Прескочи до съдържание

Какви са правата ни на пътници съгласно Регламент 261/2004?


Препоръчани мнения

преди 1 минута , Alexander каза:

Само, че в случая не са го хванали, а и не са им евтини билетите, нито пътуват за първи път. 

 

Щом не пътуват за първи път значи знаят, че при прекачване от 45мин. винаги има риск.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Alexander каза:

Здравейте,

 

имам питане как се смята колко км е дистанцията в следния случай:

 

Полета е София-Мюнхен-Базел, изтърван е свързващия полет в Мюнхен, понеже стопа е само 40мин, а има проверки и пр, работели са само две гишета. Крайната точка е достигната с над 3 часа закъснение.

За какво обещетение до колко км може да се претендира?

София Базел е под 1500км, това ли се взима в предвид или и пътя до Мюнхен?

Здравейте. Минималното време за връзка на летището в Мюнхен е 30 минути, т.е. продавача на билетите е спазил изискването. За съжаление, ако закъснението на първия полет е само 5 минути няма основание да се претендира за обезщетения. Забавянето поради проверки свързани със сигурността не зависи от авиокомпанията и тя не дължи обезщетение в такива случаи.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
На ‎24‎.‎11‎.‎2016 в 17:12, Фичо каза:

 

В случаите на закъснение кое е определящото - часът на излитане или часът на кацане? 

Ако самолетът излети с 3:10 закъснение, но по пътя навакса и кацне с 2:50 закъснение? 

Или обратното - ако излети с 2:50 закъснение, но по пътя изостане и кацне с 3:10 закъснение? 

Здравейте магеланци, не съм сигурна къде да повдигна въпрос за закъснели полети, извън Европейски съюз които съответно не попадат в регламента за право на компенсации. Извинявам се , ако не е правилното място :) . На кратко имах следния неприятен случай.

Планувах почивка в Бодрум, като за целта си купихме билети София- Ататюрк с престой 2 дни в Истанбул. След това  Сабиха до Бодрум.

На отиване всичко беше ок.

На връщане, предвидливо бяхме оставили повече време между полетите , вземайки предвид че ще се придвижваме от Сабиха до Ататюрк.

Полета от Бодрум до Сабиха ( с Пегасус), беше планиран за 11.15 , а следващия от Ататюрк до София в 19.25.( с Турските авиолинии).

Излишно е да коментирам, как и двете компании почнаха да си прехвърлят топката и да бягат от отговорност. В този дден и трите полета на Пегагсус ( видяхме на таблото) бяха с огромни закъснения и никой не предостави адекватна и своевременна информация.

 

За щастие , излетяхме в 15.15 от Бодрум и на косъм успяхме да хванем самолета за България, благодарение на един луд шофьор който в ужасен трафик успя на време да стигне за бордването.

През claimcompass.eu попълних запитване, но отговориха, че т.к полета е в 3-та страна, не могат да разгледат случая.

Моля, ако някой е имал подобен проблем, със закъснял полет и е подавал  иск за компенсация, да сподели каква е процедурата и как да действам.

Много ви благодаря :)

 

Връзка към коментар

Ако имаш предвид за закъснял вътрешен полет в Турция, правилно са ти казали, там регламента не важи. Ако Турция има някакви подобни закони евентуално, но ще трябва да си проучиш, за да се занимаваш или да намериш местни специалисти.

А за прехвърлянето на топката и бягането от отговорност, цялата отговорност за закъснението е на Пегасус, другия билет е съвсем отделен и няма нищо общо. Т.е. Търкиш нямат никакви задължения и отговорности свързани със закъснението на Пегасус, това трябва да е ясно, когато се купуват отделни билети. Също така Пегасус нямат никакви отговорности, свързани със полета на Търкиш.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Да, аз знам че нямат нищо общо, но заради Пегасус една не изпуснах полета и отидох с такси, вместо с шатъл, а сумата беше доста по-висока и считам, че Пегагсус ни дължат някаква компенсация. Бяхме 10 човека, които имахме връзка на друго летище за връзка...

Интересно ми беше, дали извън този европейски  регламент има компания, която се занимава с компенсации при закъснения 🙂

Връзка към коментар
преди 4 минути , Десита каза:

считам

Каквото и да считаш, ако местното законодателство не го счита, няма кой да ви чуе, ако ще и цял самолет народ да сте.

Имате късмет, че сте си хванали другия полет,  все пак.

Изводът е да благодарим на ЕС за защитата, която сега имаме и ползваме в голям процент от случаите.

Връзка към коментар
преди 15 минути , Десита каза:

Да, аз знам че нямат нищо общо, но заради Пегасус една не изпуснах полета и отидох с такси, вместо с шатъл, а сумата беше доста по-висока и считам, че Пегагсус ни дължат някаква компенсация. Бяхме 10 човека, които имахме връзка на друго летище за връзка...

Интересно ми беше, дали извън този европейски  регламент има компания, която се занимава с компенсации при закъснения 🙂

 

 

Screen Shot 2018-05-29 at 14.33.38.png

Връзка към коментар
преди 9 минути , Десита каза:

но заради Пегасус една не изпуснах полета и отидох с такси, вместо с шатъл, а сумата беше доста по-висока и считам, че Пегагсус ни дължат някаква компенсация.

точно това имам предвид, Пегасус са ви продали билет до Сабиха, тях въобще не ги интересува какво ще правите след това. Ако по турските закони дължат компенсация за закъснението е друга работа, но нямам представа как стоят нещата.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Десита каза:

Здравейте магеланци, не съм сигурна къде да повдигна въпрос за закъснели полети, извън Европейски съюз които съответно не попадат в регламента за право на компенсации. Извинявам се , ако не е правилното място 🙂 . На кратко имах следния неприятен случай.

Планувах почивка в Бодрум, като за целта си купихме билети София- Ататюрк с престой 2 дни в Истанбул. След това  Сабиха до Бодрум.

На отиване всичко беше ок.

На връщане, предвидливо бяхме оставили повече време между полетите , вземайки предвид че ще се придвижваме от Сабиха до Ататюрк.

Полета от Бодрум до Сабиха ( с Пегасус), беше планиран за 11.15 , а следващия от Ататюрк до София в 19.25.( с Турските авиолинии).

Излишно е да коментирам, как и двете компании почнаха да си прехвърлят топката и да бягат от отговорност. В този дден и трите полета на Пегагсус ( видяхме на таблото) бяха с огромни закъснения и никой не предостави адекватна и своевременна информация.

 

За щастие , излетяхме в 15.15 от Бодрум и на косъм успяхме да хванем самолета за България, благодарение на един луд шофьор който в ужасен трафик успя на време да стигне за бордването.

През claimcompass.eu попълних запитване, но отговориха, че т.к полета е в 3-та страна, не могат да разгледат случая.

Моля, ако някой е имал подобен проблем, със закъснял полет и е подавал  иск за компенсация, да сподели каква е процедурата и как да действам.

Много ви благодаря 🙂

 

Здравейте. Регламент 261 не важи за вътрешни полети в Турция. Ако двата полета не са на една обща резервация няма основание да се търси отговорност от авиокомпанията, дори и да бяхтеизпуснали връзката си. Съществува възможност да се подаде иск за вътрешния полет въз основа на турските закони, но моля да ни изпратите номер и дата на полета на Пегасус, за да направим проверка и да ви дадем по-точна информация. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте,

 

Моля за мнения по моята ситуация, възникнала буквално преди час. 

Аз и семейството ми имаме резервации за полет София - Малага с България Ер на 7 юни, но преди малко ме информираха, че въпросният полет е анулиран, а резервациите ни са прехвърлени за същия полет, но на 5 юни.  

Ще си потърсим алтернативни полети до Малага на 7 юни, тъй като вече имаме програма и резервации от Букинг за престоя в Испания и не искаме да ги променяме. Но предвид малкото оставащо време до другия четвъртък цените на алтернативните полети вероятно няма да ми харесат. 

Междувременно се зачудих, ако откажем предложението на България Ер, което не ни устройва, дали имаме право на обезщетение или поне възстановяване стойността на билетите по чл. 7 или чл. 8 от Регламента ?

Това, което ни предлагат, води ли се премаршрутиране, когато е с 2 дни по-рано спрямо отменения полет? 

 

Връзка към коментар

Вчера един приятел ми се оплака, че и на него са му канселирали полета за 11 юни до Мадрид, та си е купил нов билет, с друга АК .

Аз тези отдавна съм ги отписала, те са по-нечитави, даже от нискотарифните.

Като не се съгласиш с промяната, ще ти върнат само стойността на билета.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, AlexandraKo каза:

Като не се съгласиш с промяната, ще ти върнат само стойността на билета.

 

Не е така, има право на компенсация заради късното предупреждение (под 14 дни от датата на полета), друг въпрос е дали и кога ще я платят.

 

Ако полетът ви е отменен, имате право на възстановяване на заплатената сума, премаршрутиране или връщане, както и право на помощ и право на компенсация. Компенсация се дължи, ако сте информиран по-малко от 14 дни преди датата на заминаване

 

Източник: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_bg.htm#apr-problems

 

Реално полетът й е отменен, премаршрутирали са я, но пак са си длъжни да я компенсират.

Ако откаже полета, ще й върнат палтеното ПЛЮС компенсация.

Редактирано от 45#2
Връзка към коментар

то си го пише и в техния сайт, че дължат обезщетение

 

При отмяна на полета пътниците имат право на обезщетение, освен ако не са били информирани за анулацията:

  • минимум 14 дена преди датата на полета;
  • между 14 и 7 дена преди полета и им е предложено премаршрутиране, при което алтернативният полет заминава до 2 часа преди първоначалното разписание и пристига по-малко от 4 часа след първоначалния час на кацане;
  • по-малко от 7 дена преди полета и когато алтернативният полет заминава до 1 час преди първаначалното разписание и пристига по-малко от 2 часа след първоначалния час на кацане.

Обезщетения

  1. 250 евро за всички полети до 1500 километра; 
  2. 400 евро за всички полети на територията на Общността над 1500 километра и за всички други полети между 1500 и 3500 километра; 
  3. 600 евро за всички полети, непопадащи под букви a. и b. 

 

 

в случая 400 евро на човек

Редактирано от antea
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Боби, antea, благодаря!

И аз така чета Регламента, но се обърквам от тънките разлики между право на възстановяване стойността на билета и право на компенсация - ето този текст:

Възстановяване на стойността на билетите, премаршрутиране или повторна резервация в случай на отказан достъп на борда или отмяна

Авиопревозвачът трябва да ви предложи еднократен избор между:

  • възстановяване на стойността на вашия билет и, ако имате свързващ полет, връщане до летището на заминаване при най-ранна възможност
  • премаршрутиране до вашата крайна дестинация възможно най-скоро, или
  • премаршрутиране на по-късна дата по ваш избор при сравними условия на транспорт, при наличие на свободни места.

Щом изберете един от тези три варианта, вече нямате права по отношение на останалите два. Въпреки това, въздушният превозвач може да е длъжен да предостави компенсация.

 

-----------------------------------------------------------------

 

БГ Ер фактически ми предлагат втория вариант и ако аз го откажа, те пък ще ми откажат възстановяване на стойността и/или компенсация... - както казва Александра, те знаят как да не платят. 

Връзка към коментар
преди 4 минути , AlexandraKo каза:

Е, те знаят как да не платят. Точка 2 и 3 са спазени.😉

Не точка 2 не е спазена! Те ми предлагат премаршрутиране 48 часа преди полета ми, а не до 2 часа преди първоначалното разписание.

 

Ще се консултирам със специалист, то е ясно. Ако мога да ги съдя за компенсация 1200 евро (за 3 билета по 400 евро), ще го направя.  

Редактирано от Jenbel
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Jenbel каза:

Не точка 2 не е спазена! Те ми предлагат премаршрутиране 48 часа преди полета ми, а не до 2 часа преди първоначалното разписание

Аха, за друг ден ли става въпрос? Тогава, ще трябва да ти платят!

Защо не им се обадиш веднага, за да откажеш полета и да питаш, какво трябва да направиш, за да ти се изплати съответното обезщетение.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Ами те явно не летят всеки ден, така че предлагат 2 дни преди това. Аз бих предложил първо да говорите с тях и да искате премаршрутиране с друга компания на удобни за вас дати, и ако ви откажат, да искате връщане на парите + компенсация и си взимате нов билет. Само че самото получаване на парите ще е трудна битка.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , AlexandraKo каза:

Е, те знаят как да не платят. Точка 2 и 3 са спазени.😉Предлагат същия полет.

Изказах се неподготвена. Моля, за извинение.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Jenbel каза:

Здравейте,

 

Моля за мнения по моята ситуация, възникнала буквално преди час. 

Аз и семейството ми имаме резервации за полет София - Малага с България Ер на 7 юни, но преди малко ме информираха, че въпросният полет е анулиран, а резервациите ни са прехвърлени за същия полет, но на 5 юни.  

Ще си потърсим алтернативни полети до Малага на 7 юни, тъй като вече имаме програма и резервации от Букинг за престоя в Испания и не искаме да ги променяме. Но предвид малкото оставащо време до другия четвъртък цените на алтернативните полети вероятно няма да ми харесат. 

Междувременно се зачудих, ако откажем предложението на България Ер, което не ни устройва, дали имаме право на обезщетение или поне възстановяване стойността на билетите по чл. 7 или чл. 8 от Регламента ?

Това, което ни предлагат, води ли се премаршрутиране, когато е с 2 дни по-рано спрямо отменения полет? 

 

Здравейте. Не сте длъжен да приемете предложения полет. Ако откажете трябва да ви възстановят стойността на билетите. Също така дължат и обезщетение за късното уведомяване - 400 евро/пътник.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.