Прескочи до съдържание

Да живеем, да посетим пак и да не повторим


Препоръчани мнения

И в съседна Германия не всеки прозорец е с пердета. Аз май свикнах и вече не блея в чуждите жилища като минавам покрай тях, а дори и моите прозорци са без завеси вече година и половина. Уж се каня да слагаме, но засега само пускаме външните щори вечер, и то не във всички стаи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На ‎16‎/‎06‎/‎2017 в 18:49, mililia каза:

Наистина тази страна крайно не ми понесе. Ужасява ме мисълта, че имам път от там

Предполагам, че след като ти е харесал музеят на Ван Гог обичаш изкуството и да ходиш по музеи.

Rijksmuseum е много добър музей и си струва посещението https://www.rijksmuseum.nl/en

за да избегнеш опашките, можеш да купиш предварително билет онлайн.

 

Амстердам е специален град и на мен много ми харесва. Уточнявам за туризъм.

Санкт Петербург - градът мечта на Петър I е планиран и направен по модел на Амстердам като градоустройство от италиански архитекти.

 

Ако вечерта направиш и един бар в хубав квартал, ще го преживееш Амстердам, даже може да вземе и да ти хареса.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
On 6/16/2017 at 5:35 PM, Duke said:

Само да вметна, че Амстердам не е Холандия. Това и друг път съм споделял във форума. Смятам, че дори Георги би ме подкрепил... ;)

 

Така че не задрасквайте страната с лека ръка, защото Холандия е може би една от най-добрите страни за живеене в Европа от всяка една гледна точка с изключение на климата, което всъщност я извади от "моя" списък. Надали може да се намери по-добър микс от изключително качествена инфраструктура, висок стандарт на живот, забележителна социална политика и чудесни обществени отношения. И това важи за цял свят, не само за Европа! Замислете се за нещо много елементарно. За всяка богата страна се говори непрекъснато - веднъж за добро, друг път за лошо. За Холандия никой нищо не казва. Защо ли? :) 

Направо се потресох... Защо толкова хора не са харесали Холандия? 

Абсолютно подкрепям Duke, че бях очарована от страната (Амстердам не толкова). Обожавам да се предвижвам на колело, хората мили и любезни, храната хубава...Всичко прекрасно и чисто. 

Ако не беше времето стил "4 сезона за 30 мин." с радост бих живяла там. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Isa каза:

Направо се потресох... Защо толкова хора не са харесали Холандия? 

Абсолютно подкрепям Duke, че бях очарована от страната (Амстердам не толкова). Обожавам да се предвижвам на колело, хората мили и любезни, храната хубава...Всичко прекрасно и чисто. 

Ако не беше времето стил "4 сезона за 30 мин." с радост бих живяла там. 

И аз така!

Връзка към коментар
преди 2 часа, Isa каза:

Направо се потресох... Защо толкова хора не са харесали Холандия? 

Абсолютно подкрепям Duke, че бях очарована от страната (Амстердам не толкова). Обожавам да се предвижвам на колело, хората мили и любезни, храната хубава...Всичко прекрасно и чисто. 

Ако не беше времето стил "4 сезона за 30 мин." с радост бих живяла там. 

Предполагам, че не са задълбавали толкова защо не биха живели в Нидерландия, но Нидерландия има особености и в някои райони е по-различно.

В Нидерландия съществува така нареченият религиозен / Библейски пояс https://en.wikipedia.org/wiki/Bible_Belt_(Netherlands

, където влиянието на църквата в живота на хората е централно. На нидерландски има повече информация в нета, но накратко на английски език пише за разбиранията им срещу майките родили без брак, фертилността, правото на аборт, ефтаназията, хомосексуалността, ваксинацията. На теб със сигурност няма да ти хареса да живееш в такава община с преобладаваща такава общност.

 

Връзка към коментар
На ‎6‎/‎16‎/‎2017 в 16:04, mililia каза:

...

Къде не бих се върнала: Страната, в която не бих искала да се връщам е Холандия, но сега октомври ще отделя ден на Амстердам, защото просто ще мина от там. Иначе гледайки снимките на Мари от Холандия изглежда прекрасно, но аз не видях и почувствах Холандия по този начин.

Като прочетох това и „подпалих моторетката“. Мислех да напиша нещо язвително, гневно, което в крайна сметка щеше да е и грубо.

После се поуспокоих и се сетих, че всеки си има правото на собствено мнение, вкус, възприятие, …

 

И аз не харесах Париж, и вероятно 99% от хората си мислят, че нещо не съм на ред.

 

Но да се върнем в Амстердам.

Не се сещам за европейски град, който да е то-о-олкова многолик и шарен. Има почти всичко:

  • „Ярък“ център (кавичките са за това, че много хора не го одобряват) - червени фенери и  кофишопове;

  • Едни от най-забележителните европейски музей ( @zon беше загатнала темата);

  • Чудесни паркове (да не използвам пак сравнение с други в Европа)

  • Живописни канали (по мое мнение, много по-красиви от тези във Венеция.)

  • Площади и площадчета с много кафенета и места за приятно „убиване“ на времето.

  • Ресторанти, ресторантчета, бистра, пъбове, барове, пицарии (Да, холандците нямат национална кухня, но в Амстердам можеш да се насладиш на всякаква храна – буквално от целия свят – Южноамерикански (последно вечеряхме в един чудесен семеен перуански ресторант), арабски, турски, африкански, италиански, френски, абе наистина има, каквито се сетиш заведения за хранене. Има дори български бар)

  • Квартали, коренно различни – турски, суринамски (толкова суринамски, че няма нужда да ходиш в Суринам) и разбира се, типично холандски – все давам пример с Amstelveen.

  • Ами архитектурата  … ;

В крайна сметка, вземи едно корабче по каналите (синовете ми имаха собствена лодка и усещането е още по „уау“), после седни на първа линия на кафенето Cafe Kooper или на което и да е друго на емблематичния Leidseplein (нещо като нашето „на Попа“) )  после го раздай лежерно поне до Rembrandtplein или Museumplein - (паркчето от страни на Rijksmuseum) или просто „се загуби“ по уличките около каналите и си готова. :);)

Така че, ако успееш, абстрахирай се от повечето ти досегашни настройки за този град и … ще имаш щастието да „откриеш“ още едно чудесно място от света.:dancing:

 

Последна подсказка: темата на @alienad -

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 8 минути , ven62 каза:

Но да се върнем в Амстердам.

Не се сещам за европейски град, който да е то-о-олкова многолик и шарен. Има почти всичко:

  • „Ярък“ център (кавичките са за това, че много хора не го одобряват) - червени фенери и  кофишопове;

  • Едни от най-забележителните европейски музей ( @zon беше загатнала темата);

  • Чудесни паркове (да не използвам пак сравнение с други в Европа)

  • Живописни канали (по мое мнение, много по-красиви от тези във Венеция.)

  • Площади и площадчета с много кафенета и места за приятно „убиване“ на времето.

  • Ресторанти, ресторантчета, бистра, пъбове, барове, пицарии (Да, холандците нямат национална кухня, но в Амстердам можеш да се насладиш на всякаква храна – буквално от целия свят – Южноамерикански (последно вечеряхме в един чудесен семеен перуански ресторант), арабски, турски, африкански, италиански, френски, абе наистина има, каквито се сетиш заведения за хранене. Има дори български бар)

  • Квартали, коренно различни – турски, суринамски (толкова суринамски, че няма нужда да ходиш в Суринам) и разбира се, типично холандски – все давам пример с Amstelveen.

  • Ами архитектурата  … ;

... да можеше само и цените на хотелите да не са такава "тесла". :biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , Фичо каза:

... да можеше само и цените на хотелите да не са такава "тесла". :biggrin:

Нали се сещаш - мен това не ме касае, нито "неудобните" делнично-среднощни полети на Transavia. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , ven62 каза:

Има почти всичко:

  • „Ярък“ център (кавичките са за това, че много хора не го одобряват) - червени фенери и  кофишопове;

  • Едни от най-забележителните европейски музей ( @zon беше загатнала темата);

  • Чудесни паркове (да не използвам пак сравнение с други в Европа)

  • Живописни канали (по мое мнение, много по-красиви от тези във Венеция.)

  • Площади и площадчета с много кафенета и места за приятно „убиване“ на времето.

  • Ресторанти, ресторантчета, бистра, пъбове, барове, пицарии (Да, холандците нямат национална кухня, но в Амстердам можеш да се насладиш на всякаква храна – буквално от целия свят – Южноамерикански (последно вечеряхме в един чудесен семеен перуански ресторант), арабски, турски, африкански, италиански, френски, абе наистина има, каквито се сетиш заведения за хранене. Има дори български бар)

  • Квартали, коренно различни – турски, суринамски (толкова суринамски, че няма нужда да ходиш в Суринам) и разбира се, типично холандски – все давам пример с Amstelveen.

  • Ами архитектурата  … ;

В крайна сметка, вземи едно корабче по каналите (синовете ми имаха собствена лодка и усещането е още по „уау“), после седни на първа линия на кафенето Cafe Kooper или на което и да е друго на емблематичния Leidseplein (нещо като нашето „на Попа“) )  после го раздай лежерно поне до Rembrandtplein или Museumplein - (паркчето от страни на Rijksmuseum) или просто „се загуби“ по уличките около каналите и си готова. :);)

Така че, ако успееш, абстрахирай се от повечето ти досегашни настройки за този град и … ще имаш щастието да „откриеш“ още едно чудесно място от света.:dancing:

 

@alienad

 

точно такова е и моето усещане за Амстердам, ходех 4 поредни години в края на юни за един фестивал там и изобщо не ми омръзна, нито капка дъжд не улучих никога, само супер слънце, а най-любими ми бяха уругвайските и аржентински ресторанти /наистина местната храна с пържени картофи, майонези и кетчупи не ми допада/

 

сега се надявам след година-две синът да избере университет в Холандия, за да имаме повече и други поводи да ходим пак :)

Връзка към коментар

Абе Амстердам и Нидерландия като цяло си е малко придобит вкус, не допада на всички и го казвам като човек живял найсе години там :) Много е дълга темата и сигурно за всяко нещо, което се хареса, може да се избори защо точно същото не се харесва от друга гледна точка. Ето пример с климата - наистина е мрачен, дъждовен и депресиращ в 80% от времето...в останалите 20%, когато е слънчево и ако имате късмет да е уикенд, пък можете да видите по улиците едни от най-приятните, усмихнати и щастливи хора на света, точно защото слънцето е толкова рядко. Другаде не съм срещал толкова неподправено добро настроение. Ама в останалите 80%...че една година в средата на април не исках да излизам с дни от вкъщи и си бях казал, че зимно яке просто спирам да нося, да се оправя тъпото време, когато иска. Та това е просто пример, че всеки плюс си има и минус и различните хора по различен начин го приемат. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 14 минути , ven62 каза:

 

  • „Ярък“ център (кавичките са за това, че много хора не го одобряват) - червени фенери и  кофишопове;

  • Едни от най-забележителните европейски музей (Някой беше загатнал темата);

  • Чудесни паркове (да не използвам пак сравнение с други в Европа)

  • Живописни канали (по мое мнение, много по-красиви от тези във Венеция.)

  • Площади и площадчета с много кафенета и места за приятно „убиване“ на времето.

  • Ресторанти, ресторантчета, бистра, пъбове, барове, пицарии (Да, холандците нямат национална кухня, но в Амстердам можеш да се насладиш на всякаква храна – буквално от целия свят – Южноамерикански (последно вечеряхме в един чудесен семеен перуански ресторант), арабски, турски, африкански, италиански, френски, абе наистина има, каквото се сетиш заведения за хранене. Има дори български бар)

  • Квартали, коренно различни – турски, суринамски (толкова суринамски, че няма нужда да ходиш в Суринам) и разбира се, типично холандски – все давам пример с Amstelveen.

  • Ами архитектурата  … ;

В крайна сметка, вземи едно корабче по каналите (синовете ми имаха собствена лодка и усещането е още по „уау“), после седни на първа линия на кафенето Cafe Kooper или на което и да е друго на емблематичния Leidseplein (нещо като нашето „на Попа“) )  после го раздай лежерно поне до Rembrandtplein или Museumplein - (паркчето от страни на Rijksmuseum) или просто „се загуби“ по уличките около каналите и си готова. :);)

Така че, ако успееш, абстрахирай се от повечето ти досегашни настройки за този град и … ще имаш щастието да „откриеш“ още едно чудесно място от света.:dancing:

 

 

 

Хах, Ven62, хората сме различни и това е супер. Иначе всички щяхме да се бием за едни и същи неща. Така както си описал Амстердам го виждаш ти, аз го видях по друг начин.

 

- яркият център за мен се състоеше в пияни оповръщани младежи, спящи по улиците, около търкалящи се бутилки бира, тълпи дрогирани туристи, обикалящи като държани в плен до този момент секс- клубовете. Понеже бях по новогодишните празници тази картина се допълваше от гърмящи бомбички, пиратки и димки. А, да не забравя и гледката към пикаещите насред някое площадче мъже в техния си открит тип градски тоалетни. В Северна Холандия пък това се повтаряше в друг вариант.

-  За феновете на музейния туризъм вероятно Амстердам да е благодатно място, не зная. Мен с музеи само трудно един град би ме привлякъл.

- паркове не видях, ама с това време не бих ги и търсила.

- обичам Венеция, но не заради каналите, а заради артистичната атмосфера. В Амстердам вероятно каналите биха ми допаднали, но през лятото. В другите сезони са направо тъжни, а атмосферата ми е пиянска. И все пак на Амстердам казват северната Венеция, а не викат на Венеция южния Амстердам. Това доста говори за нещата. И ми е адски неудобно с тези колелета. В Лондон не съм имала проблем с движението, но в Холандия - да.

- що се отнася за ресторантите и баровете. Ами аз не пия, а ако искам френска кухня ще ида до Франция, а не в Холандия. За мен холандците въпреки добре развитата си икономика са на етап задоволяване на първичните нужди да са нахранени, облечени и т.н. , а не  държат храната да е вкусна и приятна за окото, красиво облекло, някои излишни удобства. И говоря за всекидневния живот. Това е лично мнение. Предпочитам южняшкия начин на живот с всичките му проблеми и неуредици, но да живееш с фантазия, стил и красота. Да се чувстваш жив. А там цяла седмица работят, пък в петък вечер и събота вечер се освинват с алкохол и дрога. Е, нещо нередно има поне за мен в това.

- не ми харесва равнинната им природа, не знам защо зеленото там не ми кефи, както зеленото в Англия.  Може обаче да съм повлияна от останалите неща.

- не ми харесва липсата на уют по домовете. Пердето е нещо, което създава домашен уют.

- не ми харесват и някои решения в социалната им сфера, като например раждането по домовете, ама това вече е тема на друг разговор.

 

 

Всеки има право на мнението си. На теб ти е готино във Холандия, ок. На мен - не.

За мен тръпката да видя една страна е в атмосферата. Там не е моето място със сигурност. А, дето се вика, ако ми се наложат трансфери от там няма да си спра пътуването, пък-току виж ми харесало...

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

@mililia, харесах поста ти, не защото съм съгласен с теб, а защото всеки има право на своето си мнение. Така и го бях написал.

Въпреки усилията си да не го правя, като че ли, малко съм те засегнал.

Sorry!

 

Все пак, някой от обобщенията ти са направо неверни.

През синовете ми, лично познавам 5-6 млади семейства, и нито една майка не си е родила в къщата.

 

преди 26 минути , mililia каза:

Хах, Ven62, хората сме различни и това е супер. Иначе всички щяхме да се бием за едни и същи неща. Така както си описал Амстердам го виждаш ти, аз го видях по друг начин.

 

Но това (горното) 100% си е така.

 

И последно:

Кой на какво вика - за мен няма кой знае какво значение, всеки да си кръщава каквото, както си иска...

Венеция, Амстердам, Санк Петербург (Ленинград), Бамберг, ...

 

Целия свят викат на киселото мляко Йогурт. Даже съм виждал "Български йогурт", което вече не ми е все едно и леко ме натъжава. :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, ven62 каза:

И аз не харесах Париж, и вероятно 99% от хората си мислят, че нещо не съм на ред.

Вени, казват, че който не харесва Париж е уморен от живота. Да не вземеш сега да подпалиш моторетката. ;) 

 

Не обичам тълпи, а в туристическите градове ги има и въпреки това тези градове ми харесват.

Една полякиня се шегуваше: "Много е хубаво в Гент и в Белгия също, но всичките тази поляци тук ужасно ме дразнят".

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 32 минути , ven62 каза:

@mililia, харесах поста ти, не защото съм съгласен с теб, а защото всеки има право на своето си мнение. Така и го бях написал.

Въпреки усилията си да не го правя, като че ли, малко съм те засегнал.

Sorry!

 

Все пак, някой от обобщенията ти са направо неверни.

През синовете ми, лично познавам 5-6 млади семейства, и нито една майка не си е родила в къщата.

 

Но това (горното) 100% си е така.

 

И последно:

Кой на какво вика - за мен няма кой знае какво значение, всеки да си кръщава каквото, както си иска...

Венеция, Амстердам, Санк Петербург (Ленинград), Бамберг, ...

 

Целия свят викат на киселото мляко Йогурт. Даже съм виждал "Български йогурт", което вече не ми е все едно и леко ме натъжава. :)

 

Ven62, не си ме засегнал въобще. Просто твърде яростно се нахвърли да браниш Холандия:), та реших да ти покажа, че не всички я виждат като теб.

Аз също уважавам правото ти да харесваш тази страна, а в поста си обясних защо аз не я харесвам.

 

Това за раждането в къщи съм го чела и чувала. Не знам доколко е вярно и със сигурност, ако се прави, е от жени без медицински проблеми. Но така или иначе не това е главната причина да не ми харесва там, просто го споменах.

 

Не приемай поста ми лично. Със сигурност не е насочен срещу теб.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, ven62 каза:

Нали се сещаш - мен това не ме касае, нито "неудобните" делнично-среднощни полети на Transavia. :) 

Аз знам, че за теб не се отнася, ама има и други, все пак ... ;) 
И Асан е човек и Асан иска да опита кексче и червени фенери :biggrin:

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мъжът ми не харесва Амстердам, въобще не го намира за специален. Ходи заради мен или дъщеря ми. За първи път е ходил с родителите си 12-13 годишен и било ужасно с натръшкани дрогирани по площад Дам. Второто му посещение беше с мен и други колеги, вече на 30+ и пак не го намираше за хубаво място. Важното е, че мен ме е харесал ;) може и много да не внимавал в Амстердам, защото си говореше с мен докато се разхождахме. След това сме ходили много пъти сами и с дъщеря ми, и родители и приятели.

Дъщеря ми първият път никак не ѝ хареса Амстердам и беше направо потресена :lol: на 12 години в предпубертет. След това, като мина пубертета, много ѝ харесва, даже вчера ме питаше кога пак ще отидем.

Преди 13 години приятел нидерландец ми беше казал в никакъв случай да не ходя сама в Амстердам, защото е много опасно. Той беше работил преди години в Амстердам. Градът много се е променил през годините към по-добро. Червена зона с кофишоповете също е много намаляла, планът на властите е да я изнесат постепенно от там. Съответно и престъпността там е намаляла.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, zon каза:

Вени, казват, че който не харесва Париж е уморен от живота. Да не вземеш сега да подпалиш моторетката. ;) 

 

Не обичам тълпи, а в туристическите градове ги има и въпреки това тези градове ми харесват.

Една полякиня се шегуваше: "Много е хубаво в Гент и в Белгия също, но всичките тази поляци тук ужасно ме дразнят".

@zon, то изобщо не се обаждай  :), щото имам да те "дъвкам" в другата тема за горките белгийци и наглите хитреци - нидерландците, дето не си хабят пътищата. :)

 

Спирам, че наистина ще излезе, че защитавам Нидерландия "твърде яростно".

А пък аз си мислех, че е "страстно", щото ми е любов.   :)  ;)

 

 

p.s. "Вени" не е ли малко женствено, ама с тоя Амстердам - всичко се обърка.  ;)

 

Редактирано от ven62
Връзка към коментар
преди 1 минута , ven62 каза:

то изобщо не се обаждай  :), щото имам да те "дъвкам" в другата тема за горките белгийци и наглите хитреци - нидерландците, дето не си хабят пътищата

Вени, вчера към 7 вечерта се прибирахме към Белгия и карахме по магистралата в посока Антверпен. Не знам дали ще ми повярваш, но нямаше никакви камиони в Нидерландия, ама и един за цвят даже. Минахме границата и само нидерландски камиони, та и по три имаше един зад друг. Откъде се появиха не знам. По към Антверпен вече имаше и тук таме и полски, румънски и белгийски. От тировете, които непрекъснато карат в най-дясната лента, и изпреварват и дори понякога карат във втората лента, настилката се сляга и стават нещо като коловози. На магистралите често се налага да се ремонтира/смени само най-дясната лента, и я затварят само нея и трафикът става още по-красотен. Но пък ако е много главна магистрала, действат бързо имат срок и работят и през нощта.

Връзка към коментар
преди 19 минути , zon каза:

 На магистралите често се налага да се ремонтира/смени само най-дясната лента, и я затварят само нея и трафикът става още по-красотен. Но пък ако е много главна магистрала, действат бързо имат срок и работят и през нощта.

О, дъчовете са факири на инженерните съоръжеиня! 

 

 

 

 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 17 минути , bay_kolio каза:

А франсетата казват, че разбираш, че си влязъл в Холандия когато кравите станат по - красиви от жените. Това вярно ли е, щото сега съм разколебан....

Бай Кольо, то, това за Швейцария, не за Холандия.:)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз това го знам като разликaта между Германия и Швейцария. :)

 

Инaче така и не успях да видя разлика между Белгия и Холандия, за мен това са двете най-еднакви държави, където съм бил. :biggrin:

Връзка към коментар
преди 13 минути , T.E.Lawrence каза:

Аз това го знам като разликaта между Германия и Швейцария. :)

 

Инaче така и не успях да видя разлика между Белгия и Холандия, за мен това са двете най-еднакви държави, където съм бил. :biggrin:

В бирата е разликата :lol:

Връзка към коментар
преди 28 минути , T.E.Lawrence каза:

Инaче така и не успях да видя разлика между Белгия и Холандия, за мен това са двете най-еднакви държави, където съм бил

В размера на къщите, например.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз пък харесвам и Белгия, и Холандия (какви холандци имаше навремето, ехххх!)... Е, Белгия повече (и не само заради бирата) :lol:

И Франция си я харесвам, виждам се да остана тук още доста години, докато се пенсионирам и с Роцев се запътим целокупно към Португалия ;) (това по темата къде се виждаме да живеем).

За връщането - Лондон и Гент са ми на много високо в списъка, следвани отблизо от Прованс и Виена. И Индия.

Къде не бих се върнала - засега - в Сърбия и може би в Румъния и Люксембург.

Редактирано от Роца
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.