Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Ехаааа, супер е, това е ice cave нали? Кога е правена снимката? Жалко,че през лятото няма да имаме възможност да я посетим

 

Всъщност - има и такива, които стоят и през лятото, но рискът е малко по-голям и от туристическа гледна точка Исландия не се ангажира официално с отварянето им за туристи - класическите няколко пещери са отворени от средата на ноември до март, най-късно, както правилно отбеляза Tedy. На 1 август 2007 г. изчезнаха двама германски туристи - телата им така и не бяха намерени, и днес мемориалната им плоча все още седи отпред на скалата до ледника. Постоянно се откриват нови пещери. Някои от тях, поради особените климатични условия на мястото, издържат дори целогодишно, без пропадания, защото са на сенчесто място, с постоянен силен вятър и ниски температури. Ходят специалисти, но съм чувал от познати, че ако си платиш достатъчно, може и да влезнеш през лятото с тях. Аз обаче не препоръчвам такива геройства. Други пещери пропадат дори и през зимата. А най-много са тези, които стоят през зимата, а пропадат през лятото. Не може да се хване 100% зависимост. И всяка година е различно. Това дава гъдел на много луди ентусиасти да влизат по безкрайно опасни места, в които не е стъпвал човешки крак. Температурата раздвижва по-бързо ледника, страничната скала отслабва и има праг на критична маса на леда отгоре и скалата отстрани. Дори на повечето пещери се правят целогодишни 3Д термографики и се следи дали, кога и как се измества спектъра към червено на секторите с най-висок риск. Не е влизано докрай в повечето, проучени са само чрез геоизмервателни уреди и локатори. Има стотици, да не кажа хиляди такива места, където ледът капсулира вътрешни пространства, които варират в големина, дължина и форма. И не са само при Ватнайокутл. Но официално отворените пещери, са само няколко (като най-известната е тази Svínafellsjökull) и се провеждат турове с групи предимно от 4 агенции - Local Guide, Glacier Guides, Extreme Iceland и Ice Walk - придържайте се към тях - те са с изклюително опитни водачи. Времето ви в пещера е към 45 мин., но имате към час хайкинг преди това. Това да го имате предвид за следващия, зимен тур. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Всъщност - има и такива, които стоят и през лятото, но рискът е малко по-голям и от туристическа гледна точка Исландия не се ангажира официално с отварянето им за туристи - класическите няколко пещери са отворени от средата на ноември до март, най-късно, както правилно отбеляза Tedy. На 1 август 2007 г. изчезнаха двама германски туристи - телата им така и не бяха намерени, и днес мемориалната им плоча все още седи отпред на скалата до ледника. Постоянно се откриват нови пещери. Някои от тях, поради особените климатични условия на мястото, издържат дори целогодишно, без пропадания, защото са на сенчесто място, с постоянен силен вятър и ниски температури. Ходят специалисти, но съм чувал от познати, че ако си платиш достатъчно, може и да влезнеш през лятото с тях. Аз обаче не препоръчвам такива геройства. Други пещери пропадат дори и през зимата. А най-много са тези, които стоят през зимата, а пропадат през лятото. Не може да се хване 100% зависимост. И всяка година е различно. Това дава гъдел на много луди ентусиасти да влизат по безкрайно опасни места, в които не е стъпвал човешки крак. Температурата раздвижва по-бързо ледника, страничната скала отслабва и има праг на критична маса на леда отгоре и скалата отстрани. Дори на повечето пещери се правят целогодишни 3Д термографики и се следи дали, кога и как се измества спектъра към червено на секторите с най-висок риск. Не е влизано докрай в повечето, проучени са само чрез геоизмервателни уреди и локатори. Има стотици, да не кажа хиляди такива места, където ледът капсулира вътрешни пространства, които варират в големина, дължина и форма. И не са само при Ватнайокутл. Но официално отворените пещери, са само няколко (като най-известната е тази Svínafellsjökull) и се провеждат турове с групи предимно от 4 агенции - Local Guide, Glacier Guides, Extreme Iceland и Ice Walk - придържайте се към тях - те са с изклюително опитни водачи. Времето ви в пещера е към 45 мин., но имате към час хайкинг преди това. Това да го имате предвид за следващия, зимен тур. 

Едно въпросче от чисто любопитство - От къде знаеш толкова много за Исландия? Защото, много хора тук сме били и сме чели, но ти си по-скоро в категорията на хората, които са 'писали това, което ние сме чели' :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Времето ви в пещера е към 45 мин., но имате към час хайкинг преди това. Това да го имате предвид за следващия, зимен тур. 

 

Нашият тур нямаше хайкинг. Закараха ни с джипове директно до входа на пещерата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едно въпросче от чисто любопитство - От къде знаеш толкова много за Исландия? Защото, много хора тук сме били и сме чели, но ти си по-скоро в категорията на хората, които са 'писали това, което ние сме чели' :)

 

:)

Няма нищо специално в мен. Просто обичам тази страна от дълги години, оформила е голяма част от същността ми, профилът й напълно отговаря на моя характер - и като природа (всички тези barn landscapes и огнено-ледени картини, пленили всеки от вас), и като невероятно богата култура, история, литература и фолклор. Това е нация, която ме е спечелила с духа си - в най-големите години на глад, чума и вулканични зими, когато населението пада под критичния минимум от 40 000 души, предпочита да загине изцяло, но не и да напусне острова или изяде телешките кожи, върху които са изписани старите саги, кведи и еди, оцелели от предците. Да загине изцяло, но не и да отнемат единствената й камбана в Алтинга, открадната от датчаните с цел претопяването й след големия пожар в Копенхаген. Това е нация, която повече от 1000 години учи децата си, че трябва да четат, да пишат, да слушат Rimur (историите на старите разказвачи вечер край огъня), да пътуват и пазят честта и името на рода си. Преподобният Йонас Йонасон дори разказва за един старец, който 4 месеца подред всяка вечер разказвал по три великолепни уникални истории и бил много далече от изчерпване на репертоара си. Спрял да записва историите му след 350-та, защото свършило мастилото. Представи си за какво богатство в националния ген говорим, което се е предавало от поколения на поколения и е оформяло хората. Дори тотално превъртял в зловещия 17 век, време на клади и магии с чорапогащници от кожа на мъртъвци - този народ не напуска за нищо на света острова. Но има тази възможност, и то при много добри перспективи. Лаки в 1783 г. не го пречупва, въпреки че по света измират милиони. Всичко това на фона на един суров, брутален живот, в къщички метър на два, съвсем сами, на 6 денонощия плаване от комфортния свят, с оскъдно меню от (невинаги налична) сушена херинга и развален скир в кацата. Лакснес много хубаво го казва в "Самостоятелни хора" - "Човек може да се нарече сводобен и независим единствено тогава, когато има куража да остане напълно сам". Ето това са исландците. Това не са преселници тип Мейфлауър. Не е пуританска екзалтираност по Нов свят, в който ще се живее с чисти нозе. Това е нация от истински пътешественици, преминали през 9-те кръга на Ада и оцелели до ден днешен; нация която още в X век има 100% грамотно население и открива Америка (и локсодромата) 500 години преди прехваления Колумб. Всъщност в 1477 г., 15 години преди "великото" му пътуване, той сам признава в дневника си, че пътува до Исландия, за да разбере повече от местните за пътищата, теченията и земите на запад.  

 

Имам много приятели на острова, познавам добре българската диаспора - кой с какво се занимава, по каква линия е там, поддържам контакти с тях и инвестирах доволно време в четене и опит на място. Някой ден може и да се преселя там за постоянно, знае ли човек. Та, това е отговорът на въпросчето.  :) Вие сте хора, обикаляли света много повече от мен, имате повече опит от други далечни места и различни светове. Привлича ви разнообразието и покоряването на света. Имате цялостна картина. Аз съм се концентрирал повече в едно-две местенца като мои любими, които, смея да кажа, са ми дали същото, но по друг начин. И определено не съм писал туристическите сайтове, които сте чели. От мен може да се прочете нещо повече  :)

 

 

Нашият тур нямаше хайкинг. Закараха ни с джипове директно до входа на пещерата.

 

Да, разбира се, това е друг, по-лесен, достъпен и бърз вариант, който сте направили.

  • Харесвам 21
Връзка към коментар

Респект, човеко!

Винаги съм призовавала да не се сравняват начините на пътуване- те са толкова различни- за някой стига да стъпи на земя, за да я пише посетена, друг иска да пообиколи,за трети не стигат години прекарани на място. Но ти направо ме разби. :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Намирам се в Тайван, но с такъв интерес чета Бай Добри. Невероятен си. Нашето пътуване е след почти година, но ти го вдъхнови.  Благодря ти.

И че влезе във форума, да разкриеш колко много можеш да ни дадеш....

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 7 месеца по-късно ...

Ние си носихме, никой не ни провери, жената, която беше с нас я проверили, но се заяли само за 2 пакетчета мезе, вакумирано, носеше го от Испания

Проблем ли е да се взима "мезе" - вакумирано или не?

Връзка към коментар

Ами не знам, ние бяхме преди 2 години, не помня какво пишеше, но ние носехме разни неща, но не ни провериха, така, че не знам. На спътничката ни не и взеха мезетата, макар, че се заядоха малко, но накрая я пуснаха ей така, така, че не мога да кажа със сигурност.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Намерих доста полезна карта за Исландия.

 

Dr. Watson's Travel Tips - Iceland

 

Готина е, имам я и на хартия. Дават я и в туристическото бюро в Рейкявик. Познавателна е за доста факти и неща, пък и с приятния митологичен привкус на духове, тролове и криптиди, ала чудовището Лагерфльот (исландското Неси) за туриста. Но не я ползвайте никога за пътна! Не че е грешна, просто е познавателно-развлекателна, а не за навигация! Бяха я разделили на отделни сектори, които в отделните краища даваха самостоятелно. После я сляха в едно. Тази, която пускаш на линк, е преиздание на старата слята:

 

Iceland-Tourist-Map.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Готина е, имам я и на хартия. Дават я и в туристическото бюро в Рейкявик. Познавателна е за доста факти и неща, пък и с приятния митологичен привкус на духове, тролове и криптиди, ала чудовището Лагерфльот (исландското Неси) за туриста. Но не я ползвайте никога за пътна! Не че е грешна, просто е познавателно-развлекателна, а не за навигация! Бяха я разделили на отделни сектори, които в отделните краища даваха самостоятелно. После я сляха в едно. Тази, която пускаш на линк, е преиздание на старата слята:

 

 

 

На мен ми е трудно да открия разликите между двете, освен тези, които са чисто визуални, но ето и някаква друга версия, пак на PDF

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нямат разлики, да. Мисълта ми беше, че има отделна много хубава пътна, която е добре да се ползва, ако няма електронна навигация. Щото при източните фиорди, извън път 1, на много места в черния чакъл си иска сериозна подробна ориентация - губил съм се там и колкото и да беше велико, в един момент леко ти настръхват мартинките :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте,

краткото ми питане е:

В Исландия може ли да се влезе само с БГ лична карта?

 

Да, може. С българска лична карта това става безусловно и безпроблемно. За деца до 18 г. е нужен паспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Благодаря на Бай Добри,

само уточнявам, че деца над 14 год. може да си пътуват и само с лични карти - източник :

 

 

Да, прощавай, още на 14 г. родителите вадят ЛК на детето. Тази, първата, беше валидна, ако се не лъжа, само 4 години до 18-тата годишнина. После стават с десетгодишен срок на валидност.

Връзка към коментар

Бай Добри а и всички останали, имам 4 пълни дни в Исландия. Базиран съм на едно място Рейкявик. Няма да наемам кола. Ще разчитам на дей трипчета. Освен Синята лагуна, какво ще ми препоръчате за другите три дни? А ако някой има опит с тур фирми да сподели. Има много време до пътуването ми, но все пак който се отзове - голямо благодаря.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А ако някой има опит с тур фирми да сподели. Има много време до пътуването ми, но все пак който се отзове - голямо благодаря.  

Здравей,

аз ползвах няколко фирми за дневни турове и останах доволна от всичките:

- Златният кръг го направих с Iceland Guided Tours. Малко по-скъпи са, но правят туровете с малки микробусчета и разликата с огромен автобус, препълнен с туристи, е голяма. Разглеждат се: водопади, гейзери, най-старият парламент Thingvellir, може да ви заведат да видите някоя ферма за коне, много са красиви исландските.

- South Coast & Jökulsárlón Glacial Lagoon - направих го с Gray Line Iceland. При тях цените са най-ниски, но ползват големи автобуси и ги пълнят почти до последното място. Обаче не намерих друга фирма, която да прави на такава цена този тур, а и в крайна сметка останахме доволни. Разглеждат се: водопада Seljalandsfoss, водопада Skógafoss, ледната лагуна Jökulsárlón (в нея се влиза с лодка Амфибия - билетът за лодката е включен в цената на тура). Имай в предвид, че този тур е цели 14 часа с тръгване от Рейкявик, но времето не се усеща, а и ледената лагуна абсолютно си заслужава пътя до там.

- Ако решиш да наблюдаваш китове, пиши, ще ти пратя фирмата, която също ми беше препоръчана. Но аз лично останах разочарована, китовете се виждат в далечината и най-много някоя опашка да заснемеш.

- За един цял ден ползвах и тази фирма: Try Iceland. Техният тур ни излезе най-скъпо, но за мен си струваше на 200%. Взимат туристите с огромен джип и гидът ни показа места, които не вярвам някоя от другите масови фирми да показва. Например видяхме един страхотен скрит водопад.

post-1179-0-41290900-1468412956.jpg

Гидът е поляк, много се кефи на българите. С него ходихме да видим самолетът, който е кацнал аварийно преди около 40 години на един плаж с черен пясък.

post-1179-0-56088000-1468413024.jpg

- Тур „Krýsuvík Geothermal Area & Kleifarvatn Lake" - направихме го отново с Gray Line Iceland. Този тур не е много разпространен и ако го направите, има вероятност да сте само вие в микробусчето и получавате направо VIP тур, както се случи с нас. Разглежда се  геотермалния район Krýsuvík, където са лунните пейзажи. Страхотно е, а и турът е много евтин, защото е само 5 часа, а всички останали по-горе са целодневни.

post-1179-0-39768400-1468413093_thumb.jpg

 

 

Редактирано от Яничка
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Бай Добри а и всички останали, имам 4 пълни дни в Исландия. Базиран съм на едно място Рейкявик. Няма да наемам кола. Ще разчитам на дей трипчета. Освен Синята лагуна, какво ще ми препоръчате за другите три дни? А ако някой има опит с тур фирми да сподели. Има много време до пътуването ми, но все пак който се отзове - голямо благодаря.  

 

Нахвърлям ти 20 идеи, пълно е с възможности. Използвай активно туристическото бюро, в близост до пристанището - много са услужливи:

 

1. Класически дневен тур на Златното колело - има сутрешни и следобедни

2. Южна дъга - водопади, вулкани, ледници, черен плаж - всекидневни

3. Обиколка на полуостров Рейкянес с геотермалната област

4. Слизане във вулкана Thrihnukagigur (скъпичко!)

5. Дневен организиран трип до Ледената лагуна + амфибии

6. Организиран тур до ледника Solheimajokull с гид (ще видиш и катастрофиралия самолет)

7. Гмуркане в Silfra между континентите (скъпичко!)

8. Дневен трип по местата от филма Game of Thrones - готино, похвалиха ми го, от скоро го правят

9. Трип до ледника Langjokull с пещерата и параклиса под него

10. Яздене на кончета (организирано от Рейкявик - виж в бюрото)

11. Еднодневен трип до долината Thorsmork или Landmannalaugar - цветните планини

12. Хайкинг и горещи извори при Reykjadalur и Hveragerdi - голям кеф

13. Лава кейвинг в Leidarendi - влизате в едни зловещи лава тунели

14. Рафтинг по река Hvita - организирано

15. Трип до полуостров Snæfellsness - изключително идилично място

16. Трип до Ледената пещера (скъпичко!)

17. Отскоро има и параглайдинг над южната дъга при водопадите

18. Можеш да хванеш някой Glacier Walk Tour

19. Сиянията можеш да си ги гледаш сам, без тур (в зависимост кога си там де) - видими са от септември до април, далеч не всеки ден

20. Разгледай музеите в Рейкявик 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Здравей,

аз ползвах няколко фирми за дневни турове и останах доволна от всичките:

- Златният кръг го направих с Iceland Guided Tours. Малко по-скъпи са, но правят туровете с малки микробусчета и разликата с огромен автобус, препълнен с туристи, е голяма. Разглеждат се: водопади, гейзери, най-старият парламент Thingvellir, може да ви заведат да видите някоя ферма за коне, много са красиви исландските.

- South Coast & Jökulsárlón Glacial Lagoon - направих го с Gray Line Iceland. При тях цените са най-ниски, но ползват големи автобуси и ги пълнят почти до последното място. Обаче не намерих друга фирма, която да прави на такава цена този тур, а и в крайна сметка останахме доволни. Разглеждат се: водопада Seljalandsfoss, водопада Skógafoss, ледната лагуна Jökulsárlón (в нея се влиза с лодка Амфибия - билетът за лодката е включен в цената на тура). Имай в предвид, че този тур е цели 14 часа с тръгване от Рейкявик, но времето не се усеща, а и ледената лагуна абсолютно си заслужава пътя до там.

- Ако решиш да наблюдаваш китове, пиши, ще ти пратя фирмата, която също ми беше препоръчана. Но аз лично останах разочарована, китовете се виждат в далечината и най-много някоя опашка да заснемеш.

- За един цял ден ползвах и тази фирма: Try Iceland. Техният тур ни излезе най-скъпо, но за мен си струваше на 200%. Взимат туристите с огромен джип и гидът ни показа места, които не вярвам някоя от другите масови фирми да показва. Например видяхме един страхотен скрит водопад.

attachicon.gifskrit vodopad.jpg

Гидът е поляк, много се кефи на българите. С него ходихме да видим самолетът, който е кацнал аварийно преди около 40 години на един плаж с черен пясък.

attachicon.gifsamolet.jpg

- Тур „Krýsuvík Geothermal Area & Kleifarvatn Lake" - направихме го отново с Gray Line Iceland. Този тур не е много разпространен и ако го направите, има вероятност да сте само вие в микробусчето и получавате направо VIP тур, както се случи с нас. Разглежда се  геотермалния район Krýsuvík, където са лунните пейзажи. Страхотно е, а и турът е много евтин, защото е само 5 часа, а всички останали по-горе са целодневни.

attachicon.gifLunen peyzaj.jpg

 

 

Моля за цените на ползваните турове, ако решиш и на лични. Благодаря. 

Редактирано от Kamen
Връзка към коментар

И аз да попитам нещо...

 

Има ли някъде събрана информация за препоръчвани от магеланци добри места за нощувки - Рейкявик специално, но и не само, или са пръснати по темите? 

Ако някой би искал да даде препоръки, ще се радвам.

 

Благодаря.

Връзка към коментар

Моля за цените на ползваните турове, ако решиш и на лични. Благодаря. 

 

По-добре не на лични, но може да потърсиш сайтовете на споменатите фирми и там да си ги видиш. http://re.isса също голяма фирма, Яничка май не ги е споменала. Цените и продуктите като цяло са им доста сходни. 

 

И аз да попитам нещо...

 

Има ли някъде събрана информация за препоръчвани от магеланци добри места за нощувки - Рейкявик специално, но и не само, или са пръснати по темите? 

Ако някой би искал да даде препоръки, ще се радвам.

 

Благодаря.

 

Пръснати са. Но зависи колко хора сте, аз за себе си открих, че Airbnb е много добро попадение като цени/условия, поне в Рейкявик. Извън него е малко по-различна ситуацията. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А, да, пропуснах Reykjavik Excursions - една от основните тур. фирми. С тях направихме  трансферите от/до Синята Лагуна, за която си взехме билета предварително. Отиване и връщане беше 55 лв., доволни сме от трансфера, перфектна организация.

Rainy, не знам колко хора сте. Ако сте повечко, за нощувките най-добре е предложението на Георги - Airbnb. Ако сте двама като нас, аз с две ръце препоръчвам къщата ни за гости в Рейкявик - Guesthouse Aurora - много прилична цена на фона на скъпотията в града, включена закуска, перфектна локация близо до църквата, удобна при късни полети. Собственичката обаче държи и едни апартаменти със същото име, на които закуската им е на същото място и ако вземете апартамент, трябва да излезете от апартамента и да вървите няколко метра, за да стигнете до Guesthouse Aurora, което в дъжд и студ не е приятно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.