Прескочи до съдържание

Документи необходими за пътуване с дете?


Препоръчани мнения

преди 5 минути , Травеолани каза:

Много ме разпитваха, в един момент си мислех, че няма да ме пуснат да вляза.

Много интересно! Наистина ли така си се чувствала? Любопитно ми е, защото ми се струва, че в подобна ситуация страхът на човек по-скоро би бил, че няма да го пуснат да си тръгне, т.е. ще го задържат до изясняване на случая. Изглежда подходът на белгийците не е бил толкова стряскащ. От друга страна, на мен ми се струва, че в случая са проявили здравословна доза любопитство и като родител изпитвам по-скоро удовлетворение от подобни действия, макар че ако бях на твое място, вероятно чувството би било друго. Все пак добре да се знае, че някой някъде си гледа съвестно работата (вж. по-горе за Amber alert, който споменах).

 

Понеже след няколко месеца ще сменям личната си карта, записвам си - да извадим нови декларации 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Преди няма и месец трябваше да пътуваме Русе - Букурещ само града за коледните базари цялото семейство. Родителите не сме със “сложни” отношения, но се случи така, че съпругът щеше да дойде един ден по-късно. Личната му карта изтичаше сега, началото на януари. Нотариално заверената декларация да пътувам аз с детето беше пълна с правописни и технически грешки /за което доста мърморих/, но граничния полицай ми обърна внимание само за това, че със смяната на личната карта трябва нова декларация. Нотариусът беше казал същото. Т.е. за 6 лв. нотариална заверка не си струват по-големи проблеми🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, Goal & Boss said:

 

@Topfly, декларацията за разрешение на детето да напусне на България с един родител няма нищо общо с изискванията на другите държави и авиокомпании, повЕрвай ми! Както ти сам си посочил - те си имат техни формуляри. А наличието на родителски права се установява по канали, до които ние нямаме достъп. Неслучайно писах - закучи ли се положението, си има сериозни инструменти.

 

Защо не направиш малко услия да прочетеш официалната информация, преди да искам да ти повЕрвам? 🙂 цък цък

 

Целта на всички тези декларации е една и съща. Да предотврати пътуването на деца зад граница без разрешението на лицата, които законно имат родителските права. Задължителни формуляри по въпроса няма! Всички формуляри (влючително и тези на авиокомпаниите) са препоръчителни с цел да се улеснят пътуващите.

 

Декларацията е един от начините да да се разсее съмнението, че има някакво прекрачване на родителските права. Ако двамата родители декларират, че искат детето да пътува, по принцип всичко би трябвало да е ок.

 

Ако някой има в себе си декларация и акт за раждане и интерпол не го търси за отвличане на дете, шансът ситуацията да се закучи много е близо нулев. Важно е обаче да се значе, че не само българските граничари имат задължението да проверяват дали не са прекрачени родителските права на българските деца. Както показват на практика и примерите на @Eva eva и @Травеолани  в трети държави като Испания и Белгия също може да ти искат декларацията! Това не е някакво своеволие от страна на тези граничари, а стриктно спазване на шенгенския кодекс, който цитирах по горе!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 минути , Topfly каза:

Декларацията е един от начините да да се разсее съмнението, че има някакво прекрачване на родителските права.

Именно де! Само че - повтарям - установяването на наличието и автентичността на тези декларации е работа на Гранична полиция в България! Мине ли детето граничния контрол, нататък всички по веригата следват презумпцията, че тази точка от чеклиста е отметната. И за тях тази декларация не е нещото, което ще обърне играта (геймчейнджър). Те - пак повтарям - си имат други механизми за установяване на фактите.

Плюс това България не е в Шенген, така че разпоредбите, които ми буташ в лицето, са не-при-ло-жи-ми. Също и когато пресичаш границата между Колумбия и Непал - какво ги бъркат етиопците шенгенските правила, моля ти се?!

Отвличане на дете и трафик на дете са два съвсем различни състава в НК, така както и бюлетина за издирване от Интерпол и подозрение в нещо си. Всеки третокурсник по право ще направи в съда на гъз граничните власти, които решат да представят едното за другото.

  • Браво 1
Връзка към мнение
11 minutes ago, Goal & Boss said:

Плюс това България не е в Шенген, така че разпоредбите, които ми буташ в лицето, са не-при-ло-жи-ми. Също и когато пресичаш границата между Колумбия и Непал - какво ги бъркат Македонците шенгенските правила, моля ти се?!

Ок, вярвай в каквото си искаш, но има конкретни текстове! Шенгенският кодекс, който цитирах се отнася за всички които минават през шенгенската граница. Ако колумбиец или непалец минава от там и от него ще искат декларация ако им се стори съмнителен! Прочети целият текст на документа ако искаш, но никъде няма да намериш, че това се отнася само за гражданите на шенгенската зона!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , Goal & Boss каза:

Много интересно! Наистина ли така си се чувствала? Любопитно ми е, защото ми се струва, че в подобна ситуация страхът на човек по-скоро би бил, че няма да го пуснат да си тръгне, т.е. ще го задържат до изясняване на случая. Изглежда подходът на белгийците не е бил толкова стряскащ. От друга страна, на мен ми се струва, че в случая са проявили здравословна доза любопитство и като родител изпитвам по-скоро удовлетворение от подобни действия, макар че ако бях на твое място, вероятно чувството би било друго. Все пак добре да се знае, че някой някъде си гледа съвестно работата (вж. по-горе за Amber alert, който споменах).

 

Понеже след няколко месеца ще сменям личната си карта, записвам си - да извадим нови декларации 🙂

Да, така се почувствах за няколко момента. Не бях притеснена, защото за всичко си имах обяснение и документите ми бяха изрядни. Може би е редно да спомена, че ми се падна митничар новобранец и беше супер стреснат, и до някаква степен сигурно затова ме разпитваше толкова много (с него имаше и "старо куче", който го наблюдаваше изкъсо).

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Виждам никакъв проблем , че някой в Белгия те е питал нещо, все пак това им е работата. Вероятността да попаднеш на обучаващ се или некомпетентен служител са правопропорционални на броя на пътуванията .

 

По актуалният зададен въпрос , аз не бих вадил нова декларация , доколкото разбирам става въпрос за круиз , а там едва ли се минава през имиграционни.

 

И разбира се , че невалиден или изтекъл  личен документ прави една декларация невалидна. Паспорт също може да се ползва за заверяване на декларация .

 

п.с. Предполагам , че има нотариуси сред форума , но това е служба, която отдавна трябваше да бъде закрита и нотариалните услуги да се извършват директно от съответните общини , а не от абсолютно кух и напълно безсмислен посредник . 

Връзка към мнение

О да, аз не съм казала, че е проблем. Написах го като пример, че и на други граници може да те спрат и да ти искат декларацията, както ми я поискаха белгийците. Затова е най-добре да си има нова, която да включва допълнителните държави, след като бащата не е съгласен да е декларация без ограничение.
Аз съм на мнение, че по-добре да я има, и да не я поискат, отколкото обратното. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
4 hours ago, stanislavpp said:

И разбира се , че невалиден или изтекъл  личен документ прави една декларация невалидна. Паспорт също може да се ползва за заверяване на декларация .

 

п.с. Предполагам , че има нотариуси сред форума , но това е служба, която отдавна трябваше да бъде закрита и нотариалните услуги да се извършват директно от съответните общини , а не от абсолютно кух и напълно безсмислен посредник . 

Изискването за нотариално заверена декларация е единствено за България. В чужбина понеже няма никакви конкретни международни изисквания как да изглежда декларацията може да е без нотариална заверка, със стари документи или дори без номер на паспорта или личната карта. Ако някой почне да се съмнява в декларацията много по добре е да има телефонен номер на майката или бащата...В много държави на национално ниво няма никакви изисквания за легализация на декларациите, в други е достатъчно да има подпис на свидетел и т.н.. Важното е да има някакъв документ за волеизявлеяние на липсващия родител. В 99% от случаите, това решава потенциалните проблеми в чужбина...Това, че в България те третират като пръстъпник и предполагат, че ще фалшифицираш декларация ако липсва нотариална заверка е съвсем друг въпрос...

 

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Topfly каза:

Изискването за нотариално заверена декларация е единствено за България. В чужбина понеже няма никакви конкретни международни изисквания как да изглежда декларацията може да е без нотариална заверка, със стари документи или дори без номер на паспорта или личната карта. Ако някой почне да се съмнява в декларацията много по добре е да има телефонен номер на майката или бащата...В много държави на национално ниво няма никакви изисквания за легализация на декларациите, в други е достатъчно да има подпис на свидетел и т.н.. Важното е да има някакъв документ за волеизявлеяние на липсващия родител. В 99% от случаите, това решава потенциалните проблеми в чужбина...Това, че в България те третират като пръстъпник и предполагат, че ще фалшифицираш декларация ако липсва нотариална заверка е съвсем друг въпрос...

Това за телефонния номер на майката или бащата е смехотворно, но го отдавам на факта, че в унгарския език липсва термина „кошаревски свидетел“ 🙂 Точно оня ден попаднах на сайт, който ми предлагаше да получа диплома от избран от мен ВУЗ срещу еди-колко си рубли.

А, и за твое сведение, преди години Air Asia искаха доказателство за родителството дори когато и двамата родители пътуваха с децата си. Пък във връзка с трафика на деца, който ти удобно бъркаш с отвличане 🙂

 

преди 5 часа, stanislavpp каза:

По актуалният зададен въпрос , аз не бих вадил нова декларация , доколкото разбирам става въпрос за круиз , а там едва ли се минава през имиграционни.

По принцип си прав, но ако момъкът на @Eva eva се върне от пътуването с чисто нови расти и леко премрежен поглед, на всички ще стане ясно къде е бил :smile:

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , Goal & Boss каза:

Това за телефонния номер на майката или бащата е смехотворно. :smile:

Не, не е смехотворно. Точно това се случи преди няколко месеца на наш приятел!

Пътуваше от България с детето си за Канада, на летището митничарите виждат, че декларацията от майката е сгрешена. Звънват на майката, но понеже във Ванкувър е било нощ, тя не си е чула телефона. Съответно не пуснаха детето да излезе от България с баща си. Ако си е вдигнала телефона са им казали, че са щяли да ги пуснат (при положение, че им потвърди каквото са искали да питат). 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Травеолани каза:

Не, не е смехотворно. Точно това се случи преди няколко месеца на наш приятел!

Пътуваше от България с детето си за Канада, на летището митничарите виждат, че декларацията от майката е сгрешена. Звънват на майката, но понеже във Ванкувър е било нощ, тя не си е чула телефона. Съответно не пуснаха детето да излезе от България с баща си. Ако си е вдигнала телефона са им казали, че са щяли да ги пуснат (при положение, че им потвърди каквото са искали да питат). 

Това в София на летището?! Леле! Меверето продължава да пише история!

Детето дали случайно не е било с двойно гражданство? По-горе в тая тема сме обсъждали въпроса.

Връзка към мнение
преди 5 минути , Goal & Boss каза:

Това в София на летището?! Леле! Меверето продължава да пише история!

Детето дали случайно не е било с двойно гражданство? По-горе в тая тема сме обсъждали въпроса.

Да! В София на летището, септември 2019. True story :). Детето със сигурност е с канадско гражданство и паспорт, ще го питам утре дали е имала и български паспорт. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Goal & Boss said:

Това за телефонния номер на майката или бащата е смехотворно:smile:

Аз също мога да ти разкажа конкретен случай с моя позната на летище София. Била забравила да си вземе декларация, но бащата е още на летището. Звънват му по телефона и граничаря го разпитва подробно за данните и му иска устно разрешение. След това ги пуска и ги предупреждава следващия път да си вземат декларация!

 

Границите не са съдебна зала и граничарите по принцип имат доста широка възможност за субективна оценка. Има случаи за минали границите без декларация за пътуване с дете, валиден международен паспорт или лична карта и т.н., но имат и възможност да те спрат и да ти искат документи, които никъде не са изброени, като задължителни. В твой интерес е да помогнеш възможно най-много субективната оценка на граничаря, а обаждането по телефона до другия родител е точно такова нещо. Не е случайно, че и в много от примерните декларации в интернет има рубрика с телефон на родителя.

 

screen-shot-2017-03-29-at-11-45-07-am.pn

 

travel-consent-form-au.png

Връзка към мнение

Чудесно! Сега, след твоите разяснения по този случай във форума, няма да се учудя, ако в близко бъдеще някой граничен полицай пак така звънне на „майката“ на някое дете, която обаче му е майка точно колкото съм му и аз, и по този начин лепне поредното петно на летището след известните случаи с извеждане на деца с преход от вътрешен към международен полет, влизането в България на пътници без упражняване на граничен контрол и т.н.

 

Разбира се, няма нищо чудно в това. Преди 140 години министър на вътрешните работи е бил този:

1200px-BASA-373K-1-697-5-Petko_Slaveykov.jpg

 

А днес е този:

Mladen_marinov.jpg

 

Цитираната практика със справки по телефона е притеснителна за всеки родител.

 

  

преди 16 минути , Topfly каза:

но имат и възможност да те спрат и да ти искат документи, които никъде не са изброени, като задължителни

Данъчна декларация? Пълна кръвна картина? Бележка за платена такса в детската градина? И ако нямам - какво правим?

Връзка към мнение
5 minutes ago, Goal & Boss said:

Цитираната практика със справки по телефона е притеснителна за всеки родител.

Ако излизаш от презумпцията, че всеки пътуващ самостоятелно с дете е престъпник и другият родител на детето ти също е престъпник, може и да се притесняваш. Повечето хора обаче за щастие не са престъпници и властите трябва да държат някакъв баланс между интересите на пътуващите, които са направили определени административни пропуски и интересите на малкото деца, които реално ги отвлича единия от родителите. В случая в крайна сметка не става за убийство или някакво друго тежко престъпление, а просто за това с кой родител да е детето.

Връзка към мнение
преди 11 часа, Topfly каза:

 

Това, че до сега не си станал евентуално съмнителен на някого не означава нищо. Ето ти и един конкретен случай от летището в Будапеща и проблем на британка пътуваща сама с дъщерята си цък (статията е на унгарски)

И аз да добавя малйо инфо от 1во лице.Дъщеря ми е (непълнолетна) пътува с австрийските си документи аз с БГ такива.В последните 3 месеца два пъти на летището във Виена ми задават едни и съши въпроси дали аз съм майка и а последният път я попитаха и нея дали ме познава. коя съм ,и как се казвам .Обяснението беше че имаме различни фамилий.Аз и казах че имаме еднакви фамилий но мойта е с двойно име .Дали беше недоглеждане или просто проверка как ще реагираш незнам .но след това нямаше повече въпроси.

Също така миналата година пътувах пак до Виена със сестра ми и нейните деца на излизане при проверка на документите я пооитайа дали е майка на децата си и дали има декларация с която да  установи това .причината беше различни фамилни имена.(Показа декларацията заверена от  нотариус на български език и нянале проблем ,но въпросният служител едва ли е разбрал какво е написано)

Така че ако  има разлика  в фамилните ви имена с децата носете за всеки скучай някакъв докумен да потвърди.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както казах по-горе, мен ме устройва подходът на белгийците към Traveolani, въпреки че тя всъщност е била документално изрядна (никакви „определени административни пропуски“), но не ме устройва установяването на родителски права, за което ти така пламенно пледира по-горе, по телефона, както пак ти ни обясни че правели, малко по-долу. Вероятно точо защото нашите ушеви са такива „арабии“, България се нарежда на челно място в класациите за трафик на хора в ЕС.

 

In a European Union context, Bulgaria continues to be a major country of origin of victims of trafficking

 

Връзка към мнение

Пуснах запитване към фирмата от която купих круиза дали е достатъчно да имам  "декларация от другия родител, че мога да изведа детето в посочените държави /ще я преведа за всеки случай на английски/". Отговориха ми следното "Пълномощното от другия родител следва да бъде преведено на английски, да, нотариално заверено и легализирано с апостил". 🙄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, Goal & Boss каза:

Това в София на летището?! Леле! Меверето продължава да пише история!

Детето дали случайно не е било с двойно гражданство? По-горе в тая тема сме обсъждали въпроса.

Детето е било с двойно гражданство, валиден канадски паспорт и изтекъл български паспорт и декларацията е била сгрешена.

Връзка към мнение

Да дам и аз своите две стотинки по темата. Имам декларация от бащата на детето ми, издадена преди 13 години, че детето може да пътува с мен "във всички страни, многократно и неограничено до навършване на пълнолетие". В декларацията са посочени имена, ЕГН, вече стар адрес и отдавна изтекла лична карта на бащата.

 

Последно използвах същата тази декларация от 2007 година, въпреки промените в адреса и личните документи на бащата, че и моите, на излизане от България. Номер на документ на детето не е посочван в декларацията. Трите имена и ЕГН са достатъчен и перманентен идентификатор на самоличност и не е нужно да се преиздава декларацията със смяната на документ на пътуване или постоянен адрес.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Травеолани каза:

Детето е било с двойно гражданство, валиден канадски паспорт и изтекъл български паспорт и декларацията е била сгрешена.

При това положение вярвам, че твоите приятели са били подведени, защото е имало съвсем легален начин детето да напусне България без декларация. Има известни съмнения относно изтеклия паспорт, но все пак наличността му показва, че детето е български гражданин.

Връзка към мнение
На 10.01.2020 г. в 9:02, Травеолани каза:

Не, не е смехотворно. Точно това се случи преди няколко месеца на наш приятел!

Пътуваше от България с детето си за Канада, на летището митничарите виждат, че декларацията от майката е сгрешена. Звънват на майката, но понеже във Ванкувър е било нощ, тя не си е чула телефона. Съответно не пуснаха детето да излезе от България с баща си. Ако си е вдигнала телефона са им казали, че са щяли да ги пуснат (при положение, че им потвърди каквото са искали да питат). 

Това е в стил една жена каза на пазара....колко е вярно е съвсем друг въпрос. Или някой си е поизмислил историята или има нещо, което някой не е разбрал. Не визирам автора на цитирания пост. 

Как точно в разговор по телефона разбираш, че говориш с точния човек? Всички телефонни измамници ползват този трик, говори с еди-кой си по телефона от полицията и той ще ви каже. После говориш с друг измамник и т. н. 

И ако приемем, че тел. номер е верен и граничарите са искали да установят нещо????? как после ако има проблем ще установят кой какво е казал по телефона и че те са си свършили работата? 

И ако има грешка в писмен документ, това не е работа на гранична полиция, а на съответното лице/институция издала документа. 

Забелязала съм склонност в хората понякога да казват неща, едва ли не кълнейки се, че са истина, защото някой ги е подвел умишлено или не умишлено, или просто не са запознати с фактите. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
6 hours ago, achieva said:

Трите имена и ЕГН са достатъчен и перманентен идентификатор на самоличност и не е нужно да се преиздава декларацията със смяната на документ на пътуване или постоянен адрес.

И аз споделям твоето мнение, че имената и ЕГН за България са достатъчни за идентификация, но ако някой чиновник от системата на МВР има друго виждане по въпроса и се заинати какво ще правиш? А ако това се случва изнън работно време и граничният не може да се обади на юрист за консултация? А ако времето те притиска, както е обичайно при пътуване?

За това предпочитам да дам 6 лв. за нова декларация и въобще да не влизам в спорове🙂

Връзка към мнение

Засега не ми се е налагало да правя нещо. Ползвам я вече 13 години. Още 5 и ще стане излишна. А и таткото обикновено ни изпраща и е под ръка. Когато я издадохме, нотариусите твърдяха, че такава декларация не може да важи повече от година. Имах приятел в Гранична полиция. Той ми каза, че това няма общо с истината и ме посъветва да получа писмен отговор на същия въпрос от сайта на Гранична полиция. Послушах го. Написах си сама текста и го заверихме при нотариус.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.