Прескочи до съдържание

Да живеем, да посетим пак и да не повторим


Препоръчани мнения

преди 14 часа, Алекс каза:

Напълно. Средните температури за Малта през януари, февруари и март ги дават 13 градуса. Това че има една, две седмици (на фона 360 слънчеви дни) с температури под 10, не е нищо. Даже ще ги търсиш тези дни, защото мозъкът ти ще се овари :) От опит мога да кажа, че не е хубаво да се живее само на топло, особено на остров, по ред причини. Най-хубаво е там, където има 4 сезона.  Да си знае човек какво е да вали сняг на парцали, да е правил снежен човек, да се е бил със снежни топки, да е карал шейна и да се е пързалял с найлони, да има бедствено положение от време на време заради затворени пътища... После да дойде пролетта и да тръпнеш в очакване на лятото:) Имам един колега, който никога не е виждал сняг. Представяш ли каква загуба на преживявания е това? Че той е адски прецакан. 

Благодря Алекс! Да си призная не съм била в Малта и района и явно трябва да се види. Да наистина хубаво е да се опита от всичко, но аз вече съм :))). И сега искам само избраното, пък като ми писне да прескоча до някъде за малко разнообразие. Големият ми проблем всъщост е половинката, той би си живял прекрасно с Бай Добри :). Май ще трябва мнооого да се работи, че като дойде време за пенсия да има две места за живеене :).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Crazy Horse каза:

Бай Добри, много готино си описал всичко и ми харесва стила ти, макар и да не обичам студа и дъжда. Само това с хайлашките нрави не мога да се съглася, защото неслучайно се казва шведска тройка, а не испанска или италианска тройка, примерно:lol:. Тези ми ти скандинавци като се понапият после не помнят кой къде и с кого е спал. В Северна Европа са секcуално много по-освободени и разпуснати ако щеш, отколкото в южна.

 

Вергиния, мисля че имам перфектното място за теб и то се казва Лас Палмас де Гран Канария. Дори между декември и март, минималните температури за 15-16 градуса, а максималните не надхвърлят 30 градуса.
http://www.holiday-weather.com/las_palmas/averages/
Испанският е нормален език, местните хора са отзивчиви, дружелюбни и не са религиозни фанатици. Има много фиести и цените са повече от разумни. 

Ама аз искам ДА надхвърлят 30 :)))). Всъщност моето мечтано място за живеене май е България през лятото- но целогодишно :). Да наистина ми харесва лятото тук и като климат и като настроение и като различни възможности на една ръка разстояние. Но благодаря! И да знаеш, че си мнооого близо,  този район отдавна е в краткосрочния план /от около 3 години, но ...рано или късно- ще :)! Е само не говоря испански, но това дори е плюс. Обожавам да уча "на живо" от местните, в реални ситуации с всичките му конфузии :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На около 20-25 годишна възраст видях за първи път западноевропейски град - Милано, влюбих се в него, пожелах си да живея там и до ден- днешен този град не ме е разочаровал. Вече не мечтая да живея в Милано, но ако един ден трябва да напусна България бих искала там да се установя. За мен е град с инфраструктура, която ме задоволява, модерен, съвременен и жив град. винаги в него съм се чувствала добре и ми е бил много удобен. Като цяло мястото, на което бих искала да живея със сигурност ще бъде в Италия или Испания, но истината е че предпочитам определени градове, а не където и да е в тези страни. Харесва ми темперамента на хората от тези страни, храната, в общи линии климата и като цяло премествайки се в тях не бих получила културен шок, а лесно бих се вписала в живота там.

 

Откакто с помощта на магеланци започнаха да текат невероятни оферти за полети до къде ли не, на мен ми се наложи да осмисля приоритетите си. Къде искам да отида, защото животът няма да стигне за всичко, пък и истината е че не ми се ходи навсякъде. За да реша, че искам да посетя едно място, трябва нещо да ме е жегнало под лъжичката, чувайки някоя история или виждайки снимки от там. Другите необходими условия са добра храна, приятелски настроен социум и известна доза сигурност, архитектура, природни красоти, интересна история оставила следи във времето. Та в тази връзка ми се наложи да си направя списък на мечтаните дестинации, за да мога да работя върху него, а не да се нахвърлям на всеки изгоден самолетен билет. Част от списъка са и местата, в който бих искала да се върна отново. Еми, записала съм си Бали, Аржентина, Сицилия и Андалусия. Това не значи, че само там ми е харесало, но с нещо са оставили дълбок спомен в мен и чувствам, че има какво още да ми дадат.

 

Къде не бих се върнала: Страната, в която не бих искала да се връщам е Холандия, но сега октомври ще отделя ден на Амстердам, защото просто ще мина от там. Иначе гледайки снимките на Мари от Холандия изглежда прекрасно, но аз не видях и почувствах Холандия по този начин.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 4 минути , mililia каза:

На около 20-25 годишна възраст видях за първи път западноевропейски град - Милано, влюбих се в него, пожелах си да живея там и до ден- днешен този град не ме е разочаровал. Вече не мечтая да живея в Милано, но ако един ден трябва да напусна България бих искала там да се установя. За мен е град с инфраструктура, която ме задоволява, модерен, съвременен и жив град. винаги в него съм се чувствала добре и ми е бил много удобен. Като цяло мястото, на което бих искала да живея със сигурност ще бъде в Италия или Испания, но истината е че предпочитам определени градове, а не където и да е в тези страни. Харесва ми темперамента на хората от тези страни, храната, в общи линии климата и като цяло премествайки се в тях не бих получила културен шок, а лесно бих се вписала в живота там.

 

Откакто с помощта на магеланци започнаха да текат невероятни оферти за полети до къде ли не, на мен ми се наложи да осмисля приоритетите си. Къде искам да отида, защото животът няма да стигне за всичко, пък и истината е че не ми се ходи навсякъде. За да реша, че искам да посетя едно място, трябва нещо да ме е жегнало под лъжичката, чувайки някоя история или виждайки снимки от там. Другите необходими условия са добра храна, приятелски настроен социум и известна доза сигурност, архитектура, природни красоти, интересна история оставила следи във времето. Та в тази връзка ми се наложи да си направя списък на мечтаните дестинации, за да мога да работя върху него, а не да се нахвърлям на всеки изгоден самолетен билет. Част от списъка са и местата, в който бих искала да се върна отново. Еми, записала съм си Бали, Аржентина, Сицилия и Андалусия. Това не значи, че само там ми е харесало, но с нещо са оставили дълбок спомен в мен и чувствам, че има какво още да ми дадат.

 

Къде не бих се върнала: Страната, в която не бих искала да се връщам е Холандия, но сега октомври ще отделя ден на Амстердам, защото просто ще мина от там. Иначе гледайки снимките на Мари от Холандия изглежда прекрасно, но аз не видях и почувствах Холандия по този начин.

Еми,толкова хубаво си  подредила приоритетите си!Не е важно количеството,а качеството.Пожелавам ти успех в реализирането на мечтаните дестинации и прекрасни моменти!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да живеем - през годините сме коментирали темата с приятели и всичките, имаха градове или места, в които искаха или вече живееха, само аз - никаква идея. Преди време бях на гости на приятелка, която живее в Белинцона. Спретнахме си един луд уикенд обиколка из езерото Бодензе и швейцарски красоти разни. И последната вечер преситена от емоции, преживявания, исках само да си побъбрим след като е приключила работа, но тя твърдо реши, че ще ходим в Лугано. Дори не исках да си взимам фотоапарата. А това е градът, в който нещо ме жегна под лъжичката и поисках да живея в него. И май все още искам...

 

Това, все едно аз съм го писала :)

Преди 1 час, mililia каза:

Откакто с помощта на магеланци започнаха да текат невероятни оферти за полети до къде ли не, на мен ми се наложи да осмисля приоритетите си. Къде искам да отида, защото животът няма да стигне за всичко, пък и истината е че не ми се ходи навсякъде. За да реша, че искам да посетя едно място, трябва нещо да ме е жегнало под лъжичката, чувайки някоя история или виждайки снимки от там. Другите необходими условия са добра храна, приятелски настроен социум и известна доза сигурност, архитектура, природни красоти, интересна история оставила следи във времето. Та в тази връзка ми се наложи да си направя списък на мечтаните дестинации, за да мога да работя върху него, а не да се нахвърлям на всеки изгоден самолетен билет. Част от списъка са и местата, в който бих искала да се върна отново.

Да посетим пак - Лондон, ей толкова ми е домъчняло за този град :wub: В Рим се чувствам у дома си - има тепета, река, калдаръм... Южна Африка - емиии, хареса ми мноооооого, останаха много неща, които искам да видя, да опитам, да направя. А, да и в Кейптаун бих живяла...

 

Да не повторим - Париж, освен ако не е някакво прекачване за някой полет. И Амстердам - много големи плъхове има, огромни направо :blink:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Само да вметна, че Амстердам не е Холандия. Това и друг път съм споделял във форума. Смятам, че дори Георги би ме подкрепил... ;)

 

Така че не задрасквайте страната с лека ръка, защото Холандия е може би една от най-добрите страни за живеене в Европа от всяка една гледна точка с изключение на климата, което всъщност я извади от "моя" списък. Надали може да се намери по-добър микс от изключително качествена инфраструктура, висок стандарт на живот, забележителна социална политика и чудесни обществени отношения. И това важи за цял свят, не само за Европа! Замислете се за нещо много елементарно. За всяка богата страна се говори непрекъснато - веднъж за добро, друг път за лошо. За Холандия никой нищо не казва. Защо ли? :) 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 1 минута , Duke каза:

Замислете се за нещо много елементарно. За всяка богата страна се говори непрекъснато - веднъж за добро, друг път за лошо. За Холандия никой нищо не казва. Защо ли? :) 

Точно там е проблемът, прекалено е скучно. Липсва онази щипка сол, която прави животът интересен и се чувстваш жив. :)

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 3 минути , Duke каза:

Само да вметна, че Амстердам не е Холандия. Това и друг път съм споделял във форума. Смятам, че дори Георги би ме подкрепил... ;)

 

Изрично написах Амстердам, а не обобщих Холандия :) Същото се отнася и за Париж и Франция.

Редактирано от bulpa
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , T.E.Lawrence каза:

Точно там е проблемът, прекалено е скучно. Липсва онази щипка сол, която прави животът интересен и се чувстваш жив. :)

Съгласен съм с теб, скучно е! Буквално няма какво да те тормози ежедневно, както в любимите ни южни части на континента... ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

Точно там е проблемът, прекалено е скучно. Липсва онази щипка сол, която прави животът интересен и се чувстваш жив. :)

Подкрепям на сто процента.

 

Аз пък имах предвид точно Холандия, вкл. Амстердам.

В Амстердам от4 дена, два стоях в хотела да гледам телевизия. Толкова ме отврати атмосферата, че нямах желание дори да обикалям навън. Единственото ценно нещо беше, че посетих музея на Ван Гог. Отидох да гледам новогодишните фойерверки, ама реших, че зяпането на черно-бели филми на нидерландские език точно на нова година е по- интересно.

След година се върнах да проверя дали грешката е била в мен или в действителност там не ми харесва. Забих се в Северна Холандия. По натурално холандско от това, здраве му кажи. От седем дни прекарани общо в Joure, Heerenveen и още един град наблизо, отделих време за разглеждане 3 часа на всички градове и през останалото време гледах телевизия и си чатих с приятелите в България. Толкова ми беше тъпо и не ми харесваше. Изключвам плодът Киви, който там  беше изключително вкусен, не разбрах от къде го внасят.

 

Наистина тази страна крайно не ми понесе. Ужасява ме мисълта, че имам път от там. 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По-склонен съм да вярвам, че за Швейцария не се чува нищо никога - нито добро, нито лошо :) . Климатът в НЛ е ясен на всички, но не е само той. Когато опознаеш местните - порядки, навици, ..., устанояваш сериозните културни различия... Ще се опитам да го илюстрирам с пример - в България много сгради изглеждат недобре (огледайте се в Младост, Дружба, Надежда, Славейков и Меден рудник, ...). Но апартаментите вътре са в (криво-ляво) приличен вид и хората живеят така, както им е удобно. Сградите в НЛ са "по конец", което е похвално. НО по исторически причини, хората седят без завеси (или на прибрани завеси). За мен е трудно смилаемо някой да седи костюмиран в собствения си хол, като восъчна статуя и да гледа новини, защото някой може да го види от улицата. Друга особеност - южните народи тачат и обичат вкусната храна. Колега нидерландец каза "Ами да - ние тук ядем, защото трябва да живеем. Не ни е приоритет храната да е вкусна". В кантини в  Холандия съм виждал храни, с каквито в БГ и прасетата не храним :). Може Георги да пусне анкета колко магеланци обядват сандвичи и колко залагат на друга храна - салати, готвени манджи, скара, пица, паста, ... Много е интересно да чуеш, че 2 филии сух хляб с листо жълто сирене в средата е хубав сандвич - без месо, без масло, без зеленчуци, без подправки....

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 30 минути , akair каза:

По-склонен съм да вярвам, че за Швейцария не се чува нищо никога - нито добро, нито лошо :) .

Напротив, с повод и без повод именно Швейцария се споменава като едва ли не райска европейска дестинация за прекрасен живот в живописна среда и изключително висок жизнен стандарт... ;)

 

Няма значение, моето мнение за Холандия е изцяло субективно и почива на собствените ми четири критерия посочени по-горе...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Къде бих живял вечно? Честно казано "вечно" ми е малко дълго като понятие, малко на безсмъртие ми бие. Иначе с удоволствие бих живял в Тоскана.

Къде бих се върнал? Бих се върнал във всички, макар и малко, места на които съм бил

Къде не бих се върнал? За сега няма такова място. Дори и Лайпциг, който никак, ама никак не ми хареса, може да ми се види по-хубав при втори поглед.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Къде бих се върнал? Навсякъде стига преди това да съм видял всичко. :) 

 

Къде не бих се върнал? Ами при първото ми посещение в Рим казах на всеослушание,че не искам да се върна там повече и само след година съдбата ме прати отново там.Най-прясно неприятният ми град иначе  е Лондон.Милано също ме отврати,но пък това ми даде повече време за езерата,така че не е оплаквам. :) Абе като цяло големите европейски градове не ми допадат.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За Холандия всичките сте прави. Че Амстердам не е Холандия е очевидно, но и в останалите неща - че живота е толкова скучен и подреден, че чак дразни. Може много да се изприказва по темата, но да ви кажа, че като поживеете малко там спирате да гледате на сандвичите по същият начин, по който тук. Даже ми липсват и периодично си правя точно такива за обяд, е не чак от хардкора филия с кашкавал, но да речем и с някое доматче нещата се получават. :) Същото и с видимостта през прозорците, хората вътре са свикнали, въобще не ги интересува кой ги гледа отвън и се държат така както биха се държали и при затворени пердета, просто нашият мироглед е малко по-различен и тези неща ни шокират :) И така, да не се отплесвам повече...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , mililia каза:

А всъщност каква е историята относно липсата на пердета в Холандия? @Akair споменава, че това е наложено по исторически причини? Стана ми много интересно.

 

Някъде съм го разказвал по темите, но няма конкретна причина. Хипотезите са основно две:

 

- С ограниченото количество светлина поради северната локация и честите мрачни дни, са го направили така, че да вкарват максимално много светлина в домовете. Тази причина според мен работи през деня, но не виждам защо трябва и вечер да нямат пердета. 

- Понеже са били мореплавателска нация, често мъжът от семейството е отсъствал с месеци. Като не слагат пердета, жена му демонстрира, че не му изневерява в негово отстъствие и няма какво да крие. Напомня ми на сюжета на един български филм - "От нищо нещо" :)

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Да се изкажа и аз по темата, въпреки че доста се колебая. Живял и работил съм на различни места - Лион, Ница, Реюнион, Претория, Банджул, сега съм в Брюксел... най-малко ми харесва в Брюксел. Климатът е гаден, градът е скучен с прехвалените Саблон и Флаже, хората са доста роботизирани... единствената причина да съм тук са по-добрите кариерни перспективи в моя бранш. Много ми се иска да се върна на Ривиерата или в Южна Франция (Екс ен Прованс, Монпелие, Тулон, Ница, Монако) и все се оглеждам за работа натам, но не ми се връща в хотелиерството. Определено бих живял в Южна Африка, Кейп таун или Дърбан, някъде на морето. Това е може би най-удивителната страна в която съм бил. Липсва ми Африка от време на време и ако се отвори възможност бих живял в повечето немюсюлмански мирни страни на континента с излаз на океан, поне за момент, за винаги не зная. За мен номер едно остава Реюнион и френските карибски острови поради простата причина, че имат инфраструктура, добро здравеопразване и тропически климат. 

 

Искам да се върна в Португалия и Испания, понеже не успяхме да видим нищо извън Лисабон и Барселона. В Италия мога да се връщам постоянно и да я преоткривам всеки път. Мога да се връщам също така в Париж, Лион и Страсбург, които обожавам, но пък Франция има толкова много други места за гледане! 

 

Не бих повторил Люксембург, мисля че видях каквото имаше да му се гледа. 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 2 часа, Георги каза:

- Понеже са били мореплавателска нация, често мъжът от семейството е отсъствал с месеци. Като не слагат пердета, жена му демонстрира, че не му изневерява в негово отстъствие и няма какво да крие. Напомня ми на сюжета на един български филм - "От нищо нещо" :)

Ама те и на спалните ли не си пускат пердетата? :biggrin:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , Фичо каза:

Ама те и на спалните ли не си пускат пердетата? :biggrin:

 

Като отидем ще видим пускат ли или не пускат пердета. Все пак имаме задача да изпълняваме таз година ^_^

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, Георги каза:

За Холандия всичките сте прави. Че Амстердам не е Холандия е очевидно, но и в останалите неща - че живота е толкова скучен и подреден, че чак дразни. Може много да се изприказва по темата, но да ви кажа, че като поживеете малко там спирате да гледате на сандвичите по същият начин, по който тук. Даже ми липсват и периодично си правя точно такива за обяд, е не чак от хардкора филия с кашкавал, но да речем и с някое доматче нещата се получават

Холандското сирене е много вкусно и без хляб, и само с филия хляб. Французите и белгийците добавят чаша вино или бира към сиренето и хляба, щипка радост от живота.

преди 5 часа, Фичо каза:

Ама те и на спалните ли не си пускат пердетата? :biggrin:

Фичо, знаеш ли какви хубави килери и тавани имат :lol: 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 

преди 8 минути , zon каза:

Фичо, знаеш ли какви хубави килери и тавани имат :lol: 

Таваните служат за друго:

 

haarlem2_3194129b.jpg

 

Или как холандската полиция намерила частна оранжения за билката канабис през зимата :)

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.