Прескочи до съдържание

Документи необходими за пътуване с дете?


Препоръчани мнения

Не се ли издава декларация, че се разрешава на детето да пътува извън България самО или с единия родител сАмо? Или нотариусите трябва да се хранят, та чак се изписват държавите, които ще посети и всеки път с нова декларация. Ако при някакви форсмажорни обстоятелства се наложи пътуване през неупоменати в декларацията държави, какво става?!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Декларация за напускане на страната с разрешението на другият родител , това е необходимо , не се изброяват страните  , естествено трябва да е нотариално заверена декларацията.

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/travel-documents-minors/bulgaria/indexamp_bg.htm

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 48 минути , Eva eva каза:

Имам пълномощно за държавите от ЕС и САЩ. Да вадя ли ново....

Тези пълномощни нали ги е заверил нотариус, той не знае ли изискването на Външно м-во?!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , Zara каза:

Не се ли издава декларация, че се разрешава на детето да пътува извън България самО или с единия родител сАмо? Или нотариусите трябва да се хранят, та чак се изписват държавите, които ще посети и всеки път с нова декларация. Ако при някакви форсмажорни обстоятелства се наложи пътуване през неупоменати в декларацията държави, какво става?!

По принцип може да се пише да излиза навсякъде, но може и да се изброят държавите, ако държиш да има ограничения. Както е написано от нотариуса, това важи. Това се гледа само на излизане от България, по света никой не се интересува. 

Тоест ако си в щатите и трябва да те пренасочат през Турция, никой няма да ти гледа декларацията.

Ако излизаш от България, в декларацията пише ЕС, а билета ти е до Китай няма да мине номера (или поне не би трябвало, ако си гледат работата)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Декларациите са със свободен текст и изобщо не е препоръчително да се пишат конкретни държави. Може просто да се разреши да пътува в чужбина.

 

32 minutes ago, stanislavpp said:

Пълномощно трябва единствено при напускане на България ( ако е само с БГ гражданство).

Декларацията е почти задължителна, когато детето е български гражданин и напуска България, но е силно препоръчителна да се носи на всякъде в чужбина. Най добре е да е на английски или да е двуезична. Някои авиокомпании могат да откажат достъп до борда ако няма подобна декларация, но и власти на трети държави могат да искат подобна декларация. Има доста конкретни случаи за изпуснати полети или проблеми в трети държави поради липса на декларация

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , Zara каза:

Тези пълномощни нали ги е заверил нотариус, той не знае ли изискването на Външно м-во?!

 

Не му е работа да знае изискването на МВнР. Той удостоверява, че подписа, положен под документа, е на лицето, което пише, че се е подписало, т.е. на втория родител. Работа на съответните органи, пред които се представя документа е да знаят има ли той тежест или не.

 

 

преди 53 минути , Zara каза:

Или нотариусите трябва да се хранят, та чак се изписват държавите, които ще посети и всеки път с нова декларация.

 

П.С. Също така изобщо не е ясно дали декларацията е изготвена от самия нотариус или не. Нотариусите, като юристи, принципно имат познанията и могат да изготвят декларацията/пълномощното срещу допълнително заплащане, но като цяло техните задължения се състоят в удостоверяването на положените подписи, а не съдържанието на документа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В моята декларация изрично пише държавите, в които мога да водя дребния - САЩ, Канада и държавите от ЕС. Билетът ми е до Париж, след това имам друг билет до САЩ. От САЩ вече отиваме с круиз до Ямайка, Мексико и Гранд Кайман, за които нямам пълномощно /декларация/. 

Връзка към мнение
преди 15 минути , Topfly каза:

Някои авиокомпании могат да откажат достъп до борда ако няма подобна декларация, но и власти на трети държави могат да искат подобна декларация. Има доста конкретни случаи за изпуснати полети или проблеми в трети държави поради липса на декларация

Примери?

И държавите, и авиокомпаниите не се интересуват от тази декларация, защото не е тяхна работа, и те го знаят много добре, а на българската гранична полиция да следи за наличието и автентичността ѝ. Но във връзка с превенция на трафика на деца понякога искат да се докаже родителството (parentship) над децата. Което е разбираемо, но е съвсем друга опера. И се доказва с други документи. В тоя ред на мисли - едно многоезично извлечение от акта за раждане е много полезна вещ в багажа. Няма нужда от заверки и апостили, то ако се стигне до сериозни усложнения, си има съответните сериозни начини за доказване на родителството.

Иначе по-горе вече го писаха - каквото гласи декларацията, това е. Като цяло се пишат по-общи текстове за териториалния и времевия обхват, също и за придружителя, но в някои случаи изрично се посочват подробности, обикновено за еднократните излизания на децата например с отбори, оркестри, хорове и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Alexander Какво смешно виждаш в това което написах?

 

Ето ти официална информация от сайта на ЕС по въпроса:

 

Документи за непълнолетни лица при пътуване в ЕС

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/travel-documents-minors/index_bg.htm

 

Ето ти Шенгенското споразумение, което задължава властите при съмнение да проверяват всички обстоятелства при които пътуват непълнолетни с един възрастен, независимо от гражданството на детето:

 

6.2.

В случай на непълнолетни лица с придружител граничните служители проверяват дали лицата, придружаващи непълнолетното лице, имат родителски права, особено когато непълнолетните се придружават само от едно възрастно лице и съществуват сериозни основания да се предполага, че те могат да са незаконно отстранени от попечителството на лицето/ата, което/ито законно упражнява/т родителски права над тях. В последния случай граничните служители извършват допълнително разследване за установяване на всякаква непоследователност или противоречия в предоставената информация.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32016R0399

Това, че до сега не си станал евентуално съмнителен на някого не означава нищо. Ето ти и един конкретен случай от летището в Будапеща и проблем на британка пътуваща сама с дъщерята си цък (статията е на унгарски)

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Eva eva каза:

В моята декларация изрично пише държавите, в които мога да водя дребния - САЩ, Канада и държавите от ЕС. Билетът ми е до Париж, след това имам друг билет до САЩ. От САЩ вече отиваме с круиз до Ямайка, Мексико и Гранд Кайман, за които нямам пълномощно /декларация/. 

Няма да имаш проблеми по границите, но вероятно ще си размените капите с декларатора, когато/ако научи, че детето е било в държави, за които той не е дал съгласие. Според мен по-добре изчисти този потенциален проблем, при това не на „честна дума“, а с нова писмена декларация. За да няма после: ама аз казах това, ама имах предвид друго...

 

P.S. Ако има текущи или в бъдеще възникнат някакви спорове относно попечителството над детето, подобна постъпка би била страхотен автогол.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Eva eva каза:

В моята декларация изрично пише държавите, в които мога да водя дребния - САЩ, Канада и държавите от ЕС. Билетът ми е до Париж, след това имам друг билет до САЩ. От САЩ вече отиваме с круиз до Ямайка, Мексико и Гранд Кайман, за които нямам пълномощно. 

Абе като колега магеланец бих казал, че ако на българската граница не споменаваш круиза и другите държави ще си ок. Като родител, се надявам да не сте разведени и мъжът ти да знае какво правиш 😉

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Решено! Ще се вади нова декларация и ще я превеждаме 🙂 И без това 1 000 неща мисля за това пътуване, не мога и за това да треперя. Деклараторът искаше да мине метър, ама няма да я бъде тая. Благодаря на всички за мненията 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако искаш всички да е точно, извади друга декларация, 6 лева е...

Аз си вадих, въпреки че не ми трябваше реално, но ако нещо се объркаше щеше да стане прекалено сложно...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Eva eva каза:

Решено! Ще се вади нова декларация и ще я превеждаме 🙂 И без това 1 000 неща мисля за това пътуване, не мога и за това да треперя. Деклараторът искаше да мине метър, ама няма да я бъде тая. Благодаря на всички за мненията 🙂 

Намери си нотариус с английски или какъвто там ти трябва език и направо направете декларацията двуезична, не се занимавай с преводи и глупости! :smile:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
1 minute ago, Goal & Boss said:

Намери си нотариус с английски или какъвто там ти трябва език и направо направете декларацията двуезична, не се занимавай с преводи и глупости! :smile:

Това е умно! Благодаря 🙂 

Връзка към мнение

Декларацията със сигурност може да има текст “без ограничение за страните, които посещава”. 

Отношенията между родителите може да са сложни и тогава някой от тях предпочита да дава декларация-съгласие само за конкретното пътуване и конкретни държави, дори и за определен срок. Така уж се избягва попадането на детето в държави, с които нямаме споразумения за предаване на деца /принудително/.

Друго ограничение, според мен измислено от нашата Гранична полиция /МВР/ е когато личната карта на даващия съгласие за пътуване родител е изтекла- искат нова декларация с данни за новата лична карта. Няма смисъл да се спори валидна ли е старата декларация или не, когато нямаш време за това🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Моят не иска да дава декларация без ограничение на страните. Затова ги посочва изрично. Така или иначе то не остана, дребният с мустаците вече е почти на 17 г. 😄

И все пак, каквото и да посочи, с билет до Париж и след това мога да отида където си искам....примерно в Индия.  Аз съм споделяла, че само в Испания ми искаха декларация с превод и аз нямах, имах си само българската. Но минахме, нямаше проблеми. 

Сега ще извади нова, не е проблем. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
3 minutes ago, Eva eva said:

Моят не иска да дава декларация без ограничение на страните. Затова ги посочва изрично. Така или иначе то не остана, дребният с мустаците вече е почти на 17 г. 😄

И все пак, каквото и да посочи, с билет до Париж и след това мога да отида където си искам....примерно в Индия.  Аз съм споделяла, че само в Испания ми искаха декларация с превод и аз нямах, имах си само българската. Но минахме, нямаше проблеми. 

Сега ще извади нова, не е проблем. 

На 17 години ... вече са безсмислени ограничения не само в пряк смисъл. С нищо не можеш да повлияеш тепърва на детето.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
6 minutes ago, Goal & Boss said:

Примери?

И държавите, и авиокомпаниите не се интересуват от тази декларация, защото не е тяхна работа, и те го знаят много добре, а на българската гранична полиция да следи за наличието и автентичността ѝ. Но във връзка с превенция на трафика на деца понякога искат да се докаже родителството (parentship) над децата. Което е разбираемо, но е съвсем друга опера. И се доказва с други документи. В тоя ред на мисли - едно многоезично извлечение от акта за раждане е много полезна вещ в багажа. Няма нужда от заверки и апостили, то ако се стигне до сериозни усложнения, си има съответните сериозни начини за доказване на родителството.

Авиокомпаниите в общите условия винаги пишат, че ако нямаш всики необходими документи нужни за влизане в дадена държава могат да ти откажат достъп до борда, защото в такива случаи те са задължени да те върнат в оригиналната дестинация. От тук следва възможността да имаш проблеми и не случайно в официалния сай на ЕС пишат следното:

 

Когато пътувате със самолет, препоръчително е предварително да проверите как стои този въпрос в съответната авиокомпания, тъй като много от тях изискват подобни разрешения и имат собствени формуляри за целта. “

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/travel-documents-minors/index_bg.htm

 

За доказването на родилството си прав, но не става дума само за родителството, а и за родителските права, особено когато пътуваш сам с детето:

 

6.2.

В случай на непълнолетни лица с придружител граничните служители проверяват дали лицата, придружаващи непълнолетното лице, имат родителски права, особено когато непълнолетните се придружават само от едно възрастно лице и съществуват сериозни основания да се предполага, че те могат да са незаконно отстранени от попечителството на лицето/ата, което/ито законно упражнява/т родителски права над тях. В последния случай граничните служители извършват допълнително разследване за установяване на всякаква непоследователност или противоречия в предоставената информация.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32016R0399

 

Акта за раждане може да е много полезен ако в документите на родителя и детето няма информация за роднинската им връзка. Може например да има разминаване на фамилията и т.н. В някои държави в паспорта и личната карта на детето пишат името на единия или двамата родители, но в други няма такава информация. Както виждаш обаче от горния текст, самотният родител по дефиниция е по съмнителен за властите и не е лошо да се подготвиш да доказваш разни неща с документи...

 

 

 

 

 

Връзка към мнение

Ще взема тогава да преведа и акта за раждане на дребния, друго не знам какво да нося.  Ще се разровя и за щатите дали не трябва някакъв допълнителен документ.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Eva eva каза:

Моят не иска да дава декларация без ограничение на страните. Затова ги посочва изрично.

В такъв случай го информирай, че Свазиленд наскоро си смени заглавието, така че да пише нова декларация.

 

@Topfly, декларацията за разрешение на детето да напусне на България с един родител няма нищо общо с изискванията на другите държави и авиокомпании, повЕрвай ми! Както ти сам си посочил - те си имат техни формуляри. А наличието на родителски права се установява по канали, до които ние нямаме достъп. Неслучайно писах - закучи ли се положението, си има сериозни инструменти.

 

Впрочем неотдавна четох за системата Amber alert и как тя нито веднъж не е била активирана в България. За разлика от, да речем, Гърция и Хърватия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , Eva eva каза:

Решено! Ще се вади нова декларация и ще я превеждаме 🙂 И без това 1 000 неща мисля за това пътуване, не мога и за това да треперя. Деклараторът искаше да мине метър, ама няма да я бъде тая. Благодаря на всички за мненията 🙂 

Да, това е най-доброто решение – нова декларация и на английски, и да включва всички държави, които ще посетите. По-добре да я имаш, отколкото да се притесняваш дали ще минете.

Мен лично ме спряха на влизане в Белгия от България, разпитваха ме дълго, така че лично аз винаги бих си носила за всички държави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Травеолани каза:

Мен лично ме спряха на влизане в Белгия от България, разпитваха ме дълго

Би ли споделила какво те питаха? Мен само веднъж служителят на летището в Атина ме попита как се казва майка ми.

Връзка към мнение
преди 34 минути , Goal & Boss каза:

Би ли споделила какво те питаха? Мен само веднъж служителят на летището в Атина ме попита как се казва майка ми.

Много ме разпитваха, в един момент си мислех, че няма да ме пуснат да вляза. Много им беше странна ситуацията - аз бях само с български паспорт, дъщеря ми само с канадски, мъжът ми не беше с нас, но имахме декларация от него, ние живеем в Канада, но от България пътувахме за Белгия на гости на сестра ми. Те не можеха да разберат защо толкова много държави и паспорти са намесени, и какво ще правим в Белгия. Накрая ни пуснаха.  

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.