Прескочи до съдържание

Представяне на кредитна карта на чекин


Препоръчани мнения

Георги Матеев

Случвало се е няколко пъти да ми искат кредитна карта при чекин, особено ако авиокомпанията е по-екзотична.

 

Също така често правя услуги на приятели и им купувам по-евтини самолетни билети чрез моята карта. В този случай обикновено има 2 развития:

1) Авиокомпанията първо издава билета, а след 2 дни праща панически имейл, че поради "проблеми със сигурността" билета е отменен и любезно молят да отида на място в техния офис за да проверят картата ми. След леки спорове проблемът винаги се разрешава като им пратя копие от картата/паспорта по имейла, след което билетa се преиздава и на хората не им искат кредитна карта при чекин. Този номер го правят много често Austrian Airlines.

 

2) Пращам на пътниците копие от моята карта/паспорт, които те предоставят на чекина при поискване. Досега не е имало случай на някой да му откажат да лети.

 

Нямам никакви притеснения за пращането на такива лични данни по имейл, тъй като номерът на картата спокойно може да се замаже, за проверката е достатъчно да се виждат само последните 4 цифри. Тоест, на практика не разкривате на никого пълния номер на картата си и така изключвате злоупотреба, но същевременно авиокомпанията е доволна.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

South African Airways също изискват картата. И по вътрешни, и по международни линни, ако си си купил билета през техния сайт. Вече съм им свикнал. Настава галимация, ако междувременно банката ти е подменила картата. Нито една друга авикомпания, оперираща във или от Южна Африка, не съм забелязал да го изисква това.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

South African Airways също изискват картата. И по вътрешни, и по международни линни, ако си си купил билета през техния сайт. Вече съм им свикнал. Настава галимация, ако междувременно банката ти е подменила картата. Нито една друга авикомпания, оперираща във или от Южна Африка, не съм забелязал да го изисква това.

Това много полезно, благодаря (имам 5 полета с тях букнати), ще знам да нося картата, с която съм ги купил.

Връзка към мнение

South African Airways също изискват картата. И по вътрешни, и по международни линни, ако си си купил билета през техния сайт. Вече съм им свикнал. Настава галимация, ако междувременно банката ти е подменила картата. Нито една друга авикомпания, оперираща във или от Южна Африка, не съм забелязал да го изисква това.

Домосед, това важи ли за Comair (дъщерната компания на British Airways в ЮАР) или за нея правилата са същите като на BA и SA?

Връзка към мнение

Домосед, това важи ли за Comair (дъщерната компания на British Airways в ЮАР) или за нея правилата са същите като на BA и SA?

 

Comair не е дъщерна компания на British Airways.

Comair е южноафриканска компания, която оперира под два бранда, единият от които е франчайз на British Airways

Другият е low-cost: kulula

Ползвам ги сравнително редовно и не помня да са ми искали кредитната карта нито едните, нито другите. И двете поддържат чек-ин с разпечтаване на бордна карта вкъщи. Ако си по вътрешни линии и нямаш багаж, ти искат ID на гейта, като минаваш и с българска шофьорска книжка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

 Още една авиокомпания изискваща кредитна карта на чекин - Philippine Airlines. Ако пътника не пътува, изискват копие от лицето и гърба на картата и копие от паспорта на този, на когото е картата, така че при тях не може да се резервира с виртуални карти също.

 

Потвърждавам. Philippine Airlines са особено стриктни в това отношение и винаги при чекин са ми искали картата за проверка.

Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Потвърждавам. Philippine Airlines са особено стриктни в това отношение и винаги при чекин са ми искали картата за проверка.

Моята карта изтича сега и ще ми я сменят, какво трябва да направя?

Няма как да отида в офис на филипинските авиолинии да им покажа старата и новата. Какво остава?

Да искам от банката да запазя старата, това върши ли работа?

А ако новата ми е със същият номер ок ли е или пак трябда да доказвам, че е моя?

Връзка към мнение

Подновените кредитни карти и виза електрон са със същия номер като старите, само пин кодът е различен.  И аз се чудех преди време, от банката ме гледаха странно, че искам да запазя старата карта ( става с подпис и документ). В крайна сметка не я запазих и няма нужда - това, че номерът е същият и имената съвпадат стига.

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Cebu на мен са ми искали 2 пъти кредитната карта за проверка :( AirAsia обаче - никога.

 

Съветвам те преди да върнеш картата на банката да й направиш копие на хартия. При евентуално поискване ще го показваш в комплект заедно с новата пластика и така ще е по-лесно за обяснение защо въпросната карта не е в теб физически...

Ти сега ме хвърли в музиката! Аз си купих билетите за Филипините с картата на приятелката ми, защото моята по някаква причина не я приемаше. И защо това да е проблем?! Защо искат да покажеш картата? Ако направя копие на нейната кредитна карта? Въобще, не разбирам това с каква цел е и каква му е логиката?

Връзка към мнение

Много просто, доказваш, че си имала физически достъп до картата.

Считат го за по-висока степен надеждност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, как каква е логиката? Идеята е някой да не използва чужда карта при закупуване на билети. Често срещана практика и в Европа в железопътния транспорт и при закупуване на билети за събития с подчертан интерес...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ти сега ме хвърли в музиката! Аз си купих билетите за Филипините с картата на приятелката ми, защото моята по някаква причина не я приемаше. И защо това да е проблем?! Защо искат да покажеш картата? Ако направя копие на нейната кредитна карта? Въобще, не разбирам това с каква цел е и каква му е логиката?

 

Ели, нека приятелката ти направи една декларация пред нотариус, че ти е закупила самолетния билет. После я преведете. С тази декларация и копие от КК няма да ти направят проблем. Ако Себу имат някъде представителство в България (което ме съмнява) декларацията може да се направи и при тях.

Връзка към мнение

Ели, нека приятелката ти направи една декларация пред нотариус, че ти е закупила самолетния билет. После я преведете. С тази декларация и копие от КК няма да ти направят проблем. Ако Себу имат някъде представителство в България (което ме съмнява) декларацията може да се направи и при тях.

E, верно ли е толкова сложно?! Неправо не ми се вярва. И пише ли им някъде из условията, че трябва картата, с която купуваш билети да е на твое име?!

 

Е, как каква е логиката? Идеята е някой да не използва чужда карта при закупуване на билети. Често срещана практика и в Европа в железопътния транспорт и при закупуване на билети за събития с подчертан интерес...

Ами защо някой да не ми направи подарък? 

Връзка към мнение

 

 

Ами защо някой да не ми направи подарък? 

 

Идеята в случая е, ти да не си направиш подарък с нечия чужда карта... ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

E, верно ли е толкова сложно?! Неправо не ми се вярва. И пише ли им някъде из условията, че трябва картата, с която купуваш билети да е на твое име?!

 

Ами защо някой да не ми направи подарък? 

Ами не знам какво им пише из условията, ти би трябвало да ги прочетеш. :)

Факт е, че Матеев казва, че са му искали да представи КК при пътуване. Ако ти я поискат, ти какво ще представиш? Чужда КК? Нарушение на правилата на банката е друго лице, а не титуляра да ползва издадена КК. Аз не бих рискувала да си имам разправии и да не ме качат на самолета само защото не мога да докажа, че някой ми е направил подарък.

Знам, че по представителствата на самолетните компании, правят такива заверки на декларации на притежателите на КК.

Връзка към мнение

E, верно ли е толкова сложно?! Неправо не ми се вярва. И пише ли им някъде из условията, че трябва картата, с която купуваш билети да е на твое име?!

 

 

Не съм сигурен, че в повечето случаи ще успееш да намериш такива публични условия. Тези изисквания произтичат от договорните условия между търговеца и неговата банка. Ако търговецът е могъл да предотврати неправомерно използване на дебитна или кредитна карта, но не го направи е почти сигурно, че няма да си получи парите от банката, но е възможно и да му отнемат терминала, като рисков търговец.

Връзка към мнение

Може и така да е. Не ми се спори. Знам само, че почти никой от моите приятели няма кредитна карта, затова аз непрекъснато им купувам самолетни билети, плащам им хотели, поръчвам им стоки от амазон и какво ли още не....и за пръв път чувам някой да прави проблем за това. За колите под наем го разбирам, там логиката е ясна, но тук...още повече, че от момента на купуването на билета до пътуването има 10 месеца, през които ако е имало злоупотреба, някой е щял да пропищи.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Факт е, че Матеев казва, че са му искали да представи КК при пътуване.

 

Кредитна карта за проверка (по време на чек-ин) до момента са ми искали 4 авиокомпании: Qatar Airways, Cebu, Philippine Airlines и... Austrian.

 

Може да се случи да поискат картата за проверка САМО, ако билетите са купени директно от сайта на авиокомпанията. Ако са купени от посредник (без значение кой) проверка няма.

 

Та предполагам никога не е излишно човек да бъде наясно с това предварително.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На мен продължават никога да не са ми поисквали до момента, вкл. Qatar Airways, Cebu, Philippine Airlines , сигурно не съм съмнителен :P

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Е, аз като гледам, хубаво съм се наредила! За Филипините със Cebu Paciffic съм си взела един полет от Дубай до Манила с кредитна карта на приятелка, това лесно - ще взема копие от картата и личната и карта. Но 2 вътрешни полета ги купих с мои кредитни карти, които вече върнах в банките и не съм ги подновявала - извадих си карта от друга банка. И сега? Поне ако се наложи, ще ми дадат ли да си купя нови билети на цената, на която съм  взела първите?

Връзка към мнение

Стана малко off topic, но да отговоря..

На твое място бих си взел някакви документи от закриването на картите,не може да няма поне някой протокол.

Аз моите си ги запазих за всеки случай, нямаше никакъв проблем от страна на банката, някои перфорират, моята дори не я и перфорираха от ПИБ.

Връзка към мнение

Нещата моагт да бъдат много сложни за компании, коит онямат офис близо до теб. Преди три години с Банкок Еъруейз след голяма кореспонденция и нерви ми се наложи да канселирам билети, взети с картата на приятел и да правя нова реервация с моя карта. Ако компанията има стриктна политика за това (каквито са все повече) искат картата (не копие) и човека да са там при чекирането. 

 

Ако имаш достъп до офис на компанията, отивате с човека и картата в офиса и ги променят. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

На мен продължават никога да не са ми поисквали до момента, вкл. Qatar Airways, Cebu, Philippine Airlines , сигурно не съм съмнителен :P

 

Специално за Qatar и Philippine - билетите директно от страниците на авиокомпаниите ли си ги купувал или чрез посредник?

Връзка към мнение

Специално за Qatar и Philippine - билетите директно от страниците на авиокомпаниите ли си ги купувал или чрез посредник?

Директно от страниците.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.