Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

преди 5 часа, Stilianchito каза:

Привет магеланци! 

 

Предстои работно пътуване  май месец до Reykjavik. За жалост ще разполагам само с един свободен ден:angry:. Забележителностите , които бих искала да посетя дори и за кратко са : THINGVELLIR, Stokkur Geysir, Gullfoss waterfal  и Blue Lagoon. Какво бихте ме посъветвали, да се вземе кола под наем или да търся  еднодневна екскурзия към фирма? И ако се спра на вариант кола под наем, има ли входна такса за посочените по-горе ( ест без Blue Lagoon:lol:, за нея съм наясно)

Я дай точните часове, както и на коя дата ще е това, че има значение. Например Синята Лагуна е доста сериозно разпродадена и може би без тур да не успееш да се доредиш. 

 

Ако се абстрахираме от това, маршрутът ти е абсолютно стандартен и изборът ти основно ще падне на характеристиките на колата под наем и туровете. Турът за сам човек ще излезе по-евтино, отпадат притесненията за шофиране (Исландия е най-лесната държава, в която съм шофирал, но има хора, които не обичат) и няма да е нужно да правиш някаква предварителна подготовка от къде да минеш и накъде да завиеш. В автобусите ще поразкажат и някой и друг любопитен факт, ако си тръгнала съвсем без подоготвка. 

 

Предимствата на колата под наем са свободата да прекараш точно толкова време на всяко място, колкото ти решиш, както и евентуално да избегнеш тълпите, макар че лятото е малко вероятно :) Недостатък естествено е цената. 

 

Посочените от теб места, освен лагуната, нямат входни такси. Вулканът Kerid, който също попада в "Златния Кръг" (така се казва обиколката по тези забележителности) има малък вход, но беше нещо символично, което е повече дразнещо, от колкото да натовари бюджета. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

Я дай точните часове, както и на коя дата ще е това, че има значение. Например Синята Лагуна е доста сериозно разпродадена и може би без тур да не успееш да се доредиш. 

 

Ако се абстрахираме от това, маршрутът ти е абсолютно стандартен и изборът ти основно ще падне на характеристиките на колата под наем и туровете. Турът за сам човек ще излезе по-евтино, отпадат притесненията за шофиране (Исландия е най-лесната държава, в която съм шофирал, но има хора, които не обичат) и няма да е нужно да правиш някаква предварителна подготовка от къде да минеш и накъде да завиеш. В автобусите ще поразкажат и някой и друг любопитен факт, ако си тръгнала съвсем без подоготвка. 

 

Предимствата на колата под наем са свободата да прекараш точно толкова време на всяко място, колкото ти решиш, както и евентуално да избегнеш тълпите, макар че лятото е малко вероятно :) Недостатък естествено е цената. 

 

Посочените от теб места, освен лагуната, нямат входни такси. Вулканът Kerid, който също попада в "Златния Кръг" (така се казва обиколката по тези забележителности) има малък вход, но беше нещо символично, което е повече дразнещо, от колкото да натовари бюджета. 

На 17-ти май. До колкото видях в сайта им имат свободни часове за Синята лагуна. Не разбрах това за “недостатъка с цената” :) , явно имаш нещо предвид за колата под наем, ако съм те разбрала правилно. 

Връзка към мнение
преди 44 минути , Stilianchito каза:

На 17-ти май. До колкото видях в сайта им имат свободни часове за Синята лагуна. Не разбрах това за “недостатъка с цената” :) , явно имаш нещо предвид за колата под наем, ако съм те разбрала правилно. 

Просто, че кола под наем за сам човек излиза по-скъпо от тур за сам човек. Но провери и си прецени. Ако цената ти е ок и не те притеснява шофирането в спокойна държава, аз бих избрал колата с две ръце. 

Връзка към мнение

Знаете ли как стои понастоящем въпросът с роуминга в Исландия?  Интересува ме също роумингът в Норвегия и Фарьорските острови - ако някой знае, да не пускам отделна тема.  Благодаря!

Връзка към мнение
преди 5 часа, Rumiana каза:

Знаете ли как стои понастоящем въпросът с роуминга в Исландия?  Интересува ме също роумингът в Норвегия и Фарьорските острови - ако някой знае, да не пускам отделна тема.  Благодаря!

Цитат

Промяна в условия и цени за Роуминг в Зона Европейски съюз, считано от 15.06.2017 г.

От 15.06.2017 г. е в сила изменение на Регламент № 531/2012 на Европейския парламент и на Европейския съвет (Регламента), с което отпадат надценките за разговори, SMS и данни в рамките на Зона Европейски съюз (ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия). С Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/2286 се определя политика за справедливо ползване, която операторите могат да прилагат по отношение на регулирани роуминг услуги на дребно. Операторите имат право да приложат регулирани надценки за всички регулирани роуминг услуги, в случай че бъде нарушена политиката на справедливо ползване.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Георги каза:

Просто, че кола под наем за сам човек излиза по-скъпо от тур за сам човек. Но провери и си прецени. Ако цената ти е ок и не те притеснява шофирането в спокойна държава, аз бих избрал колата с две ръце. 

Още един бърз въпрос. :) Виждам, че повечето фирми предлагат 4х4 коли. Препоръчително ли е наемането на такава или мога да шофирам спокойно и с някоя по-малка кола?! 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Stilianchito каза:

Още един бърз въпрос. :) Виждам, че повечето фирми предлагат 4х4 коли. Препоръчително ли е наемането на такава или мога да шофирам спокойно и с някоя по-малка кола?! 

4х4 са нужни, само ако ще хващаш някъде из чукарите - доста голяма част от пътната система на Исландия е отворена само лятото, само за автомобили 4х4. Но местата отбелязани от теб не влизат в тази категория. Друга причина за 4х4 е зимата хората се притесняват от снежни бури и подобни, но май месец няма такъв проблем. 

 

С две думи, в твоя случай няма абсолютно никакъв обективен фактор налагащ да се вземе 4х4. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Хора търся един ресторант, за който бях чела тук някъде, мисля че Деница беше дала инфо. На големия западносеверен полуостров се намира. Спомнях си, че тогава автора на поста беше написал, че се водел един от най-добрите ресторанти в Исландия и само с резервация имаш шанс да хапнеш, различни риби на бюфет. Та ако някой знае моля да ми дадете инфо!

Връзка към мнение
преди 1 час, Rumiana G. каза:

Хора търся един ресторант, за който бях чела тук някъде, мисля че Деница беше дала инфо. На големия западносеверен полуостров се намира. Спомнях си, че тогава автора на поста беше написал, че се водел един от най-добрите ресторанти в Исландия и само с резервация имаш шанс да хапнеш, различни риби на бюфет. Та ако някой знае моля да ми дадете инфо!

Да, ресторантът е Tjöruhúsið в Ísafjörður и наистина е много вкусно, ако имате възможност си запазете места за обедния бюфет, защото е по-евтин от вечерния (мисля, че за вечеря беше 6000 крони, а за обяд - 3500), а реално са същите ястия - рибена супа и 3-4 вида риба с гарнитури. Ето линк към трипадвайзър:

 

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g189967-d1099110-Reviews-Tjoruhusid-Isafjordur_Westfjords_Region.html

Редактирано от DenitsaS
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , DenitsaS каза:

Да, ресторантът е Tjöruhúsið в Ísafjörður и наистина е много вкусно, ако имате възможност си запазете места за обедния бюфет, защото е по-евтин от вечерния (мисля, че за вечеря беше 6000 крони, а за обяд - 3500), а реално са същите ястия - рибена супа и 3-4 вида риба с гарнитури. Ето линк към трипадвайзър:

 

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g189967-d1099110-Reviews-Tjoruhusid-Isafjordur_Westfjords_Region.html

Точно това търсех! Много ти благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 1.05.2018 г. в 9:23, Stilianchito каза:

Още един бърз въпрос. :) Виждам, че повечето фирми предлагат 4х4 коли. Препоръчително ли е наемането на такава или мога да шофирам спокойно и с някоя по-малка кола?! 

И аз със същото питане 😊 4х4 или по-малка кола ще ме посъветвате за м.март. И колко време по-рано е удачно да се прави резервация 🤔

Връзка към мнение
преди 2 часа, mariya* каза:

И аз със същото питане 😊 4х4 или по-малка кола ще ме посъветвате за м.март. И колко време по-рано е удачно да се прави резервация 🤔

Ами виж отговора горе, в голяма част важи и за теб 🙂 През март няма да са отворени тези пътища, които лятото са достъпни само с 4х4, т.е. няма да имаш достъп до места, които с нормална кола не можеш да видиш.

 

Единствената чуденка е времето, в някоя буря стабилен джип ще се държи по-добре от малка количка. А такива бури макар и не супер чести, все пак се случват. Тук вече всеки си преценява колко му струва спокойствието и какви са му възможностите, лично за мен 4х4 са доста по-скъпи и не си заслужават в този случай.

 

Повечето фирми и брокери имат безплатна промяна/отмяна на резервация. Направи си такава и идните месеци следи за по-добри оферти. 

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, mariya* каза:

И аз със същото питане 😊 4х4 или по-малка кола ще ме посъветвате за м.март. И колко време по-рано е удачно да се прави резервация 🤔

Ние бяхме в средата на март, пълна обиколка по околовръстното на Исландия (road 1) с Дъстер 4х4.

Сега, ако трябва да избирам - не бих взел 4х4, а най-евтината малка количка (за двама). Пътищата бяха идеално почистени. Как го правят в Исландия? За мен си остава загадка.

Единственото място, където такава кола нямаше да се справи (може би) беше последните няколко стотин метра преди паркинга за скалата Dyrhólaey.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Сердечно благодаря за включването и на двама Ви ✌️Моите колебания са точно между Дъстър 4х4 и лека кола. Имайки предвид, че ще бъдем само в южната част и след вашите мнения, ще бъде нещо по-малко 😀 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, ven62 каза:

Единственото място, където такава кола нямаше да се справи (може би) беше последните няколко стотин метра преди паркинга за скалата Dyrhólaey.

Може да е станал по-лош пътя, но аз съм се качвал чак горе до фара в две поредни години през март с нормални, малки колички 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Eager_Traveler_Paul

Аз бях април + май. С малка кола става, няма да заседнете, не се притеснявайте. Добре е направен пътят. Може да има малко мъгла, ама нищо особено. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Боян Димитров

Как стои въпроса с мобилния интернет. Предполагам, че ако си ползвам мобилната дата, ще ми я блокират на втората минута, когато мина 70 лв ограничение.

 

Май остават 2 възможности.

- да търся карта на летището. Нямам идея колко струва

- да си взема от рентал компанията. Предлагат за 10 евро на ден 

Връзка към мнение
преди 53 минути , Боян Димитров каза:

Как стои въпроса с мобилния интернет. Предполагам, че ако си ползвам мобилната дата, ще ми я блокират на втората минута, когато мина 70 лв ограничение.

 

Май остават 2 възможности.

- да търся карта на летището. Нямам идея колко струва

- да си взема от рентал компанията. Предлагат за 10 евро на ден 

От лятото на миналата година е в сила изменение на Регламент номер 531/2012 на ЕП и на Европейския съвет, с което отпадат надценките за разговори, СМС и данни в рамките на ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. 

 

Ако имаш неограничен интернет в България, единственото което се случва е, че в горепосочените зони ти го ограничават до няколко ГБ (изчислява се като двукратния размер на месечната ти такса без ДДС се раздели на регулираната максимална цена за ГБ на едро, която за 2018 е 13лв).

 

Пример: Ако месечната такса е 30 лв без ДДС на месец и имаш неограничен интернет в България, то в ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия ще имаш право на безплатни  4,6 ГБ ( 2х30/13 ), след което ще бъдеш таксуван по 0,013лв на МБ.

 

Дано не съм объркал нещо от горните сметки, но с две думи - нищо няма да ти блокират, ползвай си мобилния интернет на спокойствие.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 9.07.2018 г. в 20:52, Георги каза:

Може да е станал по-лош пътя, но аз съм се качвал чак горе до фара в две поредни години през март с нормални, малки колички 🙂

Когато ние наемахме кола (юли месец), аз настоявах за малка такава. Добре че мъжът ми не ме послуша и взе Jeep 4x4. Освен на Dyrhólaey, имаше още няколко участъка, където оцених колата.  И мястото на едната ни нощувка се оказа , че е достъпно само по черен път, който даже го нямаше на Гугъл мапс. 2000 км някъде навъртахме, комфортът също не е за пренебрегване. Та, ако цената не е голям проблем, смятам че си струва разликата.

На 15.08.2018 г. в 12:56, Боян Димитров каза:

Как стои въпроса с мобилния интернет. Предполагам, че ако си ползвам мобилната дата, ще ми я блокират на втората минута, когато мина 70 лв ограничение.

 

Май остават 2 възможности.

- да търся карта на летището. Нямам идея колко струва

- да си взема от рентал компанията. Предлагат за 10 евро на ден 

Ползвах си мобилния интернет както си го ползвам в БГ. И тел разговори са като в ЕС. Не ти трябва местна карта. Същото важи и за Норвегия.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Боян Димитров

Четох, че в Исландия, кешовите разплащания почти не съществуват.

1. Да си играя ли да обменям някакви исландски пари или това наистина е безпредметно.

2. Каква карта ще ми е най-изгодно да ползвам в Исландия и ще се озова ли в ситуация, къде не мога да разплатя? ( В момента положението е такова. Diners, Dsk wizz mastercard, Revolut mastercard физическа и виртуална виза )

 

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Боян Димитров каза:

1. Да си играя ли да обменям някакви исландски пари или това наистина е безпредметно.

 

Не съм била още в Исландия, но в темата за блокираната сума при зареждане на пълен резервоар бяха писали, че дори и тоалетната можеш да си платиш с карта и при такъв богат набор от карти, аз не бих се притеснявала за кеш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Боян Димитров каза:

Четох, че в Исландия, кешовите разплащания почти не съществуват.

1. Да си играя ли да обменям някакви исландски пари или това наистина е безпредметно.

2. Каква карта ще ми е най-изгодно да ползвам в Исландия и ще се озова ли в ситуация, къде не мога да разплатя? ( В момента положението е такова. Diners, Dsk wizz mastercard, Revolut mastercard физическа и виртуална виза )

 

 

Здравейте,

преди 4 седмици се върнахме от двуседмично пътуване из Исландия. Нямахме никакви исландски пари кеш. Абсолютно навсякъде може да се плати с карта. Ползвахме предимно виза. Дори и платените тоалетни се плащат с карта. Всеки, който отдава стаи под наем също има посттерминал. 

Поздрави и хубаво пътуване из вълшебната Исландия!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Много на сериозно го взимаш. Не е нужно да я миеш.

Просто не прави голяма кочина в колата.

То така следващия нашенец ще вземе и да им я пастира . ☺️

Ако все пак това те смущава сложи на Гпс-а бензиностанции. Има много около летището. Ако на първата няма маркучи на втората ще има. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колата стана доста мръсна отзад. Номерът не се четеше от кал. Трябваше да го измия вчера на ръка с едно шише вода. Никога не съм връщал кола в такова състояние и затова не знам дали няма да има проблем. Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.