Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

9 minutes ago, Дани Магелани said:

Платих с Дайнерс. битовите сметки и местния данък сгради и такса смет без проблеми. 

През приложението на Дайнърс и аз плащах успешно , но външни плащания не минават.

Така или иначе е на доизживяване , просто се.чудех защото вчера в НАП ми казаха че цял ден имат проблем със сървърите и не заподозрях проблем с конкретна карта.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имам един тъп проблем с FB-месинджъра. 
По някаква причина някои от чатовете в месинджъра са станали "еnd to end encrypted".  Не знам аз ли съм натиснал някъде нещо, събеседникът ли, както и да е. 
Обаче в резултат на това забелязвам, че на тези чатове, който са криптирани, е изчезнала опцията за търсене: 
1. в чат който е без "еnd to end encrypted" си я има:

 

image.png.754b3b6124784e89b1876cf01c7754c5.png


2. в чат, който е  "еnd to end encrypted" обаче я няма:

image.png.66754e64ccc2a92d0c7e38bbafcb771f.png

 

Обаче аз искам да мога да търся в съответния чат, не държа на криптирането, но по никакъв начин не мога да го изключа това криптиране - питах гугъл, рових настройки и през смартфона и на компа и от никъда не мога да изключа криптирането.  Единствената възможност остава да изтиря чата и да го започна наново некриптиран, ама аз не искам да го изтривам. 

 

Някакви идеи? 

  • Замислям се 3
Връзка към мнение
Граф Вронски

 

преди 7 часа, Фил каза:

Имам един тъп проблем с FB-месинджъра. 
По някаква причина някои от чатовете в месинджъра са станали "еnd to end encrypted".  Не знам аз ли съм натиснал някъде нещо, събеседникът ли, както и да е. 
Обаче в резултат на това забелязвам, че на тези чатове, който са криптирани, е изчезнала опцията за търсене: 
1. в чат който е без "еnd to end encrypted" си я има:

 

image.png.754b3b6124784e89b1876cf01c7754c5.png


2. в чат, който е  "еnd to end encrypted" обаче я няма:

image.png.66754e64ccc2a92d0c7e38bbafcb771f.png

 

Обаче аз искам да мога да търся в съответния чат, не държа на криптирането, но по никакъв начин не мога да го изключа това криптиране - питах гугъл, рових настройки и през смартфона и на компа и от никъда не мога да изключа криптирането.  Единствената възможност остава да изтиря чата и да го започна наново некриптиран, ама аз не искам да го изтривам. 

 

Някакви идеи? 

@Фил, опитах се да разбера , но нещо не успях. При мен винаги си има search in conversation.
Та, по-скоро бих предложил update/preinstall на приложението.



Screenshot_20240211_214232_Messenger.jpg.4e1007f2c9834daa68d70206a4bf7366.jpgScreenshot_20240211_214244_Messenger.jpg.a948099ff784bddd4e94e525eaf9e266.jpg

 

 

 

  • Замислям се 3
Връзка към мнение
преди 31 минути , Граф Вронски каза:

 

@Фил, опитах се да разбера , но нещо не успях. При мен винаги си има search in conversation.
Та, по-скоро бих предложил update/preinstall на приложението.



Screenshot_20240211_214232_Messenger.jpg.4e1007f2c9834daa68d70206a4bf7366.jpgScreenshot_20240211_214244_Messenger.jpg.a948099ff784bddd4e94e525eaf9e266.jpg

 

 

 

Я опитай обаче да я ползваш опцията за търсене 🙂 Защото аз виждам резултати от февруари, но не и преди това в криптираните чатове. В некриптираните си работи нормално.

 

Връзка към мнение
Граф Вронски

Успях да търся и да имам резултат. 



Аз имам други питания. Насочено е към хората с  iPhone и имащи Booking application-a на телефона си.
Някой ви изпраща линк към booking за определен хотел (в някой от различните chat среди). Кликайки на link-a какво ви се отваря? Browser или приложението?
Ако се отваря в browser, има ли начин как да го отвориш в application-a? (да го накараш)

Защото да кажем в browser-a ти не си логнат, а в application си се логна (някога си в миналото).

А, линк към youtube? Пак ли се отваря в browser? Или в youtube приложението?

П.с. Аз съм с android и при мен ми се отваря в browser, НО имам възможността да му кажа отвори го в application и работи. (преди 2 седмици съм 100% сигурен, че веднага се отвори в application-a, но не съм променял някакви настройки)

Връзка към мнение

Няма проблем да се логнеш и в браузъра... Тъй като приложението не поддържа кешбек, а браузъра предлага мобилна отстъпка, както приложението, аз направо разкарах апа и карам с браузъра. Логваш се и избираш "keep me logged in" или както се казва там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Граф Вронски каза:

Успях да търся и да имам резултат. 



Аз имам други питания. Насочено е към хората с  iPhone и имащи Booking application-a на телефона си.
Някой ви изпраща линк към booking за определен хотел (в някой от различните chat среди). Кликайки на link-a какво ви се отваря? Browser или приложението?
Ако се отваря в browser, има ли начин как да го отвориш в application-a? (да го накараш)

Защото да кажем в browser-a ти не си логнат, а в application си се логна (някога си в миналото).

А, линк към youtube? Пак ли се отваря в browser? Или в youtube приложението?

П.с. Аз съм с android и при мен ми се отваря в browser, НО имам възможността да му кажа отвори го в application и работи. (преди 2 седмици съм 100% сигурен, че веднага се отвори в application-a, но не съм променял някакви настройки)

Хм, при мен с iPhone е обратно - все отваря приложението и ме дразни. Но не го трия, защото ми е по-удобно за наличните резервации и комуникацията. Успявам да вляза в браузъра само през мапс. Ако искаш прати тук някой линк за букинг да пробваме.

и с youtube е така - предпочита приложението.

Редактирано от ДиянаВ
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Това дали да отваря приложението, браузъра или да пита е в настройките, ама не съм с айфон да кажа къде точно

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , neuromancer каза:

Това дали да отваря приложението, браузъра или да пита е в настройките, ама не съм с айфон да кажа къде точно

Вероятно @yordanov пак ще знае🙂 Кое от тези се наглася?

IMG_4889.png.0ba9cb2e06ce80c2c2f5c30e5fefa2ea.png
 

IMG_4890.png.cba1768893627ad7459be4611e5bba24.png

Връзка към мнение
Граф Вронски
преди 6 минути , neuromancer каза:

Това дали да отваря приложението, браузъра или да пита е в настройките, ама не съм с айфон да кажа къде точно

Да, и аз така мисля. Ако има къде са точно

преди 8 минути , ДиянаВ каза:

Хм, при мен с iPhone е обратно - все отваря приложението и ме дразни. Но не го трия, защото ми е по-удобно за наличните резервации и комуникацията. Успявам да вляза в браузъра само през мапс. Ако искаш прати тук някой линк за букинг да пробваме.

и с youtube е така - предпочита приложението.

Мх, ето един Линк

Връзка към мнение
Граф Вронски
В момента, ДиянаВ каза:

Браузър отвори.

 

IMG_4891.png

Ама, ето ти имаш опция. Аз за нея питах точно. И се чудех как така я няма.

Или вече моите очи сдадоха багажа, но отгоре пише Open in the Booking app -> има в дясно бутон OPEN.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Граф Вронски каза:

Ама, ето ти имаш опция. Аз за нея питах точно. И се чудех как така я няма.

Или вече моите очи сдадоха багажа, но отгоре пише Open in the Booking app -> има в дясно бутон OPEN.

Точно така. Тествах и с open app. Стана.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Граф Вронски

Понеже по-рано питах трима с човека с iphone и те ми казаха, че нямат такава опция/такъв бутон и бях супер изненадан.
Остава въпроса как да им се появи на тези трима човека 😄
Добре, merci, @ДиянаВ.

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, ДиянаВ каза:

Вероятно @yordanov пак ще знае🙂 Кое от тези се наглася?

IMG_4889.png.0ba9cb2e06ce80c2c2f5c30e5fefa2ea.png
 

IMG_4890.png.cba1768893627ad7459be4611e5bba24.png

А, аз не съм спец, но това го открих, защото често ми трябва - ако искаш да отвориш линк в браузър, а не в съответното приложение, вариантът е да задържиш върху линка и да го отвориш в нов таб.

IMG_4553.jpeg.e5850c13bc37080c06af353a271ac5d6.jpeg

 

А относно обратното - защо линковете не отварят съответните приложения, нямам идея. Може да се пробва да се инсталира наново съответното приложение.

  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 19 часа, Фил каза:

Имам един тъп проблем с FB-месинджъра. 
По някаква причина някои от чатовете в месинджъра са станали "еnd to end encrypted".  Не знам аз ли съм натиснал някъде нещо, събеседникът ли, както и да е. 
Обаче в резултат на това забелязвам, че на тези чатове, който са криптирани, е изчезнала опцията за търсене: 
1. в чат който е без "еnd to end encrypted" си я има:

 

image.png.754b3b6124784e89b1876cf01c7754c5.png


2. в чат, който е  "еnd to end encrypted" обаче я няма:

image.png.66754e64ccc2a92d0c7e38bbafcb771f.png

 

Обаче аз искам да мога да търся в съответния чат, не държа на криптирането, но по никакъв начин не мога да го изключа това криптиране - питах гугъл, рових настройки и през смартфона и на компа и от никъда не мога да изключа криптирането.  Единствената възможност остава да изтиря чата и да го започна наново некриптиран, ама аз не искам да го изтривам. 

 

Някакви идеи? 

Възможно е да си се съгласил със съобщението, което излиза в чат, който не е бил криптиран, без да обърнеш особено внимание. А те са си написали:

Screenshot_20240212_092310_Messenger.jpg.8632eece31960db65a2c6968c4667a60.jpg

Факт е, че не може да се търси, но явно и нищо не може да се направи. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

За да се отворят линковете в приложението трябва да са т.нар. универсални. В такъв линк са кодирани два адреса - единия на уебсайта (https://нещоси/...), другия е вътрешна връзка към приложението (нещоси://...) и се нарича deeplink.

 

https://developer.android.com/training/app-links

https://developer.apple.com/ios/universal-links/

 

 

  • Благодаря 2
Връзка към мнение
На 11.02.2024 г. в 14:22, Фил каза:

Имам един тъп проблем с FB-месинджъра. 
По някаква причина някои от чатовете в месинджъра са станали "еnd to end encrypted".  Не знам аз ли съм натиснал някъде нещо, събеседникът ли, както и да е. 
Обаче в резултат на това забелязвам, че на тези чатове, който са криптирани, е изчезнала опцията за търсене: 
1. в чат който е без "еnd to end encrypted" си я има:

 

2. в чат, който е  "еnd to end encrypted" обаче я няма:

image.png.66754e64ccc2a92d0c7e38bbafcb771f.png

 

Обаче аз искам да мога да търся в съответния чат, не държа на криптирането, но по никакъв начин не мога да го изключа това криптиране - питах гугъл, рових настройки и през смартфона и на компа и от никъда не мога да изключа криптирането.  Единствената възможност остава да изтиря чата и да го започна наново некриптиран, ама аз не искам да го изтривам. 

 

Някакви идеи? 

Търсиш по дума в целия месинджър, отгоре. Когато е в самия чат има опция търсене, но не изкарва резултат, когато е криптиран. Е, ако някоя дума си я писал в няколко чата, ще излязат всички.

 

Спойлер

 

Screenshot_20240212_153908_Messenger.jpg

 

Screenshot_20240212_153828_Messenger.jpg

 

Screenshot_20240212_153852_Messenger.jpg

 

 

 

  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Някой може ли да предложи лесен начин за слагане на субтитри към видео?

Че аз ги слагам с iMovie, ама това е доста трудоемко и ми се ще нещо по-лесно.

Връзка към мнение

Моля за препоръка за приложение за самостоятелно изучаване на френски език. Успешно е преминат ускорен курс за ниво А1, Идеята е натрупване на знания и привикване към езика преди следващ курс за ниво след няколко месеца. Чел съм във форума, че се препоръчва duolingo, но не излиза опция френски - български. Mondly изглежда добре с такса 15 лева месечно, но дали е подходящо не можем да оценим.

 

Всякакви насоки са добре дошли и благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 3 часа, Doctor Who каза:

 

Всякакви насоки са добре дошли и благодаря предварително!

Забавно допълнение от серия клипове за чужденци, изучаващи френски:

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Граф Вронски
преди 8 часа, Doctor Who каза:

Моля за препоръка за приложение за самостоятелно изучаване на френски език. Успешно е преминат ускорен курс за ниво А1, Идеята е натрупване на знания и привикване към езика преди следващ курс за ниво след няколко месеца. Чел съм във форума, че се препоръчва duolingo, но не излиза опция френски - български. Mondly изглежда добре с такса 15 лева месечно, но дали е подходящо не можем да оценим.

 

Всякакви насоки са добре дошли и благодаря предварително!

Приложение за самостоятелно учене не знам, но бих споделил моя опит. И го намирам за по-интересно и по-всеобхватно.

Бих могъл да препоръчам любимия ми podcast. Hugo казва, че това е за средно ниво, но според мен може да го пробваш.
В началото той говори много по-бавно, от епизодите в средата/последните епизоди. Т.е. с времето увеличава нарочно (бавно и постепенно) темпото.
Това е сайтът InnerFrench (първи епизод), има и текст, което ще ти позволява да гледаш при нужда. Той има и youtube канал, където има и по-визуални неща. В началото podcast-ите и клиповете в youtube, вървяха заедно. После спря със сихронизацията. 
Подкастът го има и в Podbean (приложение на телефона, аз съм с android), и дори повечето пъти там съм го слушал (отколкото в официалния сайт).

На мен този podcast ми помогна да започна да разбирам французите, да кажем с 70%. Не винаги ги схващам, но имам подобрение. Всяка тема е и различна. За мен са много по-интересни, отколкото по учебник (ходих до магазина, купих хляб, прибрах се - измислям си някакъв такъв пример).

Ако знаеш анлийски език, бих препоръчал нещо друго. Последвай профилите във Facebook/Instagram на личности, които говорят и двата езика. Сега аз харесвам Céline Dion и тя пуска пост с френските думички и отдолу с анлийските думички или клип с двата езика. Дори и да не я харесваш, просто да видиш и да си заобиколен от френска реч. В момента не се сещам за други, със сигурност има. A, сетих се още един, който го открих наскоро. комик Sebastian Marx - в reel-овете си слага и френски, и английски думички. Разбра се и други канали/профили, които нещо би ти било интересно. Идеята ми тук е да прочетеш 2, 3 поста (на ден) с кратки текстове (които дори и при съмнение, им пускаш превод).

Другото, което би било интересно: френски групи за пътувания. Веднага споделям две: Voyageurs autour du monde и Compagnon De Voyage.
В първата можеш да видиш (освен снимките), някои описват с детайли програмата си, където са ходили. Или имат някакви питанки.
Във втората хората си споделят, че отиват някъде си, еди кога си и питат дали някой иска да дойде (тука малко като търсещи любовта ми идва, ама .. аз просто си чета, за да видя как се изказват).

Точно сега видях и още една FB група Les fouineurs de voyage и примерно нещо интересно:
22313131.png.8b6240cc1edd819b351cabe7586c087b.png

 



Youtube канали. Тези , които ще предложа, има възможността да си пуснеш субтитрите. Bruno Maltor - любимият ми vlog-ът. Той е приключенец, и избягва от стандартните места или ги посещава супер рано сутрин. Говори малко бързо, НО според мен доста отчетливи са думите му. И клипчетата му много ми харесват. 😄 
Le Dessous des Cartes - ARTE - геополитически канал, с кратки видеа. Бавно и отчетливо говорят. Отново идеята е, дори да не разбираш на 100%, да си заобиколен от френска среда.

Веднага друга възможност е блогът нa @Роца - Marmottes et Chocolat. Той е и на френски, и на български. Дори аз преди месец четох пътеписа и за Япония, и отскачах до българската версия, за да видя дали правилно съм разбрал (защото доста от думите не ги знаех , свързани с японската култура). И тогава виждаш, че не винаги 100% превод между два езика го има.

И малко самореклама: моят блог 😄 Plans de Voyages (само на френски е) Аз се опитвам да пиша просто и ясни неща. Например: ако си посетил Copenhague, и горе долу знаеш какво има, пак е опция да прегледаш (при нужда пускаш translate).

Едно ex-гадже беше много против тази рамка 😄 (тя също е франкофон) и учудвах и се,  но после като понапреднах (малко), по-скоро бих се съгласил с нея 😄
А1 на английски не е същото като А1 на френски 😄 Спомням си в работата, колегите ми казваха, че след А1 ще мога да разбирам френските ни мейли. Не им повярвах. Но след А1 99% от мейлите на френски ги схващах и ходих да им казвам, че бяха прави. 😄

Ta, експериментирай, в началото ще е трудно, но вярвам, че с тези малки предложения (пригодени към твоите интереси), ще имаш по-голям (и по-бърз) прогрес.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Много интересно. Аз чета повече. Вземам книжки от библиотеката с нивата и като се чувствам комфортно с едно минавам на следващото. Учила съм с госпожата  до  А2 завършено по учебник. Дуолингото е настолно - френски/английски. Но според мен трябва да вървят изрази, защото само думите, като лексика не помагат. Особено в различните времена. Гледам френска телевизия и подкасти, има много и с различна насоченост в Спотифай.  Също френски вестници, през фейсбук има доста и с видеа, както и ел. Медии в Инстаграм. Не давам конкретни. Има много според интересите и политическата насоченост, не са винаги независими😉. На някои текста от видеото е изваден отдолу и можеш да си го преведеш накрая, за да провериш правилни ли си разбрал.

Да добавя има и два канала, поне в наше село, Cinemania и Nostalgia дяват стари европейски филми със субтитри на български. Доста френски и говорят много правилно/книжовно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 15.02.2024 г. в 14:54, neuromancer каза:

Някой може ли да предложи лесен начин за слагане на субтитри към видео?

Че аз ги слагам с iMovie, ама това е доста трудоемко и ми се ще нещо по-лесно.

Вчера правих едни корекции на тази програма, но за ги свалиш е платена - 30 евро. https://www.veed.io/. Ако те устройва. Ако намериш нещо безплатно или по-евтино ще съм благодарна да споделиш, че на младежите ще им трябва и за в бъдеще да слагат субтитри на творенията си.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.