Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Когато се зарежда самостоятелно на бензиностанциите (с карта) блокира ли се определена сума? Въпроса ми е провокиран от това, че в Италия ми се случи да ми блокират 100-тина евро при зареждане. Някъде бях чел, че не трябва да се избира опцията "Top up" или нещо такова, защото тогава се блокира сума?

Връзка към коментар

Да, блокира се пълния размер на сумата, която избереш от колонката (при избор от предварително определените опции). Ако резервоарът не побере избраното количество, блокираната сума се освобождава ден, два по-късно, така че не е драма. 

Връзка към коментар

В tripadvisor пише точно обратното. Ако избереш някоя от фиксираните суми 5000-10000-15000 ISK зареждаш колкото събере колата и те таксуват само за зареденото. Ако избереш опцията "до горе" автоматично се блокират 25 000 ISK след което те таксуват за реално зареденото и трябва да чакаш няколко дни за възстановяване на тези 25 000 ISK.

Като знам моята банка, и случая с Италия, отнема около 10-15 работни дни за възстановяване на сумата. Това ако се случва при всяко зареждане доста ще ми ограничи разполагаемите средства.

Връзка към коментар

Зареждал съм 10-ина пъти на всички видове бензиностанции в Исландия и в трите пъти, в които не прецених колко точно има за допълване, блокираната ми сума беше освободена ден, два по-късно. Това, очевидно, зависи и от бензиностанцията, и от нейната банка също. Винаги, разбира се, има опции да избереш от по-малките суми, за да е сигурно, че ще се побере горивото в резервоара.  

Връзка към коментар

При мен се случи даже двойно да я блокират сумата, та трябваше след завръщането да се разправям с моята банка, че няма как в една и съща секунда да съм напълнил два резервоара, върнаха ми парите, де. 

 

Макар и да трябва да внимаваш с горивото като цяло, бензиностанциите все пак са максимум през 100-ина километра (не знам може и на север да са по рядко, но пак ги има) и доста лесно може да прецениш колко си изхарчил. Така ще знаеш и горе-долу каква сума ти трябва за да допълниш почти до горе, ще си зареждаш само нея и няма да има нужда на всяко зареждане да блокираш по 25 000 крони. 

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте,

 

Пиша защото ме тресе исландската болест и с жената искаме да се върнем пак там за около 5-6 дни. Големия ми проблем е, че не успявам да си намеря никакви смислени самолетни билети за края на април - началото на май.

 

Плана ни е да седим предимно в южната част - само двамата, да наемем някоя много малка колица, за да оптимизираме бюджета с наема. Също и цените за настаняването ми идват малко шокиращи, като ги сравнявам с това, което плащахме през есента на 2016-а, но ако намерим смислени самолетни билети, ще започнем и по-сериозно търсене на нощувки.

 

Та, моля за малко помощ от по-опитните в намирането на билети - мислех си, че цена от около 200-250 евро на човек за двупосочно пътуване е разумна. Ако вариантите са лоукост, ще си платим отделно един куфар и за двамата. 

Връзка към коментар
преди 4 часа, Raybeez каза:

Здравейте,

 

Пиша защото ме тресе исландската болест и с жената искаме да се върнем пак там за около 5-6 дни. Големия ми проблем е, че не успявам да си намеря никакви смислени самолетни билети за края на април - началото на май.

 

Плана ни е да седим предимно в южната част - само двамата, да наемем някоя много малка колица, за да оптимизираме бюджета с наема. Също и цените за настаняването ми идват малко шокиращи, като ги сравнявам с това, което плащахме през есента на 2016-а, но ако намерим смислени самолетни билети, ще започнем и по-сериозно търсене на нощувки.

 

Та, моля за малко помощ от по-опитните в намирането на билети - мислех си, че цена от около 200-250 евро на човек за двупосочно пътуване е разумна. Ако вариантите са лоукост, ще си платим отделно един куфар и за двамата. 

Разпиши по-подробно запитването тук, но като цяло за април е рано да търсиш от сега. Почти задължително ще е необходимо да се прекачваш с лоу костовете, а едни сменени часове на полет ще развалят цялото нещо. Миналата седмица се дискутираха билети от по 100 евро двупосочен, но за октомври/ноември.

Връзка към коментар

Мдам, май е малко рано наистина - сега успях да го докарам до 250Е на човек, обаче с две преспивания в Лондон, но и с вкл. багаж

 

Цените на нощувките също ми се виждат по-скъпи в сравнение с цените за началото на Октомври, но предполагам началото на май се води по-силен сезон.

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Синът ми пътува утре сутрин за Рейкявик от Манчестър. Имам много спешни въпроси:

Чекиран е с BG лична карта за полета. Сега се притесних дали няма да има проблем с влизането в Исландия. Не ми се иска да носи паспорта, че двата му документа за самоличност ако с в него, се притеснявам за съхранението им. 

Вторият въпрос: Има българска кредитна карта Visa.  Аз го съветвам да плаща навсякъде с нея. В него има и английска и българска дебитна карта в GBP. Чудя се правилен съвет съм му дала. С тези превалутирания при плащанията взех да се съмнявам кой е по-удачния вариант.

Благодаря предварително на тези, които ще ми помогнат със съвет.

 

Връзка към коментар

До Исландия може да се пътува само с лична карта. По принцип носенето на два документа е по-добре от един, при условие, че ги държи разделени и не ги губи... Т.е. ако загуби единия, може да се прибере с другия, а ако носи само един ще има проблеми, докато паспорта кротко си седи на безопасно място неизползваем...

За превалутирането си зависи от конкретната карта,  но в общия случай българска виза е по-добре от английска карта, повечето от които имат такса за превалутиране.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , neuromancer каза:

До Исландия може да се пътува само с лична карта. По принцип носенето на два документа е по-добре от един, при условие, че ги държи разделени и не ги губи... Т.е. ако загуби единия, може да се прибере с другия, а ако носи само един ще има проблеми, докато паспорта кротко си седи на безопасно място неизползваем...

За превалутирането си зависи от конкретната карта,  но в общия случай българска виза е по-добре от английска карта, повечето от които имат такса за превалутиране.

Благодаря за съвета. В този случай ще остане както сме решили КК Visa  да ползва.

 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Женя каза:

Синът ми пътува утре сутрин за Рейкявик от Манчестър. Имам много спешни въпроси:

Чекиран е с BG лична карта за полета. Сега се притесних дали няма да има проблем с влизането в Исландия. Не ми се иска да носи паспорта, че двата му документа за самоличност ако с в него, се притеснявам за съхранението им. 

Вторият въпрос: Има българска кредитна карта Visa.  Аз го съветвам да плаща навсякъде с нея. В него има и английска и българска дебитна карта в GBP. Чудя се правилен съвет съм му дала. С тези превалутирания при плащанията взех да се съмнявам кой е по-удачния вариант.

Благодаря предварително на тези, които ще ми помогнат със съвет.

 

Много добре си го посъветвала. С картите всичко ще бъде наред, там главно така се разплащат с изключение на едни тоалетни със стотинки. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Длъжна съм да пиша актуална информация. Без никакъв проблем от страна на митници в Манчестър и в Рейкявик относно личната карта. Успешно пазарува с българска КК Visa където му се налага. 

Благодаря от сърце за съветите Ви!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

Планирам да отида с колата до Исландия на пролет и да я оставя там до зимата, ще направя няколко пътувания в различните сезони със самолет. Някакви препоръки къде мога да я паркирам, на летището е адски скъпо, предпочитам в някой жилищен квартал но дали няма някой да направи проблем?

  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 41 минути , Radoslav каза:

Здравейте,

Планирам да отида с колата до Исландия на пролет и да я оставя там до зимата, ще направя няколко пътувания в различните сезони със самолет. Някакви препоръки къде мога да я паркирам, на летището е адски скъпо, предпочитам в някой жилищен квартал но дали няма някой да направи проблем?

Изрових ето тази информация: https://iheartreykjavik.net/2015/01/parking-in-reykjavik/

 

Там пише за по-евтини закрити паркинзи, в самия пост няма връзка към техния сайт, но намерих това за един от паркинзите: https://www.parkme.com/lot/132136/stjrnuport-reykjavk-iceland

 

image.png

 

Това е около 45 евро грубо, което не е кой знае колко за месечен паркинг. Иначе извън центъра паркирането е безплатно, но ако оставиш кола с чужда регистрация паркирана няколко месеца според мен има голям риск да я вдигнат...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз намерих ето този, баш в центъра, 6300 ISK за месец  http://www.bilastaedasjodur.is/#bilahusin  Но, както си отбелязал, попитай някой местен, все ще се намери по-евтин. Да перифразирам поговорката - с питане и до Ísafjörður се стига :biggrin:

 

Исландците са страшно мил и отзивчив народ, но и много си харесват правилата и нещата да са подредени. Никой няма да ти позволи да си държиш така колата за дълъг период от време на някоя улица. Освен ако не си в много малък град, ама и там има шанс някой любезно да те посъветва да си я разкараш.

 

Също така, не знам дали е удачно тук да отбележа (и не ми се вярва да си го намислил, де, ама все пак да предупредя) - защото каза, че ще обикаляш...та спането в автомобила извън къмпинг зони е строго забранено в Исландия и глобите са в крони, солени са и въобще не ти се иска да нарушаваш закона като чужденец. Полицаите са рядкост, но ако те хване някой минаващ пешеходец веднага ще те докладва. Просто го считат като дълг и задължение на един добър гражданин. Много говорих с исландци по темата, когато бях там, и се оказва, че за няколко години случаите на такива незаконно пребиваващи по пътищата бабаити се е повишил (за някои хора budget holiday се превърна във фетиш, само и само да спестят). Самите исландци са търпеливи и толерантни, но изключително гневни към туристите, които се опитват да шикалкавят и да им нарушават законите.

 

In a nutshell, относно паркинга, наистина е най-добре да попиташ някой поруменял чичка когато отидеш на място.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За къмпирането това което четох е ако си с палатка може при определени обстоятелства да къмпираш но с колите ситуацията е друга. Предполагам ако наблизо няма къмпинг и особено извън сезона няма да има проблеми но едва ли ще спя 4-5 месеца на къмпинг всяка нощ. Четох за Camping Card се приема в 40 къмпинга от около 200. Не съм бил в Исландия и на място ще видя къде и как може да се нощува. Нещата явно много са се променили защото дори в Европа само на определени места е забранено паркирането през нощта.

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Колко време да отделя за оптимална програма за Исландия. Времето на пътуването мисля да е Октомври догодина. Утре изиджет изваждат програмата за есента, така че съм се наточил. Октомври ми се вижда, като добър компромис между шанс да се видят сиянията, туристически поток, възможност за посещение на всички места и сняг/студ. 

Връзка към коментар
преди 12 часа, Боян Димитров каза:

Колко време да отделя за оптимална програма за Исландия. Времето на пътуването мисля да е Октомври догодина. Утре изиджет изваждат програмата за есента, така че съм се наточил. Октомври ми се вижда, като добър компромис между шанс да се видят сиянията, туристически поток, възможност за посещение на всички места и сняг/студ. 

Зависи какво имаш предвид под "оптимална".

 

5 нощувки - краен минимум според мен, включва района около Рейкявик + южен бряг до ледената лагуна. С по-стегнат график може и Snaefellsness да се направи, ще е доста препускане.

8 нощувки - минимум, ако искаш да обиколите целия остров по основния маршрут. Много бързане и юркане ще е пак. 

10 нощувки - по-читава обиколка на целия остров, аз това бих препоръчал. 

14 нощувки - може да включиш и други отбивки извън стандартните маршрути, зависи много и от времето (например в западните фиорди)

... нощувки - колкото и да планираш, все няма да ти стигнат, то за това се ходи и по няколко пъти :)

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, Боян Димитров каза:

Колко време да отделя за оптимална програма за Исландия. Времето на пътуването мисля да е Октомври догодина. Утре изиджет изваждат програмата за есента, така че съм се наточил. Октомври ми се вижда, като добър компромис между шанс да се видят сиянията, туристически поток, възможност за посещение на всички места и сняг/студ. 

Ако искаш сияние най-рано края на месец октомври гледай да е. Добра обиколка е както е казал Георги - 10 дена бих препоръчал. Ние обиколихме целия Ring Road (магистрала 1), като минавахме встрани, за да гледаме нещата, които бях избрал. Намерихме нови, бързахме, бавихме, спирахме където поискаме. Видяхме всичко без  Snæfellsness и западните фьорди. Ако имаш възможност си дай едни 2 седмици, за да си разгледаш всичко и да се нагласиш на обстановката. Страната има изключително много неща, които просто ще намериш по път, всичко си струва, ще си изкараш магически. Иди, разгледай, зариби се и пак отиди после :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Въпрос 1:

Досега гледах фазата на луната. Новолунието е към 10.10 или 9.11. 10.10 ми се връзва  с престой там от 7 до 15ти. 8 дена ми е добре за начало, а и то някак си е ясно че ще е натоварена програмата. Въпросът е на какъв % се очертава да се види читаво сияние или може би по-добре да се изчака началото на ноември, когато обаче деня ще е много къс също.

 

Въпрос 2:

Друг въпрос, който може би е задаван, но не мога да попадна на него. Информацията е огромна в тази тема. Как се лети най-добре до там от България. Аз гледам изиджет от Лондон лутън, където кацат и уиз. Сега мога да взема билети за октомври за около 60 паунда на човек, само за изиджет-а, като трябва да направя на отиване една нощувка в Лондон.

Редактирано от Боян Димитров
Връзка към коментар
Преди 1 час, Боян Димитров каза:

Въпрос 1:

Досега гледах фазата на луната. Новолунието е към 10.10 или 9.11. 10.10 ми се връзва  с престой там от 7 до 15ти. 8 дена ми е добре за начало, а и то някак си е ясно че ще е натоварена програмата. Въпросът е на какъв % се очертава да се види читаво сияние или може би по-добре да се изчака началото на ноември, когато обаче деня ще е много къс също.

 

Въпрос 2:

Друг въпрос, който може би е задаван, но не мога да попадна на него. Информацията е огромна в тази тема. Как се лети най-добре до там от България. Аз гледам изиджет от Лондон лутън, където кацат и уиз. Сега мога да взема билети за октомври за около 60 паунда на човек, само за изиджет-а, като трябва да направя на отиване една нощувка в Лондон.

Въпрос 1:
Не съм сигурен за луната, но мога да кажа, че колкото по-малко светлина в небето, толкова по-добре. Обаче мога да кажа, че сега е прекалено рано да проверяваш всякакви метеорологични неща. В Исландия времето е сууупер променливо, дори дневните прогнози не са добри, камо ли толкова месеци напред. Ако можеш да си смениш датата с луната си я смени, поне да ти е спокойно. Също имай предвид, че и 20 дена да останеш, ако магнетизмът е слаб няма да видиш сияние с очите си. С фотоапарата се вижда на снимките, дори и да е слабо магнитното лъчение.

Въпрос 2: Както на теб ти е удобно. Тук е малко както го усетиш. Най-добре е да си намериш евтини билети и така, поне аз летя по тази формула. Една нощувка бонус в друг град си е супер според мен :yahoo:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , Eager_Traveler_Paul каза:

Въпрос 1:
Не съм сигурен за луната, но мога да кажа, че колкото по-малко светлина в небето, толкова по-добре. Обаче мога да кажа, че сега е прекалено рано да проверяваш всякакви метеорологични неща. В Исландия времето е сууупер променливо, дори дневните прогнози не са добри, камо ли толкова месеци напред. Ако можеш да си смениш датата с луната си я смени, поне да ти е спокойно. Също имай предвид, че и 20 дена да останеш, ако магнетизмът е слаб няма да видиш сияние с очите си. С фотоапарата се вижда на снимките, дори и да е слабо магнитното лъчение.

Въпрос 2: Както на теб ти е удобно. Тук е малко както го усетиш. Най-добре е да си намериш евтини билети и така, поне аз летя по тази формула. Една нощувка бонус в друг град си е супер според мен :yahoo:

Въпросът е къде са евтините билети ? :) и какво значи евтино за тази дестинация? Тези от Лондон ми изглеждат на добра цена и удобни, ама може да има и по-добри практики

Връзка към коментар
преди 6 часа, Боян Димитров каза:

 

Досега гледах фазата на луната.

Това с фазите на луната е една заблуда, която витае в този форум още откакто ние се подготвяхме за Исландия през 2014-та година. Тогава помня, че получихме леки упреци защо не сме планирали по-добре датите си, че се падаше по пълнолуние. Мога да опровергая с пълна сила тези нагласи. Луната не ти пречи изобщо, за да видиш сияние. И дори да го снимаш. Просто е важно да го има достатъчно силно и да е ясно небето. Нужен ти е 98% късмет.

Сиянието започва да се вижда към края на септември. Причината- необходима е все пак тъмнина и достатъчно дълга нощ. Реално сияния има и през лятото, но не могат да се видят заради безкрайния ден.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.