Прескочи до съдържание

Документи необходими за пътуване с дете?


Препоръчани мнения

преди 1 час, Пепа каза:

Някой може ли да ми каже със сигурност дали турските гранични власти искат декларацията за непълнолетни да е преведена,благодаря

Декларацията е достатъчно да е на български. Носете оригинала и копие, защото ще искат и за тях да остане.

Връзка към мнение

Аз ще водя моя син до Япония и Катар. Ще направим само нотариално заверена декларация от таткото. Няма да я превеждам. Би трябвало всичко да е наред. 

 

Досега по този начин сме пътували, но само в Европа. Имахме проблеми само веднъж - на излизане от Испания. Искаха ни превод на декларацията. Така или иначе нямахме и ни пуснаха.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

От чужбина за България като пътува дете с единия родител трябваше ли пълномощно, че в консулството били казали не е нужно в обратна посока. Само от България дали е вярно?!

Връзка към мнение
преди 8 минути , vinidj каза:

От чужбина за България като пътува дете с единия родител трябваше ли пълномощно, че в консулството били казали не е нужно в обратна посока. Само от България дали е вярно?!

Не би трябвало. Това интересува само нашите власти на излизане.

Връзка към мнение
преди 21 часа, vinidj каза:

От чужбина за България като пътува дете с единия родител трябваше ли пълномощно, че в консулството били казали не е нужно в обратна посока. Само от България дали е вярно?!

Това зависи от законите на съответната държава.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, vinidj каза:

От чужбина за България като пътува дете с единия родител трябваше ли пълномощно, че в консулството били казали не е нужно в обратна посока. Само от България дали е вярно?!

В България към чужденците няма изисквания за декларации и други документи, ако дете пътува с един родител или само. Вероятно в чужбина изискванията към българи са подобни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Инересен казус, когато има декларация, но българските власти не я признават:

 

Българи изпускат полети заради неясни изисквания на "Гранична полиция"

https://nova.bg/news/view/2019/07/24/257909/българи-изпускат-полети-заради-неясни-изисквания-на-гранична-полиция

 

Още по интересна е статистиката, колко деца са спряни на границата:

 

"От началото на годината заради липса на документ не са допуснати за излизане от страната 747 деца."

 

Това са средно около 4 деца на ден на които не им позволяват да пътуват...

Връзка към мнение
преди 21 минути , Topfly каза:

Инересен казус, когато има декларация, но българските власти не я признават:

 

Българи изпускат полети заради неясни изисквания на "Гранична полиция"

https://nova.bg/news/view/2019/07/24/257909/българи-изпускат-полети-заради-неясни-изисквания-на-гранична-полиция

 

Още по интересна е статистиката, колко деца са спряни на границата:

 

"От началото на годината заради липса на документ не са допуснати за излизане от страната 747 деца."

 

Това са средно около 4 деца на ден на които не им позволяват да пътуват...

Майката показва на границата и двата паспорта на момчето и си минава без усложнения.

Връзка към мнение
31 minutes ago, Goal & Boss said:

Майката показва на границата и двата паспорта на момчето и си минава без усложнения.

Ако беше толкова просто вероятно щяха да пътуват и нямаше да има новина...

Връзка към мнение

Толкова е просто. Но тя не е знаела. А журналята са си изсмукали новина от пръстите.

 

https://www.mvr.bg/gdgp/дирекцията/справочна-информация/за-пътуващите-в-чужбина

 

Третият документ отгоре-надолу.

 

Цитат

Не се изисква декларация за съгласие, когато:
1.1 Отсъстващият родител не е български гражданин;

Добре, да кажем, че не е това случаят. Това се отнася за деца, които са само български граждани.

Минаваме нататък.

 

Цитат

Съгласно чл. 3 от ЗБГ, българските граждани, които имат и друго гражданство се смятат само за български граждани при прилагането на нашето законодателство.

Тоест горният цитат е валиден за конкретния случай от новината и този текст би сработил.

 

Но хайде по същество:

 

Цитат

Предвид цитираните по-горе разпоредби на граничните пунктове се изпълнява следното:

2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.

 

Какво повече?

 

Всъщност на основание на горните текстове и законите, които те отразяват, жената може да съди Гранична полиция. Мисля, че би трябвало в този случай служителите да я информират за тези законови възможности. Ако трябва да съм честен - надявам се да ги съди.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ми ние си излязохме само с бразилските паспорти. Казах, че децата нямат български и толкова. Отсъстващия родител не е български гражданин. Доколкото помня в такъв случай не се иска декларация, според закона. Аз имах и декларация за всеки случай, че не обичам разправии.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, neuromancer каза:

Ми ние си излязохме само с бразилските паспорти. Казах, че нямам български и толкова. Доколкото помня в такъв случай не се иска декларация, според закона. Аз имах и декларация за всеки случай, че не обичам разправии.

Това е много интересно, защото пак според цитирания по-горе информационен материал:

 

Цитат

2.2 Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда, описан в т. 1 ще бъде изисквана. Ако детето (респ. придружаващото го лице) не представи такава или същата не е заверена по начина, описан в т. 1, то няма да бъде допуснато да излезе от България. 

Всъщност ако си казал, че децата нямат българско гражданство, всичко е наред.

Връзка към мнение

Ами не знам, това е съвсем объркана работа. По каква логика ти трябва декларация, ако нямат български паспорти, а не ти трябва, ако имат?

Откъде е ясно, че отсъстващия родител не е български гражданин, след като отсъства и документите му ги няма?

Друго нещо е, че щом са деца на български гражданин, то те са български граждани по рождение, независимо от документите, които имат.

Връзка към мнение
преди 4 минути , neuromancer каза:

Ами не знам, това е съвсем объркана работа. По каква логика ти трябва декларация, ако нямат български паспорти, а не ти трябва, ако имат?

Откъде е ясно, че отсъстващия родител не е български гражданин, след като отсъства и документите му ги няма?

Друго нещо е, че щом са деца на български гражданин, то те са български граждани по рождение, независимо от документите, които имат.

Ако нямат български паспорти, но имат българско гражданство - декларация трябва.

Предполагам, че акт за раждане ще е достатъчен, за да докаже, че отсъстващият родител не е български гражданин. Най-малкото ще даде възможност на полицаите да си разровят базите данни за въпросния родител и да проверят има ли той българско гражданство или не.

Децата са български граждани по рождение наистина, но мисля, че имат възможност да се откажат от това удоволствие. Което решение на практика се взема от родителите, разбира се. Например ако децата са граждани на държава, която не признава двойното граждаство и трябва едното да отпадне по избор.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Goal & Boss said:

Всъщност ако си казал, че децата нямат българско гражданство, всичко е наред.

По име и дата на раждане е доста лесно да раберат има или нямат българско гражданство, а ако имат и кажеш, че нямат, това е декларация с невярно съдържание и по принцип може да си имаш проблем ако излъжеш граничаря...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Topfly каза:

По име и дата на раждане е доста лесно да раберат има или нямат българско гражданство, а ако имат и кажеш, че нямат, това е декларация с невярно съдържание и по принцип може да си имаш проблем ако излъжеш граничаря...

Абсолютно си прав, разбира се, но досега съм получил достатъчно много причини да се съмнявам в професионализма и компетентността на служителите на Гранична полиция на Летище София. Този случай е просто поредната от тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Правилно ли разбирам, че ако пратя малкият “тигър”  с майка му до България за няколко седмици, няма да трябва декларация тъй като малкият няма Бг гражданство и не е регистриран в Бг консулство ? 

Ще се лети до Белград от САЩ и в двете посоки заради директният полет, а от Белград до България с автомобил. 

 

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Пак аз с питане 🙂 С моете дете, онова с мустачките, ще вървим до Франция, САЩ и от Маями круиз - Мексико, Ямайка, Гранд Кайман и обратно Маями. Връщаме се през Великобритания. Имам пълномощно за държавите от ЕС и САЩ. Да вадя ли ново, в което да включа и другите държави, които ще посетим или ще минем така?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.