Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

И голяма част от тази територия е недостъпна, което  качва доста коефициента :) Виж, статистиката няма значение, това с пренаселеността е до лично усещане. Нямам нищо против много хора на кв.км в зависимост от атмосферата - на концерти, на футболни мачове, в Лондон, Истанбул, Ню Йорк. В такива градове да си сред хора правят града жив.

 

Извинявам се, ако аз съм наклонил някой в грешната представа, че в Исландия има тълпи, гмеж и т.н. Просто на мен, чисто егоистично ми е по-любимо тези места да ги изживявам сам или почти сам. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Две интересни статии, на които се натъкнах току-що:

 

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/08/30/iceland-unearths-rock-to-appease-angry-elves/

 

http://www.theatlantic.com/international/archive/2013/10/why-so-many-icelanders-still-believe-in-invisible-elves/280783/

 

Според едно проучване около 2/3 от исландците вярват в съществуването на елфи и други митологични същества. Тукашните исландисти могат да доразвият темата, че ми стана адски интересна, а предполагам - и на други :) 

Връзка към мнение

Тукашните исландисти могат да доразвият темата, че ми стана адски интересна, а предполагам - и на други :)

 

Провери дали в темата "Вдъхновение за Исландия" Бай Добри вече не е писал по въпроса. Иначе накратко - вярват си хората, слагат едни малки къщички за тях в дворовете (ще кача снимка после, нямам на таблета), има си организация в тяхна защита, която спира строеж на пътища, навлизащи в хабитата им и други такива симпатични неща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля, че конкретно за елфите Бай Добри не е писал...май му е време :) 

 

Иначе малко сме го коментирали по-рано в темата: http://magelanci.com/topic/7431-исландия-новини-и-бързи-въпроси/?p=61036

 

Една снимчица от мен в галерията: http://magelanci.com/gallery/image/3970-%D0%BA%D1%8A%D1%89%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%BB%D1%84%D0%B8/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето и от мен обещаната снимка, къщичките обикновено се поставят в двора на имота. Сега се сетих, че в Рейкявик има и специално училище, посветено на елфите, където може да ги изучавате (срещу доста солена такса). Но пък на сайта има достатъчно безплатна информация:

 

http://www.theelfschool.com/home

 

 

DSC00498.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Едно бързо въпросче:

 

Има ли вероятност Ring Road-a да има затворени участъци в началото на март (5-15) ?

 

Част от него съм го минал през maps.google.com (от Рейкявик почти до Mývatn). :)  Има един притеснителен участък от Breiðdalsvík до Egilsstaðir - ето тук: 64°54'06.5"N 14°34'55.7"W    т.е.   64.901806, -14.582147 (за него предупреждава и Raybeez в една друга тема)  но в google e едно слънчице, лято, ...

Та за началото на март, което си е зима или най-много ранна пролет ми е въпроса.

Дали има някъде статистика, история

 

На места казват, че зимата изобщо не бива да се предприема обиколка по път 1, на други места даже примерни маршрути по дни дават, та не знам... А от това зависи цялата логистика.

 

 

p.s. Планираното превозно средство е MotorHome - ... засега... (Георги, не съм се отказал още) :)

Връзка към мнение

 

 

Има ли вероятност Ring Road-a да има затворени участъци в началото на март (5-15) ?

 

 

 

По-скоро следи времето. Пътят си е отворен. Една снежна буря обаче може да го направи напълно непроходим и той пак да е отворен. В статистиките ще гледаш и ще се радваш на статус "отворен", а то дефакто не е могло да се минава заради интензивни навявания понякога. Разчитай повече на разсъдък и ситуация. Но дори и да са затворени определени участъци поради наводнение например, ти няма да разбереш това в последния момент на място, а поне ден или два преди това, достатъчни да си направиш план Б. Който пък е добре да имаш дори още от тук. В много от случаите насипват и утъпкват бързо страничен черен обход-дига. Но ако е по-сериозно положението, на по-трудни места, се изисква седмица. На източните фиорди наистина карай бавно. Чак такива презастрахования обаче със статистики за март кога е бил затворен пътя, смятам че не са ти нужни. Не подчинявай духа си на статистики. Те сочат и че още самолета до там може да те утрепе. Минавай си като пич и карай отпочинал, трезво и внимателно. Информирай се редовно. В големия вятър и обилния снеговалеж намери начин да спреш на завет и да изчакаш. Ще минат. Взимай храна и вода доволно в колата. Топли дрехи. Все неща, които знаеш.  Едно е сигурно - ако решиш да не го минаваш, никога няма да имаш проблеми с исландски път и време :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

... Минавай си като пич и карай отпочинал, трезво и внимателно. Информирай се редовно. В големия вятър и обилния снеговалеж намери начин да спреш на завет и да изчакаш. Ще минат. Взимай храна и вода доволно в колата. Топли дрехи. Все неща, които знаеш.  Едно е сигурно - ако решиш да не го минаваш, никога няма да имаш проблеми с исландски път и време :)

...

Ах, какви сте с Георги. ^_^

Разпредели ли сте се вие... Единия играе "лошото ченге" - Георги, другия доброто - ти. :)

Единия ме метне в размисли. Тоя камион (моторхоума), къде ще го паркирам, като обикалям по път 1 (около 1800 км.мин) тъй и тъй ще е доста напрегнато т.е. предимството на моторхоума, че можеш да спреш за спане, където те завари нощта ... малко се губи.

Другия - давай смело, няма как да знаеш предварително всичко. Исландия не е страна в която можеш да планираш нещата по часове, ...

Ама като искам и Златния кръг, и Mývatn, и Akureyri, и Jökulsárlón, и Crystal Ice Caves и... още 100 неща и 128 водопада...

 

Малко несвързано стана, ама точно пресъздава моментното ми състояние.  :)  

Ще го взимам този танк (де да беше) и ... докъдето и както стигна.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е нали това е идеята, да има гледни точки, ти ще си прецениш :) За мен 10 дни в Исландия с цел да се видят максимално много неща, предполага добре подготвен и структуриран план, без особено място за големи импровизации. Иначе, яхай камиона като ти е мерак и не го мисли, поне ще понатрупаме форумен опит и в тоя тип пътуване в Исландия :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е нали това е идеята, да има гледни точки, ти ще си прецениш :) ...

 

Сигурен съм, че шегата ми е разбрана. :)

Наистина се надявам и разчитам на различни гледни точки, за да мога да взема най-доброто решение според вашите мнения и моите си нагласи.

 

Първо мислех да букна моторхоума, но благодарение на вас, малко промених последователността. Сега си правя едно предварително планче/списъче с основните забележителности, ще се опитам да ги планирам и по дни. Да видим какво ще излезе. Надявам се после да го обсъдим и прекроим и след това ще буквам - транспорт и спанета. Ама като си се знам какъв съм овен - по-вероятно е да е само транспорт. :)  

 

Мислех цялата тази работа да е по-късно, ама то ... ей го март.

А и с едни Малдиви се "набутах" февруари. Поне планирането там е лесно - намираш един шезлонг, лягаш, като те напече неистово - взимаш една маска и шнорхел, гледаш рибки и корали и пак на шезлонга - плана е готов. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Автобусите и микробусчетата си го минават целогодишно. Разликата с моторхоум едва ли е фрапантна. Все пак хора живеят около пътя. Питаш ли ги как се прибират по отбивките. Само извънредна ситуация и непригодено за зимни условия средство могат да направят нещата невъзможни. А метеорологично време и техническо състояние на кола не зависят ни от мен, ни от Георги. :)

Всичките ти изброени желания се намират на главни артерии, които се поддържат и зимата. Не виждам причина да се притесняваш. Мога да ти докладвам ако искаш декември как ще е ситуацията по колело и южна дъга, въпреки че на изток няма да ходя. Едва ли ще е драстично по-различно, с тая разлика че ще имаш малко повече светло от мен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Бях писала преди някъде из темите, ние бяхме април, път номер едно беше затворен малко след Акурейри, там има едно високо място. Разбрахме от електронно табло, имаше телефон, обадихме се и ни казаха да заобиколим покрай фиорда. Северната част на острова, е за повишено внимание зимно време, имаше участъци, където пътя не се виждаше и се ориентирахме по колчетата, нямаше никакви коли и никаква видимост, беше доста страшно. Май и снимка бях качила някъде.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Наистина се надявам и разчитам на различни гледни точки, за да мога да взема най-доброто решение според вашите мнения и моите си нагласи.

Аз ще си позволя да ти дам едно друго овенско мнение - сега направи 10 дни по южния бряг (най-грубо от запад Snæfellsnes до изток Jökulsárlón), а другата част си остави за лято 2018. Исландия е място, на което ще искаш да се връщаш много пъти и не е задължително да я минеш цялата наведнъж. Март със сигурност няма да имаш проблеми на Юг, а и няма да препускате. Другото лято си правите Източни фиорди - Север - Западни фиорди, а може и някой от т.нар. highlands.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ще си позволя да ти дам едно друго овенско мнение - сега направи 10 дни по южния бряг (най-грубо от запад Snæfellsnes до изток Jökulsárlón), а другата част си остави за лято 2018. Исландия е място, на което ще искаш да се връщаш много пъти и не е задължително да я минеш цялата наведнъж. Март със сигурност няма да имаш проблеми на Юг, а и няма да препускате. Другото лято си правите Източни фиорди - Север - Западни фиорди, а може и някой от т.нар. highlands.

10x DenitsaS,

 

Засега това е планът ми "B".

 

Всичко с програмата ми върви по-бавно от обикновено - по ред причини - малко време, сто източници и не на последно място - невероятните съчетания на букви, които исландците явно си мислят, че са някакви наименования. :)  Само това ...foss го запомних. ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз твърдо съм решил да наема кемпер (motor home) с баня, тоалетна, легла, кухничка,...

Едва ли ще излезе по-евтино (или поне не много) но си представям, че ще мога да си спирам, нощувам където ми е кеф и няма да гоня за конкретен ден списъка от забележителности, а просто ще имам дълъг списък за 10 дни и ще си карам подред по "околовръстното" на Исландия.

Скоро ще пусна въпрос (за втори път) но по-конкретно за сайтовете където съм намерил такива каравани за мнения.

 

 

Понеже и аз като теб имам някакви бъдещи мераци за свободно пътуване и спане където ме свари вечерта, та от сегашното ми пътуване в Исландия ми направиха впечатление едни табели, които не съм ги виждал преди. На тях пише изрично, че е забранено къмпингуването и паркирането за през ноща. Има ги на 99% от забележителностите и на близките около тях паркинги. За сравнение през 2014 на много места съм виждал да "спят" кемпери и не беше забранено.

 

А сега за тълпите...ех тези фъ..нг туристс.  :)  :lol:

Обяснявам на компанията, че като тръгнем към Вик трафика и туристите ще изчезнат рязко...после същото го казвах и за след Вик до Ледената лагуна...След Хофн не бях ходил и логиката беше, че ей сега ще изчезне и трафика, и туристите, и Исландия ще си е само за нас.... 

Емиии не!!!

Толкоз паплач не съм виждал и не съм и очаквал да видя. А уж септември е от по-ненатоварените месеци...

Единствено по Западните фиорди беше малко по-поносимо, но пак си ги имаше.

Всъщност единственото място на което усетихме усамотение и липса на "хуни"(така им казвам на тълпите туристи) беше остров Хеймаей.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Понеже и аз като теб имам някакви бъдещи мераци за свободно пътуване и спане където ме свари вечерта, та от сегашното ми пътуване в Исландия ми направиха впечатление едни табели, които не съм ги виждал преди. На тях пише изрично, че е забранено къмпингуването и паркирането за през ноща. Има ги на 99% от забележителностите и на близките около тях паркинги. За сравнение през 2014 на много места съм виждал да "спят" кемпери и не беше забранено.

Това е ново и за мен, въпреки че е разбираемо. Трябва да е от съвсем скоро. Явно просто са се оляли тотално това лято да спират където им скимне и са цъфнали и такива табели - но няма и как да е - процентът на малоумниците, а и на "спасяващите се някакси" нарастна, а това води неминуемо до простотии, шум, притеснения на местни, газене на флора и правене на боклук. Но и така пак има места за паркиране и спане, не ми се вижда чак мега драма. Винаги има близко село или градче, сравнително добре разпределени като крайна дневна точка и никой няма да ти каже махай се - ни вечер, ни сутрин (камо ли през нощта), освен ако не си крайно нагъл, шумен и набиващ се на очи с някаква глупост. От цялата работа с тия табели не бива да ни притеснява толкова къде ще захъркаме, колкото тревожните темпове и безразсъдството, с които се окепазява Исландия.

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не съм бил лятото, но дните са толкова безобразно дълги, че просто трябва да избягвате графика на организираните турове. Мисля, че Златният Кръг би бил ОК, ако тръгнете 4 следобед например. Не, че и тогава няма да има други индивидуални туристи или други организирани турове, но ще са доста по-малко. 

 

Аз иначе продължавам да съм си върл фен на зимата, ама срамота че още не съм виждал пъфини/кайри там, ще трябва скоро да се ревизира. 

 

 

Да не се заричам де, но лятото бих отишъл само заради Западните фиорди.

Иначе пъфини една наша обща приятелка ще ни води да ги гледаме в Ирландия лятото ;):) и ако ни се получи подозирам, че целия форум ще тръгне натам... :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Толкоз паплач не съм виждал и не съм и очаквал да видя. А уж септември е от по-ненатоварените месеци...

 

Тъъкмо Бай Добри ме беше убедил с прекрасните му снимки, че лятото не е пренаселено и ти пак ме вкара в размисли :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Май е въпрос повече на перспектива какво е много и малко туристи. Ние бяхме в края на септември-началото на октомври и честно казано - нямахме усещане, че е пренаселено с туристи - единствено на Jokulsarlon имаше по-голямо струпване, но от Hofn натам станаха още по-малко като тръгнахме към северната част и Myvatn.

Tа много май може да е от двама до плюс безкрайност в зависимост от настройката. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тъъкмо Бай Добри ме беше убедил с прекрасните му снимки, че лятото не е пренаселено и ти пак ме вкара в размисли :lol:

 

Не виждам причина все още броя на туристи в Исландия да е категорична и безусловна пречка да я посетиш. Вярно, 2015 и 2016 нарастнаха доста, Лайта е прав, но пък то няма и как хубавите неща да останат незабелязани. Поне е читава държавата и си пази природата, въвежда регулации и ограничава свинщината. Ти се чуди още 2-3 години, пък тогава и аз сигурно друго ще приказвам. От което всъщност май наистина ме е най-страх.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Не е въпрос, но все пак - до преди малко бях на една презентация за Исландия. Нямам какво да кажа, освен още веднъж да изкажа възхищението си тук от всички магеланци, за пореден път си потвърждавам мнението, че този форум е едно богатство.

 

Чувствах се в пъти по-подготвен от презентиращата на какви ли не теми - от Синята лагуна, през наблюдаването на китове, Ring Road и всичко останало, а дори не съм ходил все още в Исландия :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Само не ми казвай, че си и плащал за нещо, което вече си знаел?!

От друга страна лошият опит също е опит...

Връзка към мнение

Само не ми казвай, че си и плащал за нещо, което вече си знаел?!

От друга страна лошият опит също е опит...

Не само, че знаех, но и имах неистовото желание да поправям презентаторката през 5 минути за грешната информация която дава. От това, че в Исландия не съществува междуградски транспорт до това, че Синята Лагуна е геотермален естествен извор. Единственото ново за мен бяха снимките, които се показаха. Също така гледането на китове беше изкарано като тотална загуба на пари и време защото не е имало кит, който да скочи като на брошурите.

Поне в цената на входа имаше напитка и сладки :lol:

 

За Клуб на пътешественика ли става въпрос? :)

Да. В никакъв случай обаче не казвам нещо против тях, те просто подсигуряват сцена на човека, който иска да презентира, останалото си зависи само от него. Преди бях на една презентация за Австралия и Нова Зеландия и беше супер интересна.

Връзка към мнение

Според мен подобни мероприятия трябва да са по-насочени като разказ от първо лице - не толкова с неоспорими факти, колкото впечатления и лични емоции. За мен това е много по-продаващо и важно, затова и бих казал някои неща в подобна презентация, които да не са точно верни като факт, но да са правилни от позицията на презентиращия.

Пример:

 

"За мен гледането на китове не беше нещо уникално, защото..." 

 

:)

 

Иначе съм удивен колко бързо свършват билетите за техните мероприятия, а исландското даже май е беше и повторение заради голям интерес. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.