Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Относно луната, ако има достатъчно силно сияние няма да е проблем никакъв. Фотографите дори го използват за допълнителен фактор в композицията. То достатъчно силно сияние и в градски условия се вижда, с всичките улични лампи и светлинно замърсяване. Но ако сиянието е слабо точно лунните отблясъци може да са това, което ще направи разликата между това да видиш сияние и да не видиш.

 

Аз лично не бих си въртял целият план около новолунията, но е един от тези фактори, който е непоклатим, и на който може да повлияеш още на фаза планиране. Останалото, и то доста в по-голям процент - ясното време и слънчевата активност си е чист късмет. 

 

Относно билетите, търси в azair.eu - комбинации за полети до Исландия бол. Но е твърде рано да търсиш за октомври догодина, считай и риска от промяна на разписанията. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, Sju каза:

Това с фазите на луната е една заблуда, която витае в този форум още откакто ние се подготвяхме за Исландия през 2014-та година.

Аз го бях проверил и не е заблуда. Реалността е такава, каквато Георги е написал в следващия отговор. Принципно луната не е пряк фактор в образуването на сиянието, но е светлинен замърсител. Ако сиянието е хубаво, не само луната, ами и светлините в Рейкявик няма да са проблем. От друга страна новолунието е доста предвидим фактор, за да не се съобрази човек с него предварително.

Връзка към коментар
преди 55 минути , Боян Димитров каза:
преди 10 часа, Sju каза:

Това с фазите на луната е една заблуда, която витае в този форум още откакто ние се подготвяхме за Исландия през 2014-та година.

Аз го бях проверил и не е заблуда.

Пътуването си е твое, планирай го, когато ти е удобно :) . Желая ти чисто, ясно небе и красиво, силно сияние (пък ако щеш вярвай, че това е основното, което ти е нужно)!

 

Проверила съм ;) .

 

 

 

Редактирано от Sju
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, някои ползвал ли е Sadcars. Юли организираме пътуване и съответно цените са много нагоре. Та в момента те дават оферта 400 Евро за 10 дни, без никакви застраховки, което за юли е супер. Другата най-ниска цена е на Blue car rental, с включени TP, SDW, GP, CDW, 650 евро. Та четейки по немски форуми пише, че колите на садкарс са толкова стари, че камъчета и рдуги драскотини нямало да им се отрази. Нека пише някой с опит със садкарс!

Редактирано от Rumiana G.
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 9.12.2017 г. в 16:22, Rumiana G. каза:

Здравейте, някои ползвал ли е Sadcars. Юли организираме пътуване и съответно цените са много нагоре. Та в момента те дават оферта 400 Евро за 10 дни, без никакви застраховки, което за юли е супер. Другата най-ниска цена е на Blue car rental, с включени TP, SDW, GP, CDW, 650 евро. Та четейки по немски форуми пише, че колите на садкарс са толкова стари, че камъчета и рдуги драскотини нямало да им се отрази. Нека пише някой с опит със садкарс!

Здрасти, Руми

Аз нямам опит със SAD, но от TripAdvisor и от местните хора бях посъветван, да не взимам нищо, което съдържа думичката тъжен в себе си, за да не се окаже накрая такова моето настроение.

Опит с Blue имам и мога да ти кажа, че са невероятни. Направиха специално изключение за мен, когато им казах, че нямам налични пари в картата, за да предплатя колата (трябваше да наемем за 12 дена, тогава наистина нямах толкова пари накуп) и те се съгласиха да си платя на място. Допълнително ми отговориха на всички въпроси, бяха мили и експедитивни при огледа и даже ми дадоха съвети къде и какво допълнително да видя. Бях се договорил за Kia Sportwagon, едно комби, но се оказа, че го нямаха в наличност. За сметка на това ни ъпгрейднаха безплатно с една лисичка 4x4 Suzuki Vitara 2016 г., която имаше само 7000км изкарани - практически нова. Реално много добре се получи, защото 4х4 ни помогна в приключенията извън главните пътища. Изключително съм доволен, хората са млади и усмихнати, бизнесът е семеен и ще ги препоръчвам на всеки, който ме пита, докато съм жив (и докато съществува компанията). Ние ходихме май месец миналата година.


 

 

Искам да допълня също, че е добре да си експедитивна, ако ще ходиш юли месец. Тогава е много натоварено откъм туристи и гледай да си запазиш къде да спиш от сега. Ако искаш мога да дам някои предложения за евтино спане, което ще е на ниво. А относно застраховките - винаги искаш да имаш CDW и GP поне при наемането. Якото на Blue e, че всичките са ти включени в цената направо.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 35 минути , Eager_Traveler_Paul каза:

Ако искаш мога да дам някои предложения за евтино спане, което ще е на ниво. 

Ще е много полезно и за други хора :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 44 минути , Eager_Traveler_Paul каза:

 

 

Eager_Traveler_Paul Благодаря ти за отговора! Наехме вече от Blue. Те дават комплект с всички застраховки, без тази са пясъчните бури, но да се надявам да няма юли. За спането.... Много ще съм ти благодарна за линкове за нощувки. Цените са ужасно високи, под 140 евро не може да намерим стая, с обща баня разбира се ...., със самостоятелна въобще не съм гледала. Правим обиколка на цяла Исляндия 10 нощувки, така че където и да ми дадеш инфо ще е от полза. Поздрави!

 

Редактирано от Rumiana G.
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Reykjavik спахме в KEX Hostel, много интересно и живо място, пълно с млади хора. Почти всяка вечер има безплатна концертна програма и се събират туристи и местни долу в лобито. Самата сграда на хостела е била бисквитена фабрика в миналото - този малък детайл мен лично много ми допадна. Имайте предвид, че като кажете хостел в Исландия, то нивото му е МНОГО над това, което сме свикнали като пътешественици. Ще направя едно изказване малко а ла Samuel Clemens, като кажа така: Най-хубавият хотел, в който съм спал някога, беше хостел в Исландия.

 

За моето пътуване главно ползвах booking.com или директно сайта на акомодациите, за които ще спомена по-долу.

 

Хостелите, които са част от Hostelling International са проверени и са много добри като съотношение цени - качество на престоя. Ако си намерите множество такива хостели и си изкарате една HI карта за намаления много бързо си избивате парите. Спахме в 1-2 по пътя, този в Laugarvatn ми направи изключително приятно впечатление. Даже имаха природосъобразна тоалетна хартия и някакъв био сапун. 

 

Мога да кажа, че след едно изключително подробно търсене, бях намерил разни разнообразни нощувки за по 60тина евро, като най-скъпата ми беше 88 край езерото Мyvatn. Като тука имайте предвид, че аз ходих май месец, което се води края на слабия/началото на силния сезон. Лятото цените са брутални. На някои места акомодацията се свежда до буквално 2-3 местенца и цените са каквито са заявили - или ги плащате или спите на палатки.

 

https://www.heyiceland.is/ имат интересни farm stays, проверете и там. Изживяването е автентично и хората са много мили. 

 

Друга опция за вас са палатките. Това, мисля, е най-икономичният вариант по време на топлите месеци.  Има обособени camping места, имаше една карта на всичките. Ще ви я пусна после, че сега съм на работа и ме притиска графикът. 

 

Има и още да допълвам по темата, но за сега това - юли месец и много скъп откъм опции за акомодация, а и Исландия като цяло не е въобще евтина дестинация, нищо, че е част от Европа. Просто бъдете с това наум, няма как наистина да спести човек точно там, просто има как да не плаче съвсем кръв от цените.

Редактирано от Eager_Traveler_Paul
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По въпроса с колите под наем, смея да твърдя, че https://www.thrifty.is/ предлагат най-добрите условия. Ще се аргументирам с две неща:

 

- Възможност за много по-ниско самоучастие - 170 EUR с Grand SCDW за 15 евро на ден. За сравнение самоучастието при Bluecar rental е 700 евро.

- Grand SCDW включва и щети по долната част на автомобила, фаровете и предното стъкло. Нещо, което беше специално изключено при другите компании.

 

Когато ние запазвахме горните плюсове ги получихме на крайна цена по-ниска от тази на Bluecar Rental за период от 10 дни през лятото :) 

 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , П.Кръстев каза:

По въпроса с колите под наем, смея да твърдя, че https://www.thrifty.is/ предлагат най-добрите условия.  ...

А защо не гледате през посредници.

Аз букнах през ryanair  джип t.e. Dacia Duster. Rent-a-car компанията е geysir.is

За сравнение цените за каквато и да "калинка" ( клас мини, Ford Ka) на thrifly започват от цената за SUV-a за същите дати.

 

Аз ли нещо не схващам?

Връзка към коментар
преди 15 минути , ven62 каза:

А защо не гледате през посредници.

Аз букнах през ryanair  джип t.e. Dacia Duster. Rent-a-car компанията е geysir.is

За сравнение цените за каквато и да "калинка" ( клас мини, Ford Ka) на thrifly започват от цената за SUV-a за същите дати.

 

Аз ли нещо не схващам?

Доколкото виждам през Ryan Air имаш само CDW застраховка, която не е сключена със самата компания, от която взимаш автомобила, а е през посредник. Също така тази застраховка има самоучастие 3000 евро.

 При това положение:  1. Ще трябва да ти блокират тези 3000 евро по картата (или дори и да не ги блокират, ще изтеглят до 3000 евро при щета) и 2. Ако има щета, ще ти вземат пари и след това ще трябва да ги търсиш от посредника, към който ти е включена застраховката.

 

Аз лично досега винаги съм запазвал директно през сайтовете на компанийте, а не през посредник.

 

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар
преди 13 минути , П.Кръстев каза:

Доколкото виждам през Ryan Air имаш само CDW застраховка, която не е сключена със самата компания, от която взимаш автомобила, а е през посредник. Също така тази застраховка има самоучастие 3000 евро.

 При това положение:  1. Ще трябва да ти блокират тези 3000 евро по картата и 2. Ако има щета, ще ти вземат пари и след това ще трябва да ги търсиш от посредника, към който ти е включена застраховката.

 

 

Да, така е. Аз сравнявам само рентването на колата и сключената базова застраховка (тази, която си върви със самото наемане). После всеки сам може да си прецени какво да прави. В смисъл, да си купува от посредника застраховка, или от трети външен застраховател (аз така правя и мисля да направя и за Исландия) или пък да си добави различните допълнителни застраховки от самата рентакар компания на място при самото взимане на колата.

Предишното ми мнение беше единствено за да кажа, че базовото рентване може да се направи през посредник и така да се спести, тъй като в повечето случаи директно от рент-а-кар компанията да наемеш кола е по-скъпо. Не е ли така?

 

 

Редактирано от ven62
Връзка към коментар
преди 9 минути , ven62 каза:

Да, така е. Аз сравнявам само рентването на колата и сключената базова застраховка (тази, която си върви със самото наемане). После всеки сам може да си прецени какво да прави. В смисъл, да си купува от посредника застраховка, или от трети външен застраховател (аз така правя и мисля да направя и за Исландия) или пък да си добави различните допълнителни застраховки от самата рентакар компания на място при самото взимане на колата.

Предишното ми мнение беше единствено за да кажа, че базовото рентване може да се направи през посредник и така да се спести, тъй като в повечето случаи директно от рент-а-кар компанията да наемеш кола е по-скъпо. Не е ли така?

 

След като запази от RyanAir блокираха ли ти сума по картата или на място ще го направят ?

Връзка към коментар
преди 8 минути , П.Кръстев каза:

След като запази от RyanAir блокираха ли ти сума по картата или на място ще го направят ?

Не ми блокираха, а направо ми взеха, ако не се лъжа 20 паунда. Остатъка трябва да предплатя до 15-на дена преди самото наемане.

Аз ryanair като посредник за рентване на кола ги ползвах за Кипър (сега, средата на октомври) и не съм имал никакви проблеми, като на Ryan платих само наемането, никаква допълнителна застраховка не съм им плащал. Имам такава през worldwideinsure.com

 

----------

То нашите писаници вече не са много по темата. Sorry на администраторите. :) 

Редактирано от ven62
Връзка към коментар
На 12/11/2017 в 15:47, П.Кръстев каза:

По въпроса с колите под наем, смея да твърдя, че https://www.thrifty.is/ предлагат най-добрите условия. Ще се аргументирам с две неща:

 

- Възможност за много по-ниско самоучастие - 170 EUR с Grand SCDW за 15 евро на ден. За сравнение самоучастието при Bluecar rental е 700 евро.

- Grand SCDW включва и щети по долната част на автомобила, фаровете и предното стъкло. Нещо, което беше специално изключено при другите компании.

 

Когато ние запазвахме горните плюсове ги получихме на крайна цена по-ниска от тази на Bluecar Rental за период от 10 дни през лятото :) 

 

За вас са били най-доброто, но нещата не са константни. На мен два пъти Budget ми излезнаха най-привлекателни, третия път Blue, четвъртия кой знае кой ще е. То е като със самолетните билети, тази авиокомпания която е най-евтина днес по дадена дестинация няма да е такава утре. Аз за това и написах другата тема с особеностите, за да се знаят всички променливи и всеки да си направи сметката. Blue например са тотално неподходящи при кратък период на наемане, Geysir също, но при по-дълъг период почват да изплуват. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 16 часа, Георги каза:

За вас са били най-доброто, но нещата не са константни. На мен два пъти Budget ми излезнаха най-привлекателни, третия път Blue, четвъртия кой знае кой ще е. То е като със самолетните билети, тази авиокомпания която е най-евтина днес по дадена дестинация няма да е такава утре. Аз за това и написах другата тема с особеностите, за да се знаят всички променливи и всеки да си направи сметката. Blue например са тотално неподходящи при кратък период на наемане, Geysir също, но при по-дълъг период почват да изплуват. 

Ниското самоучастие и покритието на долната част на колата, фаровете и предното стъкло е константно предимство на Thrifty. Не открих такава възможност при нито една друга компания.

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Малко съм разтревожен:

1. От няколко дни гледам състоянието на пътищата в Исландия - http://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/northeast-iceland-road-conditions-map/

И двата пътя до Dettifoss са все затворени. Четох в Интернет, че обикновено чак май месец ги отваряли.

Това вярно ли е?

 

2. За Синята лагуна няма on-line билети за седмици напред. Каква е вероятността да ме върнат като цъфна там, директно на гишетата.

 

Връзка към коментар

 

преди 6 часа, ven62 каза:

Каква е вероятността да ме върнат като цъфна там, директно на гишетата.

Почти сигурно е връщането - опитват да спазват конкретна бройка на час за да не става стълпотворение вътре. Явявал съм се сутринта без билети с желание да купя за деня, но нямаше. Резервирах за следващия ден онлайн и ходих пак.

  • Шок 1
Връзка към коментар
На 3/6/2018 в 10:53, ven62 каза:

И двата пътя до Dettifoss са все затворени. Четох в Интернет, че обикновено чак май месец ги отваряли.

 

Дано някой снегорин се смили над теб, но пътят не е основен и е съмнително. 

 

Въпреки, че натоварването в лагуната скочи значително, считай че всички тези полети, които пуснаха в последно време, малко са туристите, които я пропускат, чак за седмици да няма нищо е странно. Може би да им изпратиш имейл? Алтернативно пробвай да го уредиш като тур с някоя агенция, те може да имат резервирани места. А обикновено тези турове са транспорт от Рейкявик+Лагуна, т.е. относително няма да платиш голяма горница. Казвам относително, че както си видял парите за нищо ги нямат :)

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Георги каза:

Дано някой снегорин се смили над теб, но пътят не е основен и е съмнително. 

 

Въпреки, че натоварването в лагуната скочи значително, считай че всички тези полети, които пуснаха в последно време, малко са туристите, които я пропускат, чак за седмици да няма нищо е странно. Може би да им изпратиш имейл? Алтернативно пробвай да го уредиш като тур с някоя агенция, те може да имат резервирани места. А обикновено тези турове са транспорт от Рейкявик+Лагуна, т.е. относително няма да платиш голяма горница. Казвам относително, че както си видял парите за нищо ги нямат :)

Преди половин час го гледах едно снегоринче точно на разклонението на road 1 и 862. Викам си, дали пък няма да влезе към водопада.

Тцъ! Резултата е, че тази отсечка на 1 стана от бяла - светло синя. :( 

 

За лагуната - сега за средата на март има някакви мижави вечерни часове, които изобщо не ми се връзват с плана. Гледах разни турове, ама под 80-90 евро на човек не намирам.

Май ще я пропуснем Синята лагуна. :( 

Почна да ми идва леко нанагорно - Ледени пещери - 300 Евро, китове 150 евро, мизерни спанета по 70-90 евро на вечер, Хиляда вида застраховки за ren-a-car-a, специфични за Исландия. 

Още им се чудя, как нямат някоя застраховка против натрупване на сняг върху предното стъкло. :lol:

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

ven62, подкрепям Георги, че с агенция можеш да намериш билет за Синята лагуна, ако на официалния сайт не дава дати за резервация. Натоварването на цената не е много голямо, всички ти включват безплатно тансфер от/до хотела.

С риск да повторя някой от горните съвети, храната е също безобразно скъпа, бюджетирай си и не тръгвай на път без храна и вода. Виж и дали нямат някой национален празник, защото тогава повечето супермаркети са затворени, например по Великден почиват 5 (пет!) дни. Исландците имат луди застраховки, но донякъде си струват инвестицията, защото и климатът им е необикновен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@ven62 Аз подкрепям @П.Кръстев да не съжаляваш за лагуната, особено ако ще ходите в Myvatn Nature Baths, където много ми хареса това лято, повече от втория път в лагуната. Освен това предвиждам, че няма да ти е последно ходене в Исландия и като отидете другия път лятото, ще се топнеш в лагуната по време на някоя бяла нощ, когато е отворено до много късно ;) Относно пътищата - през февруари е имало 1-2 дни, в които целият ринг роуд е бил затворен и са спасявали закъсали туристи под път и над път, така че ако се разминете с една отсечка, не е толкова фатално (а и пак повтарям, няма да ви е за последно ходенето). 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, DenitsaS каза:

@ven62 Аз подкрепям @П.Кръстев да не съжаляваш за лагуната, особено ако ще ходите в Myvatn Nature Baths, където много ми хареса това лято, повече от втория път в лагуната. Освен това предвиждам, че няма да ти е последно ходене в Исландия и като отидете другия път лятото, ще се топнеш в лагуната по време на някоя бяла нощ, когато е отворено до много късно ;) Относно пътищата - през февруари е имало 1-2 дни, в които целият ринг роуд е бил затворен и са спасявали закъсали туристи под път и над път, така че ако се разминете с една отсечка, не е толкова фатално (а и пак повтарям, няма да ви е за последно ходенето). 

Аз колко пъти ще ходя в Исландия си е моя работа - ако обича времето да не ми се меси. ;)

Засега нека всичко с първото ходене мине по план.

 

Да, Синята лагуна я прежалих ... почти. Първия ден т.е. втория в Исландия ще минем покрай нея. Ако има места - има. Ако обичат да пуснат и едно поне 80% намаление. :) че това ходене на баня за по 50 евро на човек... ;)

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Привет магеланци! 

 

Предстои работно пътуване  май месец до Reykjavik. За жалост ще разполагам само с един свободен ден:angry:. Забележителностите , които бих искала да посетя дори и за кратко са : THINGVELLIR, Stokkur Geysir, Gullfoss waterfal  и Blue Lagoon. Какво бихте ме посъветвали, да се вземе кола под наем или да търся  еднодневна екскурзия към фирма? И ако се спра на вариант кола под наем, има ли входна такса за посочените по-горе ( ест без Blue Lagoon:lol:, за нея съм наясно)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.