чудо?

Няма търговско наименование. Има го в Emag  от различни производители, погледни и в Практикер, Бриколаж и др.

Връзка към коментар
преди 12 часа, Георги каза:

Аз имам друг въпрос, има ли популярно търговско наименование на Изопропиловия алкохол в България (Isopropyl alcohol)? В западните сайтове се използва супер често за почистване на повърхности и едва ли не се създава впечатление, че може да се купи от съседното магазинче, навсякъде. В същото време в България го виждам много рядко, само в специализирани едва ли не индустриални магазини. Има ли някакво търговско наименование това чудо?

Купувала съм от МикроАсу - разфасовки от 1л (98%), имат магазин в София (дали има наличности, може да звъннеш да питаш преди да идеш). В складовете за химически материали имат и по-големи разфасовки от 5л. Фирмите, предлагащи материали за гел лак за нокти, (при тях хем е 70%, хем е по-скъп). 

И както @Marisha спомена в еМаг имаш избор от марки.

Според целите, може да се замени с етилов алкохол 96% от аптеката.

Връзка към коментар

Мерси, намерих в Баухаус, което ми е най-удобно в случая. Ама все пак ми е странно, че такова ровичкане е нужно за уж базов продукт. 

Връзка към коментар

Искам да попитам... препоръчайте ми преносима батерия, много ви моля! От няколко дни гледам и не мога да взема решение. Примерно като параметри да е 10 000mAh, до 60лв, да я има на българския пазар и да има изходи за зареждане на Iphone и стандартно USB. (Скарана съм с технологиите и не ги знам конкретните имена на жаковете). Щях да забравя, също така спокойно да мога да си я нося в ръчния багаж. Да е читава и да знам, че мога да разчитам на нея и да изкараме дълги години заедно. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз мога да ти препоръчам тази на istyle, не е точно по твойте параметри, но за мен е най-добрата. Сменила съм много батерии преди тази и все нещо им липсваше, тази е страшно удобна, лека и работи безотказно. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, maia_sg каза:

Искам да попитам... препоръчайте ми преносима батерия, много ви моля! От няколко дни гледам и не мога да взема решение. Примерно като параметри да е 10 000mAh, до 60лв, да я има на българския пазар и да има изходи за зареждане на Iphone и стандартно USB. (Скарана съм с технологиите и не ги знам конкретните имена на жаковете). Щях да забравя, също така спокойно да мога да си я нося в ръчния багаж. Да е читава и да знам, че мога да разчитам на нея и да изкараме дълги години заедно. 🙂

На българския пазар не знам дали я има, но ако имаш време към 3 седмици да чакаш, бих препоръчала тази от Алиекспрес. Супер съм доволна от марката, зарежда наистина много бързо, за дизайна, тежестта и големината да не говорим. Три пъти можеш да си заредиш телефона. Първия път през април тази година си поръчах розова някъде за 52 лв., а октомври поръчах още една лилава на супер сделка за 36/38 лв. /не помня точно/. Сега е към 55 лв., но получаваш 7 лв. кибер мандей отстъпка😄. Удобство е и че не местиш кабела от оригиналното зарядно и така не търсиш постоянно къде е, не мислиш взел ли си го в раницата и разни такива нервни ситуации по време на път🙂

IMG_2418.jpeg.e828d204633285a6a8867eed5ee4e38d.jpeg
 

IMG_2419.jpeg.0a4d4dcfea31d05a38f22635d05136be.jpeg

 

IMG_2420.jpeg.b2784c50f4a2c116a89d51b3057d861d.jpeg

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , ДиянаВ каза:

На българския пазар не знам дали я има, но ако имаш време към 3 седмици да чакаш, бих препоръчала тази от Алиекспрес. Супер съм доволна от марката, зарежда наистина много бързо, за дизайна, тежестта и големината да не говорим. Три пъти можеш да си заредиш телефона. Първия път през април тази година си поръчах розова някъде за 52 лв., а октомври поръчах още една лилава на супер сделка за 36/38 лв. /не помня точно/. Сега е към 55 лв., но получаваш 7 лв. кибер мандей отстъпка😄. Удобство е и че не местиш кабела от оригиналното зарядно и така не търсиш постоянно къде е, не мислиш взел ли си го в раницата и разни такива нервни ситуации по време на път🙂

IMG_2418.jpeg.e828d204633285a6a8867eed5ee4e38d.jpeg
 

IMG_2419.jpeg.0a4d4dcfea31d05a38f22635d05136be.jpeg

 

IMG_2420.jpeg.b2784c50f4a2c116a89d51b3057d861d.jpeg

Май я има и в България.

https://www.smartx.bg/collections/joyroom/products/prienosima-batieriia-joyroom-colorful-series-10000mah-22-5w-s-2-vghradieni-kabiela-usb-c-i-lightning-lilava-jr-l012?_pos=6&_fid=04753093c&_ss=c

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

@EliNik и @ДиянаВ, благодаря Ви много! Но за съжаление първото е съвместимо само с Iphone, а второто нямам време да го чакам, дори от България, понеже в неделя тръгвам. 🙂 Май ще се разходя утре по магазините. 

  • Браво 1
Връзка към коментар

Привет! Дали е възможно от моя профил и с мойта дебитна карта  да купя самолетен билет на друг човек, като, разбира се, сменя само имената на пътуващия и данните за контакт? Стигнах до някъде, но ми изписва "тази карта вече е запаметена"или нещо такова.

  • Браво 1
Връзка към коментар

по принцип няма никакъв проблем

сега, в някои случаи според сайта,  какво е запаметено в профила и какво ли не специфично, може да има ограничения, но ти не даваш подробности

пробвай да намериш къде си я запаметил картата (вероятно друг профил на същия сайт) и да я махнеш

или друга карта

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Търси се 3-стаен апартамент в София, предпочитаните квартали са от кв. Изток на изток, Г.Милев, Мусагеница, Г.М., Младостите, крайна възможност по-добрите места в Дружба2.

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Alexander каза:

Търси се 3-стаен апартамент в София, предпочитаните квартали са от кв. Изток на изток, Г.Милев, Мусагеница, Г.М., Младостите, крайна възможност по-добрите места в Дружба2.

 

Уточни наем или покупка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Alexander каза:

Търси се 3-стаен апартамент в София, предпочитаните квартали са от кв. Изток на изток, Г.Милев, Мусагеница, Г.М., Младостите, крайна възможност по-добрите места в Дружба2.

 

Тъкмо щях да препоръчам питане по кварталните групи и мернах такова питане в една от групите на Младост. 😉 Утре ще разпитам колегите (не брокери, а моите колеги) и ако има нещо, ще пиша ЛС. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.