Прескочи до съдържание

Документи необходими за пътуване с дете?


Препоръчани мнения

Здравейте, вкарах се в един филм аз. Взех, че обещах на братовчед ми (на 14 години), че ако изкара 6 по испански ще го заведа в Испания. Ей, пущината му, седна си на **** и взе че го направи (то това и беше целта). Та, въпросът ми е, какви документи ми трябват от родителите му, за да можем да пътуваме заедно? Ще пътуваме само аз и той. Той има и лична карта, и паспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Трябва ти пълномощно, нотариално заверено, от родителите - и двамата.

Детето пътува задължително с паспорта и той трябва да е цитиран като негов документ за самоличност в пълномощното. Трябва ти и копие от Акта за раждане, откъдето се вижда, че упълномощителите са негови родители.

 

И !Buen viaje!

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , ShaMan-H_Fel каза:

Здравейте, вкарах се в един филм аз. Взех, че обещах на братовчед ми (на 14 години), че ако изкара 6 по испански ще го заведа в Испания. Ей, пущината му, седна си на **** и взе че го направи (то това и беше целта). Та, въпросът ми е, какви документи ми трябват от родителите му, за да можем да пътуваме заедно? Ще пътуваме само аз и той. Той има и лична карта, и паспорт.

Документа, който е необходим е Декларация.

Ето официален източник.

 

Аз лично не съм чувала за ограничение да се пътува само с паспорт, когато детето вече има лична карта.

 

Връзка към мнение

На паспортния контрол трябва да оставиш копие от декларацията. На излизане от България задължително, на влизане не я търсят, пък и тя е на български.

Връзка към мнение

Задължителният документ е декларация от двамата родители за съгласие детето да напусне пределите на Република България, нотариално заверена. Трябва да имаш оригинал и копие, което се оставя на българската граница на излизане. На мен никога не са ми искали акт за раждане, но имай предвид, че някои нотариуси го искат още при заверката. Така или иначе според мен е добре да се носи копие от същия при пътуване.

За ограничение детето да пътува само с паспорт не съм чувала. Личната карта за лица над 14-годишна възраст е пълноправен документ и никой не може да те задължи да се издаде на детето допълнително паспорт, който все пак се заплаща. Дъщеря ми е пътувала с ученически екскурзии с такава декларация, в която е била посочена личната й карта. Специално го проверих, но ако искаш да си спокоен, можеш да питаш в МВР. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да питам и аз, трябва ли тази декларация, че и акта за раждане да се превеждат и легализират (с апостил и т.н.). Доколкото знам декларацията се представя само на нашата граница, но ми се е случвало от гръцка страна да искат документа, при това не само на мен, а на всички, които бяха с деца. На скоро  и една приятелка ми каза, че трябвало да е преведен, най-добре на английски. И дори  да нямат право да го изискват ако решат да се заяждат какво може да направи човек.

 

А копието е задължително, най-добре си направи няколко.

Редактирано от Asterisk
Връзка към мнение
преди 3 часа, Asterisk каза:

Да питам и аз, трябва ли тази декларация, че и акта за раждане да се превеждат и легализират (с апостил и т.н.). Доколкото знам декларацията се представя само на нашата граница, но ми се е случвало от гръцка страна да искат документа, при това не само на мен, а на всички, които бяха с деца. На скоро  и една приятелка ми каза, че трябвало да е преведен, най-добре на английски. И дори  да нямат право да го изискват ако решат да се заяждат какво може да направи човек.

 

А копието е задължително, най-добре си направи няколко.

Никога не съм превеждала/легализирала декларацията. И акт за раждане не искат на излизане, питах да му го дам ли, отговори "не", влизаме в база данни ЕСГРАОН и проверяваме, че изписаните на декларацията са родителите."

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Mary каза:

Документа, който е необходим е Декларация.

Ето официален източник.

Проблемът на този официален източник е, че първата връзка, дето уж трябва да има повече информация, не работи. Иначе и аз от там тръгнах, но реших, че по-вярвам на опита на хората тук, отколкото на официалните източници :).

 

Много благодаря на всички за информацията. По-добре да носим повече документи, отколкото по-малко. Няма да се занимаваме да превеждаме документи. Най-много да влезе в новините под рубриката "Не пускат дете да се прибере у дома" ;).

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз пътувам почти всеки месец сама с децата. Ние сме направили пълномощни/декларации на децата да пътуват сами. Така можем да ги пускаме с който и да е от нас, както и с наши приятели и с когото поискаме. В пълномощното/декларация НЕ СМЕ попълвали номер на документ за да може да остане валидна до 19 годишнина на детето, а не на всеки 5 години да се занимаваме с нови пълномощни.

Актове за раждане и подобни не трябват. Само копие и оригинал на декларацията + документ за самоличност.

Проверено 100 пъти!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Всичко мина успешно, не ни писаха по вестниците и нямахме абсолютно никакви проблеми при минаването на границите.

 

На всичките проверки питаха братовчед ми дали пътува сам и той все отговаряше не, но беше само това. Имах усещането, че го проверяваха една идея по-дълго, но не съм им засичал с хронометър. Пък и звучи логично да го проверят в някоя допълнителна база данни за изчезнали деца или нещо такова.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
На 7/4/2017 в 18:00, На път каза:

 Ние сме направили пълномощни/декларации на децата да пътуват сами. Така можем да ги пускаме с който и да е от нас, както и с наши приятели и с когото поискаме. В пълномощното/декларация НЕ СМЕ попълвали номер на документ за да може да остане валидна до 19 годишнина на детето, а не на всеки 5 години да се занимаваме с нови пълномощни.

 

а дали е допустимо в тази декларация родителите да са идентифицирани /както и детето/ само с ЕГН, и без попълване на никакви други данни - за документ за самоличност и постоянен адрес, тъй като тези неща могат да се променят /най-вече документа за самоличност да е изтекъл/, а искам декларацията да важи максимално дълго?

 

Връзка към мнение

Преди 2 месеца семейството ми вадихме декларацията, за да може да изведем племенника ми извън страната. От кантората, която бяхме избрали ни обясниха, че се попълват данните от личната карта като задължителни реквизити. Предполагам, че граничните полицаи точно това сверяват и в тяхната система, а именно да не излезе някой с фалшиви/преправени документи.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...
Боян Димитров

Здравейте,

 

Това лято ще заведа и оставя децата (на 5 и 8 г.) при роднини в Чехия. Ще летим до Братислава и после с кола под наем, хем ще ги поразведа един уикенд. После аз ще се прибера, а те ще останат няколко седмици. По щастливо стечение на обстоятелствата, един приятел (нямаме родствена връзка), ще се прибира, точно когато и на децата им е време да се връщат. Изрази готовност да ги докара донякъде. Мисля да го посрещна с колата някъде из Унгария.

 

Интересуват ме какви документи ми трябват:

 

1. Лично на мене. Нямаме брак с майката, но тя е съгласна. 

 

2. На моя приятел.

 

За 1 въпросите ми са:

1.1 Виждам, че за напускането трябва само оригинал и копие на декларация на български. Трябва ли да е нотариално заверена.

1.2 Кой трябва да присъства на заверката. Изглежда логично за мене и майката (аз може би даже съм излишен), за сверяване на документите. Трябва ли да водим и децата до нотариуса.

 

А за 2 са:

2.1 За връщането, трябват ли някакви документи за моя приятел.

2.2 За негово спокойствие искам да му направя пълномощно. Има ли качени някъде примерни пълномощни, които да модифицирам за моя случай.

2.3 Нотариусите подписват ли документи на английски или първо се прави на български и после се превежда.

2.4 Има ли изобщо гранични проверки между Чехия и Словакия, Словакия и Австрия, Австрия и Чехия, и Словакия и Унгария.   

 

Приемат се непълни отговори. Приемат се и допълнения, ако аз нещо пропускам.

 

Връзка към мнение
преди 18 минути , Боян Димитров каза:

Интересуват ме какви документи ми трябват:

 

1. Лично на мене. Нямаме брак с майката, но тя е съгласна. 

 

2. На моя приятел.

1. На вас ви трябва само съгласие / декларация от майката , че разрешава пътуването на двете деца зад граница , придружени от бащата.

    Не е необходимо да присъствате пред нотариуса нито вие , нито децата. И да декларацията трябва да е нотариално заверена.

 

Декларацията може да бъде свалена от тук https://www.mfa.bg/bg/pages/91/index.html

 

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 1 минута , funny каза:

1. На вас ви трябва само съгласие / декларация от майката , че разрешава пътуването на двете деца зад граница , придружени от бащата.

    Не е необходимо да присъствате пред нотариуса нито вие , нито децата. И да декларацията трябва да е нотариално заверена.

Добре, това за напускане на България явно е достатъчно, но после примерно на Унгарско-сръбската граница? Там някакви докумнети не ми ли трябват. Въпреки че ние най-вероятно ще отидем заедно до Унгария, ама за всеки случай да попитам и това. 

Връзка към мнение
преди 5 минути , Боян Димитров каза:

Добре, това за напускане на България явно е достатъчно, но после примерно на Унгарско-сръбската граница? Там някакви докумнети не ми ли трябват. Въпреки че ние най-вероятно ще отидем заедно до Унгария, ама за всеки случай да попитам и това. 

Многократно е коментирано дали декларацията е необходима за другите граници, извън България и има разнопосочни мнения.

Моя личен опит с дъщеря ми , когато беше във възраст за декларация, е че никъде на друга граница не са искали такъв документ. Тя е пътувала и сама с училище (учеше извън БГ) в трети страни и отново никой не ни е искал декларация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип декларацията е нужна само за извеждане на децата от България, за връщане и пресичане на други граници не е нужно нищо. Въпреки че съм мяркал отделни мнения, че на хора са им искали нещо при пресичане на други граници...

При нотариуса трябва да присъства само майката, ако децата ще пътуват с бащата. Самите деца не е нужно да присъстват, но им носете документите (ЕГН и паспортни данни май трябват).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
6 hours ago, Боян Димитров said:

Добре, това за напускане на България явно е достатъчно, но после примерно на Унгарско-сръбската граница? Там някакви докумнети не ми ли трябват. Въпреки че ние най-вероятно ще отидем заедно до Унгария, ама за всеки случай да попитам и това. 

По принцип е добре човек да си има декларация, защотото всяка държава си има различно законодателство и много държави имат изискване за декларации дори за деца от трети държави. Лично съм виждал унгарските граничари да искат декларация от една баба водеща внучката си в Чехия на сръбско унгарската граница. Бабата нямаше декларация, но я пуснаха, след доста обстоен разпит. За да си нямате проблеми направете декларация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 6 минути , Topfly каза:

По принцип е добре човек да си има декларация, защотото всяка държава си има различно законодателство и много държави имат изискване за декларации дори за деца от трети държави. Лично съм виждал унгарските граничари да искат декларация от една баба водеща внучката си в Чехия на сръбско унгарската граница. Бабата нямаше декларация, но я пуснаха, след доста обстоен разпит. За да си нямате проблеми направете декларация.

А да я превеждаме ли тази декларация. Не е ли малко безсмислена на български в Унгария. А и остава въпроса за предвижване на децата с 3то лице. Пак ли декларация се прави?

Редактирано от Боян Димитров
Връзка към мнение
преди 12 минути , Боян Димитров каза:

А да я превеждаме ли тази декларация. Не е ли малко безсмислена на български в Унгария. А и остава въпроса за предвижване на децата с 3то лице. Пак ли декларация се прави?

Декларация децата да пътуват сами или с придружител. 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 minute ago, Боян Димитров said:

А да я превеждаме ли тази декларация. Не е ли малко безсмислена на български в Унгария

По принцип е по добре декларацията да е двуезична. На български и английски, но българският също е официален език в ЕС и са длъжни и нея да приемат. В трети страни тази декларация не е задължителна, а само препоръчителна. Всяка държава има минимум законодателство срещу нелегалния трафик на хора и по него винаги могат да те спрат на границата докато не докажеш, че не си в нарушение. Детето например може да е отвлечено от непознат и т.н. За да си нямате проблеми направете една декларация в която са изброени всички лица с които може да пътува детето.

 

Ако детето говори чужди езици е по лесно, защотото единият от начините да се премахне съмнението, че има нещо нелегално е разпит на детето.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 1 минута , Topfly каза:

По принцип е по добре декларацията да е двуезична. На български и английски, но българският също е официален език в ЕС и са длъжни и нея да приемат. В трети страни тази декларация не е задължителна, а само препоръчителна. Всяка държава има минимум законодателство срещу нелегалния трафик на хора и по него винаги могат да те спрат на границата докато не докажеш, че не си в нарушение. Детето например може да е отвлечено от непознат и т.н. За да си нямате проблеми направете една декларация в която са изброени всички лица с които може да пътува детето.

 

Ако детето говори чужди езици е по лесно, защотото единият от начините да се премахне съмнението, че има нещо нелегално е разпит на детето.

Аха, супер! Поизясниха ми се нещата. 

 

Единствено остана някой да каже от България до Чехия, през Унгария, Словакия и Австрия, на кои граници правят проверка. Сърбия не ме интересува, тъй като там ще сме всички по план. 

 

Сега се връщаме от разхода в Европа парк от Белгия и там между 4те страни граници все още няма. Знам че Германия прави опит да ги издигне от изток, което донякъде е оправдано.

 

 

 

Връзка към мнение
1 minute ago, Боян Димитров said:

Аха, супер! Поизясниха ми се нещата. 

 

Единствено остана някой да каже от България до Чехия, през Унгария, Словакия и Австрия, на кои граници правят проверка. Сърбия не ме интересува, тъй като там ще сме всички по план. 

 

Сега се връщаме от разхода в Европа парк от Белгия и там между 4те страни граници все още няма. Знам че Германия прави опит да ги издигне от изток, което донякъде е оправдано.

От Унгария до Чехия си е Шенген и официално няма проверки, но от време на време по международните пътища правят проверки при които всички трябва да си покажат документите. При такава проверка теоритично също може да възникне проблем, че детето е отвлечено.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.