Прескочи до съдържание

Документи необходими за пътуване с дете?


Препоръчани мнения

3 hours ago, mililia said:

Това е в стил една жена каза на пазара....колко е вярно е съвсем друг въпрос. Или някой си е поизмислил историята или има нещо, което някой не е разбрал. Не визирам автора на цитирания пост. 

Как точно в разговор по телефона разбираш, че говориш с точния човек? Всички телефонни измамници ползват този трик, говори с еди-кой си по телефона от полицията и той ще ви каже. После говориш с друг измамник и т. н. 

И ако приемем, че тел. номер е верен и граничарите са искали да установят нещо????? как после ако има проблем ще установят кой какво е казал по телефона и че те са си свършили работата? 

И ако има грешка в писмен документ, това не е работа на гранична полиция, а на съответното лице/институция издала документа. 

Забелязала съм склонност в хората понякога да казват неща, едва ли не кълнейки се, че са истина, защото някой ги е подвел умишлено или не умишлено, или просто не са запознати с фактите. 

Не бъркай нормалната държавна администрация с границата! В нормалната държавна администрация или имаш даден документ или го нямаш. Ако го имаш вършиш работа, ако го нямаш те връщат. Устни декларации, никой не приема! На границата нещата са много по субективни. Някои изиквания за документи, като декларацията за пътуване на деца са силно пожелателни, но не и задължителни. Други документи, като паспорт, лична карта, виза може да са задължителни, но въпреки това по субективни причини да не те допуснат да минеш границата, дори да си перфектна по документи. За разлика от нормалната държвана администрация на границата много често приемат устни декларации или декларации въз основа на поведение. Ако минеш по зеления коридор с няколко крачки декларираш, че нямаш нищо за деклариране и обмитяване. Ако все пак те хванат, тези няколко крачки са равностойни на подписване на декларация с невярно съдържание! Ако усно кажеш на митничаря, че нямаш нищо за деклариране и излъжеш, пак могат да те обвинят в даване на декларация с невярно съдържание, въпреки че митничарят не може да докаже, точно какво си декларирала.

 

Ето ти становището на адвокатската кантора Димитър Кавалджиев във връзка с декларациите за пътуване с деца:

 

"Пътуването на малолетни и непълнолетни лица в чужбина без родителите или настойниците си, както и само с единия от тях е обвързано с изискване да се представи на граничния пункт декларация-съгласие от липсващия родител/настойник. Това изискване произтича от разпоредбата на чл. 76, т. 9 от Закона за българските лични документи. Въпреки, че разпоредбата не постановява категорично задължение за представяне на такава декларация, тъй като текстът гласи, че „може да не се разреши напускане на страната” без такъв документ, на практика винаги такова съгласие се изготвя преди предприемане на пътуване.  "

https://www.bgkantora.bg/statii/Deklaracia-saglasie-za-patuvane-na-dete-v-chujbina

 

Реално абсолютно задължение да носиш декларация няма и ако си достатъчно убедителна граничарят законно може да те пусне да минеш с детето през границата без декларация! Законът оставя широко отворена врата граничарят субективно да реши, пътуващият лъже ли, като декларира, че детето пътува с разрешението на двамата родители или не лъже. В такива случаи и един телефонен разговор може да се окаже решаващ.

 

Граничните служители се обучават да разпознават кой лъже и кой не лъже и ежедневно стотици или хиляди хора правят най-различни устни и поведенчески декларации пред тях, като задачата им е да хванат тези които лъжат, но да не пречат на нормалния туристически поток. Разбирам, че за някои е странен този субективизъм, но той помага с това да се хванат тези, които са перфектни по документи, но документите са им фалшиви или с неистинско съдържание и да не се пречи и затрудняват тези които нямат някакви незаконни мотиви.

 

Скоро четох за едни туристи, които са задържани на летището в Солун, защото граничаря се усъмнява, че паспортите им са фалшиви. След 2 часа разправии им връщат паспортите, но си изпускат самолета и трябва да си купят нов самолетен билет и никой не им плаща обещетение...За съжаление някой път дори да си перфектен може да пострадаш от субективизма на граничарите, но в други случаи може да помогне...

 

Не бъркай работата на граничаря, с тази на лелката в работеща на някое гише в общината. На пръв поглед и двамата просто проверяват наличието на едни документи, но за разлика от лелката в общината граничарят има много повече законово дадени правомощия субективно да ти иска допълнителни документи или да приеме устни обяснения, като задача на граничаря е да проверява истинността на документите, декларциите и т.н. и при субективно съмнение да откаже на някой да мине границата...

 

 

Връзка към мнение
преди 4 часа, mililia каза:

Това е в стил една жена каза на пазара....колко е вярно е съвсем друг въпрос. Или някой си е поизмислил историята или има нещо, което някой не е разбрал. Не визирам автора на цитирания пост. 

Как точно в разговор по телефона разбираш, че говориш с точния човек? Всички телефонни измамници ползват този трик, говори с еди-кой си по телефона от полицията и той ще ви каже. После говориш с друг измамник и т. н. 

И ако приемем, че тел. номер е верен и граничарите са искали да установят нещо????? как после ако има проблем ще установят кой какво е казал по телефона и че те са си свършили работата? 

И ако има грешка в писмен документ, това не е работа на гранична полиция, а на съответното лице/институция издала документа. 

Забелязала съм склонност в хората понякога да казват неща, едва ли не кълнейки се, че са истина, защото някой ги е подвел умишлено или не умишлено, или просто не са запознати с фактите. 

Да, на теб може и да ти изглежда, че е в стил “една жена каза на пазара”, но за МЕН НЕ Е. Случи се на наш близък и добър приятел и историята я знам лично от него. 
Дали е казал неща, които не са така, няма да коментирам. 
Иначе си права и на мен ми се струва несериозно да се потвърждава самоличността на някой по телефона, но се е случило и го дадох за пример, защото на някои хора им се струваше смехотворно.

 

преди 5 часа, Goal & Boss каза:

При това положение вярвам, че твоите приятели са били подведени, защото е имало съвсем легален начин детето да напусне България без декларация. Има известни съмнения относно изтеклия паспорт, но все пак наличността му показва, че детето е български гражданин.

Всеки случай е много индивидуален, мисля си че зависи и на какъв служител ще попаднеш. Тях не ги пуснаха за съжаление, но поне изводът е един - да бъдем винаги изрядни в документите :). 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 39 минути , Topfly каза:

Не бъркай нормалната държавна администрация с границата! В нормалната държавна администрация или имаш даден документ или го нямаш. Ако го имаш вършиш работа, ако го нямаш те връщат. Устни декларации, никой не приема! На границата нещата са много по субективни. Някои изиквания за документи, като декларацията за пътуване на деца са силно пожелателни, но не и задължителни. Други документи, като паспорт, лична карта, виза може да са задължителни, но въпреки това по субективни причини да не те допуснат да минеш границата, дори да си перфектна по документи. За разлика от нормалната държвана администрация на границата много често приемат устни декларации или декларации въз основа на поведение. Ако минеш по зеления коридор с няколко крачки декларираш, че нямаш нищо за деклариране и обмитяване. Ако все пак те хванат, тези няколко крачки са равностойни на подписване на декларация с невярно съдържание! Ако усно кажеш на митничаря, че нямаш нищо за деклариране и излъжеш, пак могат да те обвинят в даване на декларация с невярно съдържание, въпреки че митничарят не може да докаже, точно какво си декларирала.

 

Ето ти становището на адвокатската кантора Димитър Кавалджиев във връзка с декларациите за пътуване с деца:

 

"Пътуването на малолетни и непълнолетни лица в чужбина без родителите или настойниците си, както и само с единия от тях е обвързано с изискване да се представи на граничния пункт декларация-съгласие от липсващия родител/настойник. Това изискване произтича от разпоредбата на чл. 76, т. 9 от Закона за българските лични документи. Въпреки, че разпоредбата не постановява категорично задължение за представяне на такава декларация, тъй като текстът гласи, че „може да не се разреши напускане на страната” без такъв документ, на практика винаги такова съгласие се изготвя преди предприемане на пътуване.  "

https://www.bgkantora.bg/statii/Deklaracia-saglasie-za-patuvane-na-dete-v-chujbina

 

Реално абсолютно задължение да носиш декларация няма и ако си достатъчно убедителна граничарят законно може да те пусне да минеш с детето през границата без декларация! Законът оставя широко отворена врата граничарят субективно да реши, пътуващият лъже ли, като декларира, че детето пътува с разрешението на двамата родители или не лъже. В такива случаи и един телефонен разговор може да се окаже решаващ.

 

Граничните служители се обучават да разпознават кой лъже и кой не лъже и ежедневно стотици или хиляди хора правят най-различни устни и поведенчески декларации пред тях, като задачата им е да хванат тези които лъжат, но да не пречат на нормалния туристически поток. Разбирам, че за някои е странен този субективизъм, но той помага с това да се хванат тези, които са перфектни по документи, но документите са им фалшиви или с неистинско съдържание и да не се пречи и затрудняват тези които нямат някакви незаконни мотиви.

 

Скоро четох за едни туристи, които са задържани на летището в Солун, защото граничаря се усъмнява, че паспортите им са фалшиви. След 2 часа разправии им връщат паспортите, но си изпускат самолета и трябва да си купят нов самолетен билет и никой не им плаща обещетение...За съжаление някой път дори да си перфектен може да пострадаш от субективизма на граничарите, но в други случаи може да помогне...

 

Не бъркай работата на граничаря, с тази на лелката в работеща на някое гише в общината. На пръв поглед и двамата просто проверяват наличието на едни документи, но за разлика от лелката в общината граничарят има много повече законово дадени правомощия субективно да ти иска допълнителни документи или да приеме устни обяснения, като задача на граничаря е да проверява истинността на документите, декларциите и т.н. и при субективно съмнение да откаже на някой да мине границата...

 

 

Топфлай, аз нищо не бъркам и за разлика от теб, по образование съм юрист и в далечното минало съм работила много активно в областта на Семейното право. Като такава считам, че съм доста по-добре запозната от теб с някои правила, включително съм съдействала на разведени родители да получат възможност да извадят паспорт или документ, заместващ въпросната декларация, когато другият родител се противопоставя на извеждане на детето, а всъщност пътуването е в интерес на детето. Имам не едно и две спечелени дела, с които съдът е дал разрешение да бъде изведено детето в чужбина и по този начин сме заместили липсващата декларация за съгласие..

 

Прав си, че гранична полиция има право и трябва да извършва проверки. Това е когато имаш съответния документ, той е изряден, но въпреки това поради една или друга причина, съответния служител има някакви опасения и извършва проверка......Това обаче категорично не означава, че ако нямаш декларация за съгласие, той ще звъни на другия родител и ще изяснява какво, що. Не забравяй, че копие от декларацията остава в гранична полиция т.е. документално служителят събира доказателства за съгласието. Нямам намерение да ровя в поднормативните актове, но със сигурност има издадена наредба, инструкция, друг поднормативен или административен акт, които изисква декларация за съгласие.

Както ти самият се изразяваш "устни декларации никой не приема", а изявления по телефона от непознато лице, чиято самоличност няма как да установиш, още по малко. А изявлението за пожелателност на декларацията, направо е смехотворно. Тя не е задължителен документ, които да се издаде, но изобщо не е пожелателен документ, ако искаш да изведеш дете без другия родител. Без нея просто детето няма да напусне границата легално.

Това за декларацията с действия се надявам да е някаква твоя трактовка, защото юрист би се изразил с термина " конклудентни действия". Моля, не прави връзка между декларация за съгласие /което става по желание на родителя/ с императивни митнически разпоредби. Малко е като оная работа с дявола и евангилието. И в описаната от теб ситуация не те наказват за декларация с невярно съдържание, а за това, че не си декларирал определени факти. Има значителна разлика между двете.

 

В случая който коментирах се говори за грешки в документа ????, каквото и да значи това, за обаждане по телефона в Канада и още други небивалици. Да гранична полиция може да пита, иска други документи при съмнение, да върти на шиш човека пред нея, но няма как да извършва едва ли не "следствени действия" на територия на друга държава. За мен човека твърдял такива неща доста е преувеличил ситуацията или е ставало дума за нещо различно. Позволи ми да изразя силно съмнение в достоверността. 

 

Отделно тук при обсъждане на темата се изказват доста неща, които нямат връзка с изискванията. Ти самият твърдеше, че трябвало да се пише телефон за връзка, други че е грешно да се пишат държави, че декларацията е невалидна, ако декларатора си е сменил личната карта и какво ли не. Та по тях:

1. Нотариусът е лице, което установява, че лицето, посочено за родител дава съгласие към определена дата;

2. В декларацията може да пише или не страните, за които декларатора дава съгласие. Това е въпрос на личната му воля.

3. Декларацията важи до оттеглянето й и няма връзка с валидността на документа за самоличност на декларатора.

Това е юридическата същност на нещата, иначе калпави служители колкото искаш. Няма как да се предпазим от глупостта.

 

Травеолани, не твърдя че ти или твоят познат лъже, но пък ти не си пряк свидетел на ситуацията, така че какво, как и защо няма как да научим. Аз лично не вярвам случката да е била точно такава.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сега с риск да ме нападне някой, или да ме обвини че, си измислям или че е в стил “една жена каза на пазара” - но точно това, което @Topfly пише горе, и за него и имам реален пример. 
Мъжът ми пътуваше 2018 септември от България за Ванкувър с нашите две деца и с момиченцето на същия този наш приятел. И трите деца бяха тогава с валидни български и канадски паспорти, мъжът ми носеше две декларации и НЕ СА МУ ГИ ПОИСКАЛИ на летище София. Поискали са му декларациите на влизане във Ванкувър. 
И какво излиза - че на летището в София са пуснали детето с човек, който не му е баща, а със собствения му баща година по-късно, не е пуснато (заради бг паспорта, който е бил изтекъл).

Но при нас случаят е друг, децата са с  двойното гражданство и важат други наредби.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Травеолани каза:

Сега с риск да ме нападне някой, или да ме обвини че, си измислям или че е в стил “една жена каза на пазара” - но точно това, което @Topfly пише горе, и за него и имам реален пример. 
Мъжът ми пътуваше 2018 септември от България за Ванкувър с нашите две деца и с момиченцето на същия този наш приятел. И трите деца бяха тогава с валидни български и канадски паспорти, мъжът ми носеше две декларации и НЕ СА МУ ГИ ПОИСКАЛИ на летище София. Поискали са му декларациите на влизане във Ванкувър. 
И какво излиза - че на летището в София са пуснали детето с човек, който не му е баща, а със собствения му баща година по-късно, не е пуснато (заради бг паспорта, който е бил изтекъл).

Но при нас случаят е друг, децата са с  двойното гражданство и важат други наредби.

В случая трябва да уточниш с какви паспорти са влезли и са и са излезли от страната.

 

И аз и моите деца са с двойно гражданство и много добре знам кога и какви декларации искат. Ако са влезли с канадски паспорти, българските граничари изобщо не ги интересуват тези декларации.

Връзка към мнение

@mililia не съм юрист и в никакъв случай не искам да споря за юридическа теминология с един юрист, но ти цитирах мнение на твой колега, който твърди, че чисто законово няма 100% задължение да носиш декларация. Законът казва, че без декларация може да не те пуснат, но може и да те пуснат на границата. Ако имаш различно мнение от твоя колега, моля те цитирай конкретни законови текстове, както е направил и той. Декларацията в никакъв случай не е част от задължителните документи за пътуване, но силно препоръчителна за да си нямаш евентуално проблеми.

 

Аз също цитирах малко по горе конкретен случай с моя позната, която без декларация беше пусната да пътува на летище София след разговор по телефона с бащата, който е бил на летището. Нямам причина да се съмнявам в думите на моите познати...

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , Marisha каза:

В случая трябва да уточниш с какви паспорти са влезли и са и са излезли от страната.

 

Да, аз уточних в мненията ми по-горе :). 
 

преди 33 минути , mililia каза:

В случая който коментирах се говори за грешки в документа ????, каквото и да значи това, за обаждане по телефона в Канада и още други небивалици.

 

Травеолани, не твърдя че ти или твоят познат лъже, но пък ти не си пряк свидетел на ситуацията, така че какво, как и защо няма как да научим. Аз лично не вярвам случката да е била точно такава.

Добре, всеки има право да вярва в каквото поиска. 


Само искам да ти кажа, че изразеното от теб съмнение, че в документа е имало грешки и причисляването ти на “обаждането до Канада” като небивалиции, ме обижда лично мен. Не се познаваме лично, но аз небивалици никога не говоря. Преди да пиша тук потвърдих и с приятеля ми и с мъжа ми, за да знам, че ще опиша ситуацията точно както се е случила.  

 

Знам каква е грешката, но няма да го пиша тук, защото това е личната информация и действията на нашия приятел и жена му (за теб хората от пазара). 

Аз на твое място бих приела факта, че в живота се случват неща, които ни изглеждат смехотворни и като небивалици, но се случват. 
 

Аз съм дотук с тази тема ....
Хубав ден ти пожелавам @mililia

Връзка към мнение
24 minutes ago, Marisha said:

И аз и моите деца са с двойно гражданство и много добре знам кога и какви декларации искат. Ако са влезли с канадски паспорти, българските граничари изобщо не ги интересуват тези декларации.

Ако си български гражданин влизането и излизането с чужди документи от България не е законно. Мен граничари няколко пъти са ме предупреждавали за това правило. Въпреки всичко български граждани с двойно гражданство масово влизат и излизат с чужди документи без проблем. При децата обаче може да стане по голям проблем просто от предупреждение, защото граничаря може да приеме, че опита да се пътува с чужди документи иска да скрие нещо...

Имай си винаги едно на ум! Има ли детето българско гражданство, най-добре е да има декларация, но и по принцип където и да се пътува самостоятелно с детето е добре човек да си има декларация..Както коментирахме по горе на шенгенските граници и т.н. също редовно искат този документ...

Връзка към мнение
преди 5 минути , Topfly каза:

Ако си български гражданин влизането и излизането с чужди документи от България не е законно. Мен граничари няколко пъти са ме предупреждавали за това правило. Въпреки всичко български граждани с двойно гражданство масово влизат и излизат с чужди документи без проблем. При децата обаче може да стане по голям проблем просто от предупреждение, защото граничаря може да приеме, че опита да се пътува с чужди документи иска да скрие нещо...

Имай си винаги едно на ум! Има ли детето българско гражданство, най-добре е да има декларация, но и по принцип където и да се пътува самостоятелно с детето е добре човек даси има декларация..Както коментирахме по горе на шенгенските граници и т.н. също редовно искат този документ...

Тогава как става излизане от България на човек с двойно гражданство и с български паспорт в държава, за която за български граждани се изисква виза.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
11 minutes ago, Marisha said:

Тогава как става излизане от България на човек с двойно гражданство и с български паспорт в държава, за която за български граждани се изисква виза.

Става дума за българските ГКПП-та. Излезеш ли от България си вадиш паспорта с който ти е по изгодно да пътуваш. Няма никакъв проблем от България на Малко Търново да излезеш с български паспорт и в Турция да влезеш с канадски паспорт или на летище София да си покажеш българския паспорт, а там където пристигаш чуждия...

Връзка към мнение

Тя имаше предвид друго, ако пътуваш за някъде , примерно за САЩ (визово) и имаш техен паспорт как да излезеш от страната легално. Много просто, на а/к показваш амер.паспорт, а на граничните - бг паспорта.

 

По закон, обаче ако детето е с двойно гражданство и носи двата паспорти, не е необходима декларация за напускане на България.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
1 minute ago, stanislavpp said:

По закон, обаче ако детето е с двойно гражданство и носи двата паспорти, не е необходима декларация за напускане на България.

Това се отнася ако живее в чужбина, но трябва по някакъв начин да докажеш, че живее в чужбина..

Връзка към мнение
На 10.01.2020 г. в 9:02, Травеолани каза:

......................... на летището митничарите виждат, че декларацията от майката е сгрешена. Звънват на майката, но понеже във Ванкувър е било нощ, тя не си е чула телефона. Съответно не пуснаха детето да излезе от България с баща си. Ако си е вдигнала телефона са им казали, че са щяли да ги пуснат (при положение, че им потвърди каквото са искали да питат)

 

преди 20 часа, Травеолани каза:

Детето е било с двойно гражданство, валиден канадски паспорт и изтекъл български паспорт и декларацията е била сгрешена.

 

преди 2 часа, Травеолани каза:

 И какво излиза - че на летището в София са пуснали детето с човек, който не му е баща, а със собствения му баща година по-късно, не е пуснато (заради бг паспорта, който е бил изтекъл).

 

преди 2 часа, Травеолани каза:

Знам каква е грешката, но няма да го пиша тук, защото това е личната информация и действията на нашия приятел и жена му ............. 

Съжалявам, но хронологията на разговора потвърждава мисълта ми, че нещата изобщо не са били такива, каквито са представени тук първоначално. Първо не пускат детето заради декларация, която е сгрешена. После се оказва, че детето е било с изтекъл паспорт т.е. без документ, с който да може да напусне страната. Не се казва, дали е имало представен канадски паспорт на КПП, което аз приемам, че не, а това означава, че детето е било с невалиден документ, позволяващ напускане на страната, което е съвсем отделно основание да се откаже преминаване на границата. Твърденията по телефона на другия родител при липсата на валиден паспорт изобщо нямат значение. След това идваме до момента, в който има нещо, но не може да се спомене тук, т.е. не е ясно каква е причината поради което детето не е допуснато да напусне страната и са се обаждали на майката. Все си мисля, че каквото и да каже майката по телефона, напускането на страната без валиден документ са самоличност е административно нарушение, ако не и престъпление.

@Травеолани, Аз също нямам какво повече да добавя към твърдението си, че гранична полиция не проверява по телефона декларациите за напускане на страната. Приятен ден и на теб, и не приемай нещата толкова лично! 

 

@Topfly, както ти казваш, колегите ми твърдят, че няма законови правила за декларацията за съгласие. Ами, в цитираната от теб разпоредба се казва:

"Чл. 76 Може да не се разреши напускане на страната на:

..........................................................

9. малолетни и непълнолетни ..............., които нямат нотатариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители.......

При разногласие между родителите спорът се решава по реда на чл. 127а от СК."

 

Първо, фактът че в разпоредбата се сочи издаването на такъв документ вече говори за неговата необходимост и писмени правила по този въпрос.

Второ, моите "колеги" тълкуват думите "може да не се разреши", като нещо, което означава, че декларацията за съгласие не е задължителна. Аз бих тълкувала разпоредбата като "може да не се разреши" напускане на страната без нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина, ако няма друг документ доказващ/заместващ съгласието, вкл. чужд паспорт /когато детето има двойно гражданство/. Това тълкуване идва и от следващото изречение за разрешаване на спора по съдебен ред. При напускане на детето и отиване в чужбина, трябва да представи доказателство за съгласието на родителите за това. Това може да е нотариално заверената декларация за съгласие или съдебно решение, заместващо искането на съгласие. Иначе как се установява дали има спор между родителите или просто ги е мързяло да си направят нотариална заверка на съгласието или не им се дават пари на нотариуса.

Като за финал, ще кажа, че моето мнение или това на моите колеги, както ги наричаш, не е източник на право, а само мнение, така че цитирането на едно тълкуване на адвокатска кантора изобщо не потвърждава твоите твърдения.  Не случайно винаги по делата има две страни, с противоречиви становища.

 

Отделно от горната разпоредба, може и да няма друго законово основание, но това не означава че няма писмени административни нареждания или подзаконови нормативни разпоредби.  Освен отношенията между граничен служител и родител има и друг кръг отношения, а именно правила за работа на Гранична полиция. Доказването, че служителят респ. Грнична полиция си е свършила работа, хич не е без значение.  При възникнал скандал, те ще са първи, които ще бъдат поставени под прицел. Чисто обективно няма как да се докаже, че Гранична Полиция е осъществила контрол да не се допусне  трафик на деца или друго престъпление и си е свършила изрядно работата, ако няма копие на декларацията, защото служителят ако не я е поискал може просто да е бил немарлив или да го е мързяло да си свърши работата, без нищо друго да е установил. Не случайно след извършването на каквито и да било действия, има изисквания специализираните органи да правят доклад за свършеното от тях. Това е все с цел последващ контрол и доказване на действията. Няма как да ти извадя вътрешен документ на МВР, но аз съм почти сигурна, че има писмено нареждане, заповед, правила на работа или както искаш го наречи, които изискват служителите на гранична полиция да взимат копие от декларацията, иначе само щеше да се предоставя за запознаване, без да се оставя копие от нея. Не мисля, че това се прави по лично усмотрение на самите служители. И те имат началници и трябва да имат доказателства, че са си свършили работата.

 

Всички случаи по-горе където някои е излязъл без да му поискат декларация, са по скорост не извършване на служебни задължения и немарливост в работата на тази служба, а не правило.

 

С това аз също излизам от спора, че гранична полиция е извършвала проверки по телефона при сгрешени декларации, каквото и да означава това.

Не изпитвам желание да доказвам нещо, всеки сам може да прецени ситуацията за себе си. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 51 минути , Topfly каза:

Това се отнася ако живее в чужбина, но трябва по някакъв начин да докажеш, че живее в чужбина..

Като малък сигурно любимата ти игра е била да хвърляш камъни в блатото 😛

Цитираното от Станислав се отнася за всички деца с по два паспорта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Goal & Boss said:

😛Цитираното от Станислав се отнася за всички деца с по два паспорта.

Нали малко по горе @Травеолани цитира пример за дете с канадско и българско гражданство на което не му е било разрешено да напусне Бъгария с канадския си паспорт! Може ли да ми цитираш законов текст или разпоредба, която позволява на дете живеещо в България да пътува само или с един родител без декларация в чужбина, само защото има още едно гражданство?

 

1 hour ago, mililia said:

Отделно от горната разпоредба, може и да няма друго законово основание, но това не означава че няма писмени административни нареждания или подзаконови нормативни разпоредби.

Сори, но това е много несериозен отговор 😞 Пускаш някаква дезинформация в тема, която засяга много магеланци и оставяш след себе си още по голям хаос от колкото е имало в главите на много хора 😞

Връзка към мнение
преди 11 минути , Topfly каза:

Може ли да ми цитираш законов текст или разпоредба, която позволява на дете живеещо в България да пътува само или с един родител без декларация в чужбина, само защото има още едно гражданство?

Някъде на страницата на Гранична полиция, може би? Не мога да им отворя doc файловете от телефона, но представяш ли си и адресни регистрации да ти искат??? И даже да имаш такова листче, това пък какво доказателство е къде живееш? Защо да не го пуснат детето и без декларацията? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кое точно е несериозното и как обърквам хората: твърдя, че трябва да носят декларация за съгласие или ако имат друг документ заместващ съгласието, например съдебно решение, даващо право детето да пътува без наличие на съгласие на другия родител. 

Декларацията трябва да е писмена и нотариално заверено. 

 

Всеки юрист знае, че освен в закони, отношенията, действията, правилата се регламентират в наредби, правилници, инструкции, а понякога и със заповеди. Естествено, те не могат да противоречат на закона. 

Искаше законова разпоредба. Дадох ти пример с чл. 76, т. 9, която ти си ми цитирал. Ти ми цитираш едно тълкуване, аз ти я тълкувах по друг начин. Какво повече искаш да кажа? 

Ти объркваш хората, като им твърдиш, че могат да си изведат децата без съответната нотариално заверено декларация, защото гранична полиция щяла да установи нещата с питане и декларацията не била задължителна. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 36 минути , Topfly каза:

Може ли да ми цитираш законов текст или разпоредба, която позволява на дете живеещо в България да пътува само или с един родител без декларация в чужбина, само защото има още едно гражданство?

Всъщност вече съм го направил. В тази тема. Заповядай!

 

 

@Травеолани, документите в това мое мнение, което цитирах, вероятно ще са от полза за теб и твоите приятели. И следващият път, когато български полицай спре дете с два паспорта, няма да търсите телефона на отсъстващия родител, а на адвокат. Той много бързо ще обясни на ушев кое може и кое не може.

Впрочем в разказания от теб случай паспортът с изтекла валидност прави невъзможно прилагането на т 2.1, но пък ако отсъстващият родител на детето не е български гражданин - детето пак минава.

Разбира се, ти в два реда описа най-добрият подход - изрядни документи. Но малко допълнителни познания помагат в аварийни случаи, когато разни некомпетентни служители се опитват да упражняват произвол.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може би следният текст ще даде повече светлина по разискваните тук въпроси: http://legalworld.bg/67664.kakvi-sa-usloviiata-i-redyt-za-izlizane-na-deca-v-chujbina.html

 

Цитирам: 

"

При пътувания на ненавършили пълнолетие деца, които са български граждани и притежават и друго гражданство.

Съгласно чл. 3 от ЗБГ, българските граждани, които имат и друго гражданство се смятат само за български граждани при прилагането на нашето законодателство.

При преминаване на границата през ГКПП, българското гражданство се установява чрез българските документи на лицето – паспорт и лична карта, или временен паспорт, издаден от българско дипломатическо представителство на български гражданин, който не разполага с паспорт или лична карта.

В случаите, когато българският гражданин притежава и друго гражданство и, съответно, документи (паспорт или лична карта), издадени от тази държава, при преминаването си през ГКПП той следва да ги представи на граничния полицай, извършващ контролната процедура.

В случаите на двойно гражданство, едно от които е българско и когато детето разполага само с  чужд документ за пътуване е приложима и разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), според която се забранява напускане на Република България на чужденец под 18 години, притежаващ и българско гражданство, на който единият родител/двамата родители е/са български граждани и не е дал/не са дали писмено съгласие за пътуването му зад граница.

Предвид цитираните по-горе разпоредби на граничните пунктове се изпълнява следното:

2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.

2.2 Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда, описан в т. 1 ще бъде изисквана. Ако детето (респ. придружаващото го лице) не представи такава или същата не е заверена по начина, описан в т. 1, то няма да бъде допуснато да излезе от България.

Освен поради цитираната по-горе разпоредба от ЗЧРБ, това се налага и поради практиката в редица държави, документите за пътуване на деца да се издават без да се изисква съгласието и на двамата родители.

Следва да имате предвид и следното:

Граничните полицаи имат право да извършват допълнителни проверки за автентичност на всички описани по-горе документи, интервюта с децата и придружаващите ги родители или други роднини или лица, както и проверки в автоматизираните информационни масиви.

В случаите, когато някой от родителите оттегли вече декларирано съгласие или изрично заяви несъгласие детето му да напуска територията на Република България и уведоми органите на МВР, ненавършилия пълнолетие не се допуска извън страната до произнасяне на компетентния съд по чл. 127а от Семейния кодекс."

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
8 hours ago, mililia said:

Кое точно е несериозното и как обърквам хората: твърдя, че трябва да носят декларация за съгласие или ако имат друг документ заместващ съгласието, например съдебно решение, даващо право детето да пътува без наличие на съгласие на другия родител. 

Декларацията трябва да е писмена и нотариално заверено. 

 

Всеки юрист знае, че освен в закони, отношенията, действията, правилата се регламентират в наредби, правилници, инструкции, а понякога и със заповеди. Естествено, те не могат да противоречат на закона. 

Искаше законова разпоредба. Дадох ти пример с чл. 76, т. 9, която ти си ми цитирал. Ти ми цитираш едно тълкуване, аз ти я тълкувах по друг начин. Какво повече искаш да кажа? 

Ти объркваш хората, като им твърдиш, че могат да си изведат децата без съответната нотариално заверено декларация, защото гранична полиция щяла да установи нещата с питане и декларацията не била задължителна. 

Несериозното е, да твърдиш, че някъде имало някакви разпоредби, които правят деларацията задължителна, но не можеш да ги цитираш тези разпоредби, несериозно е в предишното си мнение и ти тълкуваш закона така, че според конкретния текст него не е абсолютно задължително да носиш декларация, а сега да си променяш мнението!

 

Моля те, да изкривяваш думите ми! Никого не съм призовавал да тръгва към границата без декларация! Това което писах е, че ако човек случайно забрави, загуби и т.н. декларацията, нека не изпада в паника и да не се отказва да пътува. Законът позволява на граничните служители по субективен начин да преценят ситуацията и има конкретни случаи когато хора без декларацияхора минават през границата. В такива случаи една от възможностите е граничаря да говори по телефона с бащата или майката, като бяха дадени по горе конкретните примери!

Връзка към мнение
8 hours ago, Goal & Boss said:

Всъщност вече съм го направил. В тази тема. Заповядай!

 

Вместо да ми цитираш цяла тема, може ли да ми цитираш конкретен текст както е направил @Pantelei Patnik? Кой текст обезсилва долната разпоредба?

 

"В случаите на двойно гражданство, едно от които е българско и когато детето разполага само с  чужд документ за пътуване е приложима и разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), според която се забранява напускане на Република България на чужденец под 18 години, притежаващ и българско гражданство, на който единият родител/двамата родители е/са български граждани и не е дал/не са дали писмено съгласие за пътуването му зад граница. "

Връзка към мнение

Така де, ако си с двойно гражданство и НЕ носиш бг паспорт, ти е задължителна декларацията за съгласие. 
 

Ако си с двойно гражданство и носиш двата паспорта , НЕ ти е задължителна декларацията. Това вече е дъвкано неколкратно, няма нужда да се пошества отново. 
 

Пет страници тема, от които 3 или 4 страници са чист СПАМ.

  • Браво 1
Връзка към мнение
18 minutes ago, stanislavpp said:

Така де, ако си с двойно гражданство и НЕ носиш бг паспорт, ти е задължителна декларацията за съгласие. 
 

Ако си с двойно гражданство и носиш двата паспорта , НЕ ти е задължителна декларацията. Това вече е дъвкано неколкратно, няма нужда да се пошества отново.

Сигурно е дъвкано, но за мен това е нещо ново, а и не сващам разликата и логиката в подобна разпоредба? Ако покажеш български документ защо ставаш извъндеж по малко съмнителен и не ти трябва декларация? Ако детето живее постоянно в България, това не е ли огромна законова врата за трафик на деца?

Връзка към мнение

Граничарите не са перфектни и сигурно само тук в тази тема са разчепкани повече неща, от колкото са по силите на средностатистически граничар, който да, това му е работата, но в същото време преминават и десетки хора през него. Аз също съм бил страна по неточно отношение от граничен служител. Повече от половин година след влизането ни в ЕС на влизане в Холандия ми поискаха разрешителното за престой, което не бях показал на граничаря преди това, защото беше излишно - гражданин на ЕС, свободно пътуване, иху-аху. Трябваше да изтърпя една лекция как разрешителното се показва винаги без поискване, при това с надменен и полуагресивен тон. Кимнах с глава, вместо да се заяждам. Човек трябва да си подбира битките и това не беше моята. 

 

Мисълта ми е, на границата служителите не винаги са перфектни и това, че правото и законът са на ваша страна, дори и в последствие да се стигне до наказание на въпросния служител е малка утеха при провалено пътуване. Ако на детето му пропадне мечтано пътуване познайте колко го интересува, че чичкото на гишето в последствие е бил наказан. Аз лично бих си носил декларацията навсякъде, без да е нужно да се подковавам с подобни казуси, съдебни дела и тълкувания.

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , Георги каза:

Мисълта ми е, на границата служителите не винаги са перфектни

Това, че този, при който си се паднал да ти гледа документите, не е в час, не означава, че и останалите не са. Имат си началници, разни експерти на един телефон разстояние и т.н. Казвам това не за случая когато човек не носи декларация у себе си, а за например случая, когато имаш такава, но отбелязаният документ за самоличност на декларатора в нея е с изтекъл срок. Понеже от 10 години ходя при един и същ нотариус, ще си позволя да го нарека "моят", та моят нотариус изрично ми е казал, че ЕГН е достатъчно силен идентификатор и не би имало проблем, ако ЛК на декларатора е изтекла. Сега, разбирам, че на границата не са перфектни, но не виждам причина аз да хабя време, верни, усилия и средства, за да се подсигурявам. Някакси не съм длъжен да следя дали декларацията ми изглежда добра в очите на граничаря. А и аз също съм човек - понякога забравям.

В крайна сметка има закони за всички тия неща, не работят "по понятия".

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.