Прескочи до съдържание

Документи необходими за пътуване с дете?


Препоръчани мнения

33 minutes ago, Goal & Boss said:

Понеже от 10 години ходя при един и същ нотариус, ще си позволя да го нарека "моят", та моят нотариус изрично ми е казал, че ЕГН е достатъчно силен идентификатор и не би имало проблем, ако ЛК на декларатора е изтекла.

Съгласен съм, но аз конкретно имах проблем в една банка с променен номер на лична карта за пълномощно. От тогава ако мине се опитвам да избягвам в пълномощни, декларации и т.н. да пиша номер на лична карта. ЕГН-то е напълно надежден и еднозначен индентификатор за България.

 

@Георги напълно съм съгласен с теб, но има едно голямо НО! При разведените обикновено няма проблем, защото те се подготвят да пътуват сами и навреме се подготвят с декларации и т.н. Проблем има при женените, които винаги разчитат, че по всяко време могат да си направят декларация, но животът не винаги е толкова лесен. Някой път се налага да се пътува в събота и неделя, някой път другия родител е в чужбина и желанието и желанието е да му се погостува, докато той работи и т.н. Някой път може просто да се затрие декларацията или да се окаже, че в декларацията има изтекла лична карта и т.н. В такива случаи е много добре пътуващия точно да си знае правата и евентуално да се подготви за алтернативни начини на доказване, че пътуването е легитимно.

Предполагам, че и ти още не си си извадил декларация да пътуваш сам с детето и разчиташ, че когато се наложи, бързо ще можеш да се сдобиеш с такава декларация?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

След два дни ще пътувам до Израел със сина ми на 17 г. Имам нотариално заверена декларация, че майката е съгладна сина ни да напуска страната с мен. Но аз скоро си смених личната карта и в декларацията има старите номер и дата на издаване на  Л.К.! Според вас трябва ли да правим нова декларация, заради новата Л.К?

Връзка към мнение
преди 1 минута , ruil4o каза:

След два дни ще пътувам до Израел със сина ми на 17 г. Имам нотариално заверена декларация, че майката е съгладна сина ни да напуска страната с мен. Но аз скоро си смених личната карта и в декларацията има старите номер и дата на издаване на  Л.К.! Според вас трябва ли да правим нова декларация, заради новата Л.К?

Според мен Да

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
Боян Димитров

Здравейте,

 

В сайта на външно министерство попаднах, че дете може да пътува съвсем само в чужбина с подписано и нотариално заверено съгласие. Даже има и прикачен образец.

 

https://www.mfa.bg/bg/uslugi-patuvania/konsulski-uslugi/patuvane-chujbina/patuvane-deca-do-18

 

Моето дете е на 12 години. Ще трябва да пътува само с мене до Лондон (без майката) и после ще го върнат приятели. Това съгласие изглежда като отличен вариант за нашия случай, но се чудя дали няма да ни спрат с такъв документ.  Някой пътувал ли е с такова съгласие или декларацията трябва да е поименна с имената на възрастните придружаващи детето?

Връзка към мнение
преди 11 минути , Боян Димитров каза:

Здравейте,

 

В сайта на външно министерство попаднах, че дете може да пътува съвсем само в чужбина с подписано и нотариално заверено съгласие. Даже има и прикачен образец.

 

https://www.mfa.bg/bg/uslugi-patuvania/konsulski-uslugi/patuvane-chujbina/patuvane-deca-do-18

 

Моето дете е на 12 години. Ще трябва да пътува само с мене до Лондон (без майката) и после ще го върнат приятели. Това съгласие изглежда като отличен вариант за нашия случай, но се чудя дали няма да ни спрат с такъв документ.  Някой пътувал ли е с такова съгласие или декларацията трябва да е поименна с имената на възрастните придружаващи детето?

 

По принцип това вълнува само нашите власти, макар че на една позната в Англия ѝ бяха искали документът за детето да е преведен. Тъй като до 14 трябва да бъде с придружител, за да ви е мирна главата, впишете и имената на възрастните. На нашата граница се оставя копие.

 

Връзка към мнение
Травеолани
преди 17 минути , Боян Димитров каза:

Здравейте,

 

В сайта на външно министерство попаднах, че дете може да пътува съвсем само в чужбина с подписано и нотариално заверено съгласие. Даже има и прикачен образец.

 

https://www.mfa.bg/bg/uslugi-patuvania/konsulski-uslugi/patuvane-chujbina/patuvane-deca-do-18

 

Моето дете е на 12 години. Ще трябва да пътува само с мене до Лондон (без майката) и после ще го върнат приятели. Това съгласие изглежда като отличен вариант за нашия случай, но се чудя дали няма да ни спрат с такъв документ.  Някой пътувал ли е с такова съгласие или декларацията трябва да е поименна с имената на възрастните придружаващи детето?

Да, ние сме излизали много пъти от България само един родител с двете деца, и заедно с деца на приятели. Задължително носим подобна декларация и винаги е било ок, никой няма да ви спре, щом имате нотариално заверената декларация от майката. Да, декларацията е поименна, вписват се паспортите, датотв на пътуването и дестинацията.
 

За връщането от Лондон, пак трябва да направите такава поименна декларация за придружителите, където вие и майката давате съгласие детето да пътува без вас. Хубаво е тази декларация да е на английски, не знам дали правят такива в България. Или да я направите на български и да я преведете от легализиран преводач. 
 

Също така като пътувате, освен оригинала, си носете и 1-2 копия за всеки случай. На излизане от България искат копията и си ги запазват. 

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 3 минути , Травеолани каза:

Да, ние сме излизали много пъти от България само един родител с двете деца, и заедно с деца на приятели. Задължително носим подобна декларация и винаги е било ок, никой няма да ви спре, щом имате нотариално заверената декларация от майката. Да, декларацията е поименна, вписват се паспортите, датотв на пътуването и дестинацията.
 

За връщането от Лондон, пак трябва да направите такава поименна декларация за придружителите, където вие и майката давате съгласие детето да пътува без вас. Хубаво е тази декларация да е на английски, не знам дали правят такива в България. 
 

Също така като пътувате, освен оригинала, си носете и 1-2 копия за всеки случай. На излизане от България искат копията и си ги запазват. 

 

Благодаря! Поименни сме ползвали и сме наясно. За мене по-интересно е другия модел от линка, който постнах по-нагоре, т.е такава където двамата даваме съгласие детето да пътува само без значение кой го придружава. Поне приложената декларация изглежда дава такава възможност.

Връзка към мнение

Това го ползвах аз.

тогава няма значение с кой и как пътува- ако е само.

Но трябва авиокомпанията да приема на 12год без предружител, а в момента май няма такива  компании.

 

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 16 минути , Alexander каза:

Това го ползвах аз.

тогава няма значение с кой и как пътува- ако е само.

Но трябва авиокомпанията да приема на 12год без предружител, а в момента май няма такива  компании.

 

Това не го схаванах съвсем. Ако направим декларация, че може да излезе само, по своя воля за пред паспортна проверка, има ли значение, че някой го придружава в самолета?

Връзка към мнение

Въпрос на тълкуваме. С тази декларация може да пътува напълно само, обаче ако има компании приемащи напълно сами на 12год.

Ако има такива в момента, аз мисля че вече няма, детето може да мине абсолютно само, а псоле да пътува с който иска -родител, познат и други.

 

Връзка към мнение

В самолета е отделно, трябва да се плати услуга unaccompanied minors, която май само България Еър предлага. Ако има някой възрастен с него няма значение.

Връзка към мнение
Травеолани
преди 46 минути , Боян Димитров каза:

 

Благодаря! Поименни сме ползвали и сме наясно. За мене по-интересно е другия модел от линка, който постнах по-нагоре, т.е такава където двамата даваме съгласие детето да пътува само без значение кой го придружава. Поне приложената декларация изглежда дава такава възможност.

Да, аз погледнах двете декларации от линка, видях сега че едната е детето да пътува само. Нямам информация по този въпрос, нашите деца са малки и пътуват винаги с някой. 
 

Ако правилно съм ви разбрала - ваши приятели ще върнат детето ви от Лондон, така че в този случай трябва да пишете имената им. Не мисля, че ще стане без имената.

Връзка към мнение
преди 2 часа, neuromancer каза:

В самолета е отделно, трябва да се плати услуга unaccompanied minors, която май само България Еър предлага. Ако има някой възрастен с него няма значение.

Това не е задължително. До скоро Бритиш пускаха на 13 год без придружител и без допълнителни услуги.

Сега гледам е 14 години минимума.

 

 

за връщане никой никъде не иска нищо, ако децата са с българско гражданство. На влизане в Бг също не се иска нищо 

Връзка към мнение

 

На 30.05.2022 г. в 20:46, Alexander каза:

Това не е задължително. До скоро Бритиш пускаха на 13 год без придружител и без допълнителни услуги.

Сега гледам е 14 години минимума.

 

 

за връщане никой никъде не иска нищо, ако децата са с българско гражданство. На влизане в Бг също не се иска нищо 

При Луфтханза дори е от 12 години.

Връзка към мнение

Прочетох доста неинформирани твърдения, та макар със закъснение, да си кажа:

За декларациите за излизане на дете - български гражданин от България, достоверната информация е на сайта на Гранична полиция - МВР

Декларация се изисква само за излизане от България на дете - български гражданин. Не за влизане в България!

Декларацията е необходима на граничните власти и няма нищо общо с придружаващите детето по време на полет лица. Тя доказва, че родителите са съгласни детето да пътува непридружено от тях. Може да бъде поименна за придружител, за конкретно пътуване или принципна безсрочна, което е за предпочитане при разведени родители и/или голямо дете, което може да си каже защо и с кого пътува и/или за често пътуващи деца (примерно състезатели). Отговорност на родителя е да пази декларацията.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.