Прескочи до съдържание

Исландия - 10 дни в началото на март


ven62

Препоръчани мнения

Ако в ден 4 ти остане време може да добавиш църквата в Oddi - няма да отнеме много за разглеждане, а също е важно историческо място и самата църква е много хубава. За Рейкявик като цяло ще стигне да пообиколите центъра, като може да започнете с качване на кулата на Hallgrímskirkja, ако видите че няма опашка сутринта. Ако трябва да изберете само един музей, тогава да е Националния или ако искате да гледате картини - Националната галерия. Също така споменаваш, че първия ден ще пазарувата в Рейкявик - не знам какъв ще е напливът на туристи през март, но в централните Бонуси лятото имаше големи опашки, особено в този на Laugavegur.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако в ден 4 ти остане време може да добавиш църквата в Oddi - няма да отнеме много за разглеждане, а също е важно историческо място и самата църква е много хубава. ...

 

Четох това-онова за Oddi. Легендата, как е избрано мястото на църквата – дето мъжете летели и един хвърлил копието си, … , че сегашната църква е от началотo на 20 век и побира около 100 човека – явно това за Исландия е голяма църква. За реновирането и семейството художници през 50-те. За фамилията/клана/династията Oddi, които били предимно свещеници, но и учени, политици, доста от тях стават епископи и били едни от най-интелигентните хора в Исландия. Sæmundur Sigfússon, може би е най-видния представител на фамилията, учил по Европа, основател на училището. Той май е най-известен с една своя книга(труд) в която описва Норвежките (Скандинавските) крале, но за това се съди косвено от поема, написана по-късно, но изцяло позоваваща се на труда на Sæmundur и най-вече на хронологията в него. Влиянието на фамилията постепенно намалява след смъртта на внука на Sæmundur – Jon. „Щафетата“ поема Snorri Sturluson, който доколкото разбрах е нещо като последовател/ученик на Jon.

Отделно от чистата фактология, фамилията/кланът е „забъркан“ и в много митове и легенди, като може би, най-известната е тази, дето Sæmundur сключил сделка с Дявола да го докара до Исландия на гърба на тюлен и как после я развалил, като шибнал тюлена с библията по главата и го убил. С тази легенда е свързана и статуята пред университета в Рейкявик, която се надявам да видим…

И след всичко това – maps.google.com не може да ми покаже къде е тая църква. Та затова я няма в програмата ми.

Може би е на края на път 266 Тук? 63.776732, -20.385327

 

 

-----------

Националната галерия ще я прескочим. Нямам "усещането" за картини. Бил съм в Третаковската галерия, Прадо, Лувъра, ...

Ами, рискувам да ме помислите за ..., абе и аз не знам за какъв. Но като видях Мона Лиза, не усетих някаква възхита или усещане за уникалност, ... Същото и със "Слънчогледите" на ван Гог в Амстредам.

Герника в Прадо - имаше пейки, седят хората, гледат картината с часове. Да, знам историята, даже отделни фрагменти от нея знам за какво са, но не мога да кажа че съм впечатлен. И от известно време, срам, не срам... пропускаме художествени галерии.  :)

 

Но такива неща ме впечатлват:

 

post-3709-0-71519800-1484128704_thumb.jpg

 

 

И тъй като нямам шанс да "взема ръка" в "Познай от къде е тази снимка", някой може да се пробва и тук. ;)

 

 

p.s. Използвам случай да благодаря на теб - DenitsaS и на Бай Добри за чудесните "пасове" във "Фотощрихи от декемврийска Исландия - дневник" .

Истинска наслада е да ви чета. Мога да направя аналогия с баскетболно шоу на звездите от NBA - извънземни.

Та и вие сте такива - "извънземни". :thankyou:

Не ви благодаря там - да не си развалям "пейзажчето".

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Четох това-онова за Oddi. Легендата, как е избрано мястото на църквата – дето мъжете летели и един хвърлил копието си, … , че сегашната църква е от началотo на 20 век и побира около 100 човека – явно това за Исландия е голяма църква. За реновирането и семейството художници през 50-те. За фамилията/клана/династията Oddi, които били предимно свещеници, но и учени, политици, доста от тях стават епископи и били едни от най-интелигентните хора в Исландия. Sæmundur Sigfússon, може би е най-видния представител на фамилията, учил по Европа, основател на училището. Той май е най-известен с една своя книга(труд) в която описва Норвежките (Скандинавските) крале, но за това се съди косвено от поема, написана по-късно, но изцяло позоваваща се на труда на Sæmundur и най-вече на хронологията в него. Влиянието на фамилията постепенно намалява след смъртта на внука на Sæmundur – Jon. „Щафетата“ поема Snorri Sturluson, който доколкото разбрах е нещо като последовател/ученик на Jon.

Отделно от чистата фактология, фамилията/кланът е „забъркан“ и в много митове и легенди, като може би, най-известната е тази, дето Sæmundur сключил сделка с Дявола да го докара до Исландия на гърба на тюлен и как после я развалил, като шибнал тюлена с библията по главата и го убил. С тази легенда е свързана и статуята пред университета в Рейкявик, която се надявам да видим…

Направо си изчел всичко, радвам се, че ти е станало интересно :-) Наистина не знам защо не излиза на Гугъл мапс, аз съм била 2 пъти, но не съм шофирала, трябва някой друг да каже за координатите. По улиците на Рейкявик ще намериш достатъчно изкуство по твой вкус, а и дори сега да не видиш всичко, съм сигурна че пак ще отидеш. За мен е удоволствие да споделям информация за Исландия, още повече когато има интерес и може да вдъхновиш хората не само да посетят мястото, а и да се задълбочат в историята и културата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

И след всичко това – maps.google.com не може да ми покаже къде е тая църква. Та затова я няма в програмата ми.

Може би е на края на път 266 Тук? 63.776732, -20.385327

 

Задобряваш! Там е. Току те направим исландец с Vegvísir на челото :)

 

Виж как като проявиш интуиция, а не следваш сляпо машината, жънеш успех. По път 1 след Hella, пресичаш реката и след по-малко от 2 км. имаш отбивка в дясно (въпросният път 266), наречен логично Oddavegur. На главния той е отбелязан с ниска жълта табела, която, ако караш по-бързо, си подминал от раз - път 266, Oddi - 4 км. В началото има обаче едни железни заграждения и понякога затварят. Всичко зависи от обстановката. Ако е отворен - непосредствено в дясно имаш и синя табела с карта на местността. Една от хипотезите е, че името Edda идва именно от там - Oddi. Наблизо са ресторант Strönd и хотел Rangá, ако закъсаш. Но определено малко по-впечатляващото място в региона за теб ще е Keldur и торфената му технология.

 

Като цяло обаче, програмата ти, смятам, е прекалено натоварена. А имаш много неизвестни като време, обстановка и непредвидени забавяния, без да ти знам физическия и психически праг на умора. От тоя лист извира желанието на първоотиващия да изяде цяла Исландия наведнъж, а това обикновено не става така, както и Георги ти е споменал и ще се убедиш на място. Реалистично е март да постигнеш максимум 65-70% от това, и то на някои места ще останеш с чувството, че ни си му се насладил докрай. 

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
 

Задобряваш! Там е. Току те направим исландец с Vegvísir на челото :)

 

 

За мен е чест. Ще дерзая...

И няма да питам това "Vegvísir" какво е? Знам още от момента когато го беше сложил в една от темите. ;)

Даже тогава си мислех да си го ламинирам в София и да си го плесна някъде на видно място по моторхума. :)

 

 

Да, наясно съм с натовареността и амбициозността на програмата. Тя е програмата - максимум.

От друга страна не преставам да съм оптимист - досега където и да сме ходили сме си изпълнявали програмите-максимум, та дори и предсрочно. И ни е оставало време ... и за магазини (те също са ни любими и на двамата (мен и жена ми))

 

За Oddi - снощи "пошофирах" пак по road 1 със streetview на maps.google . На 99% бях сигурен за тази отбивка 266.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

И няма да питам това "Vegvísir" какво е? Знам още от момента когато го беше сложил в една от темите.  ;)

Даже тогава си мислех да си го ламинирам в София и да си го плесна някъде на видно място по моторхума.  :)

 

 

Остава и ти да си го татуираш като Бьорк :)

 

afc457ade743e4cb429a99dbc03998c1.jpg Bjork%20with%20Tattoo%20B%26W.jpg

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

С моето долно подсъзнание и като стана дума за татуиране ... Къде ли ще е най-подходящото място за татуиране на "намери пътя". ;)


Е, докато пиша простотии ...и ...

Бай Добри защо си редактира мнението и изтри разясненията за Vegvisir и исландския моноскрипт.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Бай Добри защо си редактира мнението и изтри разясненията за Vegvisir и исландския моноскрипт.

 

Щото е по-добре да са в темата за книги, история и култура, не да ти клепам пътническата тема. Нямаш грижи - там ще го сложа Huld Manuscript

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Щото е по-добре да са в темата за книги, история и култура, не да ти клепам пътническата тема. Нямаш грижи - там ще го сложа Huld Manuscript

Сега пък аз се притесних, че като харесах мнението на Бай Добри - сякаш съм съгласен "да не ми клепаш пътническата тема".

Напротив.

Да има как да те накарам да я "наклепаш", ама здраво - едно 5-6 страници минимум. :)

Връзка към коментар
  • 5 седмици по-късно ...

Понеже има доста теми за Исландия във форума, не ми се иска да отварям нова, но пък искам да споделя нашия план за пътуването и да го разкостите както трябва, удобно ли ще е да го напиша тук? Надявам се да получа коментари от Георги, също от вас, които изглежда имате доста по-сериозно отношение към планирането от мен и моите спътници. Като чета колко сериозна подготовка и проучване правите всъщност, започнах да се притеснявам леко дали не ми убягва нещо на мен със скромното прелистване на темите тук + Гугъл, за да сътворя великия ни осемдневен план :D

Редактирано от seagull_29
Връзка към коментар

Пускай нова тема, добре е подробни планове винаги да се дискутират в отделна тема. Ако имаш просто кратък въпрос, тази е по-подходяща. 

Връзка към коментар

И според мен идеята да има отделен раздел за Исландия е именно, за да може човек да си пусне тема, където да има дискусия и предложения спрямо неговото пътуване. :)

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

За съжаление нашето пътуване до Исландия се отлага за ... неопределено време. :(

Направо си е чисто канцелиране.

Подробния 10-дневен план ще си го запазя. Сигурен съм, че някой ден ще влезе в употреба ... с или без motorhome.

Редактирано от ven62
Връзка към коментар

Ех, жалко. С толкова мерак го планира това пътуване, че чак на мен ми се доплаква. Няма да питам за причините, ти си знаеш, важното е че вече имаш подготовката и исландския бъг, така че рано или късно ще отидеш. 

Връзка към коментар

За съжаление нашето пътуване до Исландия се отлага за ... неопределено време. :(

Направо си е чисто канцелиране.

Подробния 10-дневен план ще си го запазя. Сигурен съм, че някой ден ще влезе в употреба ... с или без motorhome.

 

:(  :(  :(  Надявам се, че не се е случило нищо лошо. Не съжалявай, защото времето там в момента е много лошо и може би щеше да ви попречи на обиколката. Ще отидете в по-хубав сезон. 

Връзка към коментар

Надявам се всичко да е наред.

За пътуването не съжалявай толкова, по трудната част е свършена (изготвяне на плана), останалото е лесно. И без това времето сега там е доста кофти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Как ме сърбят ръцете:

София-Единбург-Рейкявик - 10-11.03.2018

Рейкявик-Манчестър-София - 20-22.03.2018

Цена за двама - около 220 евро т.е. под 110 на човек

Хем за по 1-2 дни ще видим Единбург и Манчестър.

Всичките полети са с EasyJet.

 

 

Мнения???, pls.

Има шанс за Северното сияние, нали?

 

А  за тези полети през rumbo, jetcost, bravofly, ...  и нормални карти - да имате някакви идеи. Аз проверих 2-3 сайта, но все не уцелвам ваксата. :)

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Уау,

 

доста добра цена - аз наскоро гледах за билети и изобщо не можах да постигна нищо подобно. Ама аз бих искал да съм по-скоро през април, дори леко в май, та ще поизчакам още малко да видя разписанията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, ven62 каза:

Как ме сърбят ръцете:

София-Единбург-Рейкявик - 10-11.03.2018

Рейкявик-Манчестър-София - 20-22.03.2018

Цена за двама - около 220 евро т.е. под 110 на човек

Хем за по 1-2 дни ще видим Единбург и Манчестър.

Всичките полети са с EasyJet.

 

 

Мнения???, pls.

Има шанс за Северното сияние, нали?

 

А  за тези полети през rumbo, jetcost, bravofly, ...  и нормални карти - да имате някакви идеи. Аз проверих 2-3 сайта, но все не уцелвам ваксата. :)

 

Готово.

 

Не се сдържах. :) 

  • Харесвам 5
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 23.09.2017 г. в 23:33, ven62 каза:

Готово.

 

Не се сдържах. :) 

Тази цена е супер и добре си направил, че си го купил. Ние като пътувахме използвахме отстъпката на вътрешен човек от Lufthansa и излезе по 190-тина на човек. Така че много добра цена си уцелил. Ноември магнитното лъчение за сиянието не е най-мощно, но има шансове да го видиш някъде без ярки светлини. Винаги в Исландия си ползвай ето този сайт http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/ . Ъпдейтва се постоянно и ден за ден сутрин му удряй по едно оче - не че времето няма да се смени 13 пъти през деня, ама да си леко успокоен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Eager_Traveler_Paul каза:

...Ноември магнитното лъчение за сиянието не е най-мощно, но има шансове да го видиш някъде без ярки светлини. ...

Като го прочетох това и за момент изтръпнах. Какъвто съм блейка, да не би наистина да съм си купил билети за ноември, :lol: но, не, слава богу, грешката е твоя. ;)

Вероятно си се заблудил от "10-11.03.2018" , с което съм искал да кажа, че кацаме в Единбург на 10 март, а летим за Рейкявик на 11 март.  :)

Благодаря за сайта. Мисля, че седи в "архивите", но едно потвърждение никога не е излишно.:)

  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.