Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

При нашето пътуване нямах обменени крони, но и не се наложи да имам. Дори тоалетната си плащаш с карта. Никакви пари в брой не съм носила. Няма такси, курса е изгоден.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Geysir (рентакар компания в Исландия) са ми пратили код за намаление (10%).

 

Ето го с всичките дребни шрифтчета:

🎥 Discover Geysir's Story:

A Film of Heritage and Adventure 🎥

Geysir Car Rental is celebrating its 50th anniversary this year! We're so grateful to have had the opportunity to serve Icelanders and visitors to our beautiful country for half a century. As we commemorate 50 amazing years of Geysir Car Rental, we invite you to experience an emotional journey that mirrors our own legacy through the decades.

 

In celebration of our shared legacy and to thank you for being a part of our family, we have an exclusive offer for you! Enjoy an additional 10% off on your next booking when you combine our Early Bird discount with a special code.

50 years of Iceland adventures - Geysir Car Rental

Use code: GEYSIR1973 

*Please note that the GEYSIR1973 code is applicable to rentals of five days or more and is to be used in conjunction with our Early Bird discount.

BOOK NOW

Once again, thank you for being an integral part of our story. After watching the film, we would be thrilled to hear your thoughts. Share your Geysir adventures and experiences with us using #Geysircarrental

 

With heartfelt gratitude,

Geysir Car Rental Team

 

 

 

Дано на някой му е полезен.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! Предстои ни круиз с начално пристанище Рейкявик.  Кой е най-удобния и приемлив като цена вариант за придвижване от порта до центъра на града и обратно? Има ли автобус или някакъв шатъл на добра цена? 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Miralex каза:

Здравейте! Предстои ни круиз с начално пристанище Рейкявик.  Кой е най-удобния и приемлив като цена вариант за придвижване от порта до центъра на града и обратно? Има ли автобус или някакъв шатъл на добра цена? 

Най-удобен вариант със сигурност е такси. Цените не са ниски, но разстоянието е толкова кратко, че ако сте няколко човека, едва ли ще е проблем. На рецепцията на всеки хотел ще ви извикат, такситата идват бързо. 
Автобус също има, но нямам личен опит колко е редовен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Miralex каза:

Здравейте! Предстои ни круиз с начално пристанище Рейкявик.  Кой е най-удобния и приемлив като цена вариант за придвижване от порта до центъра на града и обратно? Има ли автобус или някакъв шатъл на добра цена? 

С такси е най-удобно. По принцип автобусната мрежа не е удобна особено, а дори и от летището, ако сте 3 човека е не по-скъпо с такси от шатъла. Не че таксито е евтино, а са скъпи шатълите. А и с багаж не знам доколко е удобно в обикновените автобуси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, Miralex каза:

Здравейте! Предстои ни круиз с начално пристанище Рейкявик.  Кой е най-удобния и приемлив като цена вариант за придвижване от порта до центъра на града и обратно? Има ли автобус или някакъв шатъл на добра цена? 

Има безплатен шатъл от и до Harpa Concert Hall. Ние го ползвахме от порта до залата, бяха през 20-тина минути. До летището от града отидохме с градски транспорт, не с бързите автобуси, нямаше никакъв проблем с багажа ( 2 големи и 2 малки куфара) и цената беше повече от два пъти по-ниска ( 25 минути се пътува повече).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря, много! Ще потърсим автобусите. Ще бъдем без багаж. Имаме ранно чекиране - 11ч., а корабът тръгва в 18ч. Идеята е да оставим багажа и да се върнем до града за няколко часа. Докато оставим багажа, ще бъдем с кола под наем, която ще освободим.  

Имам и едно по-странно питане. На Диамантения плаж, кога има най-голям шанс да се "видят диаманти"? Четох, четох в нета и се обърках. 😄 Някои казват, че трябва да е на прилив, други, че трябва да е отлив. Дали някой има лични наблюдения или информация в тази насока? 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Miralex каза:

Имам и едно по-странно питане. На Диамантения плаж, кога има най-голям шанс да се "видят диаманти"? Четох, четох в нета и се обърках. 😄 Някои казват, че трябва да е на прилив, други, че трябва да е отлив. Дали някой има лични наблюдения или информация в тази насока? 

По-скоро зависи от сезона, по-големите ледени късове са през зимата, лятото зависи от конкретната година как са били температурите. От всички пъти, които съм ходила, най-много и най-големи ледени късове имаше през март. За прилив или отлив не знам, а и вие няма как да си изберете предварително, така че както се случи - пак ще е хубаво 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно на порта пред багажното са автобусите, както и такситата. Има си табели, а и надписи на земята, ще ги видите.
Колкото до другия въпрос, прилив, отлив, щом сте с круиз когато успеете да идете след като (и ако) слезете на порта 😄 (шегувам се, пожелавам Ви незабравими изживявания.
Ние бяхме август от Норвегия, през Шетландски (на които не спряхме поради големи вълни) и Фарьорски острови до Исландия, невероятно преживяване.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Jane* каза:

Точно на порта пред багажното са автобусите, както и такситата. Има си табели, а и надписи на земята, ще ги видите.
Колкото до другия въпрос, прилив, отлив, щом сте с круиз когато успеете да идете след като (и ако) слезете на порта 😄 (шегувам се, пожелавам Ви незабравими изживявания.
Ние бяхме август от Норвегия, през Шетландски (на които не спряхме поради големи вълни) и Фарьорски острови до Исландия, невероятно преживяване.

Ние ще бъдем в Исландия четири дни преди да се качим на кораба от Рейкявик и смятаме през това време да разгледаме златния кръг и южната част. Та затова имаме някаква възможност да планираме ходенето до Диамантения плаж.😄

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 12 часа, infectedmushroom каза:

Времето края на Април /начални дни на Май как е ? Повече слънчеви дни или повече облачни дни ? 

Благодаря !

Там времето е непредсказуемо, ние бяхме края на юни/началото на юли и нямахме нито едн слънчев ден, та за твоя период не бих разчитала много,много на слънчеви дни. Но е и въпрос на късмет.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, отдавна чета темите и пътеписите за Исландия. Много пъти съм понечвала да планирам пътуване, но все нещо ме спира. Сега отново се запалих по идеята. По принцип мразя зимата, студа, не съм човек на адреналина и една снежна буря или силен вятър би ме спекъл. Искам да отида през лятото, нооо мечтая за северното сияние. Затова се заформи идеята за блиц отскок за 3 дни около 3 март. Знам, че е много малко време. И знам, че шансът да видя сиянието е много малък за толкова кратко време. Реално ще са 2 нощувки само. Но не мога да отделя повече време и си мисля, че по-добре 3 дни, отколкото хич. 

Чудя се къде е по-добре да потърся настаняване? Дали да е някъде по главния път на Златния кръг или в града с оглед на шансовете за наблйдение на сиянието? Зная, че извън града е препоръчително, но си мисля дали настаняване в Рейкявик не дава повече възможности да се тръгне в различна посока през нощта в зависимост от прогнозата за облачната покривка? 

Другото, което се питам е дали трябва да купувам специално облекло и обувки или достатъчно топли дрехи и отгоре дъждобрани са достатъчни? Четирима сме и бюджетът би се натоварил значително, ако трябват специални дрехи. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Fini каза:

с оглед на шансовете за наблйдение на сиянието? Зная, че извън града е препоръчително

Когато бяхме в Исландия, сиянието се виждаше буквално от леглото ми - нямаше нужда даже да се обличам, за да го видя, снимам и т.н. В Lambastadir Guesthouse бяхме отседнали и останахме доволни. Също нямахме много време, но останахме повече от очаровани от видяното. Тук съм описала какво успяхме да видим.

 

Съвсем скоро, когато бяхме в Гренландия, от хотела ни насред града, се разкри чуден спектакъл на сиянието.

С две думи искам да кажа, че ако сиянието е силно, ще го видите от всяко място, където го има.

Специално облекло не ми е трябвало нито за едното място.

Все пак ако планирате да стоите повече навън, вземете си термо-бельо.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря Mary! Много интересен и подробен разказ. Беше ми полезен в много отношения. Трудно ли се стига до ледените пещери? Има ли много ходене по заледен терен? Коя пещера бихте препоръчали? Зная, че само с организиран тур е възможно посещение. Ако имате препоръки за компания и програма, ще е супер 🙂

Връзка към мнение
преди 4 часа, Fini каза:

Благодаря Mary! Много интересен и подробен разказ. Беше ми полезен в много отношения. Трудно ли се стига до ледените пещери? Има ли много ходене по заледен терен? Коя пещера бихте препоръчали? Зная, че само с организиран тур е възможно посещение. Ако имате препоръки за компания и програма, ще е супер 🙂

Здравей, аз не съм Mary, но за ледените пещери по-общо и за нашето посещение конкретно съм писала тук - може да ти е полезно. Няма как да се препоръча една определена пещера, защото те са различни всеки сезон, според зависи къде са достъпни. Дали има много ходене по заледен терен също зависи от самото място и месеца, само от фирмата организатор биха могли да ти отговорят по-точно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 5.11.2023 г. в 20:53, Fini каза:

Здравейте, отдавна чета темите и пътеписите за Исландия. Много пъти съм понечвала да планирам пътуване, но все нещо ме спира. Сега отново се запалих по идеята. По принцип мразя зимата, студа, не съм човек на адреналина и една снежна буря или силен вятър би ме спекъл. Искам да отида през лятото, нооо мечтая за северното сияние. Затова се заформи идеята за блиц отскок за 3 дни около 3 март. Знам, че е много малко време. И знам, че шансът да видя сиянието е много малък за толкова кратко време. Реално ще са 2 нощувки само. Но не мога да отделя повече време и си мисля, че по-добре 3 дни, отколкото хич. 

Чудя се къде е по-добре да потърся настаняване? Дали да е някъде по главния път на Златния кръг или в града с оглед на шансовете за наблйдение на сиянието? Зная, че извън града е препоръчително, но си мисля дали настаняване в Рейкявик не дава повече възможности да се тръгне в различна посока през нощта в зависимост от прогнозата за облачната покривка? 

Другото, което се питам е дали трябва да купувам специално облекло и обувки или достатъчно топли дрехи и отгоре дъждобрани са достатъчни? Четирима сме и бюджетът би се натоварил значително, ако трябват специални дрехи. 

Препоръчвам Ви да си вземете затоплящи възглавнички (има за ръцете, които се слагат в джобовете, и за краката, които се лепват на чорапите). Не обичам студа, но три пъти посетих Исландия през зимните месеци и искам още и още. Облечете се с няколко пласта дрехи. Аз не съм купувала нищо специално.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте. Чудим се дали да не направим Исландия в първата седмица на месец април. Наясно съм, че времето ще бъде все още студено, но по-скоро ме интересува ако някой е ходил да ми сподели дали поради преходния период не е успял да направи някой тур, като например: ледените пещери, китовете, водопадите как са в този период? Притеснява ме, че ако отидем може пещерите вече да са затворени, за китовете да не става и  т.н. Също така дали сте имали късмет да видите сиянието тогава?

Благодаря! 🙂

Връзка към мнение
Преди 1 час, Travelicious каза:

Здравейте. Чудим се дали да не направим Исландия в първата седмица на месец април. Наясно съм, че времето ще бъде все още студено, но по-скоро ме интересува ако някой е ходил да ми сподели дали поради преходния период не е успял да направи някой тур, като например: ледените пещери, китовете, водопадите как са в този период? Притеснява ме, че ако отидем може пещерите вече да са затворени, за китовете да не става и  т.н. Също така дали сте имали късмет да видите сиянието тогава?

Благодаря! 🙂

Отговарям малко наизуст, че ми е поизветряла информацията, общо взето е каквото си спомням:

 

- времето не е задължително да е студено, парадоксално но годишните вариации в температурата са по-малко от очакваните. 

- ледените пещери са на кантар, мисля че в зависимост от условията се определя дали ще има. Ако е била топла зимата може да ги спрат и по-рано, ако е била по-студена може и да продължат до по-късно

- китовете са целогодишно от Рейкявик, от другите отправни точки може да са само лятото. 

- водопадите нямат ограничения, допускам че говориш за тези по южния бряг

- за сиянието вече започва да се скъсява твърде много деня. Ако ще го правите сами и ви се стои до късно, може и да имате шанс, но туровете може и да са спрели по това време, защото те така и така по принцип карат до към полунощ. 

 

Ако трябва да съм честен, малко крив период е началото на април - губиш потенциално някои от предимствата на зимния сезон, а нямаш много от предимствата на летния. Но ако няма друг начин, пак ще е яко, основата в Исландия винаги е солидна.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Travelicious Ледените пещери са до края на март по принцип, но виж произволно в някоя от фирмите за турове дали ще излезе нещо за вашите дати. За сияния е малко късно, за китове е малко рано. Не бих препоръчала тур за китове от Рейкявик, защото шансовете да се видят там са най-малки. Най-добре от Хусавик или от Акурейри, но там сезонът за наблюдение започва през май ако не се лъжа (пак може да провериш в някоя от фирмите кои дати излизат). Останалите забележителности обаче са си налице и пак ще си изкарате добре! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

@DenitsaS, може ли да препоръчаш заведение/ресторант с традиционна храна за вечеря в Рейкявик и място тип фаст фууд за през деня. Нещо с по-нормални цени, ако съществува. 🙂 С интерес прочетох разказа за посещението ви в ледената пещера и тръгваме по вашите стъпки след няколко дни.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, Mile каза:

@DenitsaS, може ли да препоръчаш заведение/ресторант с традиционна храна за вечеря в Рейкявик и място тип фаст фууд за през деня. Нещо с по-нормални цени, ако съществува. 🙂 С интерес прочетох разказа за посещението ви в ледената пещера и тръгваме по вашите стъпки след няколко дни.  

Традиционна и не много скъпа вечеря - супа от лангустини в The Seabaron (Sægreifinn) на старото пристанище в центъра. В Café Loki срещу Hallgrímskirkja има Icelandic plate с местни специалитети като пушено агнешко, пушена сьомга, ферментирала акула и brennivín, но не става за наяждане, а само за опитване и цената не е много ниска (все пак го предлагам, ако решите да опитате, но пушеното агнешко и сьомгата, както и други местни храни може да си купите от всеки супермаркет). До църквата има камионче за гофрети и горещ шоколад, но не знам дали ще е отворено сега. В Café Babalú има агнешка супа, която също е традиционна и по-евтина. Фаст фууд е типичният исландски хот-дог от всяка бензиностанция или от най-известните в Рейкявик Bæjarins Beztu Pylsur. Бургери от Hamborgarabúllan Tómasar също на старото пристанище. Приятно пътуване ви желая и малко завиждам за ледената пещера! 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.